Cirese de Mai-Iunie 2006... La Multi Ani (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Oana multa sanatate sotului tau!! Recuperare usoara dupa operatie!!sper ca se simte bine acum, dar ce are daca nu te superi?
Pozele sunt intr-adevar superbe si Paul este asa de scump cu palarioara lui de soare..o placere
pare ca ati avut o vacanta faina rau, asteptam povesti mai pe larg cand ai vreme de noi..


Ilinicuta,Eliza si Marc la multi ani dragalasilor!! sa va faceti mari sanatosi si rumeni ca ciresele de ..iunie..


Ralucis ce mai zici ( asta ca tot pomenim de Ilincuta?) cum te mai simti?

Steluta parerea mea este ca daca Andrada nu papa inca bucatele nu e gata asa ca mai asteapta. nici Sofia nu papa bucatele decat asa cateva si nu din orice mancare, in rest suntem la consistenta unui piure mai granulat..Noi facem antrenament cu cerculete din cereale si bucatele mici de banana sau para foarte coapta..unele le arunca altele mai nimeresc si in gurita..

Lacri am uitat sa zic merci ca ai intrebat tu ce sunt soldateii ca eu habar nu aveam.. si multa sanatate d-lui Razacila .. A!! Si uitam sa povestesc ca dupa ce am citit postarea ta cu rochia im/permeabila radeam cu gura pana la urechi si nu trece o ora si ma duc cu Sofia la baie sa o spal si ce crezi.. ehehe.. am picat si eu testul de impermeabilitate!!

Arleena ne primiti si pe noi in piscina la voi..?

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24252231dd43d47382a52a" target="_blank">
primul an cu Soficu

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

quote:
Originally posted by doroti_5

In primul rind LA MULTI ANI CIRESELELOR SARBATORITE, LA CARE NAM URAT.
Va rog sa ma ertati dar nu am timp nici sa ma scarpin la ceafa cind iau o decizie.
Am ramas dupa servici special sa scriu aici.
Deci, Carmina, Miti si celelalte fete care aveti probleme cu astea micii.Copii nostri, ca deja sunt copii(plus minus o lunita) au ajuns la virsta cind incep sasi impuna reguli, noua sa ni le impuna.In asa situatie trebuie sa le aratam ca noi suntem mai mari si ca sa terminat cu alintatuta ca avea colici sau ii esea un dinte(in afara de cazul cind intradevar e asta), in momentele cind mirie doar din placere de a scoate pe cineva din minti sau sa i se atraga atentia(ma rog mama nare voie nici la wc ca perde copilu atentia pe 10min si atunci e jale), deci in asa momente trebuies ignorati, adica te uiti ce fac ca sa nu pateasca ceva, dar sa nu observe, sa inteleaga ca si mama are drept de 5min de wc sau de o cafea pentru nervi.
Asta ar fi primul punc.Al doilea, intradevar trebuie de facut un regim copilului, Carmina iti explic si cum, defineste un regim, de exemplu nu ii dai de mincare decit la 3ore dupa ultima masa, daca nu a mincat, sau nu a mincat nimic nu primeste nimic pina la urmatoarea masa, chiar daca scinceste, se miorlaie, s.a.m.d., in asa mod peste u timp colpilul intelege ca trebuie sa manince cind e timpul mesei si nu cind ii abate lui. La trei ore diferenta e normal sa manince, la 6 i se face foame rau si incepe sasi dea seama ca daca perde o masa ii e foame tare.Intre mese nui dai nimic, pina in momentul cind o sa ai un program cu mincare si el o sal accepte bine.
Cu culcatul, since cred ca mamica mea tot asa mio invatat copilu sa se culce, lasindul sa plinga, acum cind ii e somn ii dau suzeta o duc in camera parintilo, acolo doarme ziua, si o sarut(Ramona are dreptate cu ritualul), ii zic noapte buna si copilu meu adoarme in maxim 10min(dimineata nu are ora cind ii vine mos ene, da seara la 16.00 e la somn ca mami da bataita la bunica daca nu o culca, astfel se trezeste la 18.00 si la 21.00 copilul meu cade pentru patrie in patut).Seara sa obisnuit si se cere singura in patut, ii dau biberonul, papa lapte se mai joaca cu ursu ori cu iepurele(sunt aproape identici si ca marime si ca culoare si ca material) si adoarme.Daca se scoala din patut pina nu a adormit ma fac ca nu o vad si ea stie ca sa nu se astepte sa o iau sa ma joc cu ea.
De papat papam de toate, aici am noroc, dar tu ai incercat sai pui sare?Ca eu deja ii dau si cu sare, nu mult dar ii dau, zahar inca nu dar sare da, oricum cica pina la un an nu se poate, pe urma da.Si eu ii dau din mincarea noastra, adora zeama de pui acrita cu bors de casa(pe ce stiu ca o adora? cind maninca scoate sunete de genul "mmmm").
Paste cu carne poti sa faci asa, fierbe carnea cu putina sare, ceapa si apoi in apa ceea fierbe pastele, nu le pasa tare sa poata lua cu mina si el da sa poti si tu cu lingurita, cit el studiaza tu ii mai bagi o lingurita.
Eu am fost totdeauna contra jucariilor la masa, nu am invatato asa, si ea stie ca tre sa pape ca dupa sa se joace, la masa nici un fel de jucarii.
Si a mea murdareste tot cu iaurt, asa ii place, dar ma rog ii dau eu, o mai las pe ea sa tina lingurita, mai nou se murdareste si cu lapte, il tine sa curga pe ea.
Zilele astea ma muscat ca o stergeam pe fata de ceva, si iam dat peste gurita, nu tare dar asa ca sa inteleaga ca nu se poate.Poate o sa ziceti ca sunt nebuna, dar ceva timp in urma tragea de par si am zis la toti care aveau deaface cu ea in momentul cind ea trage sa o traga si pe ea, nu tare desigur, dar asa ca sa inteleaga, pot sa va zic ca copilul meu nu mai trage de par, deci ei inteleg foarte bine totul.
Daca socotiti ca sunt o mama rea zicetimio, dar sa stiti ca eu am o nepotica care acum are 10ani si toata lumea a alintato si ia stat la fundul ei, nu vreau sa va spun cum ea si acum nu maninca, nu asculta, se culca cind ii abate, dimineata sa o scoli la scoala e un chin, si eu nu vreau sa fie si fata mea asa.
Si desigur cit mai multa odihna mamei, pentru ca eu stiu ca tu Carmina ai fost stresata inca inainte de a neaste, ba cu vaccinul cela, ba ca nu poti alapta, si ai tremurat(ca toate mamele de altfel) la fiecare scincet a lu Frumusescu, ceea ce sa acumulat, si credetima, ca eu chiar daca sunt la servici am facut obraz gros si am dus copilu la bunica mea intro simbata special ca sa ma odihnesc si sami revin, am luato seara si sincer ma simteam asa de bien, dar asta dupa o saptamina de esire de pe fix(sa nu mai zic ca am luat si pastile cu o luna mai devreme), cu tipaturi la toata lumea, cu acuzatie de divort si inceput de imparteala a averii(care e doar masina si atunci erau doar materialele pentru casa), deci ajunsesem in prag de esire din minti.Dar o zi de odihna singura fara nimeni, cu somn sa ma satur miau redat forte.
Deci fai frumusel sotului program pe duminica de bebesiter dar tu odihnestete.
Mam intins.Va pup si sa stiti ca eu is aici da nu am timp, de ceva strigati si poate imi croiesc 5 min.


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2, 3, 4, 5, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216787816/" target="_blank"> 6, www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216565845/" target="_blank"> 7
www.flickr.com/photos/7297231@N05/sets/72157600216690237/" target="_blank"> AM 1 AN
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem






Esti o figura! m-ai facut sa zambesc!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Lacri,vorbesti serios?am ramas cu gura cascata cand am citit ca n-ai primit banii nici acum de la mine.Eu cred ca am anuntat aici chiar in ziua in care am primit avizul si a doua zi am fost sa ridic tricoul.Deci ,chiar nu puteam sa-l ridic daca nu plateam inainte.O sa merg la posta sa intreb ce s-a intamplat dar nu mai am avizul.Nu l-am pastrat,nu m-am gandit ca vor fi probleme.O sa caut aici pe forum ,poate daca aflu ziua in care am fost la posta dupa pachet,cei de acolo sper sa aiba o evidenta,ceva.STIU CA intr-o luni seara am primit avizul si marti dimineata am fost la posta.

Poze Delicioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Lacri cum e Razacila? Intreb pt ca si noi avem cam aceeasi problema.Dr. mea mi-a spus ca e plin orasul de enteroviroze.Noi am trecut de aseara pe NAN fara lactoza,regim strict pt diaree si cate un sfert de biseptol dimineata si seara.Nu am avut scaune apoase tare, doar moi, problema e ca, vorba ta, miroseau ingrozitor.Acum ne hidratam bine, mai bunem si Biotics in apa, mancam morcovi fierti ca iepurasii (noroc ca ii mananca singur, ia bucata de morcovel fiert si o mananca ca si pe banana). Va dorim sanatate!

Ramona fff bun sfatul tau cu somnul.Ardeiu meu nu are alte baiuri (mananca bine orice, doarme toata noaptea.) doar ca, ziua nu adoarme decat la mine in brate.Azi am aplicat metoda ta, acu de 5 minute a adormit, dupa cam 15 minute de mieunat si de plans.Am de gand sa perseverez ca e destul de mare sa-l mai adorm in brate. Pupici la Kailan.

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Salutare, salutare!

Le multumesc tuturor fetelor care ne-au urat La multi ani, nu-mi vine sa cred ca a trecut un an, deja mi se pare ca suntem maaari si astept cu emotie venirea celei de-a doua printesici la noi in familie!

Noi suntem bine, burtica creste, Ilinca este din ce in ce mai energica, nu mai sta locului o clipa, urca scarile, escaladeaza tot, umbla la aragaz, baga mana in WC, trebuie mereu sa stai cu ochii pe ea. Cat despre subiectul deschis de carnmen, pot spune ca suntem si noi pe aproape, macar la capitolul mancare, pranzul aproape ca il refuza cu ostentatie, singurul aliment cu care o pot pacali este iaurtul, cred ca ar manca iaurt in cantitati necontrolate, nu stiu de ce ii place asa. In rest imi mananca fructe cat cuprinde si lapte, legumele sunt cah, carnea la fl. Paste parca mai mananca destul de bine si ieri chiar a mancat un castronas plin cu almette si rosii fara coaja pasate, la care am adaugat niste paste mici, in forma de litere.
De vorbit, in afara de tata si mama, spuse la nevoie, nu prea mai spuen nimic inteligibil, mai mult bolboroseli expresive, insotite de gesticulari.

La multi ani, cu intarziere, pentru: MATEI, MARA, ELENA, ALEXANDRU,
PETRU, NATALIA, MARC ADRIAN, SOFIA,
ANA-MARIA, CATALIN ANDREI, RADU GABRIEL si ELIZA!

La multi ani si pentru Andreea-Amiss!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Fetelor sunt . Aseara l-am adormit pe la 8:20 dupa baita si lapte ( a baut doar 140 ml si nici mai tarziu in somn nu a vrut ). Azi s-a trezit la 4:40 dimineata pt lapte, a baut vreo 180 ml si am zis sa-l ti langa mine in continuare, eu il pun lungit langa mine si il legan cu o mana sub fundul lui. Atipea, cum nu-l mai leganam se trezea...si tot asa pana pe la 5:30, cand am renuntat la leganat si l-am pus la el in pat...nimic, se uita printre barele de la pat la mine si maraia ( eu eram intinsa in pat si ma prefaceam ca dorm )...l-am luat iar cu mine si tot nimic...asa ca sunt rupta de somn.
Cred ca trebuie sa fac mai intuneric in camera, ca prin draperia de la el se vede cand se face lumina...

miti, mamica de 20 iunie 2006
POZE_Alex
www.dropshots.com/mitilica" target="_blank">FILME_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Bun gasit, Livada!

Reinoiesc invitatia facuta acum cateva zile.

Asadar

Cine doreste e binevenit duminica 10 iunie la sarbatorirea implinirii primului anisor a lui Andrei

Pe la ora 14-15 va convine?

Pana acum s-a anuntat doar ciresica Hora cu mamica Luana din dotare, dar asteptam sa se lungeasca lista....


Maine fac pregatirile necesare, si voi face un tort de caise (mai mult tarta). Sper sa iasa, ca e prima oara cand fac. N-ar fi rau sa-mi dati si niste sugestii.

Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



La multi ani!

Matei, Mara, Elena, Alexandru, Petru, Natalia,Marc, Adrian, Sofia, Ana-Maria, Catalin Andrei, Radu Gabriel, Ilinca, Eliza





Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Lyly suntem bine, dar eu sunt cu sesiunea si nu mai am timp de nimic pana pe 30iunie cand, in sfarsit, termin.Si noua ne este dor de voi si abia asteptam sa reveniti la Buzau. V-am vazut pozele de la petrecerea de 1 anisor, sunteti la fel de frumosi precum va stim!
Am vrut sa te sun, dar dupa cum stii, nu mai am telefon caci Seby a reusit sa-l distruga si pe asta(a al doilea stricat de el, de fapt al treilea daca il pun si pe cel al maica-mii), dar zilele astea sper sa-mi iau! Legat de ce ai intrebat, si Seby a avut o perioada cu scaune dese, apoase si urat mirositoare.A fost suspectat de enterocolita, dar nici acum nu stiu ce a avut de fapt ca am fost cu el la 3 dr si toti au spus altceva.Tine-l pe regim cateva zile si sa vedem ce ii iese la analiza.Multa sanatate si am grasuniciul sa treaca repede burtica.
Mai sunt pozele facute in ultima zi pe care nu am apucat sa ti le trimit, incerc sa o fac chiar acum cat am putin timp liber.Ramona chiar ma intrebam ce mai e cu voi si m-am bucurat cand am citit postarile tale .Multumim de sfaturi, le-am citit cu atentie deoarece si noi avem aceleasi pb ca si Carmen la capitolul mancare, Seby e tot una bucata copil nepapacios si mofturos. Kailan si vrem poze sa va vedem ochii, tot albastri-s?
Eu de Seby (27 aprilie 2006) Poze mami, tati si Seby Erik Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Ama,de aceea nu reuseam sa te "prind" la nici unul din cele doua numere de telefon pe care le aveam!Pai bafta in continuare la examene

Am depus probe pentru coproparazitologic la Instit. Cantacuzino si coprocultura la Institutul Babes. La Cantacuzino nu au vrut sa primeasca proba pentru coprocultura pentru ca nu era recoltata in recipient cu gel Bagati la cap casa stiti ca numai daca recoltati si duceti proba imediat puteti folosi recipient simplu... Eu aveam de aseara iar la Cantacuzino probele se primesc numai pana la ora 10.00
La Babes se primesc toata ziulica....asa ca, pe la ora 12.00, dupa ce a binevoit dl. Razacilasa mai faca si el o treaba, goneam catre Piata Muncii

Cami, un shopping pentru bebei din cand in cand facut cu grupul de cirese ( pacat ca sunteti departe) ne-ar prinde tare bine!! Zici ca ai picat si tu testul? Hihihi

Andruskandu, noi plecam la Valcea, cu parere de rau iti spun. Si, in plus, Alec si invitatele lui nu cred ca ar trebui sa se intalneasca cu alti bbei, e posibil sa fie purtatori de varicela...de la Mariuca, cea de a 4-a invitata. Uf, poate totusi n-or sa faca. Sau, poate ar fi mai bine sa faca ACUM,sa scapam de o grija!


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput