Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

g24hit- eu de la inceput sunt la pat, e sarcina obtinuta prin Fiv si am avut si un episod nasol de hiperstimulare, apio sangerari si acum contractii...sper si eu sa trecem cu bine peste neplacerile astea
Danonique- eu pana acum n-am avut asa multe contractii ca in ultima saptamana,la restul vizitelor colul era inchis.Luni dimineata am vizita si o sa-i intreb cum stau dupa contractiile astea.Sa stii ca si eu am citit ca unica cale de a te feri de nastere prematura din cauza contractiilor e odihna (desi vad ca apar si asa...).
Doamne da sa ajungem cu toate bine la termen fara multe episoade nasoale

+21 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Buna si noi am fost azi la dr si totul este bn bebita mea este mare mai mare cu doua sapt si are 1100 grame,am intrebato pe dr de contractii daca in momentul cind noi avem aceste blestemate contracti bebiti sufera sau ii afecteaza in vreun mod si mia zis sa stau linistita ca nu ii afecteaza in nici un mod,colul este inchis si lung si mia zis sa iau in continuare tratamentul pina la sfirsitul sarcini,dar nu va ginditi cu tot cu tratament am contractii nedureroase ca alea dureroase sau mai rarit multtttttttttttt.Va pup pe toate si va doresc un sfirsit de sptamina bun si fara nici o contractie de acum inainte pina la sfirsitul sarcini.

Ancuta LA MULTI ANI!!!!!!!MARIUCAI TALE SI MULTA SANATATE SI SA CREASCA MARE SI SA VINA PE LUME SANATOASA

Mirela 26+

SARA-MARIA

DARUL DE LA DUMNEZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Mirela multumim mult de tot si iti dorim cat mai putine contractii.
Bebelina este bine cu greutatea si sunt sigura ca o sa stea acolo cat trebuie.
Pupicei

anca 31+

Maria
poze

AMR 9 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

hello burticutze
cum mai sunteti?
eu iau acum 3no-spa si scobutil in fiecare zi si parca e putin mai bine. bebeluta misca mai tot timpul.
Mirela felicitari pt BB mare.
Anca ce mai faci?
Gill !!!!!!!

DOAMNE AJUTA sa ajungem cu bine pana la capat.

ENI 29+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

M-am intors si eu de la vizita: colul e inchis si a zis sa nu-mi fac prea multe probleme ca e normal sa mai am contractii ca se forteaza uterul sa creasca,sa iau in continuare Buscopan (dar iau acum No-spa ca mi-a adus sotul din tara) si sa stau la REPAOS ABSOLUT! si inca o chestie : sa nu-mi mangai burtica ca si aia provoaca contractii

+21 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eni uite stau la patut ca de 2 zile au revenit contractiile.
Ginger stiam ca daca mangai provoci contractii

anca 31+

Maria
poze

AMR 9 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

Anca imi pare rau.....sunt dureroase? iei ceva?
Ginger bravo pt col. cu mangaiatul burticii, asa e....

voi prin casa mai faceti cate o plimbarica?

ENI 29+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Salutare burtici!
Lumi....cred ca ai dreptate cu greutatea.....si eu aveam 46 kg inainte de sarcina......si am simtit chiar puternic toate modificarile.......
despre Ir-uri- reprezinta fluxul pe arterele uterile.......masurarea lor are relevanta in trim 3 de sarcina.......la 21 de sapt unii medici le masoara...dar nu au o foarte mare relevanta......oricum.....un flux prea marit poate fi stabilizat prin tratament......parca pregnyl.....se numea....dr stie mai bine.......stai linistita!

quote:
Originally posted by lumsta


Salutare! Va mutumesc fetele ptr sfaturi....am inceput tratamentul.

GINGER asa sa faci! Sa stai cuminte cuminte! Trebuie sa ai mare grija de piticuti! Tu ce greutate aveai inainte de sarcina? Te intreb ptr ca eu aveam 45....si am avut senzatia ca datorita dimensiunilor mele "exagerate" am simtit tot pana acum(m-a durut burtica de la inceput...junghiuri am cat cuprinde...si acum nenorocitele de contractii nedureroase) si cred ca toate gravidele au contractii dar nu le prea simt. AAAA si pe bebe l-am simtit de la 16 saptamani ca se misca!

A Ginger noi suntem la aceeasi odisee! E bine acolo ca sunt fetele optimiste tare!

Am fost la echo ieri....bb e bine si e baietel.....in schimb placenta mea e jos de tot(dar colul e bine inchis....NU TREBUIE SA FAC CERCLAJ)....si mai e o problemuta: cu arterele uterine "cu NOTCH"...cica poate sa duca la subdezvoltare fetala in trim 3....stie cineva ceva de asta?......trebuie sa caut si eu, dar daca aveti informatii sunt binevenite.

Acum ma bucur ca l-am vazut pe bb si ca e bine, si mi-au mai trecut nabadaile....

Sa aveti o zi frumoasa!

LUMI


21+



GILL
31+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARITA
Au mai ramas 7 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eni seara cand se intareste burta parca ma si doare,dar eu am iesit la plimbare,am fost la piata....

anca 31+

Maria
poze

AMR 9 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

..........Draga Micsunea......
.......despre contractii........faptul ca tin 10 sec nu inseamna mult.........pot fii contractii nedureroase de tip Braxton-Hiks......care tin pana la 30 sec.....sunt normale si pregatesc uterul............
.......despre TENSIUNEA BURTICII......dr-ii au spus sa nu mai stam cu mana pe burtica........putem avea un uter hipercontractil si ne provocam singure contractii......
.......despre SECRETIE........pentru linistea ta cel mai bine e sa faci un examen al secretiei vaginale......
Ai grija de tine!
pupici

quote:
Originally posted by micsunea

Buna fetelor,

ma alatur si eu grupului. Sunt si la mamicile de ianuarie-februarie, BB e asteptat pentru 26 ianuarie.

CONTRACTII

Eu am inceput deja sa am contractii de la 2 luni juma. Peste o saptamana incep luna a 5 a si desigur ca contractiile continua.

GINGER, si eu am contractii noaptea si in plus cand am vezica plina (sau mai putin plina, dar simt oricum ca ma vreau la toaleta) si eu simt ca se intareste burtica.

In rest, nu ma duce capul sa-mi dau seama daca sunt dureroase sau nu, contractiile mele. Uneori am senzatia ca sunt dureroase, dar poate e doar senzatia de tensiune musculara.

De obicei simt asa ca o tensiune care imi cuprinde burtica si pun mana si dupa cateva secunde o simt cum se intareste. Contractiile mele imi par foarte lungi, cel putin 10 secunde Cum dureaza mult am si o senzatia oarecum de durere sau de tensiune puternica la burtica...

Ginecoloaga mea a verificat colul la ultima vizita si era inchis si lung (nu mi-a dat mai multe detalii). Mi-a zis ca nu a vazut nimic anormal la ecografie, ca totul pare in regula, deci n-are ce sa-mi faca (aici in Belgia rar se dau medicament, mi-a interzis clar No-spa!)

TENSIUNEA BURTICII

Eu am foarte des senzatia de burtica tensionata sau apasatoare ca sa zic asa. Parca m-ar apasa in jos, spre pubis. Am auzit ca nu e bine, dar ce sa-i fac? Alteori simt doar burtica tensionata, fara senzatia de apasare, si tot pun mana sa vad daca nu sunt contractii, dar desi am burtica destul de tare, nu simt o variatie a duritatii ei... Parca senzatia de tensiune e mai deazagreabila daca fac treburi la care ma tot aplec... Asa ca acum evit orice treaba menajera

Ginecoloaga a zis ca prefera sa ma vada activa decat la pat. Mai ales ca noaptea imi dau clar seama ca am contractii, imi dau seama inainte de ridicatul din pat pentru PIPI (ca ma duc de cateva ori pe noaptea la toaleta). Asa ca la ce m-ar ajuta statul in pat?

SECRETII

In plus am si seceretii, care la un moment dat erau foarte lichide ca apa. Si am fost foarte speriata sa nu fie lichid amniotic. Dar la ultima vizita, ginecoloaga a zis ca secretiile i se par normale. Mi-a dat in schimb tratament contra candida. Nu sunt foarte incantata ca mi l-a dat inainte sa faca analizele de secretie si poate fac tratamentul si n-am nimic sau poate ca am ceva mai grav si tratamentul il fac tot degaeab!
Nu stiu daca va face sau nu analiza de secretie Asta inseamna ca iar o sa ma chinuie cu un control ginecologic pentru prelevarea secretiei

Va doresc numai bine,
Micsunea
zuza speriata
19 +



GILL
31+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARITA
Au mai ramas 7 saptamani....

Mergi la inceput