Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Nu stiu nici eu ce sa spun, fiecare face ce crede de cuviinta... Am si eu doua prietene care luni de zile s-au pregatit sa nasca la Iasi (deci oricum mai aproape pentru noi decat Bucuresti!) si in cele din urma n-au mai avut vreme sa ajunga acolo! Iar cand mergi sa nasti cu medicul de garda, fara sa ai aici un doctor care te-a monitorizat stii si tu cum e... Eu sunt insa teribil de optimista (sau inconstienta )! Cumva iese ea Miruna la lumina si o sa facem ce-i mai bine pentru ea!

Tu ai facut ceva planuri? Sau e prea devreme sa intreb?

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 7 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Da eu o sa nasc la Municipal si as vrea o rezerva,dar nu stiu exact cum sta treaba pe acolo,mai incolo o sa vb cu dr meu si sa vedem ce spune si el.

anca 19+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

OF, abia am gasit subiectul! Nu am avut net si a fost asa greu mai ales ca aveam nevoie si de parerile voastre. contractiile mele au devenit mai puternice si mai dese desi iau antispastice, burtica se face un ghem tareeeeeee de simt si forma bebelului parca, care se cunoaste ca a crescut poate din cauza asta, ca simt si o presiune jos, din cand in cand ma mai doare si spatele, deci abia astept sa ajung la dr. luni nici nu mai am curiozitatea sexului conteaza numai sa fie bine si sa mai stea in burtica cel putin 7 sapt.Lia vad ca tu te simti bine, ce sa zic ca sper sa te urmez si eu acum ma gandesc hai sa mai treaca o sapt apoi hai inca una... si asa sa ajung la 36 sapt macar.Aylin tu cum mai esti? Se raresc si la tine contractiile?Anca sper ca ti-ai luat medical mai ales pe caldurile astea.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, slava Domnului, suntem mai bine! Nici nu vreau sa spun hop inainte sa sar gardul dar...Cred ca incet, incet am trecut de punctul de varf al contractiilor si de acum s-a stabilizat starea de bine. Nu mai am contractii dureroase decat foarte rar si foarte slabe, iar nedureroase, cateva zilnic, nici nu le mai numar. Oricum sunt normale la varsta asta a sarcinii.

Nu stiu sincer ce sa te sfatuiesc. Poate ca cel mai nimerit ar fi sa te vezi repede cu ginecologul tau, sa-ti schimbe schema de tratament. E clar ca antispasticele orale nu-si mai fac efectul la tine, poate iti da ceva mai puternic. Sunt fete la noi la odisee care au facut cateva perfuzii cu Gynipral si s-au linistit dupa aceea. Poate ca ar merita incercat, daca si medicul tau spune ca e in regula!

Iar daca acum ai iarasi net, intra mai des, sa ne povestesti cum te simti! O sa ne gandim la tine, eu si Miruna, sa se indrepte situatia!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia maine ajung la dr. asa ca stau f cuminte desi statul in pat nu prea a dat rezultate. Sper ca si la mine sa fie perioada asta varful contractiilor si sa ma mai lase , cred ca totusi au aparut si la mine contractiile alea B-H si de aia s-au inmultit, sper ca astea sa fie si sa nu fi afectat colul. Eu am cerut dr. gynipral dar nu mi-a dat ca am pulsul cam mare in general peste 100 desi tensiunea e buna(putin scazuta).Am luat eu din proprie initiativa un sfert de pastila la nevoie dar nu mi-a facut nici rau dar nici bine, probabil doza prea mica.Ma bucur ca tu esti bine, incet incet ajungi la termenMyral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, o sa vezi ca toate ajungem unde trebuie, la termen! Mie chestia asta nu mi-o scoate nimeni din cap. Zi-i optimism incurabil, zi-i cum vrei, dar sa vezi tu daca nu e asa...Uite, la B-H nu ma gandisem. La mine a fost parca un pic mai ciudat, in sensul ca din momentul in care am inceput sa am B-H, contractiile dureroase s-au diminuat treptat si ca frecventa, si ca intensitate. Poate o sa se intample si la tine la fel!

Stii ce cred eu insa? Ca daca ti-e colul inchis si destul de lung, daca stai in pat si esti cuminte, daca iei tratamentul indicat de medic, atunci trebuie sa ai un pic de incredere in corpul tau. Nu suntem noi asa de fragile pe cat ne temem. Iar daca am ajuns pana aici, inseamna ca avem "materialul rezistent". O sa ne tina pana la capat, pana ne intalnim cu bebelashii.

Eu am asa niste emotii, fiindca la noi la odisee deja s-au nascut o multime de fetite si numai un baietzel, care a fost chiar cap de lista, cum ii sade bine unui viitor barbat . De fiecare data cand mai aud vestea unei nasteri realizez ca pentru asta ne pregatim si noi de atata vreme, ca de fapt asta am asteptat. Stiu ca suna asa, banal, dar tot gandindu-ma pana acum ca nu trebuie sa nasc, am uitat sa ma pregatesc efectiv pentru nastere!

Sa intri des sa ne spui cum iti e, bine?

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

fetelor am si eu o intrebare. ia careva dintre voi USCOSIN supozitoare pt contractii?
Va rog sa-mi raspundeti!!!

iunie 2006
GUGU 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

fetelor am si eu o intrebare. ia careva dintre voi USCOSIN supozitoare pt contractii?
Va rog sa-mi raspundeti!!!

iunie 2006
GUGU 13+





Mai folosesc si eu din cand in cand, in special cand am dureri sau contractii (nici acum nu stiu cum sunt alea, sau daca sunt...cred ca ajuta...succes si tie! sarcina usoara!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

fetelor am si eu o intrebare. ia careva dintre voi USCOSIN supozitoare pt contractii?
Va rog sa-mi raspundeti!!!

iunie 2006
GUGU 13+



Eu nu folosesc Uscosin, dar cred ca sunt ok in sarcina pentru ca si mie, la inceput, ginecologul mi-a recomandat Scobutil sau Scopantil supozitoare, medicamente care contin aceeasi substanta activa ca si Uscosin. Sunt antispastice care previn contractiile sau le linistesc.

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia ce bine ca mai scrii aici mi-era frica ca am ramas singurica. Am de acum emotii ca maine merg la dr. ca nici nu mai stiu ce vroiam sa zic. Eu inca nu vreau sa ma gandesc la nastere prefer varianta ca mai am mult pana atunci.Sper sa ma molipsesc si eu de optimismul tau si sa am materialul rezistent desi seara nu e partea buna a zilei acum apar cele mai multe contractii si am descoperit ca am si noaptea daca ma trezesc.Gugu eu iau uscosin si no spa si am citit ca f multe fete iau deci sunt sigure in sarcina stai linistita. Nici eu nu prea vroiam sa iau la inceput dar cu timpul le-am preferat pe ele decat o nastere prematura.Myral29+

Mergi la inceput