Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia da cat le-am facut contractiile s-au redus la jumatate din cate aveam, chiar ma simteam mai linistita ca stiam ca oricum cateva contractii sunt normale, acum ca am trecut pe pastilute deja parca incep sa se inmulteasca si sa fie mai puternice. Chiar as mai face injectii decat sa ma umflu cu pastile dar a plecat sotul, deci peste 2 sapt mai vedem, sper sa ne gaseasca (adica sigur ne gaseste) tot 2 in 1.Myral30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, ma bucur ca au functionat injectiile! Stai cumintica zilele astea, cat nu e sotul tau acasa, si apoi vedeti cum e de procedat pe viitor. Acusi-acusi ajungi la termen si ai sa te plangi ca mine ca nu ai destuile contractii!

LIA si domnita Miruna Demetra
Mai avem 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

la mine injectiile vad ca nu prea isi fac efectul, cred ca am sa incerc si eu sa iau si gynipral in paralel. Vad ca de mare folos imi e miscarea. daca ma ridic si fac cativa pasi se mai relaxeaza burtica, problema e ca eu trebuie sa stau strict la pat

iunie 2006
GUGU 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Gugule, cate contractii ai zilnic? Dureroase sau nedureroase? Neaparat sa vorbesti cu un medic inainte sa treci pe Gynipral! Stiu ca dr. noastra nu e adepta Gynipralului decat in ultima instanta, iar sarcina ta e inca foarte mica, asa ca eu cred ca ar trebuie sa te vada totusi un medic.

LIA si domnita Miruna Demetra
Mai avem 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

Buna fetelor!

Am citit cu mult interes tot ce s-a scris aici pe tema contractiilor si as vrea sa va povestesc si experienta mea. Intai, o idee despre situatia generala:

De la inceputul trimestrului II am avut risc de avort spontan (col scurt, moale, de 26 mm) si de la 1 aprilie am stat in concediu medical cu recomandare de repaus la pat. Contractii am inceput sa am din saptamana 19 si am facut tratament la greu cu no-npa si scobutil (injectabile).

Contractii tot mai aveam, cam 5-6 pe zi, dar nedureroase. Pana intr-o seara cand m-au luat niste dureri adevarate (eram prin sapt 29) care in ciuda no-spa-ului m-au trezit in miezul noptii, cand am pus un uscosin. A doua zi, am mers la dr, care ma ia la intrebari, ca ce-am facut de am avut contractii? Io, ma gandesc si ii spun: "nimic". Dr insista: "ai carat greutati, ai mers mult, ai stat in picioare?". Ma gandesc iar si-i spun "NU". Dr: "Da' apa ai baut?". Eu: "Nu prea" (beau destul de multa apa de obicei, dar se terminase apa min si n-am vrut sa beau de la robinet ). Si dr imi explica: "Pai de la asta e, ca atunci cand nu bei lichide, calciul este mai concentrat in fibrele musculare uterine si determina contractii!"(eu iau si supliment prenatal). Si sa fac bine sa beau 3 litri de lichide pe zi (pe langa vreo 3 perfuzii si o gramada de antispastice injectabile, ca sa ma treaca hopul).

In concluzie, beau cam 3 litri de apa pe zi si cat a fost canicula mare, am baut si 5 litri pe zi (eu, care inainte de sarcina beam 5 litri de apa pe saptamana...). Contractii tot am, dar pana in 10 pe zi si nedureroase, dar stau cuminte in pat cat e ziua de lunga (si saptamana si luna... offf).

Morala: stati cumintele in pat si beti muuulta apa.

Diana 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia nu am eu norocul asta ca incet incet vad ca revin la problemele mele, dar si tu mai ai ceva pana la termen asa ca o sa vina ele si contractiile.Gugu asa e cu gynipralul intreaba doctorul, si cu injectiile mai ai rabdare poate isi fac efectul mai greu. La mine acum daca ma prinde contractia in picioare e tare nasol,dar la tine e inca bebe mic si nu apasa pe toate cele.Fetele cand va mai duceti la control sa veniti cu vesti si aiciEu mai merg pe 18 iulie. Aylin nu a mai scris deloc aici.Myral30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Diana, bine-ai venit pe forum! Toate suntem aici bine hidratate, ca ne-a prins caldura cu contractii si n-a fost chip sa scapam altfel. Ca tot veni vorba... Cand vei naste? Daca data posibila a nasterii e undeva in iulie-august, te asteptam si la odiseea noastra, aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=103480&whichpage=1
Suntem o gasca vesela de burtoase si de mamici, iar daca postezi un mesaj care sa contina datele tale (UM - ultima menstruatie, DPN - data posibila a nasterii, eventual numele bebelushului) te trecem la catastif pe prima pagina!

Myral, parca-parca au revenit ceva CUD (contractii uterine dureroase), dar raman pe no-spa pastile, 3/zi. De-acum nu mai e asa de mult pana la termen si n-are sens sa mai fac injectabil. Oricum, cred ca unele contractii mi le provoaca insasi domnita-huligan, care are cate-o repriza de pedalat de am impresia ca va rupe burta in doua, nu alta! Draga de ea, e toata maica-sa!

In rest, liniste si pace. Bagajul nu e gata, chestii pentru bebelina am cumparat asa, maruntishuri, inca n-avem nici patutz, nici landou. Zici ca nasc la anu', nu luna asta!

LIA si domnita Miruna Demetra
Mai avem 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Diana asa e hidratate suntem dar totusi nu cred ca as putea baga 5 litri, dar 2 minim da.Lia vezi ca te-ai laudat prea mult si au aparut contractiile, dar de acum sunt normale, inca mai iei no spa? Ca de acum bebelusa e aproape la termen(la 37 sapt.) Si lasa ca aveti timp de cumparaturi, si eu o sa cumpar doar strictul necesar, lucrurile mai mari gen patut le ia sotul, iar carucior putem lua si mai tarziu dupa ce se naste.De Aylin ce mai stii ca e la odisee cu tine.Myral30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Si uituca mai sunt, mai faci gravibinon? Pe la noi nu se mai gaseste sper ca nu e ceva in neregula cu el.Myral30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata hidratatelor
Mai eu cand am fost ultima data la control dr mi-a zis ca o sa nasc normal si se pare ca totul este in ordine.
Myral am auzit ca nu se mai fabrica Gravibinon .Cate iti mai trebuiesc?

anca 22+

Maria
poze





Mergi la inceput