Bebei de Canada (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

b Elamia /b ,pai e simplu: br / -deschizi albumul,te pozitionezi pe una din poze,apoi selectezi link-ul din bara de sus,unde scrii de obicei adresa pe care intri pe internet,adica acea insiruire de litere si cifre si dai br / b ctrl c /b br / -intri pe mesajul pe care-l editezi si dai b ctrl v /b br / -o sa-ti apara acea insiruire de care-ti spuneam mai sus br / -daca vrei sa-i pui un nume,atunci faci asa: br / br / [ url = ........ poze sau cum vrei sa-i zici[ / url ],totul fara pauze,eu le-am pus ca sa le vezi.
......reprezinta acel sir de cifre si litere,adica link-ul copiat.

Daca vrei sa-ti apara pozele la semnatura,atunci te duci pe profil personal si-ti copiezi acolo
link-ul,exact cum ti-am zis mai sus.

Sper ca ai inteles,nu sunt prea tare la capitolul asta,sper sa nu se distreze cineva care se pricepe.
E mai greu prima data,apoi merge usor,o sa vezi.

Incearca si daca nu merge intreaba-ma ce n-ai inteles.
Te pup.

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 5 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Elamia,
mesajul anterior era pt.tine,dar nu stiu cina m-a "sabotat" si a aparut asa.

In fine,ideea e sa copiezi link-ul de pe webshots in mesaj sau la semnatura din profilul personal.
Pentru a avea un nume,de ex."poze" sau "Dylan",sau altceva ce vrei tu,acea insiruire de cifre si litere trebuie "aranjata" asa:

[ url = " link-ul copiat " ] numele care vrei [ / url ],dar fara pauze!

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 5 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Elamia,ai reusit sa pui pozele?

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 5 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Catralu felicitari pentru baietel!! Maricel!! Sa-ti traiasca si sa va bucurati de el din plin.

Matgravidut, bine ai venit. Sa ai sarcina usoara. Eu una n-am mai auzit de asa ceva pana acum. Sa nu-ti boteze copilul pt ca nu mergi regulat la biserica. De curiozitate, despre ce biserica este vorba?
Eu iti recomand cu caldura biserica Toti Sfintii. Noi acolo am botezat-o pe Odette si inca 3 copii la care am fost nasi. Slujba e frumoasa si preotul boteaza 1 copil 1 data nu mai multi in acelasi timp.


Noi suntem bine in general, am reusit sa ne gasim casa si ne vom muta la sfarsiul lui octombrie. Odette creste si are deja 7 luni!! parca nu-mi vine sa cred ce a zburat timpul. Acum suntem amandoua racite...nu stiu de unde am reusit pe caldurile astea!! Sper sa treaca repede si sa nu fie ff nasol, mai ales ca e vineri si dr lucreaza luni-vineri.

Va pup,
si Odette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Salut fetelor, sper ca sunteti bine toate si bebelusii vostri.

Am disparut de pe forum, nu ma lasa Alexia mica sa intru, n-am ce face. Acum o mananca tare gingiile, cred ca ii dau dintisorii, ca alta explicatie nu este.

Am intrat in special sa ii raspund lui Monica9, despre sangerare. Nu stiu daca e acelasi lucru, dar eu chiar acum un an, stateam in repaos la pat cu diagnosticul "subchorionic haematoma". La 6 saptamani de sarcina, am avut crampe si sangerare, si am crezut ca pierdusem sarcina, dar la eco totul a fost ok, insa OB-ul m-a trimis in repaos la pat imediat si a spus ca trebuie sa fiu calma, vesela, odihnita, ca sa treaca hematomul si sa nu pierd sarcina. Zis si facut, si acum am un botz de fata de 5 luni, care mai are un pic si o ia la fuga.

