Gravidute prin FIV

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

Buna fetelor,
ce bine ca au venit si "veteranele" cu sfaturi!
DELFI eu, ca vitamine iau Elevit 1tb/zi, pe care il alternez, cand se termina cu Centrum Materna. (Eu am inceput sa iau din timpul stimularii)
Mai iau Mg simplu si Ca, tablete efervescente.
Si eu la incept de stimulare aveam 45kg, acum am 49. Dar, cum am mai spus nu prea am greturi si nici . Pe mine, cred ca m-a ingrasat si hiperstimularea, cred ca mai am destula apa in tesuturi (numai balonul din burta....) Si tine cont ca tu ai 2 BB-i, care papa!
ANIAST nu stiam de treaba cu vit. in primul trim., eu voi continua sa iau, pt ca mi-e teama ca nu prea ma alimentez cum tb.
DREAM ref. la "calcul", eu ma incadrez, exact la protocolul lung, cum a scris ANIAST. 6Sapt. de la ET + 2 sapt si 2zile dinainte de ET, adica de la Z1 de stimulare.
Multam' si -ici ANIAST, acum , chiar sunt lamurita.
CIARLI, eu iti spun ca am avut dureri mai tot timpul primelor 4 sapt., chiar si in S5. Dar eu stiu, cand e durere de ovare si cand e de CM. Ma doare altfel. Durerea de CM e difuza si continua, in partea pelviana, la care se adauga durerile de spate (sale), la fel difuze si continue. Durerile de ovare la mine, sunt junghiuri clare, fie in dr., fie in stg., care uneori iradiaza spre anus. Eu am avut ambele dureri (de la hiperstimulare). In spital, mi s-a spus, ca daca am dureri ca de CM tb sa iau un No-spa, pt ca sunt ca si contractiile si streseaza embrionul(ii). Nu stiu daca te-am lamurit.
MADALINA, nu mai stiu cine zicea pe forum la FIV, sa nu ne ghidam prea mult dupa semne, ca fiecare reactionam diferit. Avea multa dreptate pt ca eu nu m-am putut orienta deloc. Numai la eco, te linistesti, cand il vezi ca e bine. Asa cum ai zis si tu, n-am scapat de temeri, acum ca suntem gravidute, ci avem alt fel de temeri.
Fetelor, vroiam sa va intreb daca voi mai beti ceai de cretisoara?
pe toate, merg pe afaraaa!

Cellu 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina1967 spune:

Sper sa stau si eu pe aici 8 luni fara surprize. Felicitari Pussy pentru subiect si mult noroc fetelor in continuare sa aveti o nastere usoara si cel mai important bebei sanatosi!!
Tratamentul meu de sustinere e: 6 utrogestane/zi, Salospir(o aspirina mai usoara), Estopause, care contine pastilute albe si albastre (eu le iau numai pe cle albe care contin estrogen) si binenteles Acid folic. Simptome nici eu nu prea am in afara de sini durerosi si sint un pic ingrijorata insa tot imi spun ca e prea devreme pentru simptome, azi fiind in ziua a 15-a dupa ET. Miine fac al doilea BetaHCG si pot sa spun ca am mai multe emotii ca la primul caci mie mi-a iesit valoarea cam mica (in comparatie cu a majoritatii) in ziua a 12a de la ET adica 77,6 .
Madalina28 tu cind ai avut ET? Tu ai calculat virsta sarcinii din momentul in care ai avut ultimul CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Adina bafta multa maine. Ramai pozitiva ca totul este bine. Valorile bHCG pot varia putin si in functie de laboratorul unde faci analiza. Eu pana in saptamana a6a am tot repetat aceasta analiza. La un moment dat am vrut s-o fac la un alt laborator dar doctorul m-a atentionat ca pot sa obtin o valoare diferita de trendul cu care ma invatasem. Deci, nu conteaza ca valoarea a fost putin mai mica important este sa creasca cum trebuie.



