Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Gata am venit de la dr. dar nu m-am linistit prea mult, colul e inchis dar s-a scurtat la 34mm am inteles eu, sotul 31mm,(eu sper sa am dreptate). Dr. nu a parut prea ingrijorata ca am chiar si 20 contractii pe zi(parca nu ii venea sa creada), asa ca am ramas tot pe pastile, desi eu preferam injectii. Altfel de vesti bebe e bine are 1300g, dr. a zis ca e bine eu fiind cam slabuta(nu am reusit sa iau prea multe kg in sarcina) si e FETITA aproape sigur ca asa se exprima dr. dar noi zicem sigur fetita.Anca eu mai astept pana sa ma gandesc ca vine bebica, sa mai stea acolo.Lia astept vesti si de la tine.Aylin tu ce mai zici, ai mai fost la dr.?Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Uitasem sa ma plang si la voi, m-a chinuit dr. cu un consult ca sa vada colul dar nu prea a reusit ca ma durea si a incetat, apoi a urmat eco vaginal, abia am stat sa-l masoare. Chiar nu se vede si la eco abdominal colul sau e aparatul ei vechi? La voi cum e masurat colul ca am inteles ca la varsta asta a sarcinii nu prea mai sunt indicate consultatiile?Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, daca ai colul peste 3 cm, inchis si tare, eu as spune ca sunt vesti foarte bune! Iar daca bebe e fetita, te felicitam si-ti dorim sa-ti aduca numai bucurii, sa fie mereu vesela si norocoasa si isteatza si sanatoasa si ce mai vrei tu! Eu las lista deschisa, sa mai adaugi ce-ti place.

Despre control, nu stiu ce sa zic... Pe mine ma controleaza de fiecare data pe masa, e regula. De masurat colul nu mi l-a masurat nimeni pana acum, nici ecografic, nici altfel, au verificat doar daca oriciul interne si cel extern sunt inchise. E drept ca uneori e cam neplacut tuseul asta vaginal, dar... Asta e! Trece!

Despre contractiile multe... Nu indraznesc sa-ti spun sa faci totusi macar trei zile de injectabil, sa vezi diferenta. e treaba medicului sa-ti recomande tratament adecvat. daca tu ai incredere in el, mergi pe mana lui. Daca nu, poate nu strica sa ceri si o a doua opinie altcuiva... Ca sa fii tu linistita ca ai facut tot ce se putea pentru binele bebelinei tale. (De acum trebuie sa-i gasesti un nume, sa stim depre cine vorbim, nu? )

La noi e totul in regula, colul inchis, tare, fara modificari, capshorul domnitei era bine pozitionat, l-a simtit si gine la control. Teoretic n-ar trebui sa apara surprize pana pe 15 iulie, insa m-a recomandat unei colege care o sa-mi mai faca un control peste 2 saptamani, sa fim sigure ca e totul ok. Si uite asa pleaca gine a mea in concediu! O sa stau cuminte, sa nu provoc ceva pe aici, ca tare mi-e draga gine a mea si n-as vrea sa nasc fara ea. Dar daca n-o fi sa fie, asta e!

O seara frumoasa tuturor! Myral, cred ca avem motive sa sarbatorim azi! Eu si Miruna suntem singurele acas, ca ne-a plecat tati in Cehia, la un simpozion. Dar tot facem un chef mic, intre gagici, vad ca domnita mea are chef de joaca, nu gluma!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Myral felicitari ptr fetita si sa fiti sanatosi si la termen.
La mine colul il masoara la eco dar imi face si control sa vada daca este inchis sau nu.
Azi fac morfologia fetala si abia astept sa o vad pe pitica.

anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

fetelor am si eu o intrebare. ia careva dintre voi USCOSIN supozitoare pt contractii?
Va rog sa-mi raspundeti!!!

iunie 2006
GUGU 13+




eu iau uscosin. e echivalent cu scobutil sau scopantil sau inca ceva care nu mai stiu cum se cheama. e doar produs de altcineva si de aia are denumire diferita.

Aylin, 32+

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

neata, ce ma bucur sa va regasesc, ca nu mai scrisese nimeni nimic!

sa raspund repede, pana nu uit.

myral, la mine la 29 de sapt avea 1200, asa ca e ok. nu sunt copii mari, dar normali.
poti sa faci cateva zile injectabil chiar daca nu a zis dofotrasul. sa vezi diferenta. si ca sa stai linistita.
colul de 31/34 e foarte bun, oricare din ele. dupa cum am zis de multe ori, eu mereu am avut col in jur de 30-33 si moale si cu orificiul extern intredeschis (pt ca am ramas prea repede dupa o alta sarcina mare)

lione, ma bucur ca esti bine!

anca, bravo ca te simti mai bine. mai iei tu niste zilisoare mai incolo

nu mai stiu daca mai era ceva de zis, ca v-a lamurit mamica de miruna.

io: fusei ieri la doctor, am facut eco, bb are 1900, e bine, colul e bine si el (ca mi-adusei aminte: colul se poate masura f bine si la eco abdominala. se face transvaginala cand e f scurt si trebuie masurat foarte foarte exact, ca se vede mai bine). asa... placenta avea 29 cm, adica nu e imbatranita si e bine.
trebuie sa repet analizele de sange si pipilic si culturile de streptococ grupa B.

nu ma simt excelent insa, am contractii, care sunt din ce in ce mai multe, mai puternice, dar cred ca e normal sa se intample asa pe masura ce evolueaaza sarcina.

ca si lia, va zic sa aveti rija cu caldura si cu apa. atat caldura cat si lipsa apei duc la contractii!!!

fetele si sper sa va aud mai des!



Aylin, 32+

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia, Anca, Aylin multumesc mult fetelor.Azi sunt mai bine dispusa am zis eu ca ar trebui sa merg mai des la dr.Lia ce sa zic ca sper sa ajung si eu la saptamana 34 35 sa stau linistita in privinta bebitei. As vrea sa incerc si niste injectii ca am inteles ca sunt mai bune, oare pot sa iau si fara reteta? Am mai fost si la alt dr. care a parut f indiferent la contractiile mele(atunci aveam si colul de 4cm)si mi-a zis doar sa iau no spa la nevoie si imi venea sa-i zic adica de vreo 20 de ori pe zi?La nume inca mai negociemcred ca o sa-i punem 2 sigur.Anca multa bafta la intalnirea cu bebita si sa ne spui cum a fost. Faci si eco 3d?Aylin ma bucur ca si tu esti bine , asa si eu vad ca pe masura ce a crescut sarcina am mai multe contractii si mai puternice dar mergem inainte colul sa reziste. Si la noi la odisee sunt bebei cam mari 1800g,de asta speram si eu sa fie mai mare in caz ca nasc mai repede.Dar ma tin dupa voi fetelor nu ma las asa usor, sper doar ca dupa ce o sa nasteti sa nu raman singurica sa mai intrati sa ma incurajati ca vad ca nu sunt prea multe fete cu contractii(desi asta e bine).Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Myral ecograful are 3d si 4d acum sa vedem cand ajung acolo.
Eu o sa nasc ultima dintre voi si o sa inchid subiectul dupa mine ca sa nu mai aiba nimeni contractii

anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Aylin, ! Cam asta mi-e zambetul in ultima vreme! Atata doar ca dintzosul asta n-are falci cat ale mele!
Myral, injectiile poti sa le iei de la armacie fara reteta: No-spa si Scobutil. Se amesteca cate o fiola din fiecare in aceeasi seringa si gata coctailul. Sunt si foarte ieftine, asa ca... Tu hotarasti ce si cum! Eu pot sa spun ca mie mi le-a recomandat medicul, am facut cateva luni fara sa am reactii adverse, nu dor deloc (pisca intepatura, in rest nimic) iar contractiile dureroase au disparut de vreo cateva saptamani. De cand nu ma mai doare am devenit si nesimtita, uit sa iau si pastila de No-spa!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

ANCA mama, ai uitat de mine? Cum sa inchizi tu subiectul?
Dupa cum vad ca evolueaza lucrurile trebuie sa intru si eu in randul vostru, al "contractistelor", dupa cum spunea una dintre fete.
ANCA am vazut ca ii spuneai Laurei sa nu mai viseze la "prostioare" ca si astea provoaca contractii. S a stii ca ai mare dreptate. Noptea trecuta am avut si eu ceva vise mai deshicheate si dimineata aveam uterul ca o mingiuca tare de tot.
fetelor cate no-spa pot sa iau pe zi maxim? Eu am inmpresia ca in cazul meu nu prea isi fac efectul.

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput