Piticlonti de iulie-august 2004 (222)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Buna!

Multumesc pentru urarile pentru Cosmin!

Tudor doarme si azi....mare minune!
Am si eu intrebari existentiale: cum sa-l conving pe copilul asta sa renunte la biberon? Ca e atat de atasat de el, incat vrea lapte de 3 ori pe zi, numai din biberon, si daca se poate fara mancare. Stiu ca trebuia sa fac ca Olivia si sa i-l scot de la un an, dar na, acu asta e, la Mara o sa stiu mai bine. Am incercat cu cana cu tzonc, si nu vrea. Nu ma lasa nici macar sa-i schimb biberonul, care s-a invechit rau. Spuneti-mi va rog, daca mai sunt copii care isi beau laptele din bibe...

Olivia, sanatate tatalui si socrului tau! Va dorim sa treaca repede problemele astea! Imi pare rau ca nu te pot ajuta si eu cu ceva.

Daria, spune-mi inca o data daca v-a placut la circul acvatic. Eu am inteles ca nu e mare lucru...Oricum cred ca lui Tudor i-ar placea.

Gabi, deci mergi cu soacra....io-s in categoria aia care stie de ce . Oricum cred ca tot fain va fi! Gandeste-te si la mine cand papi inghetata, ca si eu sunt mare fan.

Marcelle, ce bine ca mai intri, ca nu mai stiam nimic de voi de muuuuult timp. O pup pe Bia...deci si ea tot cu laptele...

Cristal, ce bine ca te gandesti si la tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Marcelle -
Mitzura - circul a fost fainut, Giulia a fost picata pe spate, iti dai seama, eu aveam pretentii la cat tam-tam s-a facut, dar pt ea a meritat din plin. Eu am ramas dezamagita. Dar repet, pt Giulik a meritat.
Despre bibe. Da NOI. bem laptele cu nesquick din bibe, intinsa pe spate si cu cracii pe pereti, dupa care mai bea din cana si-si pune cereale, asta dimineata. La pranz, dupa ce papa precum sparta, cere laptele ca "bebelusii". Seara la fel, dupa ce papa cina, cere laptele. Mie imi este clar, pentru Giulia asta inseamna o adevarata relaxare, cand bea asa nu aude si nu vede. Dar nu ma prea stresez, sincer. Si bea de 3 x 200 ml. Daca ati vedea-o, parca ar fuma sau ar bea cafea


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Si Tudor la fel 3x200ml. Si tot asa, il linisteste foarte tare, mai ales seara la culcare. Eu as vrea pana la trei ani sa renunt la bibe si la carucior. Cu buni nu vrea sa iasa decat cu caruciorul. Cu noi nici nu aminteste de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buni il strezeara rau, d`aia nu coopereaza.
Cu bibele ... ma consolez ca ne spalam pe dinti in draci, stie cupilu` sa bea lichide din orice, asta este moftul ei.


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Marcelle bine ati revenit, imi pare tare bine sa aud vesti despre voi (si-mi pare bine ca ati rezolvat problema ). pupici!
Mitzu hihihi a zis-o atre bine Daria, buni il streseaza de aia nu coopereaza si Pat bea lapte dib biberon, de 2 ori pe zi, dimineata si seara. cate 200-250ml.
Daria hahaha chiar ca e relaxata Daria, e viciul ei biberonul, ce vrei
am facut un pandispan cu caise (ca mi-a adus aminte Alice) si acum ma plictisesc, baietii is in vizite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Off Olivia imi pare tare rau pentru socrul si tatal tau, inteleg ca tatal tau se simte rau, poate reusesti o internare ceva, poate reusesc sa ii amelioreze starea... e foarte greu la azil (stiu asta de la bunica mea, ma rog noi am refuzat din principiu sa ne gandim la azil, dar noi suntem aici 3 nepoate plus mama, deci avea cine sa se ocupe, plus sotul meu care s-a ocupat cel mai mult ca sa fiu sincera) si din experienta cu bunica pot sa spun ca nici solutia cu persoana angajata nu este mare scofala, e greu sa gasesti pe cineva de incredere, care sa nu aiba vicii ascunse. Eu gasisem pe cineva acceptabil, dar bunica nu o suporta si se purta extrem de urat cu ea, doar doar o facea sa plece, ea numai pe noi ne vroia (nepoate, sotul meu, mama) sa fim din familie. Bine ca ea avea saraca Altzhaimer in stadiu final, pe tomografie se vedea o atrofie cerebrala de cca 30% si poate de aia nu coopera, ca in rest era capabila sa mearga la baie daca vroia ea, daca nu vroia.. isi dadea drumul pur si simplu numai ca sa stai s-o apeli la fund. Era complet dusa, il vedea pe Hitler pe pereti si povestea cum la spital au tinut-o inchisa in pivnita, legata de maini si picioare si fara apa sau mancare.

Cea mai buna sugestie care-mi vine in minte este sa stimulezi material pe cineva din familie, chiar mai indepartat, care sa aiba grija de el, macar de cateva ori pe saptamana, pentru niste bani in plus probabil ca va fi mai dispus sa-si sacrifice timpul liber. Bineinteles ca trebuie si tatal tau sa coopereze, sa accepte ideea, ceea ce cred ca va face de dragul tau.

Daca te pot ajuta cu ceva, spune-mi.

Gabi, sa nu te prind ca te vaiti de excursie, eu la Roma as merge si cu mama si cu socrela la pachet, 2 in 1 (iti poti imagina ce circ ar fi) . La gineco ma duc marti pe 5 iunie.

Fetele cu bautori de lapte la biberon, al meu bea lapte dar numai in sticla din aia de suc cu supapa, de exemplu cum e la Prigat sau la Figo mai nou. Bibele este penru bebelusi

Mai citesc din urma si revin.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Ce'nseamna dom'le mamele astea nemultumite...meiii a mea nu bea treaza deloc lapte de nici un fel pentru ca "nu'me place"(si asta de vreun an juma),asa ca dupa ce adoarme reusesc s-o pacalesc cu 200 de ml de lapte cu cereale cu biberonul,si's multumita,,,in schimb apa sau ceai, noaptea bea cu paiul
Roxi suna bine desertul tau ia arunca in arena o reteta poate ma mobilizez si io
Marcelle daca intri mai des pe forum,o sa ai succes cu bb2,ca-i molipsitor,pupici Biancai si vrem poze cu ea!!!

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ioana nu-i nici o scofala de reteta, e cea pe care am mai zis-o de mii de ori: 6 oua, 6lg zahar, 6lg faina, 6 lg apa fierbinte, 2 lingurite praf de copt, ceva arome. se bat galbenusurile cu zaharul, se adauga pe rand si alternand faina si apa fierbinte, apoi cand sunt toate incorporate albusele spuma. se toarna in tava unsa si tapetata se pun deasupra fructele si la cuptor 30 de minute la 180 grade cuptor ventilat sau 30-35 minute foc potrivit cuptor normal. si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Va multumesc mult...la toate !!!
Azi ma simt mai bine pt ca socrul este bine...tata si el dupa voce si moral:)))...si asta si pentru a plouat..El suporta f greu caldura...
Cu casele de batrini m-am dumirit...unde-i f frumos si bine este f scump..unde este mai putin bine..oricum nu te primeste decit daca nu posezi locuinta si nu ai pe nimeni...
Ma gindeam sa gasesc o pila sa incerc sa-l internez vreo 2 saptamini la Ana ASlan....sa vedem.
Datorita Danei (roller) care a fost o draguta..eu am gasit pe cineva sa vine sa aiba grija de tot, o data pe saptamina...numai ca dupa prima saptamina(in care toti..si tata si tipa au fost supermultumiti)s-a evaporat si nu mai raspunde nici la telefon
Andries...eu nu am la cine sa apelez..toate rude si prietenii mei..au f multi bani (in consecinta muncesc pina seara....si au la rindul lor femei angajate pentru menaj)...asa ca asta cu cointeresarea..zau ca nu am cum s-o aplic..din pacate...

revin ca am ceva de rezolvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Roxa...mie reteta asta nu-mi iese si pace ....
Adela..ce mi-a placut ca m-ai citat..la capitolul mame intransingente Eu am scos si suzi si bibe la 1 an...de frica ca nu le mai pot face la fel de usor mai tirziu..Iar de citeva luni bune am scos si caunta cu cioc...pt ca cerea mereu lapte...asa cum zici de Tudor..si asta in defavoarea mancarii...Deci in afara de sugestia de al scoate "brusc si deodata" ..nu stiu altceva ce ti-as putea sugera...
Gabi vacanta placuta..chiar si cu soacra!Eu mereu am fost atrasa de catolici...de nuntile lor...
Carolina felicitari pt premiu!!!!!
Andries...ce vesti mai ai? Ce-ai mai hotarit?
Ioana cit de des se trezeste Maria...readoarme usor? Ce vrea? Faza cu "haide tata"..este bestiala!

Mergi la inceput