Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Stefania, intepaturile acelea de care povestesti tu nu-mi suna deloc a contractii. Probabil niste ligamente care au fost ceva mai solicitate de efortul depus peste zi, de burtica grea...

Pentru descrieri de contractii, ai toate detaliile (si chiar mai multe decat o sa vrei sa afli! ) in primele pagini ale primului capitol:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98809

Numai bine tie si bebelushului!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

LIA mi-a dat tratament injectabil cu no-spa, piafen si scobutil. Vai de meu, ciur nu alta

iunie 2006
GUGU 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

LIA mi-a dat tratament injectabil cu no-spa, piafen si scobutil. Vai de meu, ciur nu alta
iunie 2006
GUGU 14+



Asta am facut si eu timp de 4 luni! Numai ca eu am scos Piafenul la un moment dat... Bine macar ca nu-s dureroase! Daca o sa fie un tratament pe termen lung, pune din cand in cand comprese reci chiar daca nu s-au format noduli sau alte minuni. Nici nu vrei sa apara!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

multumesc LIA esti o draguta, eu chiar ma speriasem..dar vazand ca a fost prima data si ca azi nu s-a mai repetat sper sa fie totul bine pana la capat....40 sapt.

STEFANIA+15Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Buna fetelor!Era sa raman iar fara netdar s-a remediat repede problema.Lia aveai dreptate ce sa simt dupa o singura injectie? Acum deja e mult mai bine contractiile mele s-au redus cam la jumatate dar incerc sa nu ma ambalez prea mult ca mai fac azi si maine apoi sotul pleaca. O sa revin cu frica la pastile si sper sa fie bine sa iti calc pe urme si sa nu mai am contractii macar nu asa multe.la toate fetele!Myral30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusica spune:

sunt si eu o gravida in 36 sapt si 3 zile. tocmai mi-a recomandat dr. ginecolog no-spa 2/zi. a zis ca am burta cam tare pe partea stanga. au i-am zis ca am dureri ca la menstruatie si a zis ca nu e nici o problema. e normal. oare? sa iau no-spa mereu caci mi-a dat decat 10, in 5 zile le termin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, rabdare si virtute... Astea-s cuvintele de ordine! Ma bucur ca totusi injectiile functioneaza si ca simti un pic diferenta. Nu-ti fa griji ca revii la pastile, e foarte bine asa. Si pastilele alea tot antispastice sunt, iar daca burtica s-a mai linistit un pic zilele astea, efectul injectiilor va persista in timp. Ideal era sa-l stabilizezi printr-o "cura" mai lunga, dar ai vreme!

Si din seria "sunt gravida, deci ma stresez"... Tineti-va bine sa auziti una tare de tot! Eu de ce nu mai am contractii???? Daca Doamne fereste nu mai nasc la termen?? Ma cam iau frisoanele cand ma gandesc la nastere, dar parca si atata bine cat simt eu in ultima vreme mi se pare suspect! De dimineata s-a dezlantuit furtuna hormonala si de atunci tine-te stres: vai, daca nasc? vai, daca nu nasc? vai! vai!

E cineva dispus sa ma disciplineze si pe mine un pic?

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia nu pot sa cred te plangi ca nu mai ai contractii? Si probabil te gandesti de ce nu ma simteam asa bine acum cateva luni. Hai ca mai ai putin si poate starea asta de bine e linistea dinaintea furtuniiasa ca odihneste-te mult. Si nu cred ca o sa treci de termen uterul tau stie deja ce are de facut asa ca eu cred ca o sa nasti repede si usor , ca si noi toate contractistele la asta visam (dar cat mai aproape de termen).Si daca bebe nu da semne pana pe la 37 saptamani te apuci de plimbari, apoi si de altele si vine ea bebica sigurNu stiu cat am reusit sa spun ce am vrut si mai ales nu stiu cat am reusit sa te linistesc. Eu nu ma gandesc decat sa ajung la 36 sapt deocamdata dupa aia cine stie ce ma apuca si pe mine.Pe tine pe la cate saptamani te-au lasat contractiile si nu ai mai facut injectii?Myral30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by nusica

sunt si eu o gravida in 36 sapt si 3 zile. tocmai mi-a recomandat dr. ginecolog no-spa 2/zi. a zis ca am burta cam tare pe partea stanga. au i-am zis ca am dureri ca la menstruatie si a zis ca nu e nici o problema. e normal. oare? sa iau no-spa mereu caci mi-a dat decat 10, in 5 zile le termin.



Nusica, daca nu ma insel ti-am mai raspuns o data la intrebarea asta pe un alt topic deschis de tine: la varsta asta a sarcinii e normal sa ai zilnic ceva contractii, sunt fiziologice. Daca ele se regularizeaza, atunci pot indica declansarea travaliului si despre asta trebuie sa discuti cu medicul tau (cum procedezi, ce-i de facut). No-spa e un antispastic - teoretic, ar trebui sa ajute la relaxarea uterului si deci la prevenirea contractiilor.

(Acum ca am lamurit problema, vrei te rog sa stergi intrebarea pe care ai postat-o la finalul primului capitol? Chiar deasupra mesajului tau eun cos mis de gunoi, dai clik, iti introduci parola si mesajul se sterge. Ca sa putem urmari toate subiectul aici...)

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Myral, ! Vocea ratiunii! Chiar asta aveam nevoie sa aud. Acuma, cred ca stiam si eu, cumva, ca ai dreptate, dar hormoneii mei au luat-o rzana rau de tot azi... E 1 iulie, oficial am intrat in "sezonul de nasteri" la noi la odisee (sunt la mamici de iulie-august), asa ca am fost cred un pic mai agitata decat de obicei.

Cand m-au lasat contractiile? (Eu am avut de alea dureroase.) Hmmm... De la 18 saptamani fac injectii, asta imi amintesc exact. De renuntat am renuntat treptat acum vreo... 4 saptamani, mai mult sau mai putin. Deci in jur de 30-31 de saptamani contractiile dureroase au inceput sa se rareasca, sa fie tot mai putin intense si acum nu mai am mai deloc. Cam asa a fost, cu aproximatie.

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 5 saptamani!

Mergi la inceput