Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

quote:
Originally posted by a_deju

maaaaa... ce baga alexandra pe munte, pe coarda, in pestera, in patinoarul din grenoble..... pai bine dom'le, si noua nu vroiai sa ne zici :))))
sunt foarte tari astea, dar totusi..... ale cui sunt si cum de s-au amestecat itele pe-acolo???? vreo idee, cineva..???

Deea, mami de Eric (15.12.2006)



..da bine m-ati mai dispus...de mult timp nu am mai ras asa de bine.......
Sunt ale Marcelei...

alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Un site cu cei mai frumosi fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by alexandra_25

Mirona....eu chiar rad cu lacrimi...aia da...autoportret...
de asta ce zici....!

alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Un site cu cei mai frumosi fulguleti






Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

fetele - ceva se intampla - mi-am verificat pozee de pe contul personal - si sunt in ordine. Sincer nu cred ca rezolvam ceva daca schimbam parola - dar daca vreti - o vom schimba.
Sa fie o greseala de-a yahoo-ului? Cine stie? Si atunci de ce pozele personale nu sunt afectate?
Sa fie mana cuiva? Hai sa fim seriosi .... cine sta sa schimbe denumiri de la o persoana la alta - daca voiam sa-mi bat joc de pozele uneia dintre voi - puneam denumiri din burta, sau?

Idei si solutii si sa facem ceva - oricum - asta doar pana la toamna cand yahoo photos se va inchide.

DIANA - am cautat pe mailul comun acel mail in care am explicat cum se deschide capitol nou - din pacate cineva binevoitor l-a sters.


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V,VI,VII, - Botezul Karinei - filmuletze Karina www.dropshots.com/new.php?userid=121067&cdate=20061201&cimg=0" target="_blank">1,www.dropshots.com/Mirona1" target="_blank">2
am o nepotica talentata si o burtica in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Buna, fetelor!
Eu am fost in iad si m-am intors...sunt tare trista, mai mult nervoasa, intrigata, neputincioasa...
Hai sa va povestesc totul:
deci,dupa cum stiti, David a facut febra dupa vaccin, numai ca intr-o noapte a crescut temperatura la 40 cu 3, ne-am speriat groaznic, am fugit la urgenta , unde ne-au spus ca f.f.f multi copii au venit in noaptea acea cu febra mare, tot dupa Pentaxim, si ca e o reactie adversa, sa stam linistiti, sa bagam nurofen, supozitoare, etc, si va trece. Numai ca David a continuat sa faca febra si ziua urmatoare, 39,6, asa ca ne-a dus la cabinetul particular al unei dr. renumite prin catunul nostru. David era foarte agitat, plangea mereu, in consecinta, aia cum ne vede ne face bilet de internare in spital, motivand ca nu risca peste week-end sa ramanem acasa si sa facem ceva complicatii. Ii spun dr. ca David a avut si un scaun modificat, cu mucozitati, si zice : "CLar, e o enterocolita febrila!" Mai mult, a inceput sa-i puna lui David tot felul de diagnostice, asa ochiometric, fara analize, investigatii, etc.. Tot zicea: "Nu vezi ce slabutz e copilul asta, e distrofic, are infectie urinara de mai multa vreme si de aceea nu ia spectaculos in greutate!" si multe, multe alte aberatii..
Buuuuuuuun..io, fata cu frica lui D-zeu, zic, daca e pentru binele copilului ne internam, desi ma gandeam numai la mizeria din spital si la toate bolile pe care le-am putea contacta pe acolo. Dar nici o noapte cu febra peste 40 si cu spaima fioroasa nu mai puteam suporta. Asa ca ne internam, pe bilet scria : enterocolita, infectie urinara.
Ceea ce a urmat nu se poate descrie in cuvinte., A fost fara indoiala cea mai groaznica experienta pe care am trait-o, am plans pana la epuizare zi si noapte, eram singuri, nu avea voie sa intre nimeni la noi. David , la fel ca mine ura spitalul, ambianta aia, albul peretilor si a uniformelor asistentelor, urla non stop, se linistea doar in brate. Am bratele tumefiate, cu vanatai, nici nu le mai simt.
Si totul a fost o eroare, toata suferinta noastra a fost inutila. Cum am ajuns ne-au administrat injectii, un antibiotic foarte puternic, de generatia a treia, din grupa cefalosporinelor, sau asa ceva, n-am chef sa ma uit pe prospect, asta FARA NICI O ANALIZA, NUMAI PE BAZA DIAGNOSTICULUI TRECUT DE DR, PE TRIMITERE.
Sambata dimineata au recoltat urina, scaun, sange, laboratorul functiona doar de luni, asa ca tratamentul continua, analize ioc.
David plangea mereu, refuza mancarea, era clar agitat, speriat, nu se simtea confortabil in noul spatiu mizerabil. din cauza ca avea scaun modificat, DOAR UNUL PE ZI , au spus ca e diaree si l-au trecut doar pe decoct de orez pe care normal ca puiul refuza categoric sa-l bea. DECOCTUL DE OREZ ERA PREPARAT CU 10 (ZECE) LINUGURITZE DE ZAHAR !!!
Vazandu-l nemernicele alea de asistente cum refuza hrana, i-au spus dr care a hotarat sa-i puna perfuzii. Parca traiam un film de groaza!!! Cum sa-i puna perfuzii???? David va manca, numai ca aveam nevoie de mediul nostru, de liniste, alea tot bateau usile, David mananca in liniste deplina si oricum e un mofturos. Apoi acolo, in spital, era si bolnavior, normal ca avea apetitul scazut.
Nimeni nu ma asculta, adevarul e ca si eu aratam ca o nebuna, plangeam mereu, nu prea aveam autoritate in fata atotstiutorilor dr. I-au pus perfuzii, doua flacoane, 8 ore intins pe spate,i-au ciuruit mainile, nu i-au gasit vena, i-au pus in cap. Nu pot sa mai zic nimic, banuiti voi ce a fost in sufletul meu. Sotul meu ma auzea din strada cum urlu, si nu stiu ce a facut, a fortat usa de la intrare in sectie pana a ajuns la noi. I-au explicat ca David e deshidratat, refuza hrana si nu au alta solutie.
Parca prezenta sotului si imbratisarea lui mi-au mai dat putere, apoi am descoperti ca poate sta in strada , la geamul noastru, si desi nu-l vedeam, stiam ca e acolo, si asa au trcut cu greu cele 8 ore si s-au treminat perfuziile. Era f.f.f cald, David transpira groaznic, era cu spatele lipit de patul ala mizerabil, si pentru ca nu-i puteam scoate hainele peste cap i le-am taiat si l-am tot schimbat sa nu stea asa ud.
Cand s-au treminat cele doua flacoane, stateau in usa, cu inca un flacon in mana si ma amenintau ca daca nici acum nu bea porcaria aia de apa de oerz ii mai pun un flacon, alte 4 ore. Simteam ca-mi pierd mintile. L-am luat in brate, incercand sa-l adorm si sa-i dau in somn mancarea sa scapam de alte chinuri. Inca nu-i luasera branula din cap sa poata sa-i mai puna o perfuzie la nevoie, si cum , sarmanul pui se tot misca, refuzand biberonul, si-a scos din caputz perfuzia si a inceput sa-i curga sangele siroaie pe fata, pe ochi, nas, pe hainele mele, ale lui. Un episod fioros...a fost apogeul suferintei si nebuniei prin care trecem. Fiind atat de speriata nu am realizat ce se intamplase, am crezut ca i-a dat sangele pe nas, pe undeva, nu stiam ce sa cred.Am inceput sa urlu ca o nebuna, m-am speriat si eu cand mi-am auzit vocea. M-au linistit , mi-au spus ca nu s-a intamplat nimic, dar nu era chip sa-mi revin. Si prin toate am trecut singura..
A doua zi David a mancat doar porcaria aia de orez, ii dadeam in somn, ma tot amenintau cu perfuzia, apoi i-au dat orez combinat cu lapte dietetic de la Milupa.
Luni au facut analiza de urina, urocultura, bineinteles negativ, "nu se dezvolta germeni", deci pica diagnosticul de infectia urinara. Am recoltat si eu urina si am dus, pentru siguranta, la un alt laborator la Rombel, acelasi rezultat. La coprocultura la fel, nici vorba de enterocolita. Deci nu se confirmase niciun doagnostic. Noi continuam tratamentul cu antibiotic.
David s-a obisnuit intre timp, era vesel nevoie mare, numai in patru labutze statea in mizerabilul ala de patutz cu grilaj de fier. radea. A inceput sa zica ta-ta. Striga mereu: Ta-Ta!!! Parca ii era dor de tati! Mi se rupea sufletul!
Bineinteles ca mi-au mai bagat in cap tot felul de prostii pana cand a venit rezultattul de la scaun, ziceau" I-ai dat oua , asa-i??? A facut salmonela!! " Sau "Clar, are dizenterie copilul!!" Cele mai sumbre diagnostice mi le prezentau, dar repet, fara vreo motivatie clara, fara analize, fara nimic!!!
Intr-un final, unui dr. i-a trecut prin cap sa urcam la ORL, si surpriza, se pare ca david avuse otita, mai erau ceva urme la urechea dreapta, stanga era vindecata.
Ce-a fost povestea asta?? Nu stiu...Cu siguranta a fost cel mai urat vis pe care l-am trait!




ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)
www.dropshots.com/day.php?userid=286023&cdate=20070508&ctime=045559" target="_blank">filmuletz
poze David Mihai
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">David si prietenii lui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

pozici din plimbarici, voila aici :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

roxanica, doamne prin ce ati trecut... bietul David
ma bucur ca s-a terminat cosmarul... e bine David acum?
de pentaxim stiam ca da asa reactii, pe mine m-a avertizat pediatra sa nu iau pentaxim ci infanrix tocmai din cauza asta ... trebuia sa te avertizeze pediatra

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna a-6-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

roxanica2006 sunt inca cu lacrimi in ochi - DOamne prin ce ati trecut. DOamne cata inconstienta. si eu Davidu mic si sa te fereasca DD de asemenea ... nici nu stiu cum sa le numesc. Aveti grija de voi.


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V,VI,VII, - Botezul Karinei - filmuletze Karina www.dropshots.com/new.php?userid=121067&cdate=20061201&cimg=0" target="_blank">1,www.dropshots.com/Mirona1" target="_blank">2
am o nepotica talentata si o burtica in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

doamne roxanica prin ce ati trecut. sa l pupi mult pe saracu' davidutz, ca a fost un curajos. si tie multi pupici, ca esti o supermamica. pacat ca sunt o gramada de doctori nenorociti. examene luate cu sacosa. implicare zero. nici nu mai comentez ca ma enervez toata...bine ca ati trecut de asta. va mult
a deju messu face niste figuri incredibile


diana si david ( 03.12.06 )

"El m-a facut oligofren,eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat." Jiji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Roxanica2006, plang si nu ma pot opri. Cand citeam simteam cum as fi luat copilul si as fi fugit din spital. Asa am simtit eu de cate ori am fost cu Sara Maria internata de 2 ori si noi totusi am avut camera noastra. Este ingrozitor ce se intampla in spitale. Ma doare inima cand ma gandesc prin ce ati trecut. Atata de bine ai relatat in cuvinte atmosfera de acolo incat m-au trecut fiorii. Va doresc sa fiti bine de aici inainte. Nici nu stii cum sa reactionezi in sutiatii de extrema urgenta, astia te iau repede ca pe banda si ce li se pare lor bine aia fac. Bine ca ati trecut greul si DD va adus acasa intregi si sanatosi.

Ce dr ti-a dat diagnosticele initiale, dr pediatru sau de familie?

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Rog mamicile de baieti care au avut infectie urinara, sa -mi dea relatii/detalii pe pm:- Cum s-a manifestat
- cum s-a tratat-ce dr, medicamente, investigatii etc
- cum ati colectat urina pt analiza
- cit a durat tratamentul
orice alte informatii legate de acset subiect

Multumesc.
Ruxmax, mamica disperata




pozele mele
pisicile lui tata



Ruxmax cu bebe Tudor - 08.12.06

Mergi la inceput