*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Chris, LA MULTI ANI si tot binele din lume tie si familiei tale! Esti un exemplu pentru noi toate!
Alynta si Florina, felicitari pentru bebelusi! Florina , tu sperai sa nu stai mai mult de 7 ore in travaliu.... De fapt, tu ti-ai facut travaliul acasa, doar ziceai ca ai contractii din 5 in 5 minute!
Sobi, bine ai revenit!
Si Stefy al meu a inceput sa gangureasca,si sa aiba mai multe feluri de plans.De oboseala si suparare, de durere....e asa dulce sicand mai scoate cate un ingggggggggg. E un scump. Azi dimineata am fost cu el la un magazin sa imi caut si eu ceva de imbracat, si fiindca trebuia sa urc la etaj, am preferat sa merg cu scoica de masina in loc de carucior. Asa el statea in scoica, si mami proba haine. Si cum dormea el asa bine in scoica, era admirat de o gramada de lume. Azi a fost a 2 oara cand crede lumea ca e o papusa. Si cand s-a trezit si a deschis ochisorii, am avut surpriza sa fiu intrebata:" Dar e viu? Am crezut ca e o papusa!".
ce sa va mai spun? Am ajus si eu la 68 de kg, de la 84 cand am avut inainte de nastere. Mai am 8 pana ajung la greutatea dinainte de sarcina. Poate reusesc macar jumatate sa le dau jos inainte de botez. Noi facem botezul pe 19 august, dar deja am rezervat restaurantul din 15 mai, imediat dupa ce am nascut. Si asa am gasit cu greu. Hai ca de haine...e cum e, mai slabesc si ma vor incape iar hainele mele, dar cu incaltarile e o problema. Mie mi s-au latit picioarele, asa ca de la 38 a trebuit sa imi cumpar 40, ca sa imi vina. Si ma enerveaza ca majoritatea modelelor sunt tare inguste. Cat despre dureri, si pe mine ma mai doare cateodata spatele, in schimb experimentez dureri la genunchi, cand ma ridic si ma asez pe scaun. E ca si cum s-ar rupe in 2 genunchii. Tare nasol.
Acum va las, vad ca se trezeste printisorul. Ma duc si eu langa el, poate il prostesc sa mai doarma un pic, macar sa ma odihnesc si eu macar o juma de ora. Ca asta-noapte a fost tare agitat, a cam scancit..l-a durut burtica.
Va pup!

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monytza spune:

Buna mamicute si gravidute(cate ati mai ramas0!!

Desi va citesc zilnic...pt ca inafara de stat cu bebe nu prea am mare lucru de facut...niciodata nu`mi gasesc destulaenergie" sa scriu...Plus ca nici nu vad cum as putea sa mai postez vreun mesaj interesant....
Oricum..ca sa nu dau impresia ca renuntz..am sa scriu...ce`mi trece prin cap...

Despre noi Suntem bine..crestem mari...Peste 2 zile facem o lunisoara si noi...vineri mergem la cantarit sa vedemk cum a luat in greutate pitica...desi...dupa parerea mea..a trecut nitel de 4 kg.A facut falcute..si gusulitza
E cumincioara...nu prea suferim de COLICI...mai mult de rasfatz...si de caldura...din pacate

Androix Felicitarile mele pt ambitie si reusite!
Eu nu ma pot lauda decat cu faptul ca atunci cand am inceput sesiunea eram in spital...si...acum am de recuperat toata sesiunea de vara...pt ca nu am putut sa ma duc la nici un examen!Bine macar ca sesiunea de iarna am fost si eu INTEGRALISTA! ce frumos suna cuvantul asta

Elteka Iti multumesc mult pt raspunsul dat la mesajul ce l`am postat anterior....ai fost asa mamoasa incat mi`au dat lacrimile...si...chiar m`a ajutat sa ma bage cineva in seama..chiar dak tot ce am facut a fost sa ma lamentez!

Felicitari noilor mamici!!..nu va mai enumar ca mi`e frica sa nu omit pe vreuna si sa va suparati pe mine

Nu mi`a placut la fel ca si altor fete conflictul aparut in capitolul precedent....am vrut sa postez un mesaj..dar apoi m`am razgandit gandind ca nu e treaba mea sa ma bag...mai ales cunoscandu`mi foarte bine caracterul acid si rautacios cand vine vorba de o NEDREPTATE...Acum ma bucur ca am facut asa....pt ca nu vreau sa mai am motive de nervi in plus...
Doar ca stiu cum e sa arunce cineva cu noroi in tine fara nici un fel de fundament...am suferit cumplit primele 2 saptamani de dupa nastere..si eram aproape ferm convinsa ca n`am sa reusesc NICIODATA sa fiu o mama buna pt copilul meu! Si asta datorita unei femei fara elementarul bun simt..care e asistenta la municipal..si`a avut grija sa`mi provoace depresia post partum prin niste cuvinte extrem de usturatoare....

la toate...si...sper sa fiou mai activa pe forum..dak am sa am si motiv..bineinteles!

Antonia minunea noastra mica

Maria Antonia de Mone&Ionutz
(31 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Salutare!
Vad ca, de cand nu am mai intrat s-au desfasurat adevarate razboaie pe aici. Fetelor, fetelor! suntem aici sa ne sprijinim unele pe altele, nu sa ne dam in cap! Fiecare e liber sa aiba propria parere legata de un subiect si, cum spunea careva dintre fete (scuze ca nu am retinut cine), suntem toate suficient de 'majore' sa decidem daca urmam un sfat sau nu. Nu are rost sa ne incingem asa!
Florina, felicitari! Mai, tu chiar ai nascut in direct!
Florentina, Poohy, Chiqui, sfatul meu este sa nu sariti direct cu antibiotice pe niste amarate de bubite datorate caldurii (toata vara va veti lupta cu bubitele astea si zau ca nu e indicat sa dati cu antibiotice local atata timp!).Ganditi-va ca, la un moment dat poate ca vor face bebeii vostri o boala infectioasa la nivelul pielii si atunci ce o sa mai faceti?!Andrada, din cate am inteles voi ati avut o stafilococie si atunci se justifica antisepticul si antibioticul local, dar altfel...Ca sa nu mai spun ca Baneocinul nu este chiar indicat la copii sub 2 ani!Incercati sa tineti bebeii la temperatura de confort, sa evitati transpiratia (eu o sterg pe Sofia cam la 2-3 ore pe fata cu apa termala Avene, dar si apa fiarta si racita e buna), in pliuri puteti folosi pudra de talc (daca gasiti pe undeva pudra din amidon de porumb e si mai bine ca nu irita caile respiratorii). Pe piele unde au aparut deja bubite puteti pune cate un pic de crema cu zinc, dar fara a exagera si fara a acoperi suprafete prea mari (sa nu uitam ca transpiratia e un mod de a regla temperatura corpului si cu crema cu oxid de zinc se reduce tranpiratia pe zonele respective).Oricum, bubitele astea persista in medie 1-3 zile (problema e ca apar tot timpul altele noi).Cheia este oricum evitarea transpiratiei!
Chris, La multi ani! sa fii fericita si iubita! Sa-ti fie copii sanatosi si voiosi!
Fetelor, a folosit cineva Bebelac? Am primit de la doctora de familie o cutie mare, mare cu Bebelac (plus perspectiva de a tot primi) si nu stiu daca sa trec de pe Nan (cu care ne impacam bine) pe Bebelac...mai caut pe net poate gasesc vreun review...
Am facut azi proba suptului (dupa ce am vazut Andrada ca Antonio al tau a supt 180 la o masa!)si...imensa cantitate de 40 ml dupa aproape o ora de supt.... Asta e!
Azi implinim 7 saptamani. Avem deja 5640 grame. Sosolina zambeste si gangureste tot mai mult. Am o senzatie ciudata, ca imi e din ce in ce mai draga pe zi ce trece.Promit ca o sa mai pun ceva poze noi. Apropos de poze imi e f greu sa ma decid ca poza trimit ptr album...il astept si pe tati, poate ma ajuta el :)
va pup pe toate si va doresc o zi linistita!
Florina si Sosolina

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

chiqui

kid eu mi-am dus la croitoireasa un material pentru o rochita lunga.

lavini pai nu ai cautat inca restaurant? Noi nu am mai gasit nimic liber (bine, nu am vrut chiar orice restaurant) asa ca am pus botezul pe 27 iulie, adica intr-o vineri.
Si culmea e ca in acea vineri este Sf Pantelimon si eu am nascut la spitalul Sf. Pantelimon .
Vom face botezul la Clubul Floreasca, pe malul lacului Floreasca si biserica la Sf Spiridon cel nou care este intre unirea si tineretului. Insa a destul de scumpa (1 mil noi avans si 3 mil nasul).

monytza scumpica tare minunea voastra.

paflo si eu am patit-o azi. Prima data cand o cantaresc la supt. A mancat 15 min la un san, a adormit si nu am mai reusit sa o trezesc. Am cantarit-o inainte si dupa si mancase ... 30 ml . Si ghici cine s-a trezit dupa 30 min de somn. Evident ca Printesa Maya. I-am dat un biberon cu 60 ml si am mai pus-o si la san.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda35 spune:

Vreau sa va avertizez ca si mie mi-a recomandat o pediatra in maternitate Baneocin.
A doua zi a venit sefa sectiei de pediatrie si a fost extrem de nervoasa cand a vazut recomandarea - mi-a spus ca nu este deloc indicat sa supun copilul la antibiotice cat este asa de mica si doar pentru un eritem alergic.
Continutul baneocinului: Baneocinul este o combinatie de antibiotice exclusiv pentru uz extern care contine bacitracina si neomicina, antibacteriene singerice, cu o puternica activitate locala.
Vreau doar sa va avertizez pentru ca eu nu am fost avizata.
Noi avem cateva zile tare agitate, maninca din ora in ora aproape, ziua doarme cam 3, 4 ore si noaptea pina la 2 ne tine treji.
Adoarme leganata si daca o punem in patut se trezeste instant.
Va doresc o zi minunata!


mamica de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

In sfarsit mai scriu si eu, dupa ce am recuperat vreo 4 capitole... bineinteles cu un deget ca bebe doarme la mami in brate.

In primul rand pt. Kay si Sosonica..eu sunt sigura ca o sa fie bine.

felicitari mamici, sa aveti puiuti sanatosi si bafta putinelor gravidute ramase

Din spicuiri:

Androix felicitari mamica integralista! Daca n-ai plecat deja la cumparaturi, materialul pt wrap se cheama tricot.

Didialex draga, unde e povestea nasterii tale ca n-o gasesc pe niciunde?

Chris27, la multi ani , multa sanatate si fericire, mamica frumoasa! In legatura cu indulcirea ceaiului pt Dafnica, ai putea sa incerci cu fructoza (e indulcitor special pt diabetici, nu are efectele negative ale zaharului si nu creste productia de insulina pt a fi asimilat, daca am inteles bine). Indulceste de 2 ori mai mult ca zaharul deci ar trebui jumatate din doza de zahar necesara.

Piticasigogosica, daca n-ai rezolovat problema cu hemoroizii, incearca cu supozitoare carpicon, mie mi-a trecut dupa 2-3 supozitoare (aveam inreriorul zgariat si sangeram cand ieseam afara). Apropo eu stau pe langa parcul national, insa imi place mai mult in titan, poate ne vedem prin parc.

Despre noi suntem bine, la o luna jumatate aveam 1,5 kg in plus, suferim un pic de caldura dar din fercire n-am facut bubite. Eu il spal doar cu apa pe fata, in rest cu samponel. A inceput sa-i placa tare mult baita, inotam cate un sfert de ora! Ii pun apa ceva mai rece ca de obicei, si am vazut ca asa nu mai plange deloc, desi nu stiu cate grade ca mereu am pus simtometric. Am fost si noi la munte acu 2 we, tot la Cheia (de fapt la pasul Bratocea), si la Bran, i-a placut tare mult lui bebe la aer curat. Am avut si peripetii, era sa ramanem cu masina intr-un sant, dar ne-a ajutat un grup, au venit special ca ne-au vazut ca avem probleme. Super, le multumesc tare mult! O sa pun poze din expeditie.

Andrada, eu as vrea 4 copii , dar nu ma inteleg cu tati care vrea doar 2! Dar i-am zis ca daca al doilea nu e fetita (desi eu cred ca va fi) mai facem pana iese fetita!

Am 2 intrebari:

- Zymafluor de cat sunt pastilutele pt bebe, ca am gasit de 0,25 si de 1 mg? Una pe zi se da nu?

- bebele meu mai tipa in somn, sau se trezeste urland (sau scancind...). parca mai zicea cineva si am presupus ca e normal, dar sper totusi ca nu e bebe stresat sau ca nu e urmare a stresului meu cat am fost gravi. Voi ce ziceti?

Va pupic!

Mami de Calinut Gabriel (8 mai 2007)

Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Chris
Andrada super idee mltumim mult!!
Chiqui eu am preperat Galactogilul cu apa calda pt ca altfel nu se dizolva si nu-i chiar rau la gust!
Ella ce apartat... ce link ??... mie mi-a scapat

cristina cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Andrada, Mica Eu n-am decat 1.60m si intr-o rochie lunga arat fix ca un butoi. Deci iese din discutie. Cu toate ca, daca mai tine caldura asta mult si ma mai bate si soarele in cap, nu se stie, s-ar putea sa nu ma mai intereseze cum arat...

Lavinia Noi facem botezul la biserica Sf. Spiridon, in spate la Romana, iar dupa, mergem la un barulet al unui prieten, care are o terasa destul de mare. Oricum, facem in cerc restrans, doar cateva rude si prieteni apropiati.

Monytza Despre ce asistenta e vorba? Ca si eu era sa intru in conflict cu una care se credea zeita mamelor cred, ca tot timpul se lauda ca a crescut singura 2 copii si ca eu de unul nu pot sa am grija... copilul urla de foame ca mie inca nu imi venise laptele si, dupa 2 nopti de nesomn ea imi spunea ca de aia am facut copil, sa sufar, nu sa dorm, ca nu o sa fiu o mama buna si altele asemenea.
Nu mai tin minte cum o cheama, dar nici nu are importanta. Important e ca putem sa avem foarte bine grija de puiutii nostri. Pacat ca astfel de persoane isi aleg meserii care nu li se potrivesc deloc.

Edit:
Arcadia Si eu spuneam ca al meu junior se trezeste cateodata plangand si nu e plans de foame. Ma gandeam ca poate se sperie sau viseaza urat. Sa fie oare de la stresul din timpul sarcinii?


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.dacmotors.ro/xoops/html/modules/myalbum/viewcat.php?cid=39" target="_blank">
Poze cu juniorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Arcadia, si micuta noastra se trezeste uneori plangand sau plange in somn. Banuiesc ca viseaza urat...Nu cred ca are nici o legatura cu stresul din timpul sarcinii.

Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

buna mamici si burtici

revenim si noi dupa 2 zile de teroare in care puiutza a avut colici, am zis ca mor si alta nu. nu suport sa o vad plangand si chinuindu-se, nu stiu ce o sa ma fac cu colicii. azi vad ca nu au aparut inca, sper nici sa nu mai apara vreodata. visez frumos, nu?

am citit si eu conflictele aparute si m-am intristat. pacat, cred ca nu e loc de certuri la un subiect asa frumos, la fel cum cred ca nici una dintre noi nu am pune in pericol viata bebeilor nostri, astfel de acuzatii nu isi au rostul.

alynta, florina felicitari mamicilor! bebei sanatosi si mancaciosi.

andrada despre ce filmulet e vorba? unde se trimit poze?

si pe integralista androix si sa nu mai citesc vreodata in mesajele tale cuvintele "pauza de DC", ok? pai eu ce ma faceam daca tu erai cumva rpn vreo pauza? aaaaaaaa? te gandesti ce rata bebelina mea?

dideip, frumusel foc paulica. si a crescut mult de cand l-am vazut eu.

lavini cred ca e greu cu restaurantele sambata in perioada asta, sunt nunti peste tot. poate duminica sa gasesti ceva liber. noi am scapat de grija asta, o sa facem botezul la iarba verde, la frate-miu in curte.

arcadia, 4 copii spui???? credeam ca barbati-miu exagereaza cand zice ca vrea 3, dar tu? , apreciez mamicile care au atata curaj.

pupici la mamici si burtici

mama lu' maria

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput