Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Am revenit si eu pe aici.....din pacate......
Haideti sa va spun cum s-a declansat totul la mine:
La inceputul sarcinii-6 saptamani am avut ceva probleme cu niste dureri de burtica....mi s-a recomandat DUPHASTON 2/zi ,MAGNE B6 1/ZI...10 zile si no spa sau scobutil...la nevoie........am depasit perioada.........totul parea ok......
La 24 sapt am facut eco morfo-fetala la dr HERGHELEGIU.....acolo am descoperit ca am col scurt constitutional, 2,7cm si mi s-a recomandat repauz la pat si GYNIPRAL in caz de contractii......
........am stat cuminte la pat.........ghinionul meu a fost sa apara o problema de sanatate in fam( mama suspecta de cancer uterin....multumesc lui DUMNEZEU ....biopsia a iesit buna.....alarma falsa).....dar acest soc mi-a declansat mie contractii....adica o durere constanta in abdomenul inferior care nu vroia sa cedeze.....au inceput intr-o duminica pe la 12......am luat no spa, scobutil, gynipral.....durerea nu ceda.....pe la ora 17 l-am sunat pe medic....a zis ca saca nu cedeaza in 2 ore ne vedem la spital......
revin imediat.....

GILL
28+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARA IOANA
Au mai ramas 10 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

.....am revenit....
Cred ca de spaima spitalului....pe la ora 18....durerea a inceput sa mai cedeze.........nu am mai ajuns la spital.....
Am mers lunea la dr......mi-a confirmat colul scurt dar a zis ca e bine inchis....sa stau linistita la pat.....si sa i-au preventiv 1/2 gynipral la 6 ore.....o saptamana.......zis si facut.......nu am mai avut dureri......contractiile nedureroase.....nu prea le disting....ba e burtica balonata.....ba e contractie....oricum bataie de cap imi dau cele dureroase.....
urmatorul episod.......martia trecuta........
Am plecat la Poiana BBrasov....pt o sapt....mai mult pentru sotul meu....eu...convinza ca voi schimba un pat cu alt pat.......dar ...de...simtindu-ma bine......am zis ca o plimbare prin Brasov nu are ce rau sa-mi faca.........si rau am facut....toata noaptea de marti nu am inchis un ochi de durere....aceeasi blestemata durere...joasa...permanenta.....ce nu ceda la nimic........
......pe la 10 dim sotul meu a luat de la farm no spa si scobutil injectabil.....si mi-a facut o injectie.........asa a cedat durerea....altfel....mergeam la spital.........am continuat cu 2 injectii pe zi.....vre-o 3 zile ...+gynipral 1/2...la 6 ore.....

Luni am fost la dr.......colul a rezistat cu bine.....e inchis.....chiar daca bebelina sta cu piciorusele pe col.....si joaca zorba grecul...cateodata.....
Acum.......stau la pat.......am renuntat la gynipral deocamdata ca imi creste pulsul foarte tare..120-130.......iau 2 DUPHASTON /zi....1no spa sau scobutil....de 3 ori pe zi..........si ma panichez....la fiecare durere sau incordare............sincer......ma rog in fiecare zi sa rezist si sa ajung cu bebelina cat mai aproape de termen.........
.....DUMNEZEU ARE UN PLAN PENTRU FIECARE DINTRE NOI........eu asa cred......nu-mi ramane decat sa sper....INTR-O MINUNE......

GILL
28+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARA IOANA
Au mai ramas 10 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

gill dupa cum iti ziceam eu am contractii zilnic. eu iau 3tb Duphaston, 3 scobutil si 3 no-spa. am luat si Diazepam 1/2seara si 1/2 dimineata . acum l-am intrerupt o perioada.si eu intru in panica desi incerc sa ma calmez si sa zic ca o sa fie mai bine. dupa 28 saptamani bb are sanse de supravietuire dar totusi e important sa stea cat mai mult in burtica. SA DEA DUMNEZEU SA AJUNGEM CU BINE LA CAPAT.

ENI 26+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Neata'....
Azi am fost si noi la analize.....rezultatele le luam maine......
Diazepam-ul pt ce e???????

quote:
Originally posted by g24hit

gill dupa cum iti ziceam eu am contractii zilnic. eu iau 3tb Duphaston, 3 scobutil si 3 no-spa. am luat si Diazepam 1/2seara si 1/2 dimineata . acum l-am intrerupt o perioada.si eu intru in panica desi incerc sa ma calmez si sa zic ca o sa fie mai bine. dupa 28 saptamani bb are sanse de supravietuire dar totusi e important sa stea cat mai mult in burtica. SA DEA DUMNEZEU SA AJUNGEM CU BINE LA CAPAT.

ENI 26+ IULIA



GILL
28+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARA IOANA
Au mai ramas 10 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

salutare. Gill sper sa vii cu vesti bune maine de la analize.
Diazepamul se da atat pt linistire cat si pt relaxarea uterului( actioneaza la nivel central-creier-si de acolo se da comanda sa se mai relaxeze musculatura uterului).

ENI 26+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Eni,...cum te mai simti???....ai mai avut contractii??..........sper ca nebadaioasele alea de dureri uita drumul spre noi

GILL
28+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARA IOANA
Au mai ramas 10 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

salutare. contractii dureroase tot asa cum spuneam si inainte 2-3 /zi dar mai sunt cele care nu dor efectiv ci doar simt senzatia aceea de strangere....dar iau zilnic pastilutele. si stau cuminte. abia astept ziua de marti ca mergem la dr.

ENI 26+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

....Sa vii cu vesti bune de la medic!!!!!........eu cred ca am luat-o razna de tot.......am visat azi noapte ca aveam contractii......au ajuns si in vis sa ma bantuie .............

GILL
28+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARA IOANA
Au mai ramas 10 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

ieri nu mi-a fost bine... cam multe contractii..... paote si de la caldura mare.......am avut o stare tare nasoala.......

ENI 27+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

...ieri mi-a fost mai bine......dar azi nu prea.......eu de vre-o 4 zile nu mai iau decat Duphaston si vitaminele........dar acu am bagat repede o no spa.....ca imi simt burtica tare rau........
.......bine ca s-au dus caldurile........ca transpir ca eu elefant
ai grija de tine!!!!!

GILL
29+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARA IOANA
Au mai ramas 9 saptamani....

Mergi la inceput