Bebei de Canada (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Catralu multa bafta! Sa incepem galeria sa vina bebe sanatos si mancacios si tu sa ai parte de o refacere cat mai rapida!



Mamina de Isabella (5 februarie 2007) si Sebastian (12 august 1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Catralu bafta multa, nastere usoara si bebe sanatos! Iti tinem pumnii si te asteptam cu vesti bune.

Lilidana sigur vei reusi cu slabitul. Chiar, cum te descurci cu bebe mic? Ai ajutor sau singura? Iti mai ramane timp pt tine, ca sa te odihnesti? Pe mine ma cam sperie gandul ca va fi gata cu dormitul pana tarziu si lenevit.

Monica 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Ce acte trebuie sa ai cu tine la spital, cand te duci sa nasti?
Copilul este inregistrat la spital?
Unde i se face certificat de nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elamia spune:

Catralu facem galerie sa vina bebe sanatos si tu sa te refaci repede.



Casandra cand mergi la spital sa ai la tine cardul maladie,cardul de spital si foaia care ti-a dat-o medicul(foaia de obs ale sarcinii).Cand vei iesi din spital o sa-ti dea ei un plic in care ai tot ce trebuie sa faci pt certif de nastere si pt alocatie.Aaaaaaa si cred ca dupa ce nasti tatal inregistreaza copilul la spital.Oricum iti spun ei acolo ce trebuie sa faci.

Mihaela,mamica de bebe Dylan.......4 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Salutare!!!!

Catralu, ne alaturam si noi urarilor...iti dorim o astere fff usoara. Sa vin bebita cu bine si tu sa fii fff bine. Ne gandim la voi zilele astea!!

ca9, nu-ti fie teama ca nu mai dormi mult...haha, depinde de bebica. Odette doarme in mod normal pana la 8.30-9 si de multe ori chiar pana la 10...asa ca nu sti niciodata!! Sa ai sarcina foarte usoara iti dorim :).

Lilidana, ma alatur cu slabitul. Nici eu nu stiu ce sa fac....eu nu am multe kg in plus - doar vreo 6-7...dat la 1.50m cat am si avand in vedere ca toate sunt pe burta si respectiv pe 'partea din dos', e mult si greu de dat jos. Eu am o burta de zici ca-s in 5 luni.

Casandra, la spital iti da un plic. Il inregistrezi ori acolo la spital. Apoi poti merge online si-i faci lui bebe certificat de nastere, si sin number.

Noi suntem bine si crestem. Odette are 66cm si 7kg la 6 luni jumate. Am marcat si vaccinele de 6 luni cu febra de rigoare. Acum ma stradui sa-i fac cetateia romana.
Pt cei care fac asta....ATENTIE! formularele de pe internet nu sunt actualizate. Tre sa veniti la cosulat sa le luati.

Va pupam,
si Odette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

of, am cam cautat subiectul de nu-l mai gaseam si i-am scris lui pitilache!, ei hotomano l-ai gasit inaintea mea si n-ai dat si tu un semn de alarma ceva

catralu, nastere usora iti doresc si un bebe sanatos!

monica9, sarcina usoara, eu la primul am avut vergeturi la greu si m-am dat cu tot felu de la uleiuri, creme, etc. acuma nu m-am dat cu nimic si n-am facut o vergetura.....poate se gindea ca erau destule de la prima

valen, n-am mai apucat sa te sun, cum e cu piticele?te descurci?

laura, eu, folosesc pe cel de la johnson, acuma vezi si tu care-i mai bun ptr david, dar sa nu aibe parfum. produsele de care vorbeste valen nu le cunosc.e super viata cu 2 pitici, ma gindesc deja la al treilea pe la anu!dominic e un super frate mare, deloc gelos, din contra l-am auzit zicindu-i zilele trecute lui david I love you....ieri am luat jucarii la Toys numa ptr david, si dominic nici ps n-a zis, nici o criza,nimic, ca deja ma pregateam sa=i iau si lui ceva asa......david, e un dulce, doame mult, suge bine, creste bine, are 5.600kg la nici 2 luni, numa cu lapte de sin, seara il pun in pat la el pe la 10-11 si adoarme singur frumos pina a doua zi la 6-7.....deci doarme cam cit dominic ....cel mai greu mi-e cind merg la spital cu unul din ei si inevitabil tre sa merg cu amindoi, azi am luat o amenda ca a fost o mare furtuna si nu am putut iesi la timp sa mut masina in centru la spitalul de copii, si nenorocitii ptr 5 minute platesc 150$ mi-e o ciuda de am plins de nervi!am fost si la cumparaturi cu amindoi numa eu! i=am gasit si gradi lui dominic unde am vrut eu sa=l dau, de 1 an astept pe lista! va merge lunea si vinerea. azi, am fost la teste de alergie si ei zic ca nu mai e alergic! acuma inainte sa ma bucur vreau sa incep sa=i dau produse cu lapte, va fi putin mai greu ptr ca el stie ca aia nu are voie sa manince si deodata ii zic ca are......am reusit dupa multe chinuri si tratamente sa alaptez! cica fac vasospasm, pleaca singele din sfirc si durerile sint mai mari ca la nastere, daca cineva a avut stie de ce vorbesc!. dar acuma dupa 1 luna jumate de chinuri, plinsete etc, am reusit, desi vroiam sa renunt de n ori! la primul am avut aceeasi problema, pe vremea aia m=au tratat de candida....pe care nu o aveam!totul e bine cind es termina cu bine, in schimb m-am ingrasat 4kg , deci gata cu dulciurile, regim nu fac cit timp alaptez exclusiv ca dupa atita chin mai sa ramin fara lapte imi lipseste!

casandra, card de maladie, de spital, foaie nu dau toti medicii nu e o regula, iar cu certificatul trebuie sa trimit o declaratie de nastere pe care trebuie s-o semnati amindoi la director stare civila, si apoi va da certificatul, dar noua ne=au mai cerut ceva acte, cica asa e mai nou, daca stiam le trimiteam de la inceput. in schimb sa obtii certificatul de la romani iar au complicat formalitatile, nici nu-mi vine sa cred, e incredibil.....dar adevarat

fetelor voi ati dat pina la urma vaccinul acela ptr rotavirusuri? Rotateq parca, ca am tot citit, si parerile sint impartite, ca cica ar fi prea nou, etc?

va pup, si sa nu mai dispareti

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catralu spune:

Multumesc pentru urari!!

Din pacate se pare ca al meu baiat e un lenes( oare cu cine seamana,caci eu nu sunt o lenesa!?:)) si va intarzia un pic;la consultul de miercuri medicul mi-a spus ca ma va lasa o saptamana si daca nu se intampla nimic atunci imi vor induce nasterea.Problema e ca nu stiu daca el imi va induce sarcina sau medicul de garda.Oricum,va voi tine la curent!

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Monica9,ma odihnesc noaptea,ca David doarme de pe la 11pm pana pe la 6-7,dar cateodata dupa ce adoarme mai fac cate ceva si trece timpul si adorm pe la 1-2,iar dimineata asa as dormi...
Nu mi-e usor,ma ajuta mult de tot sotul cat e acasa si noi mai avem o fetita,e destul de mare -6 ani- dar tot trebuie sa te ocupi de ea,mai ales ca mai face si cate o scena de gelozie...
Nu stiu ce vom face mai tarziu,ca vreau sa incep si eu "scolitul" pe aici si va trebui sa vina mama,dar e cam bolnava,iar soacra e mai in varsta,peste 70,nu prea mai poate...

Monicutz,bine ai venit in clubul "luptatoarelor" cu kg,deocamdata suntem doar noi doua.Daca descoperi ceva miraculos de slabit,fara gimnastica,ca mie nu-mi place miscarea ,spune-mi si mie.
Si eu incerc sa-l fac "roman" pe David,dar nu prea am succes,am primit certif.de nastere canadian forma scurta,adica fara numele noastre si nu putem sa-i facem certif.romanesc.Asteptam si "completarile" pentru alti bani,bineanteles .

Pepsi,cand se recomanda vaccinul ala de care vorbesti?Ce e cu el,ca eu sunt in plop...

Catralu,iti tinem si noi pumnii sa nasti repede si cu bine,sa fie bebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Catralu, succes si nastere usoara, te asteptam tot aici cu impresii ! Bebe vine cand vrea el, dar poti face plimbari lungi, bai calde sau sex daca grei sa-l nasti mai repede .
Pepsi, mersi de raspuns, Jonshon ii dau si eu , as incerca din gama Avene, am un prospect dar nu stiu unde sa gasesc cosmeticele astea .
Al 3 lea bebe? Ai curaj, nu gluma !
Ma bucur ca Dominic nu mai e alergic, eo mare usurare pt voi toti, bebe David da vreun semn ca ar fi alergic? Ii doresc din tot sufletul sa nu fie .
Mamici, care lapte praf e mai dulce, imi puteti da o idee, ca eu ii dau Milumil din tara si as vrea sa il combin cu ceva de aici, ca nu ma tine rezerva o vesnicie...

A, cine vrea sa slabeasca la 47 de kg ca mine, sa-si ia bebe care o trezeste din ora-n ora in primele 5 luni, si neaparat la 6.30 dim isi incepe ziua vesel si cacacios ! Si mai trebuie si al 2 lea copil, ca sa nu te poti odihni toata ziua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

CATRALU nastere usoara!Pepsi, pai ma descurc neasteptat de bine. sarah merge la gradinita aia de pe Querbes si e ok acolo; ines este o cuminte si o dulce; mananca san, doarme toata noaptea si este ff ingrijita si iubita de surioara ei. Ce altceva sa-mi doresc? daca mai vii in zona da-mi de stire si poate ne vedem in parc cu copiii.

Mergi la inceput