*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Kid, eu am 1,62... si tot NU renunt la rochia lunga si VAPOROASA...

Lavini, noi facem botezul la bisericuta din CIMITIRUL BELU CATOLIC (acolo am facut si nunta) apoi mergem si sarbatorim acasa

Arcadia ce bine de voi ca ati mai iesit din Bucuresti...si ca l-ati plimbat si pe BEBE la munte!!! Am vazut ca ai vrea 4 copii... Ei bine si eu vreau 3... dar inca duc lupte de lamurire cu sotul pt. inca unul... care o data zice ca mai vrea unul, alta dat NU... nu stiu ce sa mai cred...

Povestea nasterii lui DIDIALEX este in capitolul trecut (cap. 71), pe la 1/2 lui... Stiu ca intreba cineva...


Dianalaura, cum sa nu fie confundat cu o papusa cand e asa frumos???

Monytza, , pai sa treci mai des pe-aici!!!


Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Fetelor (e valabila invitatia pt. toate... FARA EXCEPTII!)

Va rog sa trimiteti 2 poze pe mailul comun (1 cand erati gravi si alta cu puiul vostru). Si sa mai scrieti numele copilului si data nasterii...
Subiectul MAILULUI sa fie: POZE VIDEOCLIP

MA voi ocupa eu de acel videoclip PROMIS . Voi incepe prelucrarea pozelor si aranjarea lor atunci cand trimiteti toate fetele POZELE. Asta inseamna ca o ASTEPT si PE KAY cu MICUTZA!!! Nu facem videoclipul pana NU vin ele ACASA!


In legatura cu deschiderea noului capitol de la SCUTECE propun sa il deschida PRIMA MAMICA din odiseea noastra. Asa mi se pare corect! NU? Bineinteles, daca e de acord si daca poate... Ce zici, NICOLL? Ai timp? Vrei?

PS: Am repetat acest mesaj ca sa il vada cat mai multe mamici

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Andrada, am puricat tot capitolul 71 si n-o gasesc! Didi, poate imi zici tu unde e ca as vrea sa o citesc si eu (povestea nasterii)

Kid, cred ca totusi viseaza urat, nu ca stresul de vina...sau sper

Referitor la titlul de la Scutecele, mie mi-ar placea sa fie Puiuti sau poate Strumfi. Ce-ar fi sa strangem toate optiunile exprimate si sa facem un vot?

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

La multi ani Chris, emotionanta dorinta ta!!

fetelor cu doi puiuti va rog cand puteti aruncati un ochi pe subiectul meu ca ma stresseaza
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=103069
si astept pareri

vreau doar sa va spun ca si Carina gangureste, rade cu gura la urechi, a dormit azi 4 ore ziua, se intoarce de pe burti pe spate , ce mai e un ingerash



Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Arcadia, ai dreptate... In cap. 71 era sigur, dar poate l-a sters... Asteptam sa vedem ce ne zice!!!



Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Uite ca reusesc sa va prind din urma si in seara asta.

Ella, Andrada, DidiAlex si Poohy - multumesc! Imi pare bine ca va place Petitul meu.
Noi inca nu ne-am hotarat cum o sa-i zicem (Andrei sau Cristian), asa ca ii zicem Petit (cum se scrie, nu cu pronuntie frantuzita) - asa ii spuneam cand era in burtik.

Chris - La Multi Ani! Sper ca ai avut o zi frumoasa!

Alynta27 si Florina - Felicitari mamicilor! Florina, ai fost asa de rapida!

Cine a nascut cel mai repede? Dar dupa cel mai lung travaliu? Poate va anuntati si facem un mic top pentru prima pagina de la Scutece.

Noi vom face botezul pe 11 august la biserica din Ghencea, cea de la capatul tramvaiului 41, nu stiu cum se numeste, stiu doar ca e mare, de asta s-a ocupat sotul. Iar restaurantul este Casa Rustic de pe str. Valea Oltului.

Noua ne-a adus sotul de la Viena aparat din ala de tantari (primul din cele doua postate de poohy), care ii atarge si omoara, a costat 10 euro acolo, asta dupa ce nu o mai gasisem la Cora, unde fusese la oferta, 70 ron parca. E eficienta, mie imi place cum actioneaza.

Anca si Andrei Cristian (28.05.2007)
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Multumesc pentru felicitarile de "la multi ani"!Nici prin gand nu mi-a trecut ca vor fi asa de multe...Scriu repede,ca e ora mesei...Bebelac-ul e super!Albert a crescut cu bebelac...si a ajuns mare si puternic!Si Dafnica mai bea,chiar asta a primit luna asta.Ea oricum e cumsecade si nu refuza nici un fel de lapte!Felicitari Florina ...ai fost cu noi pana in ultima clipa!...Andrada,chiar zilele astea ma intrebam...de videoclip-ul nostru...Daca trimit doua poze la care tin mult de tot,una cu Daphne si tata si alta cu mine si copiii este bine?Te rog...mi se par cele mai sugestive...se poate?Nicoll,mai da si tu un semn de viata!...Mai scrie despre Leon!...Multumes ca ati fost atat de multe alaturi de mine,de ziua mea!

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Chris, trimite ce poze vrei tu... e alegerea ta... Eu doar sugerasem sa fie una cu "burtik"(cu un bebe ascuns in ea ) si una cu bebe (care a iesit la lumina ), dar fiecare hotaraste ce trimite... Cum sa ma intrebi daca este bine? Eu de-aia v-am si pus pe voi sa alegeti ca altfel luam eu din ce-ati mai trimis...



Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Fetelor treceti-ma si pe mine pe listuta de mamici!
PE data de 13 s-a nascut Stefan Bogdan la ora 20:15.A fost nastere normala fara anestezie si sunt sigura ca dupa durerile pe care le-am suportat v-a ramane singur la parinti si bunici!!!!!!Apgar 8,48de cm si cantarea 2300(acum avem 2700 dupa 2 saptamani dela nastere!).S-a hotarat sa vina cu 3 saptamani mai deveme si bine a facut caci nu mai puteam de mancarimi!
Doarme toata noaptea si ne lasa si pe noi sa facem acelasi lucru.Pana acum este un copil model!Doarme si mananca pe semne ca vrea sa-i ajunga pe cei de varsta lui care au mai stat putin in burtica.
Va doresc nastee usoara celor ce au mai ramas si sa va dea Dumnezeu copii sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

Am venit si noi marti acasa pe focul ala de caldura… Am plecat 2 (eu cu sotul) si ne-am intors 4 (noi + bebe+ soacra)! Zilele astea suntem in perioada de acomodare unii cu altii, bebe e destul de cumintel, mananca, doarme, plange …si creste sub ochii nostri. Povestea nasterii nu e deloc spectaculoasa: mi s-a rupt apa pe la 8:30, curgea ca la robinet, aveam si contractii destul de dese, am sunat doctora care m-a rugat sa fiu linistita si relaxata si sa vin direct la ea in cabinet. Am ajuns foarte repede la spital, imediat m-au controlat, aveam dilatatie 3 cm, mi-au administrat calciu si alte chestii, m-au condus in camera si m-au trecut pe monitorizare; contractiile s-au regularizat si imediat au inceput sa fie din 5 in 5 minute. Moasa Angi a stat langa mine tot timpul, si doctora venea din jumate in jumate de ora sa verifice. Din nefericire pana la ora 12, contractile au devenit foarte dese, din 2 in 2 minute, iar colul nu numai ca nu s-a dilatat dar s-a si rigidizat. Despre dureri….am fost tare viteaza pana la un moment dat si am incercat sa fiu cat mai optimista, insa la un moment dat m-au coplesit durerile, si mi-era jena sa tip, asa ca scanceam si ma vaitam ca un caine batut si ma rugam sa se termine contractia cat mai repede. M-a ajutat foarte mult zic eu respiratia corecta, cred ca altfel o luam razna. Avand in vedere ca pierdusem toata apa, bebele avea circulara de cordon si colul era cum era la 13 doctora a hotarat sa intram in cezariana. Ne-a facut anestezia rahie, si atunci m-am linistit complet.... La 13:30 s-a nascut Vladut – a mieunat de 3-4 ori, mi l-au aratat si mi s-a parut tare albinos – chiar ma gandeam ca nu o fi mostenit deloc de la mine un pic de pigment ciocolatiu. La 14:30 am ajuns si eu in camera. Poze, flori, mesaje, prieteni, vizite, cadouri, un personal medical de exceptie au facut ca urmatoarele 4 zile sa treaca usor si sa prind incredere in mine ca noua mamica.

Tot marti am avut furia laptelui, dar am reusit sa desfund canalele cu pompa electrica (nu stiu ce faceam fara!) si acum mi-e bine, nu mai ma doare asa de tare cand mananca asta mic (primele dati am urlat de durere de il speriam!). Ma stradui sa alaptez integral, desi toata lumea din jurul meu isi da cu pararea ca e nevoie de completare, incerc insa sa ma tin tare pe pozitii.

Cam asta de la noi, acum am urmatoarea problema: bebe a facut o iritatie la fundulet cam cat un ban mare, pielea e tare rosie si arata aproape ca o rana. Eu il spal cu apa la fundulet de fiecare data cand schimb pampersul, ii dau apoi cu crema cu zinc de la mustela…. Ce alt sfat imi dati, ca mi se rupe inima cand vad cum arata acolo?

Si inca o intrebare: e normal sa sughita?


Andreea si Vladut
POZE

Mergi la inceput