Bebei de Canada (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Pepsi, ce faci cum te descurci cu bebeii ? Ce zice Dominic?
Si apropo, ce sapun sau gel folosesti pt Dominic, mie dermatologul mi-a zis aici sa-l spal cu Johnson, alergoloaga cu SpectroDerm iar in Ro un dr mi-a zis cu Avene ...sunt in ceatza...

Lilidana, drumul cu David a fost tare greu, de la To-Amsterdam copiii au dormit pe rand si eu deloc iar la intoarcere David a topaim 3 ore, a dormit 45min si a plans 3 ore...un cosmar !!!
Cand era mic si al nostru tipa cam 20 de min in scaun de ne era lehamite sa mai mergem undeva, acum s-a mai potolit .

L-am pus asa devreme in premergator ca se tine tare batzos, pe ionana am pus-o de abia la 9 luni..asa-i la primul !
Am vrut sa vad foto cu Davidutzul tau da n-am putut intra pe site...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Fetelor, cele care ati fost gravide recent, ati mers undeva la gimnastica sau ceva pt gravide? Si daca da, imi puteti recomanda ceva in Toronto? Am mai cautat pe internet si am gasit cateva locuri dar nu stiu cum sunt si daca poate cineva sa-mi recomande ceva ar fi tare bine. Eu as vrea sa merg undeva pt ca faceam mult sport si acum ca m-am lasat mi-e frica ca ma voi ingrasa tare. Deja m-am ingrasat 2.5 kg si sunt la inceput inca.
Si mi-a mai venit o intrebare in minte, cum e cu concediul de maternitate? E de un an fix? Si primesti o suma fixa sau e procent din salar?
Sa nu va suparati ca va intreb atatea dar chiar nu am pe cine sa intreb.

Monica 9+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

laura,eu am incercat si se poate vedea totul,poze si slide-uri,mai incearca si tu .

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 4 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Monica, eu am nascut acum 2 luni si am folosit pt. burtica lotiunea de la palmer"s. Nu am nici o vergetura, am scapat ieftin dupa 2 sarcini apropiate(sa nu vorbim de celulita ) insa am citit ca totul depinde de elasticitatea pielii si de nu stiu ce hormoni, asa incat crema nu face mare lucru in situatia de care vorbim. C-o fi sau nu asa...laurajr, vorbesc neintrebata, insa eu folosesc pt. Ines produse cosmetice de la Mustela. Fetita mea cea mare a avut dermatita atopica pe la 5 luni de care am scapat cu gama Stelatopia (de la mustela). Am vazut aceste produse si aici, la jean Coutu. Stiu ca Dominic al lui Pepsi a avut aceeasi problema ca Sarah mea si te va lamuri cu siguranta.gabriela, mamica de ines nicole(06.06.2007) si sarah marie (30.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Monica,eu n-am facut gimnastica,nu am avut voie avand o sarcina cu probleme,asa ca m-am lasat in voia sortii ,...m-am ingrasat 18 kg si acum mai am de dat jos vreo 4-5 ,dar de care nu scap nicicum si nu ma incap decat 2 perechi de blugi,plus 2 fuste mai elastice .
Eu zic sa nu te gandesti la kg puse pe tine,e important sa nu depasesti masura,dar mai important e sa fie bebe sanatos si sarcina sa evolueze bine.
Cu concediul nu te pot ajuta ca eu am venit "embarasada" in Canada,deci n-am lucrat...
Pupici si ai grija de ghiocelul tau mic .

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 4 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Valen mersi pt sfat, sper sa fiu si eu norocoasa si sa nu am prea multe urme, dar orice ar fi important e sa fie bebe sanatos.

Lilidana nu ma stresez prea tare cu ingrasatul, adica mananc cat am nevoie, nu ma abtin, dar deja m-am ingrasat aproape 3 kg si daca continui asa ma voi face imensa. Dar bine si asa numai sa mearga toate bine. Pt slabit ai incercat sa bei ceai cu lamaie? De ex ceai verde. Am citit ca lamaia ajuta la slabit.

fetelor si aveti grija de bebei.

Monica 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Monica,
Mi-ar fi bun un ceai verde,am mai baut si in trecut,dar ma tem sa nu ma anemiez si mai mult...Asa ma gandeam si la ceva "pilule-minune" la care am vazut reclame,dar din acelasi motiv le ocolesc.
Cel mai usor ar fi:fara dulciuri,paine,nimic dupa 6 pm,dar fara vointa nu prea se poate .
Tu cum te simti?Ti-e rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Lilidana eu ma simt bine, nu prea am nici greturi decat foarte putin, in schimb sunt obosita si mi-e somn tot timpul. Dar acum parca incepe sa-mi treaca si oboseala asta. Pt slabit iti trebuie multa vointa, dar sigur poti face, numai sa te apuci, oricum nu ai mult de dat jos. Fa si ceva miscare daca poti, desi pe langa bebe ma gandesc ca nu iti ramane prea mult timp. Incearca sa mananci fructe in loc de dulciuri. E greu dar te obisnuiesti repede. Eu am avut ceva probleme si am fost pe un regim foarte strict, numai legume, fructe, peste si carne de pui. A fost greu la inceput dar dupa un timp m-am obisnuit si nici nu imi mai venea sa mananc altceva si m-am simtit foarte bine. Deci trebuie doar sa te apuci, restul o sa vina de la sine, intr-o luna sau doua vei fi exact cum ai vrea.

Monica 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Monica,
ai dreptate,inceputul e greu,eu am avut o dieta si pe timpul sarcinii,pentru diabet gestational si m-am acomodat repede.Dar dupa nastere am revenit la vechile obiceiuri .

Bine ca nu ti-e rau,iar daca te simti obosita,intinde-te.Si odihneste-te muuuult,pentru ca dupa ce nasti nu mai ai cum .
Pupam ghiocelul din burtica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catralu spune:

Salutare fetelor!

Asta este saptamana 40 de sarcina,deci in mod normal puiutzul ar trebui sa apara oricand!Am mari emotii si....un pic de frica!Am fost si la turul maternitatii si la un curs de breatfeeding si pina acum totul pare ok.Se pare ca are capul deja coborat si ca va cantari 8-8.5 pounds.
Monica, eu am folosit cea mai buna si mai economa crema din lume pentru burtica: ulei de masline pur!!E minunat!Toata lumea s-a mirat de burtica mea fina!Cat despre gimanstica,se pare ca in Markham,la mine,nu exista gimnastica pentru gravide.Exista ceva programe pentru mamici cu bebei dupa nastere.Mie mi-a recomandat medicul inotul,dar numai in trimestrul al doilea de sarcina.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput