Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Gugu, unei fete de la odisee de la noi i s-a recomandat cate o pastila de No-spa la 4 ore. Eu am luat pe la inceputul sarcinii 3/zi, plus 2 Scobutil/zi. Cred ca efectul lor conjugat e mai puternic decat no-spa simplu.

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

gugu, asa e cu visele. si eu mai visez, si ma trezesc imediat din cauza burticului tare ca roca! dar cum sa facem sa nu mai visam? si eu tot incerc....

no spa stiu ca se zice ca pana la 6 pe zi, dar mai multe nu stiu

anca, stai linistita, mai intram sa te incurajam, nu va lasam noi balta!

lia, tot inainte!

[pu]ici


Aylin, 32+

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia cred ca o sa incerc si eu injectiile dar mi-e frica apoi sa nu mai rezist fara ele.Gugu nici la mine no spa nu avea nici un efect doar combinat cu scobutil de 3 ori pe zi. Acum nici asa nu prea mai au efect ca da asta ma gandesc la injectii. Si eu cu visele la fel si cu gandul dar incerc sa evit sau numai daca se apropie sotul de mine mai mult mi se face burtica pietroi, ca de facut nu mai facem nimic.Anca sa ne spui cum a fost la dr. ce face bebica.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by myral

Lia cred ca o sa incerc si eu injectiile dar mi-e frica apoi sa nu mai rezist fara ele.
Myral29+



Eu nu-s medic, asa ca ce urmeaza mai jos e strict felul in care am procedat eu, la sfatul medicului. Tu hotarasti cum e mai bine pentru tine. Spun chestia asta pentru ca nu-s deloc adepta automedicatiei, de fapt pana sa raman insarcinata nici aspirina nu luam de capul meu, asa ca...

Sa-ti spun cum ai putea face cu injectiile. Poti face dimineata si seara, pentru inceput, cate o no-spa+scobutil, amestecate in aceeasi seringa. La amiaza poti sa iei o pastila de no-spa si evident, stai cat mai cuminte. Cred ca in cateva zile se linisteste burtica, cel putin la mine asa se intampla. Atunci poti inlocui injectia de seara cu pastile si o tii asa macar vreo 3-4 zile. Daca starea de bine s-a stabilizat, renunti si la injectia de dimineata si o inlocuiesti cu pastile. Ideea e sa nu renunti brusc la injectii, intotdeauna le inlocuiesti cate una si-i dai timp organismului sa se acomodeze cu fiecare schimbare.

Daca Doamne fereste mai e nevoie de injectii, poti sa faci mai tarziu "o cura", nu-i obligatoriu sa te intepe permanent. Ideea e ca si cu injectabil vei mai avea ceva contractii nedureroase, dar astea nu trebuie sa te sperie, sunt e acum normale in sarcina. Oricum, nu mai ai mult si scapi de saptamanile critice, asa ca eu cred ca merita incercat.

A, si sa nu uit: daca faci injectabil, sa nu faci mai mult de 2 scobutil pe zi. No-spa se pot face 3.

Bafta multa! Sa ne spui ce-ai hotarat!

Gugu, cum te mai simti? Cum rezisti cu statul la orizontala?

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata fetele
Gugule imi pare rau mama ca ai contractii ,dar lasa ca scapam noi si de astea ,cat despre visele deochiate stiu ca am dreptate ca le-am trait
Aylin stiu mama ca nu ne uitati ,dar eu speram sa inchid sub si sa nu mai treaca nimeni prin ce trecem noi.
Myral am fost aseara la eco si bebelina este bine ,colul ne-a crescut ,avem 4 cm si se pare ca totul este la locul lui.O sa pun si poze cu fata mea la semnatura.
O zi buna va doresc.

anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Mai ca-mi vine sa spun tot buna dimineata, ca-s asa de aiurita de somn! De cand ne-a plecat printul consort de acasa, dorm tare aiurea, ma culc tarziu, ma trezesc prea devreme, in timpul zilei parca-s beata.
Anca, felicitari pentru rezultatele bune de la eco! Tot respectul pentru colul tau . Pozele cu Maria nu pot fi accesate!
Myral, Gugu, Aylin, !


LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Anca ma bucur ca e totul bine, colul e super si deci bebelina e tot bebelina.Si binenteles ca asteptam poze cu ea.Lia, acum sa iti spun schema mea de tratament. Deci m-am gandit sa iau dimineata no spa si scopantilul, la pranz servesc no spa si seara de fapt dupa amiaza pe la 18 sa fac injectia ca eu cele mai multe contractii le am seara cateodata chiar la jum de ora, in schimb ziua e mai bine. Am zis sa vad daca merge si se raresc contractiile si asa ca mi-ar fi greu sa ies de 2 ori pe zi sa fac injectia, sa fac asa vreo 4 zile apoi sa fac inca cateva zile la 2 zile o injectie. Ce zici merge?. Sper ca nu m-am exprimat aiurea si ai inteles.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, zic ca merge cu o singura exceptie: daca injectia presupune iesit din casa, nu rezolvi mare lucru. Numai deplasarea aceea face intepatul inutil. Noi am platit o vreme o asistenta pensionara care statea pe aici, pe aproape si venea ea acasa sa ma intepe. Dupa ceea s-a specializat sotul meu si a fost perfect. Te sfatuiesc si pe tine sa cauti pe cineva care sa fie dispus sa vina la tine acasa. La mine stiu sigur ca tot chinul ar fi fost in zadar daca m-as fi ridicat din pat si as fi iesit eu pentru injectie.


LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia m-ai dezumflat cu deplasarea la mine nu are cine sa vina acasa de asta vroiam sa fac doar o injectie pe zi ca sa ies doar o data, dar nu e departe si merg cu masina, acum ma mai gandesc desi oricum as incerca.Si mi-am adus aminte acum ca o colega de la odisee s-ar putea sa faca injectiile pt maturarea plamanilor bebelului desi nu are contractii asa naspa ca mine dar are colul scurt(2,5),doctora mea a zis ca doar in caz ca elimin dopul sau pierd apa se fac,pai atunci mi se pare deja prea tarziu.Oare injectiile astea se fac numai in spital sau as putea sa le iau eu fara reteta si sa le fac? Hai ca iar am luat-o razna, dar ce sa fac parca as sta mai linistita asa. Mai spuneti-va si voi parerea.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, cred ca trebuie sa stai cumintica si sa asculti ce spune dr. tau. El te-a consultat, iti stie istoricul iar cu injectiile alea pentru maturarea plamanilor lui bebe nu e de joaca! Stiu ca esti ingrijorata si ca ai face orice sa te asiguri ca bebe va fi bine, dar trebuie sa fii rezonabila!

Mai bine stii ce? Pune tu mana pe telefon si suna prieteni, familie pe oricine si intreaba-i daca nu cunosc pe cineva care ar putea veni acasa sa-ti fac no-spa si scobutil. Eu asa am gasit nu una, ci 2 asistente care stateau amandoua la o scara distanta de mine! Mama a vorbit cu o vecina care a vorbit cu o prietena si asa m-am trezit ca am numere de telefon pe alese!

Daca nu merge treaba asta, gandeste-te care e cel mai apropiat cabinet medical de locuinta ta, sau cel mai apropiat dispensar sau o scoala/gradi care oricum are un asistent medical angajat sau cea mai apropiata farmacie. Sa mearga sotul acolo si sa vorbeasca cu un cadru medical care sa vina la voi in drum spre serviciu sau iesind de la serviciu.

Daca nici chestia asta nu functioneaza, ia-ti sotul de umeri si spune-i ca e momentul sa faca ceva pentru tine si pentru copilul vostru: sa invete el sa faca injectii. Stiu ca sotul tau e cate 2 saptamani acasa, pai e perioada in care poti face o cura de injectii; cand el pleaca, faci pauza! Sotul meu era tare retinut la inceput, s-a tot codit o vreme, dar cand a vazut ce complicata e situatia, a mers frumusel la medicul nostru de familie care cunostea situatia si acolo i s-a explicat exact ce are de facut. Imagineazati-l pe dr. meu de familie, fost jucator de rugby, 2 m inaltime si 100 de kile, cu pantalonii in vine, pentru ca asistenta lui sa-i poata explica "pe viu" sotului meu unde sa intepe corect si cum trebuie sa tina seringa! Crede-ma, e foarte simplu, sotul tau nu trebuie sa se teama ca-ti face rau sau ca te doare. Cum iti spuneam, intepatura aceea e toata problema.

Uite ca ti-am mai dat cateva subiecte de gandire. nu te mai gandi numai la solutiile drastice, cele finale. Ai sa vezi ca nici nu va fi nevoie de injectiile acelea pentru maturarea plamanilor lui bebe, va creste el singurel in siguranta si va iesi din burtica la termen, ecaxt asa cum scrie la carte!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput