*** Mamici de Mai-Iunie 2007 *** (66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

buna dragalasele,
din ce in ce mai rar postez, insa cand am timp va citesc si sunt alaturi de voi si povestile voastre. Pentru bblusii vostri doresc tot binele din lume, sa fie sanatosi si sa aiba parte de voi, frumoase si fericite! Insa, iata, lucrurile sunt in anumite cazuri exact cum n-ar trebui sa fie : spitale mizere, cadre medicale lipsite de daruire si cu suflete haine si seci, medici grabiti si dezinteresati, sali neprietenoase si aglomerate; auzi: de la caldura ti se face rau si nu poti sa respiri", "razi, ce, crezi ca nasti?"...doamne, e inadmisibil si dezumanizant, nu stiu fetelor, miniuta, kay, chris si toate celelalte, cum ati putut ramane intregi dupa asemenea momente; e pur si simplu trist! Sunt alaturi de voi cu toate gandurile mele bune si va incurajez in gaand!
Elias spitalul VIP-ist, care a facut-o pe Carstea sa-si interneze bblusul mitittel la Budimex cu pneumonie, acest mare Tutunaru care, desi stralucit ca eruditie de teorie medicala, face gafe peste gafe umane din cauza interesului deosebit pe care si-l acorda de la un tip -vezi doamne, e asa de aglomerat, asa de solicitat, asa de super extra nemai..., acest Vladareanu care considera ca cezarienele sunt strict de competenta lui si ii joaca pe degete pe ceilalti colegi cu ale lor paciente in functie de preferinte...evident nu si pe colegii cu care imparte profitul cabinetuluisau medical-vezi Filipescu, asistentele scroafe, ca altfel nu le pot numi, care se cred cel putin dumnezei prin sectii, in fine...de ce asa? de ce nu altfel?
fetelor, va doresc putere, speranta, incredere, copii sanatosi si intelegere din partea familiilor voastre, a sotilor sau iubitilor vostri! iubiti-va aproapele, e ce conteaza mai mult si de acolo doar puteti primi sprijin sa treceti cu bine peste momnetele astea atat de grele!
va pup, sunt alaturi de voi, si de toate celelalte pe care nu le-am mentionat aici- ale caror bblusi din povestile nasterii sau din poze sunt adevarate miracole, minuni adevarate, va mai scriu!
Andreea 36sapt cu babyboy Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Kay eu in locul tau as schimba dr in secunda urmatoare!!! Ce experienta cumplita! M-as duce la un dr care are timp sa se ocupe de mine, caci la urma urmei bani trebuie sa le dai oricum. Multa sanatate si tie si Rosioarei si incearca sa te linistesti cumva ca acum, nu o ajuti cu nimic pe bebelina! Imi dau seama cat de aiurea te simti!!!


Ella merci mult pt informatii! Imi place tare mult poza aia in care dormiti amandoi: si tu si David!

Petit_ange eu chiar am MARI sperante ca o sa ajung la termen , deci pe-aici o sa-mi fac "veacul". Mare problema si cu greutatea asta a bebelinilor!! Eh, o sa ajungem noi cumva, la 3000g, nu?

Andrada multa sanatate!


Eu am senzatia ca nu pot sa respir suficient de bine. Parca nu mi se umplu plamanii cu aer.

Fetele ce fel de lapte se foloseste pt cappuccino? Azi mi-a venit masinaria de la Saeco si acum butonez la ea. Sunt tare incantata de cate sortimente de cappuccino poate sa faca ( vorba lui frate-meu: " bey tu stii ca or sa vina nopti grele pentru tine, de-asta ti-ai comandat masinaria asta!" )

Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

kay imi pare rau ; trebuie sa te linistesti. gandeste te la burtica ta. mie mi a aparut o mica problema dintr o suparare mai mare. luni dimineata ma internez si eu la elias pt cezariana si dupa mesajul tau m au apucat temerile.

stie cineva ceva de rezervele particulare de la elias?????? merita??????

va pup

cristina 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Sosonica avea la ultima eco, vinerea trecuta 2650gr. o sa mai merg la eco azi sau luni, nu stiu sigur inca. va anunt ! tensiunea mea acum, acasa, e 130/80, e stabila, sunt bine, dar ma omoara lipsa diazepamululi, sunt cheauna. am comandat mancare si astept sa vina, nici sa pun o bucata de carne pe gratar nu sunt in stare... daca m-ar fi tinut asa pana plecam acasa cu copilul as fi fost distrusa. sper sa-mi revion in cateva zile si sa pot maine sa plec din bucuresti pt we. ar fi perfect. va pup si daca nu adorm o sa incerc sa citesc, ce-i drept am de recuperat 3 saptamani !

daca are cineva curiozitate de ororile din elias si simte nevoia sa ii istorisesc, sa-mi spuna, oricum o sa fac un subiect separat in care atunci cand o sa-mi adun toate gandurile o sa spun tot-tot. absolut tot. cum se poatre muri in elias, spitalul de fite al romaniei.

Sosonica are 36w + 3 zile !!!

oana 33+ cuSonia
mami,tati si Sosonica

rosioara

AMR 6-20 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

fetelor ia priviti niste
soricei

mihaela
39 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
AMR 3 zile...pana la internare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

michigan eu nu vad soriceii!
poohy multumim de capitol
kay, nu pot sa cred prin ce ai trecut, linisteste-te si du-te cu sotul sau ai tai la dr
ralucami si eu sunt balonas si sunt si scunduta (1,60)
elteka sa iti traiasca puisorul!

Eu am burta joooooooooos de tot, ma doare de mor daca stau intinsa, sper sa trec de week-end!

39+Alma Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

sper ca acum se vad

soricei

mihaela
39 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
AMR 3 zile...pana la internare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

La Multi Ani de 1 Iunie bebelasilor din burtici, copilasilor nou-nascuti si fratiorilor mai maricei de acasa!
Multumesc pt felicitari, mai pun o data link-ul cu pozele, cred ca l-a completat tati cu poze de azi.
http://picasaweb.google.com/lafaur/Petit

Ella, multumesc mult de tot, dar pana imi scoate firele nu dau cu nimic? Si cu dusul cum rezolv? Nu poate sa ajunga apa deloc? Parca ziceai ceva de un leucoplast special? Scuze, dar cand am vorbit cu dr ala mik urla in salon (singur) de ceva vreme, asa ca eram cam nauca.

Kay, imi pare rau de ce ai patit dar oriunde te-ai duce e la fel.

Eu am plecat cu copilul cu febra 38 din spital, deshidratat, dupa ce a plans tot timpul cat am stat in spital. Pana seara facuse 38.6, l-am ingrijit cum am stiut numai sa nu ne mai intoarcem inapoi. Madam Culcer cam arde etapele. Il vede pe bebe ca nu e bine si ca are febra si urla la mine ca nu il alaptez in nu stiu ce pozitie minune pe care o vroia ea (eu slabita, copilul greu) si nu ma crede ca l-am tinut la san de cand mi l-au adus (la 4 ore dupa operatie) non-stop. Si nu-i da nimic: glucoza, ceai, lapte, orice. Bietul de el se constipase de la caldura excesiva si lipsa de aer (am stat ca in sauna, se uda cearceaful sub mine) si nu putea elimina meconiul, si din cauza asta era o reactie in lant. Nu era vorba de pozitia alaptarii. Am vorbit ieri cu pediatra si m-a dezmeticit si acum stiu ca trebuia sa i se administreze copilului ceva lichid. Copiilor mai micuti din salon le dadusera glucoza de 2 ori in noaptea si dimineata de dinainte de externare, dar la al meu nu i-au dat pt ca e mare si se descurca. Si urla madam Culcer la mine ca nu-mi semneaza externarea daca nu reusesc sa alaptez in pozitia pe care mi-o aratase ea. Dar cand mi-au adus copilul si eram cu perfuzii si dureri a venit cineva sa-mi arate cum? Normal ca eu il tineam in pozitia culcat pt ca eram imobilizata in pat. Si deodata trebuia sa fiu mare cunoscatoare, sa vin cu stiinta de acasa. 2 zile le duruse undeva ca-mi plange copilul de foame si acum la sfrasit ma ameninta ca nu imi da drumul acasa pt ca EU las copilul deshidratat.
Data viitoare cand ma mai enervez va povestesc si ce frumos se poarta doamnele asistente prin Municipal. M-a lasat o vaca cu branula in mana si cateterul in coloana de dimineata cand am rugat-o sa le scoata (nu mai aveau folosinta) pana dupa amiaza cand s-a dus sotul peste ea ca deja plangeam de dureri cu copilul in brate care v-am zis si el cum era. In tot acest timp asistenta nu s-a sinchisit sa vina in salon sa vada daca mai respiram. Mai era o fata in salon (care e asistenta in Municipal! asa ca o mai protejau un pic cand aflau) si care la fel a a stat cu branula si cateterul ca si mine, pana ce a "rezolvat" sotul meu. Ca i-as fi dat bani vacii oricum, dar de ude era s-o iau?
Sa va mai zic ca la post operator ne-au zis sa nu bem lichide? Le era lene sa schimbe pungile cu urina. Bine, cat iti baga glucoza inteleg, dar dupa aia? Cand ne-au vazut asistentele de la salon asa deshidratate, s-au luat de noi ca de ce nu am baut lichide cat am stat (24 ore eu) in postoperator.
Sper ca ati inteles cate ceva. Si mai pastrez o picanterie si pentru povestea nasterii.

Anca si Andrei Cristian (28.05.2007)
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Elteka felicitari pentru bebel!! Refacere usoara!

Kay imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Si eu as schimba doctorul cu unul in care sa am incredere ca nu ma lasa sa ma chinui pe patul spitalului fara macar sa ma intrebe cum ma simt. Si apropos de doctorii laudati...stii cum se spune, la pomul laudat sa nu te duci cu sacul.


Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Ana Teodora

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Cred ca peste tot se intampla la fel. La noi, la Reanimare, unde am stat o noapte si un pic a doua zi dupa cezariana, au fost conditii super, bineinteles cu ajutorul banilor, dar cel putin au fost fete zambitoare. Cum am urcat un etaj mai sus, la nou nascuti, s-a schimat atmosfera, numai asistente gretoase si infirmiere asisderea... Cu toti banii pe femeile astea nu le faci sa se poarte frumos:((( Pacat de ele, ca lucreaza cu niste ingerashi si mamici care ar trebui sa fie cel putin intelese, daca nu indrumate si ajutate....
Parca ar fi "turnate" toate dupa acelasi tipar, astea din maternitati.

Mergi la inceput