*Ghiocei de martie-aprilie * (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

prichindeii bolnaviori si doresc insanatosire rapida.

Pt. mamici uitati cam ce alimente si cantitati ar trebui papate zilnic pt. a avea un bebelus sanatos ,acum depinde si de apetitul fiecaruia.

-paine ,cereale,paste - 3-4 portii pe zi ,cateva exemple de portii: o felie paine,jumate de corn,125ml orez ori paste,170ml cereale,65ml muesli.

-legume -o portie pe zi,exemple: 125ml legume fierte,125ml fasole uscata,mazare sau fasole verde(merge si cea din conserve sau borcan ),un cartof mic (copt in coaja este foarte bun)

-fructe-1-2 portii ,ex o portie: un fruct mediu daca este mar .banana.portocala.para,doua fructe mici daca sunt caise ,kiwi,prune,o cana de fructe taiate bucatele,o cana de compot fructele taiate bucatele,125 ml suc,patru jumatati de caise uscate,o canita stafide

-lactate-2-3 portii pe zi,ex o portie:250ml lapte,40gr branza,200g iaurt,250ml budinca

-carne ,peste,oua -o porie pe zi,ex o portie :45-60g peste sau carne pui ,vita,miel,o feliuta carne la cuptor ,un ou mediu.

Acum la fiecare copil pofta de mancare variaza ,este important ca copii sa manance din toate acceste grupuri de alimente si astfel isi iau din mancare toate vitaminele de care are organismul nevoie pt. o buna crestere,in cazul unui apetit scazut oferiti copilului portii mici si dese ori intre mese oferiti la rontait paine,fructe,legume,iaurt branza,Nu este indicat sa-i dati biscuiti (contin gluten si zahar ) sau suc pt.ca astampara foamea si apoi sunt mari sanse sa refuze mancarea.

gata ma duc sa dorm ca nu mai rezist.

Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

Uite ca nu pot sa ma abtin ... am sunat-o pe Laura Ioana si e bine ! Adica, ea si bebe sunt bine, dar din pacate, a murit socrul ei, a fost la inmormantare si era cam ravasita.
A zis ca intra pe DC probabil luni. Pana atunci, mi-a dat voie sa anunt aici ca e bine si sa dau nr. ei de tel zuzelor.

Vaaaai, nshiro si elevie, cate stiu fetitele voastre ! Pe bune, incep sa cred ca Andrei al meu e ... melc, melc

Adar, vazut fetita si mamica frumoase in poze !! Niste ochioase superbe

Eu fac pregatiri peste pregatiri, incerc sa cumpar hainute de vara pentru Andrei, si e greu ca inca nu au primit toate magazinele marfa de vara ... Am vazut la Real niste chestii dragute, am luat un body pe care scrie "Eu sunt un copil..." aveau si cu "eu sunt un Peste" si as fi luat ca e zodia lui, dar avea numai numere mici, sau astea mai ramasesera ... am luat un costumas tricou + pantaloni scurti de bumbac cu 10 lei .... in rest, scumpe, scumpe, peste tot ... la Chicco m-am speriat
Noi plecam la parintii mei, la tara peste vreo 10 zile, unde vom sta cam toata vara .... si de aia fac stocuri de hainute ... cu manacarea, laptele si pampersii zic eu ca ma descurc .. la o adica ma mai duc pe la Calafat (un orasel apropiat), mai vad eu ...
Dar nu stiu ce o sa ma fac cu Internetul, adica are sora mea, la socrii ei, tot in sat, insa acolo e si nepoata-mea cu prietenele ei toata ziua gramada pe calculator .... Ei, macar din cand in cand, o intru sa va salut


Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

In primul rand multumim Catrinutza pt. explicatii. Am dat o cautare pe google si m-am ingrozit, asa ca-l vom face pe cel belgian, de la GlaxoSmith...nu stiu cum. Pentru cine e interesata, e in jur de 800.000 si se gaseste teoretic in orice farmacie. Practic ... nu:D

In al II-lea rand vreau sa pup toti bebeii bolnaviori, ca sunt muuuulti rau ...
Pentru voi:




Ma bucur sa aud ca Laura Ioana e ok si ca samburel e bine sanatos ...

Nshiro, nu e vorba de voi, e vorba de mine .. o sa-ti trimit un PM. Pe voi jur ca va iubesc pana mor
Pupam pe Maria San sa treaca durerea de gatut ... sa stii ca la noi e invers, Maia tipa asa daca o iau de la tati seara ... e durere de enamorata de tati . Astazi insa am vizitat niste prieteni si a luat-o prietena mea in brate. In secunda imediat urmatoare a tipat dupa mine. ulterior, dupa ce a primit niste carti de vizita si foi cu pix, a fost ok si la prietena in brate

CAtrinel, faza aia chiar era misto de pozat :)))

Irina, Sa stii ca si eu am intrat in febra cumparaturilor de vara si am dat iama si prin real, unde am vazut costumasul despre care vorbeai tu ... am ales insa rochita pe care scria "mama zice ca-s printesa" in engleza. O sa-i fac poze zilele astea ca acum e in cosul de rufe ;))
Alte hainute BUNE adica de calitate si la preturi rezonabile sunt cele de la Cocodrillo, de care eu si Andreea se pare ca suntem enamorate (ca vazui Bubu imbracat identic cu MAiu !!!)


Elvie, sunt neagra de invidie .... marele tau noroc e ca stai departe! Pai cum sa faca/zica atatea ??? Ca Maia e mult mai lenesa ... acum de ex. invatam sa numaram ... eu zic 2, ea zice no(o) ....


Alinaalex, offff ... dragul de el ... eu i-am dat Maiei Ambroxol si i-a trecut. M-am saturat de antibiotice ...
Chiar asa, imi zicea cineva de Oscilococcinum, ati incercat? Si mai era ceva ...dar nu-mi amintesc denumirea ... o sa-ti spun daca imi amintesc. Pupam puiul tusacios!

Simonica ... stai linistita, nu te va crede nimeni mama denaturata :D:D:D. Si eu visez sa am o zi asa ... dar ........ nu mi se arata in viitorul apropiat. Poate numai in spital dupa lipo

Catrinutzo ... am ras cu lacrimi ... cu cisterna mai ca o rezolvam, dar ... de unde puii mei sa iau seringa de kil????
Daca te consoleaza cat de cat, nici noi n-am dormit, ca a avut grija un vecin sa ne cante alarma de la super masina lui (o dacia secon hand solenza din 1400 toamna) pana la 2 ....

S-a trezit ... ca a dormit mult tare ... revenim


_
adar si MAIA minunea cu ochi mari (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Durerea in gat tot nu ma lasa,desi sunt doar f.putin rosie.Am supt lamaie,portocala,am baut ceai cu miere...Mai dati-mi idei ce sa fac ca astia nu ma primesc la exudat pina miercuri.

Rocsana carutul l-am luat pt.vacanta din decembrie fiindca nu stiu cum ne vom descurca cu 2 de virste asa de apropiate prin masini,avioane...
Testul PAP(smear) se face aici dupa reinstalarea mentruatiei dupa nastere,chiar daca cel din timpul sarcinii a iesit ok.De aceea nu stiu ce sa mai cred...

Alina/Oradea cum a fost cu testele alea de ovulatie?Ai incercat?

Elvie m-ai lasat fara cuvinte cind am citit cit este de avansata printesa voastra.Ai mei de-abia pe la 1 an si jumate incercau sa-si puna pantofiorii si caciulitele,ce sa mai zic de alergat ca pe la 2 ani reuseau fara sa se impiedice...

Tina Davidutul parca ar avea 2 ani,nu 1,asa de dezvoltat pare in poze!

Irina baietelul meu la 2 ani avea dimensiunile lui Andrei al tau acum!Aveti in familie baieti inalti?Ce bine ca ai sunat-o pe Laura Ioana ca ma gindeam la ea foarte mult de ce nu mai scrisese.

Anamaria/Alba aici daca copii nu vorbesc pina la 3 ani se considera ca exista o problema.

Catrinutza daca-ti zic ca avem aceeasi situatie:lui Markus i-au iesit 4 maselute dar dinti nu prea...de multe luni.

Noemi si eu sunt de parere cu...parerea ta despre listuta.Poate ar fi mai bine sa le intrebam pe ele ce ar dori.
Sa stii ca acelasi lucru am constat si eu despre niste fosti colegi pe cind noi femeile mereu ne stresam pe tema greutatii!

Ada mie doctorul aici mereu mi-a spus sa nu mai citesc asa de mult pe Internet despre vaccinuri ca acolo sunt tot felul de pareri.Tu vorbsti serios de lipo? Eu cind am vazut niste faze la TV am zis ca in vecii vecilor nu as dori...

Catrinel eu stateam mereu pregatita cu servetelul in mina cind era Markus mucosel,altfel ar fi ajuns direct in gurita.
Baietel meu de 6 ani tot nu crede ca mucisorii nu sunt murdari!

Unde-o fi mihaser?Parca vad ca vine cu || luna asta!

mamicile si ghioceii+ghioceele

Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

Irina71 ,fi fara griji ca are timp Andrei sa recupereze,fiecare copil cu ritmul lui,voi va pregatiti de vara iar noi de iarna ,nu ca ar fi foarte frig ,aici doar ploua si sunt in jur de 18 grade,vacanta placuta ,sunt sigura ca Andrei o sa faca multe boacane la bunici asa ca trebuie neaparat sa intri sa ne povestesti si noua.

Adar cum e Maia lenesa draga ? pai ea iti explica ca doi e no ,adica prescurtarea de la numar in engleza iar tu nu te-ai prins !

Mariana1976 asa este Lara este foarte avansata ,ea pe la trei luni jumate deja pleca la plimbare taranduse pe burtica,acum ma ajuta sa intind rufele la uscat,imi da fiecare haina sa o pun pe sarma atat de repede ca nu pot tine pasul cu ea.
Tare mult mi-ar place sa-ti vad toti copilasii intr-o poza,poate te induri si ne pui o poza,oricum sunteti o familie reusita.



Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Elvie da avansati mai sunteti brava voua. Acum noi suntem un pic invidioase dar ne trece.
Nshiro multa sanatate fetitei tale si te pup.

Astazi sunt privilegiata pt ca in ac moment tati culca fetita si mami sta pe calculator. Asta da viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

multumesc din suflet fetelor ca nu m-au uitat si m-au urat de ziua mea si imi cer scuze ca nu am intrat mai repede aici la voi

copii sunt mai bine

urez i eu la multi ani tutor sarbatoritolr si mamici si pui mici


POZE ANA-MARIA
poze Iulian
POZE GRAVIDUTA,FAMILIE SI COPII

Ce au mai facut bebeii nostrii!!
CRISTINA&ANA-MARIA17.01.2006& IULIAN 22.11.1998



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Cu mii de scuze pentru intarziere, vreau sa urez La multi ani cu sanatate sarbatoritelor Tcelen si AndreeaGeorgiana!

Hop si eu, in mare graba. Vad ca nu prea mi-ati simtit lipsa. Am fost si eu mai prinsa cu diverse. Treburi administrative, iesiri, un prieten venit din Romania, si nu numai. Deci v-am citit dar din umbra.

M-am tot minunat ce multe vorbesc puiutii vostri, fata mea si-a mai dat si ea drumul dar deocamdata nu e prea vorbareata (sau noi nu pricepem), plus ca nu vrea nici in ruptul capului sa repete la cerere, zice ea ce zice si numai cand vrea ea. Putine cuvinte inteligibile, restul pe limba ei. Da, pa, papa, mama, tata, da-i,(baba, apa- n-a mai zis demult) si in rest nene dede gheghe neni ghighi tse tse bv br pf...

Serj, am citit cu tristete despre inimioara care a incetat sa bata, se pare ca n-a fost sa fie, mai bine ca ai aflat asa si nu mai tarziu, cu cat trece mai mult timp cu atat e mai dureros.
Ciuf, linkul cu pozele Aliciei il gasesti la semnatura, dar mai nou am pus pe webshots poze mai recente da inapoi de aici . Ca sa-ti raspund la intrebare, nu stiu daca Alisuca are aptitudini de balerina, poate daca da jos burtica, ceea ce e f probabil cand va merge la garderie.
Noe, eu chiar as vrea sa te vad bruneta! ca roscata te-am vazut, na, ce zici?
Tina, mersi de intrebare, Alicia e bine, am fost cu ea la iarba verde unde si-a consumat energia si pe cand sa-i dau pape de cina era sa-mi adoarma la masa. Sa stii ca si eu am vrut sa te intreb daca e mama ta in poze, mi-a placut si mie, e o doamna distinsa si are un aer misterios. Super voinicul si voi toti, si peisajele, mi-ar fi prins bine niste comentarii la poze, preferatele mele raman ultimele 2 poze 10-1097/98.
Nshiro, ziceai de gradinita Aliciei, activitatile m-au atras si pe mine, acum nu stiu cat conteaza toate astea la 18 luni (cat va avea ea cand incepe), dar copiii sunt ca buretii, absorb tot, in orice caz mai mult decat ne putem noi imagina. Sanatate multa Mariei sa se faca bine.
Micalsa, m-a intristat sa aud ce bolnavioara e Iulia, sper ca e mai bine acum. Si mai sper sa vii cu vesti bune de la Cluj, poate nu e nevoie de operatie la amigdale.
Catrinel, da, m-am hotarat cu gradi, ai scapat mesajul cu pricina, deci e inscrisa oficial, sunt linistita, dar asta nu ma impiedica sa ma razgandesc pana atunci(in ideea ca va sta soacra-mea cu Alicia acasa, ori gasesc o gradi si mai buna- nu stiu care e varianta cea mai grozava).
Alinaalex, imi pare rau sa aud ca si Marc e bolnavior si ca e pe antibiotice. Cred ca cel mai mare necaz e sa ai copilul bolnav, dar racelile astea sunt inerente. Si trecatoare din fericire.

Duminica placuta!
Sanatate si pupici!

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salutare!

Mariana aici sunt mama! In putinele clipe cu Internet la dispozitie. Noi suntem bine. Suntem la Turnu Magurele si suntem in aspteptarea conectarii la Internet....Internet care mi-a facut o mie de nervi.

Ada mie mi-a spus medicul lui sa ii iau Rouvax ca eu tot pe astea de la Pasteur i le fac...E 40 Ron l-am gasit la o farmacie in bucuresti.

Dianad multumesc mult!

Tina am vazut ca ai aparut si ma bucur foarte mult!Pup!

Ile nu stiu cum nu am observat ca a fost ziua ta! Nu a fost cu intentie! Iti doresc numai bine si sa fii fericita cu ViV cea mumoasa!

Eu la 9 si un sfert am microbuz spre Bucuresti...va pup si sper sa revin curand!



Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/crimsonbyte" target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

It`s nice to be important, but it`s more important to be nice!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Miha, m-ai bagat de tot in ceata, zau ...

Meyyy, da' ce liniste-i pe aici !!!!

_
adar si MAIA minunea cu ochi mari (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''



Mergi la inceput