Bebei de Canada (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elamia spune:

Buna mamici si burtici!

Lilidana sunteti mari si voi, nu gluma.Noi nu avem numai 2 dintisori jos,in rest suntem tare nazdravani si incepem sa ne impunem.........facem numai ce vrem noi si mergem peste tot(mai mult pe unde nu-i voie)L-am pus si eu pe Dylan in premergator,dar nu prea ii place,prefera sa mearga in 4 labe si sa se ridice in picioare pe unde apuca si poate.Ce ii mai dai tu sa manance?I-ai dat branzica sau ficat?Eu inca nu.Pe albinute nu prea mai scriu pentru ca nu pot tine pasul ciu fetele din Rom.Ele scriu,nu gluma.Poate au mai mult timp,dar eu......

Valen,asa e timpul trece repede,chiar mi s-a nascut un nepotel si ma gandeam la Dylan cum il asteptam si acum uite ca-i baiat mare.Voi cum mai sunteti?

Stefany ma bucur ca ti-ai gasit doctor,sper sa fie ok totul si sa ai o sarcina usoara.O sa te astepte numai lucruri minunate,asa cum ti-au mai spus si alte fete.Sa stii ca si mie mi-a fost o greata in primele luni.... si daca vomam ma simteam mai bine.Dar dupa ce o sa treaca perioada asta nici nu o sa-ti mai amintesti de ea si o sa te bucuri de miscarile lui bebe.

Pup mamicile,burticile si bebeii.

Mihaela,mamica de Dylan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

quote:
Originally posted by stefany_p

mat..cum se numeste mai exact crema despre care vorbesti? mi-e groaza cand intru la sectorul creme si incep sa ma uit..si ma uit..si nush unde sa ma mai uit..eu am momentam ulei de masline, am inceput sa ma dau pt ca am predispozitie la vergeturi..deja le am, sper sa nu ma umpu acum
dolores..ma bucur sa aud vesti bune..eu sunt invers..am greata dar in schimb dorm mult..azi am reusit s amananc ceva mai consistent..speram sa fie bine
sanatate maxima la burtici



Scrie mare pe ea Palmers - Cocoa Butter. E cam uratica - alba, PALMERS scie cu maro iar alte scrisuri sunt cu albastru.

Monica-Matz 29 Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Lilidana, 8 dintisori si Davidutul este mai mare decat Alexia numai cu o luna. Bravo, sunteti harnici! Noi avem doi dintisori, care au iesit unul dupa altul, la o zi diferenta la 6 luni fara o saptamana, si acum gingiile de sus sunt umflate tare, si am facut cateva nopti albe in ultima saptamana. Inca nu au iesit cei de sus, dar cred ca acusi acusi. Ma gandesc cu frica sa nu ma muste cu 4 dintisori la alaptat. Cu cei doi a incercat de cateva ori, dar tot am strigat nu, nu si a dat drumul.

In rest, vorbim, zicem ma-ma-ma , bababa, cacaca....:)

Apropos de ficatei, aveti grija fetele ca aici carnea e plina de chimicale, antibiotice si alte alea, si citeam (in What to Expect the fisrt year) ca acestea se concentreaza in organe si piele, asa ca cel mai sanatos ar fi sa le evitati sau sa luati ficatei organici. Mie pediatra mi-a recomandat sa ii dau fetei cat mai natural si organic, macar in primii doi ani de viata. Asa ca pt Alexia cumpar totul organic. E putin mai scump, dar la cat mananca ea nu e mare lucru. Tot pediatra mi-a recomandat un magazin cu produse naturale, se cheama Big Carrot si este pe Danforth in Greek TOwn, pt fetele de TOronto interesate. Am luat de acolo piept de pui pt ALexia, si intr-adevar are gust cum avea carnea in ROmania.

Fetele cu bebelusi mari alaptati, voi mai dati vitamina D la copii dupa 6 luni? pana la ce varsta se da?

pupici la burtici si mamici

Sori1980 si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

ce fac burtile,mamicile?
mie mi-a fost rau azi, am dat la rate de dimineata, lucru care nu mi s-a mai intamplat pana acum..toata ziua am avut o stare proasta..azi noapte am visat o fetica..o fi vreo premonitie sau doar gandurile mele?? imi pute in continuare totul, am senzatia ca nu e nicaieri aer curat, caut mereu sa ies la aer..cam naspa stari
mat..am inteles, cu pima ocazie am sa cumpar crema. acum ma dau cu ulei d emasline dar nu cred sa aiba vreun efect
dolores..tu cum te mai simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

stati ca mai am o intrebare...stiti cumva unde se organizeaza cursuri prenatale, in ce constau si de la cate luni se poate merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Elamia,felicitari pentru cei doi dintzisori si pentru progrese.David prefera de 2 zile premergatorul,probabil pt.ca s-a "prins" cum se manevreaza.Merge peste tot,trage ce apuca,asa ca am inceput sa adunam totul din calea lui.
Eu ii dau branzica,o fac eu din lapte si iaurt,dar ficat nu vreau sa-i dau din motivele pe care le-a zis Sori.Nici noi nu mancam,decat foarte rar,de pofta sotului.

Sori,pupici pentru Alexia cu doi dintisori si vorbareata.David zice ta-ta,ta-ti,da-da,da-di,iar ma-ma a uitat se pare,ca nu mai spune de vreo doua luni.
Cred ca Alexia te va musca de san cad ii vor iesi dintii de sus,s-a putea sa n-o mai poti alapta,nu stiu...
David musca rau,tot ce prinde,e periculos,pe bune .

Eu ii dau lui David vitamina D din Romania,stiu ca se da pana la 18 luni.
Fug la David ca e in criza de...rasfat.

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 8 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Accacia spune:

sori, eu am auzit ca se da vit D pina la cel putin un an
stefany, cind obtii cardul bleu de la spitalul unde vei naste, mergi la CLSC din zona ta si te inscrii; poti sa mergi cit de curind.
si eu ii cumpar fetitei mele tot biologic, insa in montreal nu am gasit cartof dulce biologic asa ca i-am dat din cel obisnuit, acum caut dovleac si nu gasesc...nu stiu...poate nu m-am informat eu bine. voi mai cauta.
multa sanatate la mamici si bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

deci..bine v-am regasit
am fost la doctor ieri si voi naste la spitalul Lakeshore din Pointe Claire..doctora e ok, mai in varsta, mi-a pacut de ea. m-a consultat si mi-a spus ca suntem mai mici de 10 sapt, cum credeam initial si m-a programat imediat la ultra sound...am fost si l-am vazut, mai multe nu mai comnetez ca stiti si voi cum este..mi-a zis de un test pt detectare sindromului down, care ma costa 400 de dolari si se face in sapt 12..a zis ca la varsta mea e facultativ, peste 35 de ani e obligatoriu..probabil ca ma voi programa sa-l fac..in rest, mai o greata, mai un junghi, mergem inainte..de mancat mananc delicat ca o vrabiuta cum n-am mancat de cand ma stiu si am pierdut deja 3 kg..nu-i bai ca am de unde...
mat..am luat alifia magica, astept minunile acum
stie cineva ceva despre lakeshore, cum sunt conditiile , alea alea..
Acacia, saru mana, voi suna sa ma programez la cursuri..
in rest, nuh ce sa va mai zic, mai ziceti voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elamia spune:

Lilidana poti sa-mi scrii si mie,te rog,cum faci branzica?As vrea sa-i fac si eu lui Dylan.
Mersi anticipat.Pupici tie si la copii tai!

Mihaela si Dylan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Accacia spune:

dfgjkjk

Mergi la inceput