Va pup,
Sori1980, mami de Alexia

www.facebook.com/photo.php?pid=1145178&l=a49e4&id=665330245" target="_blank">Mami si Alexia la aproape 5 luni
www.facebook.com/album.php?aid=49028&l=8ca66&id=665330245" target="_blank"> Alexia Sara 4-5 luni

www.facebook.com/photo.php?pid=854504&l=eb1e7&id=665330245" target="_blank"> Alexuca botezata
www.facebook.com/photo.php?pid=862909&l=38449&id=665330245" target="_blank">Printesa mica botezata si tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elamia spune:

Buna fetelor!Ce mai faceti?

Lilidana scuze,dar de ceva timp nu am reusit sa mai intru pe net.Dylan a facut multe progrese si tre sa fiu numai dupa el.Acum ne laudam putin:).......Marti am implinit 6 luni si de miercuri merge in spate ca si racul.Joi a stat singur in fund,nesprijinit si de 4 zile doarme toata noaptea.Cam asta am facut noi in ultimul timp,asa ca sper sa reusesc si eu sa mai intru pe net si sa pun si pozele.Acum sunt prea obosita asa ca alta data.Oricum ms de explicatii,sper sa reusesc.David al tau ce mai face?Sper ca sunteti ok.
Va pup......Mihaela si Dylan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor...

Monica9 - am inceput sa il simt pe bebe, dar foarte foarte incet... inca trebuie sa ma concentrez. Inca nu stiu ce este ... dar sper ca luni sa aflu de la doctor.
Despre sangerare.. si asta si pentru lilidana... eu am avut 5 episoade din astea... sa spun insa ca la mine a fost mai mult un lichid maroniu, uneori a fost foarte putin dar alta data a curs mai mult.
Chiar sambata asta am avut iar asa ceva.

Doctorul meu a zis sa stau in pat, linistita, iar daca nu este foarte abundent sa nu ma ingrijorez.

La 5 saptamani de sarcina am avut primul episod. De aici nu mi-au spus nimic, dar cum in urmatoarea saptamana plecam in Romania, mi-a facut mama o programare la Brasov. Acolo mi-a spus doctorita ca am un hematom si pana nu se elimina definitiv o sa-mi tot curga.

Multumesc si de ideea cu biserica... cea la care se intampla chestia asta ... e biserica greco-catolica "Bunavestire" preot Emil Jude.

Pupici la toate si un weekend placut

Va dorect numai bine la toate.




19+ Monica ((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Am mai reusit sa citesc din ce ati scris si revin.
Apropos de biserica, noi am botezat fata romano-catolica, pt ca eu sunt si vreau sa mearga la scoala catolica. Am fost la biserica din cartier si ne-am inscris, si tot atunci am vorbit si de botez. Nu am avut probleme.

Stiu ca preotul Emil Jude e mai strict, scrie si pe website-ul lui ca trebuie sa fie unul din parinti membru al parohiei si sa mearga la biserica, asta pt cine tine sa aiba copilul botezat greco-catolic. Dar se poate boteza la ortodocsi, fara probleme, noi avem prieteni care au mers ori la Sf. Gheorghe ori la biserica "Toti Sfintii" si a fost f. frumos.

Lilidana, felicitari pt primul dintisor, am vazut si pozele, ce flacau mare aveti!

Apropos de vaccinuri, noi facem tot ce ne-a recomandat pediatra, in lunile cu sot facem cele standard, acoperite de OHIP si in lunile fara sot facem cele optionale (Rotateq si Menjugate, parca se cheama). Nu am avut nici o problema, am citit pamfletele date de pediatra, si am considerat ca in tara asta unde sunt toate natiile amestecate, cel mai bine e sa facem vaccinurile, sa fie cat mai protejata fata. Tot timpul i-am dat Tempra in ziua cu vaccinurile si nu a avut niciodata nici o reactie.

O intrebare, la ce varsta ati inceput diversificarea? In stil romanesc sau cum se recomanda aici, dupa 6 luni. Alexia implineste 5 luni peste cateva zile si pana acum am alaptat-o exclusiv, dar ma gandesc sa incep, pt ca parca se uita dupa mancare. Cu ce ati inceput (cereale, legume)?

Va pup,

Sori1980

www.facebook.com/photo.php?pid=1145178&l=a49e4&id=665330245" target="_blank">Mami si Alexia la aproape 5 luni
www.facebook.com/album.php?aid=49028&l=8ca66&id=665330245" target="_blank"> Alexia Sara 4-5 luni
www.facebook.com/photo.php?pid=854504&l=eb1e7&id=665330245" target="_blank"> Alexuca botezata
www.facebook.com/photo.php?pid=862909&l=38449&id=665330245" target="_blank">Printesa mica botezata si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Felicitari Catralu!Sa va traiasca si sa fie sanatos!

Matgravidut si Monica 9, bine ati venit si sarcina usoara!

Lilidana-felicitari pt primul dinte!
Monicutz- multa sanatate is tzie si lui Odette- astept un telefon de la tine cand potzi, de martzi voi fi singura cu strumfii acasa- poate ne si vedem(pleaca mama dar emma va merge 3 zile la daycare)

Noi ne laudam cu Alex care pe 5 sept. a facut 2 luni si am mers la control si vaccin-s-a nascut cu 2,930 si 49 cm si la 2luni avea 5.4kg si 55cm, e bine.
Eu vaccinul de memningita i l-am facut emmei la 5 si 7 luni, cnform celor citite si spuse de pediatrii in 2006(ea are 20 de luni acuma)- asa ca eu nu sam auzit si nici nu stiu sa se faca la 2-4 si 6 luni.
Cel de hepatita A si B, care treb facut dc datzi copii la daycare, se face la 14 si 15 luni, is 2 intepaturi si treb musai facute al distantza de 1 luna.
Va pup si o dumincia placuta,merg la treburi ca diseara dau de baut pt ieri.
LA MULTZI ANI ANELOR SI MARIILOR!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Denisam,multumim pentru felicitari,tare s-a chinuit pentru dintisorul asta si asta e doar inceputul...
Exista in Toronto day-care pentru copii sub un an?Aici,din auzite vorbesc,cica doar de la 1 an si jumate.
La multi ani lui Alex pentru cele 2 lunisoare,ce bine a crescut,il alaptezi,exclusiv?
Dai de baut de Sf.Maria? Atunci La multi ani!

Elamia,felicitari pentru progersele lui Dylan.merge de-a busilea,deja?
David e putin mai lenes,inca nu sta pe fundic,incearca sa-si ridice fundul cand sta pe burta,dar nu mai stie ce sa faca cu mainile si cade pe nas.Dar reuseste si asa sa se tarasca si se tot loveste de patut,da cu capul,e o perioada dificila si pentru ei si pentru noi.
Am avut vreo doua zile scandal cu el,plangea mult,urla,de fapt,cred ca durere de dinti,oricum i-a trecut,acum e din nou linistit,se joaca in patut,nu vrea tot timpul in brate.

Sori1980,ce bine ca ne mai dai vesti despre voi.Alexia a crescut mult,e tare frumoasa,are ochii tai .
Noi nu i-am facut lui David,pana acum,nici un vaccin optional,ne-a fost frica...

Legat de diversificare,noi am inceput inainte de 5 luni,cu cereale de orez,de la Nestle.
Apoi,incet-incet,am introdus legumele (cartof,morcov,dovlecel),fructele (mere,pere,piersici si banane),iar de ieri si branzica.
David mananca bine,dar prefera laptele,deocamdata,asa ca pe lange mesele cu lingurita mai bea si 800-1000 ml laptic.
Pe la "albinute si bondari" nu mai intri?

Monica9,ce mai face ghiocelul?

Matgravidut,felicitari pentru primele miscari al lui bebe.In curand o sa simti lovituri adevarate .

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 5 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput