* Ghiocei de martie-aprilie 2006 (38) *

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

In primul rand vreau sa-mi cer scuze Deliei pentru mesajul acid de acum doua zile. Ai dreptate nu a fost frumos sa-ti critic stilul de a scrie, nu asta a fost intentia mea, era ca o constatare si nicidecum ca un repros, dar incercand sa recitesc cu un ochi obiectiv mi-am dat seama e cam greu intr-adevar sa faci diferenta. Dimpotriva intotdeauna mi-a facut placere sa-ti citesc mesajele simple si la obiect.
In al doilea rand vreau sa-i spun cateva cuvinte Stefanei caci am impresia ca m-a inteles gresit. Stefana, nu e vorba de iubire si nici de capacitate redusa de adaptibilitate..... Eu nu o iubesc pe Tina si nici nu am o relatie de pritenie mai stransa cu ea decat cu alte fete si nici eu nu am stiut mai nimic de dansa in timpul in care a lipsit. dar m-am bucurat mult cand a reaparut. Tu nu stii dar fata asta a fost pus mult suflet aici.... De la deschisul si inchisul capitolelor, treceri pe listuta, facut mail comun, sunat pe fete in toata colturile lumii, scris si raspuns la toata lumea zi de zi. Si atunci stii cum i se spunea? "Mamica noastra" Sa fi fost asta un apelativ mai bland pentru "sefa"?!. Culmea e ca atunci nu am auzit sa se planga nimeni si sa iasa nici o discutie. Si uite acum, dupa un an dezgropam mortii si aflam ca "Tina dupa cum spun MULTE FETE a facut-o IAR pe-a sefa."... Crede-ma ca prima data stiind cat de populara era ea aici si nimeni, in afara de Mihaser nu a spus o vorba am fost atat de dezamagita incat am scris ca-mi iau talpasita. Repet, deci nu pentru ca a plecat Tina, ar fi un motiv prea pueril pt varsta pe care o avem, nu? ci a atmosferei create. Fetele fiecare in parte sunt minunate, vorba Andreei le visez si noaptea, povestesc sotului despre ele, devorez pozele, tin la ghiocei de parca ar fi ai mei toti. Si cred ca tocmai de asta nevazand nici o reactie dezamagirea mea a fost atat de mare.... nu e vina nimanui e vina mea caci stau cam prost cu dozele de idealism si realism. Ca dovada spusele Adei cu cele "multe fete" m-au lovit in moalele capului. In naivitatea mea o clipa nu m-am indoit ca lucrurile ar putea fi altfel decat asa cum par.... In schimb pt a n oara mi s-a intarit convingerea ca cel mai bine e sa vorbesti atunci cand ai ceva de spus. Ca uite vezi tu Mariana cand in spatele ranjetelor si floricelelor se ascund vorbe si ganduri urate cred ca e mai grav decat atunci cand acestea sunt spuse pe fata.... Toata lumea isi doreste pace, armonie si o lume mai buna si mai frumoasa pentru pentru copii nostri, dar nu le putem minti, conflicte si neintelegeri apar si vor aparea cat va fi lumea. Si nu, o spun cu toata convingerea mea de idealista incurabila ca tacerea si ignoranta nu sunt solutii. Da Claudia, disputele mai mult sau mai putin aprinse scot la iveala si lucruri bune. Ori prietenia devine mai puternica, ori partile isi isi intorc spatele. Si atunci macar stii una si buna ca nu are rost sa-ti pierzi timpul si energia in directii gresite. Parerea mea e ca numai prin comunicare se poate cultiva o prietenie adevarata. In schimb incercand sa rezolvi conflictul prin ignoranta, tacere de teama de a nu deranja va fi esec garantat. Caci odata ce apar neintelegeri se produce undeva o fisura, care in timp se adanceste pana se va produce ruptura (drept dovada fetele care incetul cu incetul au renuntat a mai scrie) si atunci ce facem cu totul timpul pierdut, sentimentele investite.....

Aveam mai demult un citat la semnatura care pentru mine inseamna foarte mult
"To dare is to lose your footing momentarily. Not to dare is to lose yourself."

rocsana si bebe maria (3 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Refuz sa intru in discutia iscata, dar asteptand sa se limpezeasca apele nu ma rabd sa multumesc fetelor (forum si mess) care m-au felicitate pt postul obtinut si m-au sustinut ! (Am mai avut si in alti ani post asemanantor, si stiu ca e greu, mi-as fi dorit ceva mai lejer acum ca o am pe Alisuca, sa speram ca la toamna vine soacra-mea si ma va ajuta si ea).
Andreea, multumim de retete, am vazut poze cu micuta cotropitoare, e asa scumpa cum testeaza ea noroiul. Vad ca se simte tare bine in micul paradis al ei. Si a mea, am descoperit ca e mare balacitoare (seamana cu mine), ma bate gandul sa-i iau si eu o piscinuta, doar ca vremea e tot schimbatoare pe aici.
Adar, frumoasa piscinutza! Umde mergeti s-o testati?
Noe! Tina! si celelate fete… de altadata…. please haideti inapoi!
Alinaalex, ce misto ca ati fost la maaaare! pozele sunt super! Marc e in al 9-lea cer, Doamne cat soare! Ce frumos se joaca Marc in piscinuta, la nisip, cum doarme el pe plaja!
Stefanna, nu te nacaji, gandeste-te ca ai facut un bine, doamne fereste sa fi cazut bebeul. Sanatate Nicolei!
Ciuf, abia astept pozele de la noua locatie. La multi ani sotului! Cadou incaltamintea de bici si un scrap personalizat(cred ca ai magazine de specialitate pe acolo).
Poli, franceza predau. Ma bucur ca o ai pe sora ta acolo, pt cat timp?
Claudia_d, minunate pozele de al mare, ce asortat e puiutul pe plaja! mai povesteste-ne de mare...
Catrinutza, bine ai revenit pe-un picior de plai pe-o gura de rai (ce cratite?)
LauraIoana, felicitari pt bebe miscacios ce sta bine mersi picior peste picior... si sa auzim numai de bine!
Alorea, bafta cu examenul!
Gabi_fer, Casa de piatra!!! multa multa fericire si iubire!
LadyHawk, ce dor mi-a fost de tine! Cat ma bucur ca ai revenit! ai o frumoasa fetita cu codite; era petrecerea de la 1 anisor? Sper sa ia exemplul tau si celelate fete care ne citesc din umbra.

In speranta ca rufele murdare se vor spala in "familie" iar aici vom avea liniste si pace, ca si altadata,
cu prietenie,


KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Salut!

Am fost plecata din tara pentru 3 zile, in teambuilding la Albena, m-am intors ieri la servici si cu sufletul la gura am deschis forumul sa citesc. Am vazut scrise multe pagini si am zis, ce bine, ce de povesti despre ghiocei !Wow ! Nu a fost asa... Nu mi-au placut unele mesaje, nu vreau sa comentez, dar vreau sa se stie ca nu sunt de acord ca fete ca Rocsana, Serj, Ile, Cat, MP si alte fete sa nu mai fie activa aici,la ghiocei. Eu sunt cu voi de la sfarsitul sarcinii (am fost de la inceput, dar doar in umbra, fara user de DC), am lipsit si motivat si nemotivat si pentru mine voi, fetele si copiii vostri insemnati mai mult decat niste nume si niste nickuri, asa cum au spus si Andreea si Rocsana si alte fete, povestesc sotului despre voi, pe unele dintre fete le cunosc personal si am senzatia ca le stiu de o viata, pe altele nu, dar pozele si povestile lor le aduc aproape de mine si pe ele. In concluzie, nu-mi place ce s-a intamplat si in primul rand nu-mi plac jignirile si exprimarile mai putin politicoase. Mi-ar placea sa cred ca nu se vor mai isca astfel de discutii in viitor.


Mari si Teodora Maria (26.03.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/marybat_78/my_photos

"Eu muncesc, tu muncesti, el fura" - conjugarea verbului "a munci"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by nshiro

In primul rand vreau sa-mi cer scuze Deliei pentru mesajul acid de acum doua zile. Ai dreptate nu a fost frumos sa-ti critic stilul de a scrie, nu asta a fost intentia mea, era ca o constatare si nicidecum ca un repros, dar incercand sa recitesc cu un ochi obiectiv mi-am dat seama e cam greu intr-adevar sa faci diferenta. Dimpotriva intotdeauna mi-a facut placere sa-ti citesc mesajele simple si la obiect.
In al doilea rand vreau sa-i spun cateva cuvinte Stefanei caci am impresia ca m-a inteles gresit. Stefana, nu e vorba de iubire si nici de capacitate redusa de adaptibilitate..... Eu nu o iubesc pe Tina si nici nu am o relatie de pritenie mai stransa cu ea decat cu alte fete si nici eu nu am stiut mai nimic de dansa in timpul in care a lipsit. dar m-am bucurat mult cand a reaparut. Tu nu stii dar fata asta a fost pus mult suflet aici.... De la deschisul si inchisul capitolelor, treceri pe listuta, facut mail comun, sunat pe fete in toata colturile lumii, scris si raspuns la toata lumea zi de zi. Si atunci stii cum i se spunea? "Mamica noastra" Sa fi fost asta un apelativ mai bland pentru "sefa"?!. Culmea e ca atunci nu am auzit sa se planga nimeni si sa iasa nici o discutie. Si uite acum, dupa un an dezgropam mortii si aflam ca "Tina dupa cum spun MULTE FETE a facut-o IAR pe-a sefa."... Crede-ma ca prima data stiind cat de populara era ea aici si nimeni, in afara de Mihaser nu a spus o vorba am fost atat de dezamagita incat am scris ca-mi iau talpasita. Repet, deci nu pentru ca a plecat Tina, ar fi un motiv prea pueril pt varsta pe care o avem, nu? ci a atmosferei create. Fetele fiecare in parte sunt minunate, vorba Andreei le visez si noaptea, povestesc sotului despre ele, devorez pozele, tin la ghiocei de parca ar fi ai mei toti. Si cred ca tocmai de asta nevazand nici o reactie dezamagirea mea a fost atat de mare.... nu e vina nimanui e vina mea caci stau cam prost cu dozele de idealism si realism. Ca dovada spusele Adei cu cele "multe fete" m-au lovit in moalele capului. In naivitatea mea o clipa nu m-am indoit ca lucrurile ar putea fi altfel decat asa cum par.... In schimb pt a n oara mi s-a intarit convingerea ca cel mai bine e sa vorbesti atunci cand ai ceva de spus. Ca uite vezi tu Mariana cand in spatele ranjetelor si floricelelor se ascund vorbe si ganduri urate cred ca e mai grav decat atunci cand acestea sunt spuse pe fata.... Toata lumea isi doreste pace, armonie si o lume mai buna si mai frumoasa pentru pentru copii nostri, dar nu le putem minti, conflicte si neintelegeri apar si vor aparea cat va fi lumea. Si nu, o spun cu toata convingerea mea de idealista incurabila ca tacerea si ignoranta nu sunt solutii. Da Claudia, disputele mai mult sau mai putin aprinse scot la iveala si lucruri bune. Ori prietenia devine mai puternica, ori partile isi isi intorc spatele. Si atunci macar stii una si buna ca nu are rost sa-ti pierzi timpul si energia in directii gresite. Parerea mea e ca numai prin comunicare se poate cultiva o prietenie adevarata. In schimb incercand sa rezolvi conflictul prin ignoranta, tacere de teama de a nu deranja va fi esec garantat. Caci odata ce apar neintelegeri se produce undeva o fisura, care in timp se adanceste pana se va produce ruptura (drept dovada fetele care incetul cu incetul au renuntat a mai scrie) si atunci ce facem cu totul timpul pierdut, sentimentele investite.....

Aveam mai demult un citat la semnatura care pentru mine inseamna foarte mult
"To dare is to lose your footing momentarily. Not to dare is to lose yourself."

rocsana si bebe maria (3 martie 2006)




ROCSANA, ai tot respectul meu.De fapt l-ai avut mereu si imi face placere sa o zic iar si iar.
Ai pus punctul pe i.
Pt ca esti o persoana atit de minunata, retragerea ta este cu adevarat o pierdere pt ghiocei.



Vreau sa-mi cer scuze daca postarea mea anterioara dura si insensibila a deranjat .
Insa nu regret si nu retrag nici un cuvint.

MARIANA, chiar nu ma pot adapta stilului scandinav "zimbit in fata si dat ochii peste cap in spate". Pt ca tocmai asta e ce urasc cel mai mult la ei. Mi se increteste pielea pe mine cind primesc cite un hug de la anumite persoane si stiu cit de fals e totul.Sint sigura ca intelegi ce spun, ca doar traiesti printre ei de peste 10 ani.
Inca o data scuze in caz ca mesajul meu ti-a creat neplaceri.


AIDA, mi-ar placea sa tinem legatura mai ales " ca vorbim aceeasi limba".


Pt cele interesate id-ul meu pe messenger este : sveinkso


O vara minunata!


P.S. Cer sa fiu stearsa de pe lista. As face-o singura, dar nu ma pricep.
Multumesc
Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Nu vreau sa comentez in nici un fel ceea ce s-a intamplat pe forum si nici nu tin partea nimanui, fiecare in felul ei are dreptate, nu putem gandi si simti toate la fel. Doar ca nu trebuiau sa se foloseasca anumite cuvinte, putea totul sa se discute civilizat. Asta este ... sper macar sa se termine aici, nu-si au rostul toate astea.

Vreau doar sa va spun ca Iulia mea-i bine acum, si-a revenit si cu mancarea fff bine si speram sa nu mai avem parte de boli, spitale si doctori. Am fost si la un medic stomatolog pentru ca cei doi dintisori de sus sunt ciobiti si voiam sa stiu daca se poate face ceva. Eu credeam ca si i-a ciobit ea muscand din ceva (desi ciobitura am observat-o la doar cateva zile de la iesirea lor), dar dr. mi-a spus ca asa s-au format ei din cauza unei viroze care a avut-o atunci. Intr-adevar ea atunci imi facuse o faringo-laringita. Am intrebat si de administrarea florului, mi-a zis ca ar trebui incepand de la un an jumatate sa-i dau Flor Vigantoleten si de la 3 ani se pot face florizari la cabinetul stomatologic, de doua ori pe an, nemaifiind necesara administrarea lui zilnic. Asa ar fi o solutie foarte comoda pentru ca eu sunt sigura ca as uita zilnic sa i-l dau. Oricum ma mai gandesc cum sa fac, mai am timp pana la un an jumatate. Voi ce parere aveti? Ati intrebat medicul despre asta? Eu inainte eram contra acestui lucru dar acum parca am inceput sa iau in calcul si varianta asta.

Am pus si cateva poze cu Iulia AICI pentru cine vrea sa-mi vada galusca.
Pupici si sa auzim de bine


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_toma spune:

E foarte urat ce se intampla aici.Sincer, sunt foarte dezamagita, sunt socata.Pana unde s-a ajuns!!
Rocsana, nu pot sa cred ca pleci.Te rog, daca mai intri si vezi mesajul meu, scie id-ul tau de pe mess, vreau sa tinem legatura.Mie imi esti ff draga.Poate vb la telefon cand ajungi in tara.Nr. meu:0721320740
Tina, cum ti-am spus si altadata, si pe forum si pe mess, mi-ar placea sa mai intri si sa ne mai povestesti despre voi.
Eu cred ca nimeni nu ar trebui sa se retraga, pur si simplu ati putea sa va ignorati.M-am saturat de certuri,de retrageri, pe cuvant.
Va spun cateva cuvinte despre noi si inchei, am asa un gust amar!!
Va mirati ca e Edutu dintos, ei, sa va mai spun una:are absolut toti dintii, ultimul canin i-a iesit saptamana trecuta.Nu a facut urat la primii canini, dar asta ne-a cam dat de furca.Se trezea saracu' din somn urland, fie zi, fie noapte.Acum s-a linistit.
Eu fac luni un test de sarcina, tineti-mi pumnii.
Laura Ioana, ma bucur enorm ca sunteti bine si tu si bebe.Nici nu ai idee ce-mi tresalta inima cand vad cate un mesaj de la tine.Sa-ti dea Dumnezeu putere si sanatate!
Micaalsa, ce bine ca si-a revenit Iulia!Am innebunit cand am citit ca ati fost in spital.Si la noi in spital e plin de goange, mi-a povestit cineva, m-am ingrozit.Sa dea Domnu' sa nu mai ajungeti acolo.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Micaalsa, ce vesti bune ! Ma bucur mult ca Iulia e bine acum si mai ales ca papa foarte bine ! Asa sa o tineti de acum incolo ! Despre flor, nu stiu ce sa zic, ca nu m-am interesat, dar la urmatorul control al Teodorei o sa o intreb si eu pe pediatra, sa vad ce spune. Am vazut pozele, e o blondina dulce foc Iulia, imi place cum ai prins-o in poza "cotrobaiesc in geanta lui mami", parca e un pui de hot si imi place si "oare imi gasesc nasul, ce ziceti".
Alinaalex , ce bine v-ati simtit in concediu ! Marc a fost in largul lui, imi place ca e un copil care se acomodeaza foarte repede, din cate spui tu si din ce vad in poze. Zici ca era rece apa la mare? Trebuie sa-i iau si eu piscinuta lui Teo la mare, atunci. Tu arati de nota 10 , eu zic sa nu incerci sa te mai ingrasi.
Claudia, am vazut si pozele voastre de la Albena. Daca stiam, cred ca ne puteam intalni, ca noi am ajuns in 1.07 pe la ora 12.30 si nu cred ca plecaserati. Noi am stat la hotel Orlov, voi? Vad ca si voi v-ati simtit bine. Mai, dar ce gurita are Vlad
Lady_Hawk, ce bine ca ne-ai scris si mai ales ca ne-ai pus si poze si ii multumesc Aidei ca le-a pus in contul comun, am putut sa le vad. E o domnisoara acum beba ta mica si ce rochita frumoasa are !
Poli, ca tot vroiam sa-ti spun, i-am luat si eu Teodorei colac exact ca al lui Nick, sper sa-i placa si ma uitam si la piscina voastra cu palmier si tocmai vroiam sa scriu ca eu i-am luat cu ciupercuta cand...vad pozele cu Maia intr-o piscinuta identica. Eu nu am umflat-o si chiar vroiam sa vad cum arata, e super !
Andreea, pupa pe Bubu mancacioasa !
Catrinutza asteptam poze si povesti ! Cum s-a simtit Mariuca la mare?
Ciuf, La Multi Ani sotului, sa-ti traiasca, sa fie sanatos si fericit toata viata alaturi de voi. Si eu zic sa-i completezi echipamentul de biciclist "inrait" , dar sa-i iei si ceva care sa-i ramana amintire, ceva la care sa contribuiti toti trei(tu, Luk si Eva). Sa stii ca poze de la intalnire astept si eu, am primit cateva, dar nu sunt cu mine, adica apar doar asa, in cateva si nu e ceva sugestiv...sper sa mai primesc, imi pare rau ca nu am avut aparatul meu.
Laura iti doresc sa ai o sarcina usoara, usoara si bebe, fie ca e fetita, fie ca e baietel sa fie sanatos si mancacios !
Gabi-fer, casa de piatra si numai bucurii iti doresc ! te asteptam cu poze si povesti .
Ile, Rocsana, Tina si fetele care nu mai vreti sa fiti pe lista ghioceilor, va rog sa va mai ganditi la decizia voastra sau, puteti sa va stergeti, daca vreti, dar intrati din cand in cand macar si spuneti-ne ce mai faceti, ce fac copiii, puneti poze sa ii vedem cum cresc, EU vreau sa stiu !



Mari si Teodora Maria (26.03.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/marybat_78/my_photos

"Eu muncesc, tu muncesti, el fura" - conjugarea verbului "a munci"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Simona, eu ii tin de pe acum . Hai Simona !

Mari si Teodora Maria (26.03.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/marybat_78/my_photos

"Eu muncesc, tu muncesti, el fura" - conjugarea verbului "a munci"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

quote:
Originally posted by nshiro

Ieri intrasem pregatita sa scriu ca de obicei fiecareia cate vorbulite dar citind mesajele Tinei, al Adei si "reactiile" nu numai ca mi-a trecut tot cheful dar m-a determinat sa pun un mare punct. Asta ar fi insemnat sa plec pur si simplu fara a spune nimic si cum a tacea atunci cand am ceva de spus nu-mi sta in caracter, imi da un sentiment de failure si de la lasitate uite ca-mi voi spune si eu parerea inainte de a inchide frumusel usita.
Nu vreau sa supar pe nimeni prin mesajul meu, desi s-ar putea s-o fac si pentru asta imi cer scuze de la inceput.
Cate capete atatea pareri sunt perfect de acord, de aceea respect tot ce spuneti insa nu pot fi de acord cu ignoranta. Doare mai mult decat vorbele (care mai devreme sau mai tarziu tot vor rezolva un conflict) pe cand ingnoranta nu... Nu vreau sa-i spun indiferenta caci mi se pare un cuvant deja mult prea greu. Ori Delia, te admir si te respect pentru ceea ce esti, o persoana foarte puternica, ambitioasa, cu mult curaj, dar avem puncte de vedere foarte diferite din pacate. pentru tine forumul e mai mult ca o scena, vii te uiti(citesti) te destinzi, mai arunci un comentariupe ici colo si gata entertainmentul. Ti-e egal ca pleaca "X". Noe e X? Tina e X? Ca despre ele doua e vorba, nu? De ce sa generalizam aiurea... Sau noi toate suntem X? Pai ce rost mai are sa ne punem nick-uri... mai bine ne inregistrau astia cu numere... Nu, eu nu plang si nu ma lamentez si nici nu impart floricele si pupi in stanga si-n dreapta, dar imi pasa cand una dintre noi pleaca si nu mai scrie! Tu ai dreptate cand spui ca forumul va fi aici cu sau fara noi, e perfect adevarat, la fel e si in viata, murim, da lumea nu se sfarseste cu noi. Asta nu inseamna ca tre sa ne dezumanizam, sa ne anulam sentimentele si sa devenim indiferenti. Faptul ca reusesti sa gandesti asa la rece, e super, asta inseamna ca stii sa traiesti si sa-ti faci viata cat mai usoara, insa nu toata lumea are taria ta. Nu e vorba de maturitate si de scaun la cap cum spuneai ci de sensibilitate. Ceea ce pe noi ne face sa radem poate pe altii ii face sa sufere zile intregi.... Daca unele fete au plecat nu putem trage concluzii gresite cu privire la motivele lor. Poate noi celelalte avem o parte din vina. Si atunci este de bun simt sa intrebam ce s-a intamplat si sa ne cerem scuze in caz ca trebuie.
Noe a plecat si nu, nu pot ramane indiferenta. Insa atata vreme cat a specificat ca motivul nu are de-a face cu ghiceii nu stiu sincer ce-as putea face s-o conving sa vina inapoi. Ca daca as sti as face-o din tot sufletul.
La Tina insa altfel stau lucrurile. S-a suparat si s-a sters de pe listuta din cauza noastra. Si nimeni nu i-a spus "Tina vino inapoi!", nu i-a trimis pupici sau floricele s-o impace. Sa fie asta ca o pedeapsa ca un an de zile nu prea a dat pe la noi? Insa v-ati gandit care ar putea motivul? Ca nu a avut timp, nu e intr-adevar o scuza, dupa cum toate ati spus, Timpul ti-l gestionezi singura ti-l organizezi asa cum vrei tu. Cred ca totul tine de "dispozitie" , "chef" intr-o exprimare mai triviala, care chef se poate datora unor factori "interni" personali, probleme de familie, de sanatate (eu stiu foarte bine ce inseamna) sau "externi" cand au legatura cu atmosfera si cu ceea ce se petrece aici (care pana ieri nu am stiut ce inseamna) Chiar si atunci cand chiar la nivelul subconstient nu ai chef de forum iti dirijezi activitatile si timpul in cu totul alte directii si te minti incontient "vai uite cum nu am timp de forum"
Ada spuneai ca a trecut prea mult timp de cand Tina nu a mai scris ca sa te deranjeze in vreun fel ca nu mai e pe lista. Prin deductie logica nici Anairda nu a mai scris de cand a nascut, deci ar trebui sa nu te deranjeze daca mai e sau nu pe listuta. Si chiar asa, ai uitat cand o strigai pe Tina "cuscra" pe aici? E uimitor cat de schimbatori pot fi oamenii.... Tu esti o fata inimoasa dar te aprinzi prea repede si arunci prea usor cu vorbele. Care dor. E adevarat, ai sarit la beregata Tinei pentru o cauza nobila, ca le-a sters pe fete dar eu nu sunt adepta zicalei "scopul scuza mijloacele" A fost o neintelegere la mijloc si se putea discuta frumos. Poate intr-adevar Tina nu a facut-o "de nebuna" si vorbise cum a specificat cu "unele" dintre fete (nu si cu Laura) ceea ce ar fi frumos din partea ei acum sa-i ceara scuze laurei si sa-i dea niste explicatii si cred ca ea ar intelege. E greu, de fapt e imposibil sa ne punem in pielea lor. E dureros doar cand ne gandim la ele, dar sa fim in locul lor... Anairda de exemplu ne-a dat de inteles ca ar vrea sa stearga totul cu buretele nemaiscriind aici nici un singur mesaj de cand a nascut ceea ce e de inteles. Laura dimpotriva, a continuat sa fie alaturi de noi drept pentru care la fel de e inteles ca s-a suparat fiind stearsa de pe listuta.
Laurici nu te-a uitat nimeni, tu ai fost alaturi de Tina sufletul Odiseei, scriai si 3-4 mesaje pe zi. Mult succes putere si incredere iti doresc!

Celelalte fete va admir pentru diplomatia de care dati dovada.

Astea fiind spuse ma alatur grupului carcotaselor absente si imi iau talpasita

O vara minunata cu mult soare si bucurii!

rocsana si bebe maria (3 martie 2006)


Roxana.....poti sa-ti ceri scuze ...dar nu sunt primite....din moment ce doar ai incercat sa citesti mesajul scris de tine...probabil doar ai incercat dar nu ai si reusit.Nu ma cunosti....si nu stii ce simt....si faptul ca simtim diferit fata de anumite lucruri....nu-ti da voie sa insinuezi niste lucruri grave....precum "dezumanizarea".M-ai facut sa rad la faza asta-in sensul ca batii campii rau de tot.Pe mine m-a invatat viata sa fiu pragmatica,realista si...la obiect.Si asta inseamna sa nu ma perpelesc dupa cine nu se oboseste sa explice clar care e problema....daca e vreuna inafara de cea de la mansarda.Daca omul normal are o problema....nu e de datoria lui sa spuna clar si raspicat ca-l doare ceva si ce anume.....trebuie sa incerce ceilalti sa ghiceasca?Pai daca a plecat cineva si nu stiu si eu de ce...am tot dreptul sa-l suspectez de....orice lipsa de afectiune pentru noi celelalte...si drept urmare nu am sa pierd timp jelindu-l....asta e ,sunt o cerebrala 80% si ma felicit pentru asta .Asa cum fac eu acum...mi se pare mie ca face orice om normal....m-ai suparat,iti spun exact cand si cum.Acuma....cu riscul de a supara ....stiu ca mai sunt si alte feluri de personalitati....unele carora le place sa faca pe misterioasele..... Daca o persoana....pentru ca a suparat-o o prietena se supara si taie legaturile cu toate prietenele,fara o explicatie....doar de genul"atmosferei deranjante" fara a spune exact ce anume....a facut-o sa reactioneze asa.....mie imi da doar 2 optiuni de gandire:ori fata are probleme....ori nu-i pasa deloc de celelalte,dar deloc si de asta pleaca fara sa se uite inapoi.Si in ambele cazuri....nu prea am de ce sa plang...sau dupa cine,zau.De exemplu....nici acum nu stiu de ce NOE a plecat?Fiinta asta mie chiar mi-a placut,siincer.Dar nu mi se pare o dovada de respect sa pleci si sa nu spui de ce la toata lumea ca sa fie clar.Poate e secret de stat,cine stie?Sau poate ca nu merita muritorul de rand sa stie.In fine...O vara buna la toata lumea si poate ca ar fi bine sa iau si eu o pauza sa-mi vad de ale mele....ca sa nu mai dau te miri cui motiv sa ma interpreteze.... dupa ureche ,cu idealism !Si...pot sa-ti mai spun ca m-ai facut azi sa ma intristez si sa sa-mi fie lehamite de forum pentru 5 minute....deci iti multumesc,esti o superba si o bunatate de fata....si o inteleapta....cum nu exista,le stii pe toate....esti perfecta asa precum eu nu vreau sa fiu vreodata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_d spune:

Delia daca citesti un pic in urma,ai sa vezi ca Noe a riscat si a explicat motivul plecarii ei.
Noe,sper ca nu au fost probleme cu explicatia ta!
Nu putem sa pastram atmosfera asta.E deprimant.
La un moment dat am vrut sa nu mai scriu,dar mesajul Andreei m-a facut sa-mi schimb parerea.Hai sa facem ca in compunerea ei si sa largim cercul bunatatii!Si imidoresc din suflet ca niciuna dintre fete sa nu plece!
In atmosfera de "of si au" intru si eu cu cateva raze de soare aduse de la bulgari.
Noi am plecat joia trecuta de dimineata,dupa ce pediatra mi-a dat OK-ul cu conditia sa-l tin pe Vlad la regim strict si s-o sun pt.orice problema.Am sunat la hotel(cei de la agentie s-au spalat pe maini) sa ne confirme ca mai avem camera.
Am mers intins pana la Neptun,unde am facut pauza de masa si antibiotic.
La vama n-am avut nicio problema.Cei 80 de km pe teritoriul Bulgariei,pana in Albena nu sunt o problema(doar gropile!).In statiune ne-am ratacit un pic,nefind indicatoare cu hoteluri ca in Mamaia.
Am stat la hotel Laguna Beach,situat pe plaja.Mancarea a fost OK,pe Vlad tinandu-l pe gratare de pui cu cartofi si macaroane.Statiunea este f.linistita,ideala pt.familii cu copii.Aerul e mai curat ca la noi,fiind multa,multa vegetatie.Plaja e f.curata si nisipul f.fin.
Nu recomand statiunea pt.luna de miere.
Vlad a mancat bine, a dormit bine si s-a jucat mult in nisip.In mare nu i-a placut,doar in piscinica.
Vrem sa mai mergem cateva zile la sfarsitul lui iulie sau in august.
Serviciile bulgarilor au fost net superioare celor de la noi.
Un minus:unii romani care isi storceau cosurile pe plaja sau sareau in piscina si faceau galagie la ora 22(cand piscina e inchisa).
Catrinuta,hai ca am facut intrarea.Am mai incalzit un pic atmosfera cu momente din vacanta.Asteptam povestiri cu atomoca.Plizzzz!!!

POZE

Mergi la inceput