Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, si mie imi era cel mai greu seara. Sotul tau e acum acasa? Parca timpul trece mai usor cand ai pe cineva aproape, care te mai distrage de la numarat contractiile.

Si inca o chestie: maine mergem impreuna la doctor . Fiecare la al ei, evident. Poate ne intalnim aici mai pe seara sa facem schimb de vesti bune. Gine a mea pleaca de pe 1 iulie in concediu si vrea sa ma mai vada o data inainte sa ma lase singurica acasa, sa fim sigure ca e totul in regula si ca o s-o astept tot asa, in formula 2 in 1. E cam aiurea ca pleaca exact in perioada asta, dar ce sa facem... E si ea om si are familie! Oricum, am tot incercat sa nu ma cramponez de ideea ca voi naste neaparat cu ea, asa incat sunt inca pozitiva in gandire.

Si ceva absolut off topic: ti-ai simtit vreodata bebelushul sughitand? Ca eu sunt topita, tocmai o simt pe Miruna cum sughite! Povesteau fetele la odisee cam care e senzatia, dar nu eram niciodata pe faza s-o prind si eu pe mandra in momentul cu pricina. Cred ca azi am reusit!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia da e sotul acasa ma ajuta mult si incearca sa ma incurajeje dar se vede ca e si el ingrijorat. Si dr. mea pleaca in concediu cand ar trebui sa nasc (dupa 15, 20 aug) dar daca ajung eu acolo e f bine ca as avea 37 sapt. superrrrrr.Si da am simtit bebele sughitand prima data m-am speriat ca era o senzatie ritmica ma gandeam ca a patit ceva si se zbate,ma bucur in special ca se misca mult si ma gandesc ca e bine nu e afectat de contractiile mele nesuferite.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia hai ca acum inainte de culcare ma iau toate gandurile aiurea, tu ce spui de injectiile alea de maturare a plamanilor bebelului te-ai gandit la ele, dr ta a zis ceva?Oare se fac de la o anumita varsta a sarcinii?Vezi ar trebui sa nici nu intru seara pe forum ca acum ma apuca. Maine pana ajung la dr. o sa stau ca pe ghimpi.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by myral

Lia hai ca acum inainte de culcare ma iau toate gandurile aiurea, tu ce spui de injectiile alea de maturare a plamanilor bebelului te-ai gandit la ele, dr ta a zis ceva?Oare se fac de la o anumita varsta a sarcinii?Vezi ar trebui sa nici nu intru seara pe forum ca acum ma apuca. Maine pana ajung la dr. o sa stau ca pe ghimpi.

Myral29+



Hai, Myral, nu te mai lovi tu singurica, zau ca nu meriti. Ai tot dreptul sa-ti faci griji pentru bebelushul tau, mai ales ca ai avut o sarcina asa de delicata!

Despre injectiile acelea am discutat cu gine la un moment dat, dar mi-a spus ca in cazul meu nu e totusi nevoie de ele. Asta era inainte de 32 de saptamani, pentru ca dupa aceea (dupa 32 de sapt) plamanii bebelinei s-ar fi maturat oricum. Din ce-mi explica ea, cam asta e termenul de la care se considera ca bebe ar putea respira singurel in caz de nastere prematura. Eu aveam colul inchis si tare, riscul de nastere prematura exista dar n-am ajuns in faze atat de grave incat sa se puna problema travaliului. Slava Domnului, antispasticele injectabil si-au facut mereu treaba!

Din cate stiu si de la fetele de la noi de la odisee, injectiile acelea se fac doar in cazuri foarte dificile, cand nasterea e iminenta. Parca imi amintesc ceva ce spunea la un moment dat o mami de la noi ca dupa ce se fac injectiile, e ideal ca bebe sa mai stea macar o zi in burtica, pentru ca substantele acelea sa-si faca efectul.

Cam asta e tot ce stiu, sper sa nu fi spus prostii. Oricum, sper ca tu sa nu ai nevoie de injectiile acelea (se gasesc si foarte greu, o colega de odisee din Timisoara le-a gasit cu chiu cu vai la Resita!). Daca ti-e colul inchis si tare, ai toate sansele sa duci sarcina la termen. Mai stii, poate ca pe masura ce trec saptamanile se vor mai linisti si contractiile! Eu una asa iti doresc1

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia multumesc de raspuns, ma gandeam sa discut cu dr. maine in functie de cum se prezina lucrurile desi am inteles ca rau nu fac chiar daca nasti la termen.Acum o sa ma chinui sa adorm repede si sa nu ma gandesc la nimic. Cred ca maine o sa intru dupa ce vin de la dr. ca pana atunci o sa fiu prea stresata. si somnic usor!Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Buna fetele
Myral,Lia hai ca mai aveti putin si vin bebeiiiiii!!!!!!!!
Eu azi am venit la munca,saptamana trecuta am fost in medical si a fost ff bine.
Cum adica sa o simt cand sughite?
Dureri sau contractii nu prea am mai avut ,doar aseara m-a incercat burta putin dar a trecut de la ea putere ,fara niciun medicament.
Va pup si o zi buna va doresc


anca 20+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

LIA suntem din acelasi oras. La ce doctor mergi, daca nu sunt prea indiscreta?

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

LIA suntem din acelasi oras. La ce doctor mergi, daca nu sunt prea indiscreta?

iunie 2006
GUGU 13+



Activeaza-ti PM ca sa mai vorbim despre asta. (In partea din stanga sus a paginii ai un Meniu care contine optiunea Mesaje private. Intra acolo si urmeaza instructiunile.) Am fi prea off-topic si nu vrea sa le retinem pe fete cu ceva care nu are legatura cu topicul asta. Eu astept cumintica sa-ti activezi PM, bine?

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Anca, ma bucur ca ti-a priit concediul. Iti mai iei tu cateva zile si mai incolo, ca sa nu te obosesti prea tare, bine? Cat despre bebei, chiar VIIIN!!!! La noi la odisee deja e activitate serioasa, macar cate unul pe zi. Am impresia ca pana acum m-am tot pregatit pentru un bebe teoretic, dar cand vad ca e de-adevaratelea, am asa niste emotii!! Oricum, de-abia astept sa vad mutritza vecinei mele de la parter.

Sughitul e o miscare ritmica a bebelushului, foarte regulata, daca pot sa spun asa. Nu e tare puternic, nu seamana cu o lovitura, dar daca tii mana pe burtica simti efectiv cum tresare la intervale egale de timp, chiar si cate un minut intreg.

Myral, pe unde te ascunzi? Ia nu-ti mai fa tu griji singurica, hai sa mai povestim cate ceva sa-ti mai risipesti gandurile aiurea.

Gugu, ti-am trimis PM!

Sa nu uitati sa beti apa multa, fetelor. Deshidratarea provoaca contractii! Sa aveti o saptamana excelenta, fara bataie de cap!


LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

LIA ti-am trimis PM

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput