Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Buna fetelor,

ma alatur si eu grupului. Sunt si la mamicile de ianuarie-februarie, BB e asteptat pentru 26 ianuarie.

CONTRACTII

Eu am inceput deja sa am contractii de la 2 luni juma. Peste o saptamana incep luna a 5 a si desigur ca contractiile continua.

GINGER, si eu am contractii noaptea si in plus cand am vezica plina (sau mai putin plina, dar simt oricum ca ma vreau la toaleta) si eu simt ca se intareste burtica.

In rest, nu ma duce capul sa-mi dau seama daca sunt dureroase sau nu, contractiile mele. Uneori am senzatia ca sunt dureroase, dar poate e doar senzatia de tensiune musculara.

De obicei simt asa ca o tensiune care imi cuprinde burtica si pun mana si dupa cateva secunde o simt cum se intareste. Contractiile mele imi par foarte lungi, cel putin 10 secunde Cum dureaza mult am si o senzatia oarecum de durere sau de tensiune puternica la burtica...

Ginecoloaga mea a verificat colul la ultima vizita si era inchis si lung (nu mi-a dat mai multe detalii). Mi-a zis ca nu a vazut nimic anormal la ecografie, ca totul pare in regula, deci n-are ce sa-mi faca (aici in Belgia rar se dau medicament, mi-a interzis clar No-spa!)

TENSIUNEA BURTICII

Eu am foarte des senzatia de burtica tensionata sau apasatoare ca sa zic asa. Parca m-ar apasa in jos, spre pubis. Am auzit ca nu e bine, dar ce sa-i fac? Alteori simt doar burtica tensionata, fara senzatia de apasare, si tot pun mana sa vad daca nu sunt contractii, dar desi am burtica destul de tare, nu simt o variatie a duritatii ei... Parca senzatia de tensiune e mai deazagreabila daca fac treburi la care ma tot aplec... Asa ca acum evit orice treaba menajera

Ginecoloaga a zis ca prefera sa ma vada activa decat la pat. Mai ales ca noaptea imi dau clar seama ca am contractii, imi dau seama inainte de ridicatul din pat pentru PIPI (ca ma duc de cateva ori pe noaptea la toaleta). Asa ca la ce m-ar ajuta statul in pat?

SECRETII

In plus am si seceretii, care la un moment dat erau foarte lichide ca apa. Si am fost foarte speriata sa nu fie lichid amniotic. Dar la ultima vizita, ginecoloaga a zis ca secretiile i se par normale. Mi-a dat in schimb tratament contra candida. Nu sunt foarte incantata ca mi l-a dat inainte sa faca analizele de secretie si poate fac tratamentul si n-am nimic sau poate ca am ceva mai grav si tratamentul il fac tot degaeab!
Nu stiu daca va face sau nu analiza de secretie Asta inseamna ca iar o sa ma chinuie cu un control ginecologic pentru prelevarea secretiei

Va doresc numai bine,
Micsunea
zuza speriata
19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Micsunea- ceea ce ai descris tu e ceea ce sit si eu...nici aici nu dau medicamente asa cum fac in Romania,mi-a dat doar Buscopan dar e foarte slab si nu ma ajuta mult.Luni la vizita gine o sa vad ce se poate face pentru a evita contractiile si tensiunea asta a burticii.Off, sper doar sa ajung cu bine macar peste 32 de saptamani...

+21 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumsta spune:

mai exact am IR-urile marite la arterele uterine si notch protodiastolic....artera ombilicala normala.

LUMI

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Ginger, eu imi spun ca la tine totul e OK, avand in vedere ca ai doi BB, cred deci ca burtica ta trage tare saracuta
Iti tin pumnii, si iti doresc multa energie pentru trimestrul 3!

Doctorul meu de familie mi-a spus ca fiecare mamica isi simte altfel burtica, de aceea cred ca si ginecologilor le e dificil sa-si dea seama ce fel de contractii/tensiuni avem!
Doctora mea se bazeaza pe ecografie in fiecare luna. In orice caz, dupa ce a vazut ca dupa o luna de contractii colul meu era OK, parca s-a mai luminat la fata. Cred ca isi spune ca sunt doar contractii din alea de antrenament al uterului. Ca dupa explicatiile mele nu se poate lua ca sa-mi dea un tratament ceva!

Dar tot mi se pare mult o luna intre controalele astea :-)

Micsunea
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Si eu am vizita si ecografii la fiecare 4 saptamani...dar am inteles ca dupa a 6-a luna le fac la 2 saptamani la sarcini gemellare.O sa vedem luni cum stam cu colul sa ma linistesc ca mi-e tare frica...
Lumi - eu nu pot sa te ajut cu IR si notch...nu stiu nici macar ce sunt alea...

+21 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Gata a aparut Myral,a nascut pe 30 o fetita sanatoasa

anca 31+

Maria
poze

AMR 9 saptamani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

hello
ce fac burticile?
noi tot asa.......

ENI 28+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu sunt pe-aici...stau la patuc.In ultimele zile nu prea m-am ridicat...deja ma dor spatele (salele),cred ca de la stat stramb ca am 3 perini sub cap si stau cat pot de mult pe partea stanga.Burtica se mai intareste din cand in cand ...

+21 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

si eu stau la pat. ma ridic sa merg la baie,la masa,la calculator....la calculator mi-am aranjat sa stau intinsa...aproape ca in pat........ Ginger, eu sunt cu acest regim de la 17 saptamani, sper sa ajungem cu toate bine, la final. eu n-am ratat nici o zi fara sa fi avut contractii......aici vremea e atat de urata....si e frig....

ENI 29+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Si eu am contractii cam de 3 ori pe zi dar cel mai grav e ca mi s-a deschis colul.Mai are cineva probleme cu deschiderea colului?Dr mi-a recomandat odihna.Trebuie sa port o centura pt ridicarea burtii.Stiu ca e cam dificil sa se mai inchida dupa ce s-a deschis dar sper sa ramana asa pana dupa 37 sapt.

danonique 23+

Mergi la inceput