Gravidute prin FIV

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Anaist72 ma bucur ca in sfarsit putem comunica direct. Stii, puteam sa fim colege de odisee...La vremea aia nu am avut curajul sa scriu dar v-am urmarit din umbra. Stii amandoua am avut aceeasi cale: am facut punctia, ET si testul in aceeasi zi. Am fost foarte fericita sa vad ca ai reusit. Din pacate sarcina mea s-a oprit la 9 saptamani din evolutie. Sper ca de data asta sa fie cu mai mult noroc.

Delfi eu am luat acid folic cateva saptamani inainte de FIV dupa care in momentul in care mi s-a confirmat sarcina doctorul mi-a recomandat o tableta pe zi de Omnibionta pronatal. E fabricata de Merck si contine o gramada de vitamine si minerale printre care si necesarul zilnic de acid folic. Vazand la voi ca nu prea se recomanda am intrebat prin jur daca e bine sau nu. Toate colegele mele se pare ca au luat la fel inclusiv doctorita de familie care are 3 copii...Mai intreaba si tu doctorul...In privinta ingrasatului iti pot spun ca am dar vreo 3 kg jos cu vitamine cu tot. Abia saptamana asta am observat o usoara crestere la cantar (1/2kg)...

Fetelor am o intrebare. Stiu ca si Cellu m-a intrebat odata asta dar totusi sunt putin nedumerita. Cum calculati voi varsta? Incepand cu punctia sau de la ET. La mine dr a calculat de la punctie. Voi cum stiti?

O duminica minunata tuturora.

Dream 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Andicu la fel am patit si eu. La inceputul saptamanii a 9a am am avut o prima sangerare. Dr mi-a zis ca s-a spart un vas de sange si ca nu e nimic grav. Am avut vreo 2 zile foarte rar ceva scurgeri maronii. Dupa inca vreo 4 zile chiar inainte de a merge la eco am sangerat din nou. Dr mi-a zis ca am decolare de placenta cam pe 1/4 din suprafata. Am primit repaus la par si utrogestan. La controlul de vineri s-au mai vazut doar urme de sange "vechi" fapt pentru care mi-a micsorat doza de utrogestan...De ieri insa am oservat un fel de scurgere gelatinoasa transparent/galbuie si care odata a avut si o vaga urma de maroniu. Crezi ca e vreun motiv de ingrijorare? Ai avut asa ceva? De miercuri incep sa merg la servici si cum am de condus vreo 150km mi-e teama sa nu se intample iar ceva. Sper ca nu v-am obosit cu povestile mele.

Dream 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Dream, mie mi-a calculat dr de la ET. Imi iese cu 2-3 zile mai devreme decat UM (dar eu am facut stimularea pe ciclu natural). Sau se scad 14/16 zile din data ET-ului si iese UM estimativ. De acolo poti calcula varsta sarcinii si DPN.



Andicu 35+Filip Gabriel
AMR 18 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

dream1971, ma bucur tare mult ca ai reusit...tu unde ai facut FIV-ul in acea perioada?
Eu stiu ca pentru DPN, UM se considera prima zi de stimulare, asta in cazul unui protocol lung din Z21. Asta inseamna 13 zile inainte de punctie, 16 zile inainte de ET.

Andreea 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Fetelor, va pup si eu pe toate.

Eu sunt un pic speriata ca ma cam doare
burta. Dr. mi-a spus ca de la ovare si
ca ar trebui sa fac diferenta intre durerile ca
la CM care nu sunt ok si cele de ovare.
Eu nu pot sa o fac deloc pt ca la CM ma
dor si ovarele ca acum. Si eu am avut pete maronii,
dar dr mi-a spus ca e normal pt ca e perioada de implantare.
Tratamentul meu de sustinere e acid folic utrogestan 6/zi si
gravibinon 1/7 zile.

Cellu, la tine cum e??
Faci diferenta intre durerile de ovare si cele de burtica?

Si eu m-am cam stresat ca prea ma dor sanii, doar putin dimineata, in parti si nici greturi nu am avut, parca de 2 zile au inceput asa putin si cu dureri de cap, ca la o criza de bila.

Eu intru in S5 si sunt gemeni.

Va pup pe toate si sa de Dumnezeu sa fie bine si sa ajungem in 9 luni cu ei sanatosi in burtici.

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Andicu, Anaist multumesc mult pentru raspuns. Eu am facut ET exact la 14 zile de la UM/prima zi de stimulare. Se pare insa ca doctorii au scazut 16 zile...Imi pun intrebarile astea fiindca estimarile dorctorilor arata DPN: 31 dec 2007. Deci stiti cum o sa sarbatoresc revelionul

Anaist eu am facut FIV in Belgia. Locuiesc aici de vreo cativa ani.

Dream 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Ciarli inseamna ca suntem "de-o seama" si eu tot in sapt5 intru,nici pe mine nu ma dor sanii,scurgeri maronii sau alte culori nu am avut deloc,am doar stari de foame mai tot timpul.
Andicu nastere usora cu bebe Filip sanatos

Madalina
calea sigura a esecului este sa renunti...


http://bd.lilypie.com/Kwpzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Multumesc Madalina! si tie inca o data, sarcina usoara si bebe sanatos!

Ciarli, eu zic sa nu te sperii! esti la inceput si burtica o sa te mai doara cateva saptamani. Asa, cam ca la ciclu, dar poate nu asa tare (depinde cum te simteai tu atunci). Atata vreme cat nu te doare burta rau, totul e ok.



Andicu 35+Filip Gabriel
AMR 18 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Andicut, ce putin mai ai! Nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul, abia astept sa te vad cu micutul Filip in brate, in balansoar Apropo, foarte frumoasa camera lui bebe, iar tu esti radioasa in poze, cu burtica! te pup si iti doresc inca o data nastere usoara, si nu uita sa ma anunti si pe mine cand nasti (stii tu de ce), in caz ca nu intru pe forum zilele alea

Felicitari pentru subiect Pussi, e o idee minunata!

Va pup pe toate si va doresc sarcini usoare si bebei superbi!

mami de David Christian


"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Ciarli si eu zic ca sunt normale durerile de burta atata timp cat ele sunt suportabile ca si intensitate. Eu am avut mult timp dureri vagi ca si cand CM ar fi venit. In plus atunci cand am avut pete maronii ele au fost putin mai suparatoare ca de obicei. Stai linistita ca este ok.

Andicu ce frumoasa este camera lui Filip. Ai amenajat-o super si cu foarte mult bun gust.

Dream 10+

Mergi la inceput