Dream 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Pup toate norocoasele de aici si le astept pe restul de la fiv sa ne urmeze!
Fetelor, eu nu am avut nici un simptom de sarcina mai putin foamea si somnul. Nu greturi, nu varsaturi, am avut de vreo 5 ori arsuri ca sa stiu cum e, nu masca de gravida pe fata si nici o vergetura. Ref. la vergeturi am aflat si eu de la asistenta profului ca gravidele "mai mature" (ce frumos s-a exprimat) nu mai fac vergeturi ci doar cele tinerele. n-am mai intrebat-o ce intelege prin mature ca eu sigur ma incadrez in categorie!

lachi 30+ Karina Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina1967 spune:

Dream ai dreptate insa mie de aia mi-e frica, sa nu, Doamne fereste, scada valoarea ca daca era mai mare nu mai aera nevoie sa o repet. Oricum miine ma duc la acelasi laborator unde am facut insa mi-e tare rusine de ei ca asa am plins si tremuram toata de nu mai imi reveneam, joia trecuta cind mi-au dat raspunsul.
Lachioane tu mai ai un pic si ne parasesti. Ai fost tare norocoasa ca n-ai avut simptome, poate o sa fie la fel si cu mine ca sieu sint in categoria maturelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

lachione, inseamna ca si eu ma incadrez in randul gravidelor "mai mature"? Ca nici eu n-am facut vergeturi. Eu intelesesem ca gravidutzele mai tinere au pielea mai frageda, care se rupe mai usor...de-aici si vergeturile. Noi suntem mai aaa...avem carnea mai tare.
Andicu, tare frumoasa camera. De unde ai cumparat mobila? Eu acum sunt la capitolul "mobila" si nu stiu incotro sa o iau.
Adina1967, lasa emotiile. Daca era sa fie ceva rau, betaHCG-ul era mult mai mic. Tu ai avut o valoare buna.
cellu, aceeasi problema o aveam si eu. Nici eu nu ma alimentez cum trebuie, fructe mananc cu greu si acum (adica nu prea mananc). Totusi am mers pe mana medicului si, atata timp cat la echo imi ieseau tot timpul valori normale ale bb-lui, nu mi-am pus problema sa iau vitamine. Oricum bb se alimenteaza de la tine deci, daca ar fi sa aiba lipsa de ceva, s-ar observa in analizele tale.

Andreea 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

ANIAST, tu ce fel de analize de control ai facut si la ce interval?


Cellu 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Adina am facut et pe 24.06, eu am calculat varsta sarcinii de la UM si este 5 sapt,iar daca pun de la ET ar fi 3sapt,in cazul meu chiar nu stiu cum sa calculez,am pus ca o sarcina normala.Bafta maine sa vii cu o valoare mare la test
Marti as merge si eu sa fac B-hcg la Giuleti exact cand intru in 5 saptamani,dar ma mai gandesc,mie mi-e tare frica sa nu pateasca bebe ceva am insomnii,burtica ma mai inteapa iar alte simptome nu am desi nu ma iau dupa ele ca am obs ca fiecare le avem diferit si e cat de cat devreme sa le am.
toate gravidoasele.

Madalina
calea sigura a esecului este sa renunti...


http://bd.lilypie.com/Kwpzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

...buna burticilor ...ca sa va alung pentru citeva momente grijile, va dedic aceasta muzica de relaxare...


http://www.youtube.com/watch?v=21dfilSok-A&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=yVExcNGFO9o&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=mRd5T7w5Sjg

http://www.youtube.com/watch?v=WMn8vml9yuk



"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page
www.tickercentral.com/view/8d3t/6.png" target="_blank">in asteptarea minunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ce succes ce multe suntem...
Facem listuta pe prima pagina? Imi dati data ET si DPN?
andicunoi te primim si ca mamica ..sau deschizi capitolul : mamici prin Fiv
cellueu vineri am facut primele analize din sarcina! Sunt bune! Eu m-am internat si le-am facut la spital... sunt cele uzuale+toxo, rubeola, cmv...Lama am facut-o sapt. trecuta si am candida! am primit tratament si cand repet lama mai fac si cultura d col!
adinatinam pumnii!
aniast72ce mari sunteti voi! trece timpul!





PUSSI 13+ din care unul

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput