*Ghiocei de martie-aprilie * (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Voiam sa va relatez o faza si sa va zic o veste.
Faza:
Oana, - inca cu ceva mucei, dar muuult mai putini. Se tot freca la nas, dupa care a pleznit-o asa o nevoie sa se scarpine in breton. Drept urmare, si-a intins – clar, nu? – mucii in breton. Era cald, si vin io sa ii mai aerisesc freza, ii intind bine-bine mucii, (fara sa-mi dau seama ca-s acolo)… pai in 5 minute fata arata ca si Cameron Diaz in “There’s something about Mary”. M-am tavalit pe jos de ras… am spalat-o repede pe freza, si ma injur de numa ca nu i-am facut poza….

Vestea: plecam numai noi 3 pe valea Moselei….sa vedem cum va fi, era totul totul ocupat, am contactat proprietarul unei vile, care a zis ca la el totul e plin, dar ne face rost de un apartament in vecinatate… am zis OK. Sper sa arate bine, el a zis ca e mare si are tot ce trebe… dar parca voiam un balcon, o terasa sau o gradina. Dar se pare ca va fi egal, ca nu vom avea vreme frumoasa… ACUMA, cand plecam si noi odata, din an in Pasti.
Si iar

MICAALSA, mai, imi pare asa de rau… Io tot ma gandesc, chiar era nevoie de la inceput de antibiotice? Uffff… tin pumnii la ORL sa ii dea de capat, imi inchipui in ce stare sunteti sanatate maxima!!!
Sa stii ca si oana era tot asa cand era bolnava… numai laptele il bea. Si dupa ce s-a simtit mai bine, sa vezi ce a balotat… ma rog, acuma iar are o pauza. Dar e asa de cald…

CIUF, nu sta mai mult cu ea acasa!!! Sta numai 5 ore, si io stau de la 2 la 8, deci 6 dar tu acuma esti la jobul vechi, inca, nu?
Misto faza cu numarul de telefon!!! Ma bucur ca ti s-a mai ridicat moralul, dar ti-am zis eu ca nu aveai de ce sa fii down. EXCAT. Nici Oana nu papa mai bine ca inainte! Asta este. Rabdam. Nu moare ea de foame…. Ce fructe ii dai Evei? I le pasezi, sau i le dai felii?

DELIA, EXACT asa… In plus numai ea o intelege, si ne traduce si noua. Cateodata ma distreaza… dar cateodata ma enerveaza cum se apuca sa imi explice ea MIE ce ii place lui Oana si cum face Oana, si ce vrea ea sa zica cand scoate un bla-bla…si are niste explicatii de sta matza in coada… poate ma concentrez odata si va dau exemple.

TINA, le-am facut si eu pe toate, dar vezi ca au pocnit-o vreo 3 episoade unul dupa altul… sper asta sa fie ultimul!!! E bine acuma. Pupici lui David!

KIM, te-ai hotarat cu gradi? (scuze daca ai scris si n-am vazt)

LORANDA ma bucur ca ai mai scris. Laura Ioana e bine, mai citesc la subiectul ei “bebei de ian feb 2008” sa ma asigur ca e OK. Ii tin pumnii tare tare, imi doresc din suflet sa fie bine pentru ea. Ce-i ala ocluzor?

Pupam fetele!!! Poate nu mai ajung sa intru pana marti…





Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

fetele, nu sunt suparata, dar ma pregatesc intens ca intr-o ora plecam la Moeciu in teambuilding si tb sa fac mii de bagaje



1. Laura Ioana e ok, samburelul creste si infloreste


2. io nu prea's de acord cu stersul mamicilor din lista, dar, asta e only my humble opinion


3. sanatate maxima Iuliei!

4. nici Bia nu se streseaza prea mult cu mancatul, asa ca...

5. ieri am fost la baute cu 3 fosti colegi de liceu muama,ce barbati (burtosi, unii) au devenit, nu i-am mai vazut de 5 ani

6. fug la bagaje nu inainte de a va pupa in grup


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Madness does not always howl. Sometimes, it is the quiet voice at the end of the day saying, "Hey, is there room in your head for one more?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Catrinel, perdona me, m-am apucat in vreo 3 zile de reply la mesaj si inca nu l-am terminat
pupa FaraOana din partea noastra


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Madness does not always howl. Sometimes, it is the quiet voice at the end of the day saying, "Hey, is there room in your head for one more?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

saluatari....are careva o canistra de cafea si o seringa de un kil????? iara n-am dormit azi-noapte, dar acum degeaba ne bagam amandoua in pat, ca ei mai nou ii sare somnul, o apuca vorbaria si frichineala de imi venea sa ma sui pe pereti...cred ca iese si maseaua no.2...ei ii ies masele da' dinti ioca...

Rocsana...o sa incerc sa mai pun filmulete....probabil ca o sa trecem si la sushi ca mai nou avem in acvariu si rechinasi din care, cica, se face sushi...deci cand ne saturam de privit trecem la papat....pupici de la Maria de Romania pentru Maria de Japonia...ROR e rujeola, oreion , rubeola...

Tili....felicitari pentru Mihaita cel atent si stiutor...cum mai esti cu cura de slabire????? ....am inceput si eu dar ciupesc printre cam multisor...sper sa o duc in continuare...

Adar,Alinaalex scuze pentru confuzie...e dus de tot neuronu' vesel....Adar, se numeste Priorix...si e in doza unica, nu zece doze ca ala de la Sanepid si la care trebuie sa adune in aceeasi zi toti 10 copii...deci iti inchipui ca poate sa te prinda si cracinul incercand sa aduni 10 bebei cu programe si stari de sanatate diferite...
Alina...se pare ca cel in 10 doze e cel al Sanepidului, e romanesc...Priorixul e nemtesc sau ceva in genul asta...noi suntem inscris la o policlinica in Bucuresti mai aparte...are un sistem si o casa de asigurari separata...poate asta o fi iecsplicatia....si noi le-am facut pe toate pana acum gratuit, dar la asta am optat ptentru motivele pe care le-am spus mai sus Adei...

Gabi....felicitari pentru vorbaret, cred ca e cel mai avansat...cat despre olita eu inca imi fac curaj, desi ea da semne ca ar intelege neste chetii legate de pampersul ei...pediatra insa, culmea mi-a zis sa nu incep inainte de 1 an si jumatate...cica psihic si fiziologic n-ar fi pregatiti...si risti sa creezi aversiune...pe de alta parte, noi n-am mai fost atat de protejati la faza asta si nu am auzit de probleme de sanatate din cauza asta

Claudia...uelcam in aor clab....si noi am zis sa lasam fata sa invete sa mance singura....se pare ca si aici zace ceva din "lipsa"ei de pofta de mancare...pt ca refuza sa ii dau cu lingutitza...pe de o parte ma bucur ca are initiativa, pe de alta imi vina sa urlu pentru ca a slabit ca un ogar...daca o lasa cu farfuria in fata si nu ma implic, adica imi fac de lucru in bucatarie si n-o bag in seama mananca ceva mai bine...dar cu mana...
Si noi ne pregatim sa mergem pe 15 la Mamaia si ma gandesc cu groaza cum o sa fie, mai ales cu papa...ca n-am curaj sa ii dau de la restaurant....cam ce contine lista cu appici recomandate????sa am si eu idee...
La capitolul carat mancare prin parc cam tot asa: danonini, pufuleti, biscuiti, banane...chestii care nu ung, curg si pateaza...
Al tau mangaie fete pe rochite, a mea ii pupa direct de numa-numa...

Alinaalex...vaz ca si tu pleci cu arsenalul de papa dupa tine la plimbari......eu de multe ori le car degeaba ca n-are timp sa pape...are altele de facut...

Catrinele...bunicile stiu cel mai bine ce spun nepotii......si asa e, se reduce cantitatea de papa pe care o mananca, pentru ca se incetineste considerabil ritmul de crestere...dar de la un castron plin la 2-3 linguri mi se pare cam drastica...paine cu ceai sau apa ar manca toata ziua.....

Felicitari Irina pentru bebeloi....eu nu mai am curaj s-o cantaresc ca dau in plans...

Poli...chestia cu papatul blendat o fi tot de la dintisori...ca si eu ma mir cum mancarea n-o mananca bucati mari, dar painea, biscuitii si altele la papa fara pb...

carmenpit ...sa il tina, sa il tina...si la altii la fel...

Micaalsa...pupam gatutul in pioneze...si sa nu lasi speranta sa moara, auzi???? ca atata mai avem.......la fel face si Maria, de zici ca ii dau otrava...o fleoncane de 2 ori prin gura pana se prinde ce e si zbang afara din gura si rade...iar eu ma crizez...probabil ca ii place de fata mea cand ma-nervez...
Auzi...dar un exudat faringean i-ai facut (cred ca se face si esofagian)??? ca auzii ca si daca are ceva "locatari" pe acolo da o sensibilitate gatului si zonelor adiacente...si de la durerea de gat probabil ca nu ii arde de papa...

Ciufarino, Mariuca face multe chestii absolut constienta si cu logica...dar numai daca vrea ea...adica daca a scapat ceva dupa pat, sa zicem, ma ia de mana si ma duce acolo si imi arata in felul ei...restul trebuie sa mi-l imaginez, sa gandesc (greu proces si dureros uneori)...daca ar fi sa caut eu ceva, rade smechereste si atata...e fff voluntara si insistenta cand are ea nevoie...sau perseverenta mai corect...oricum din privirea ei iti dai seama ce pozna ii mai trece prin cap...si ii trec destule...n-am timp sa ma plictisesc...
Stiu si eu de chestia cu time out, dar functioneaza la bebei asa de mici??? eu stiam ca dupa 3 ani, cand devin constienti de actele lor ceva mai bine...
Cat pentru chestia cu degetele sus pentru care mamnca mai bine decat inainte...uite io...iti ridic vreo 5 deste...da' in jos...si sper sa ai dreptate cu faptul ca e trecatoare perioada asta...ca de unde imi manca de toate acum zici ca ii dau cianura la fiecare masa...

Tinutza...sa stii ca io raman fidea lu' davidutzu...da' i-a uite ca ochii care nu se vad se cam uita...ati lipsit si fata n-a mai avut rabdare si a pus ochii pe un pui de vecin...si la pupa de doua ori de nu s-a vazut saracu' baiat...bine ca nu i-a mai furat biscuitii...

Am fugeat la trebi ....

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca
_

"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Multumim fetelor de incurajari ... sunt mai bine dispusa azi, ieri asa m-o palit vestea aia, era ultimul lucru la care ma puteam gandi ca-l are avand in vedere ca precedentul tratament cu antibiotic l-a terminat doar de o saptamana. Acum de-abia astept sa ajungem miercuri la Cluj sa vad acolo ce-mi zice ... eu una suspectez polipii ca din cate stiu si astia dau multe complicatii-n gat. La dr. ORL-ista de aici am tot fost si zice ca-i ok, ca n-are nimic legat de polipi ... dar am eu un simt . Sa vedem ce-o fi. Sper sa nu fie nevoie de scoaterea amigdalelor dar daca asta e singura rezolvare ... fie, ca ceva trebuie facut.
Va pupacim pe toate toate si mai venim noi cu vesti, sper bune

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_toma spune:

Salutare!!Intru fuguta-fuguta, am multa treaba, maine plecam la Timisoara, doar eu si sotu'(Edutu ), la o nunta.Ne intoarcem duminica seara.Nu va spun cu cata ardoare astept ziua de maine!Mai, sa nu ma credeti mamica denaturata, da' sincer, am nevoie de un respirooooooo!!!Sunt super obosita, Edutu mi se trezeste iar des noaptea .E tot racit, am fost la dr si i-a dat antibiotic-ospamox, ca nu mai scapam.Si mi-a facut si diharee, poate de la antibiotic, nu stiu (dr zice ca nu) si iaca, acum luptam cu 2 bestii:raceala si dihareea .
Si acum fac mancarica si pt bebe si pt mami, ca ea vine sa stea cu strumfu'.Ii fac o prajiturica cu mere si biscuiti si multa, multa crema, de abia astept sa pap si eu!Si mai am si de calcat!!!!!Si mi-e un somn de nu mai poooooooot!!!
Va pupacesc, va doresc w-e placut si linistit.
Poate reusesc sa citesc si eu ce ati mai scris ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Ingrosam si noi randurile ghioceilor bolnaviori ...azi noapte Marc a tusit tare urat, s-a trezit de cateva ori, s-a foit toata noaptea, deci clar nu s-a odihnit ca lumea. De cateva zile a inceput sa tuseasca. Dimineata am dat fuga cu el pana la medic, are rosu in gat, muci, i-a scris antibiotic (Ospamox) si Eurespal... deci n-a trecut bine cealalta raceala, ca a racit din nou! In rest, el e bine mersi, isi vede de ale lui, de iesit afara iesim ca de obicei, ca nu are febra si nici nu il pot tine in casa, bate usa de la intrare si sta calare pe ea pana il scot

Catrinel, deci asa cu " Oana cea cu vino-n coa" ( asa e tradus la noi titlul filmului) tare faza! distractie placuta pe valea Moselei!
unde ai citit de Laura Ioana, ca n-a mai postat de cateva zile si fetele de acolo sunt cam ingrijrate. Nici la "durerea unei pierderi..." n-a mai scris, nici la aspirante. A scris cumva la alt subiect? io sper sa fie bine...

Catrinutzo, stai linistita ca si Marc papa merindele din mers sau in timp ce e ocupat cu ceva ( afara e mereu ocupat)... aaa, da' stai sa vezi cum atenteaza la merindele celorlalti copii! imediat e prezent acolo, azi de ex,. i-a papat toata punga de pufuleti unei fetitze...

Ciuf, la noi nu se poate aplica metoda asta de pedeapsa, ca Marc sta si singurel in camera si nu-i pasa...mereu gaseste ceva de facut! iar prizele au capac protector, asa ca nu-i periculos.

Micaalsa, multa sanatate Iuliei. Si eu i-am dat antibiotic acum o luna lui Marc, iar o luam de la capat. Asteptam vesti bune!

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Am reusit sa intru si azi pt ca doarme Ali.
Tili ai dreptate cu apa noaptea asa am procedat si eu ii dau apa in loc de ceai si se trezeste o data de max 2 ori.
Tia W multumim pt incurajari si pt preocupari.
Ciuf- very strong candidate paiasta este f bine. Cred ca la urmatorul job o sa iesi Winer.
Simona t distractie placuta la nunta si multa sanatate la bebelus.
Micaalsa sa ne spui ce a zis ORL-istul despre problema voastra si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Maria inca mai tuseste urat. Ieri nu am dus-o la gradi si am chemat-o pe soacra-mea sa stea cu ea. Vai ce a mai inceput sa planga cand a vazut-o si cum se agata de mine... ceea ce nu s-a mai intamplat pana acum. Nu am putut sa plec la servici. Urla ca din gura de sarpe. Dupe ce am tinut-o o ora in brate s-a mai linistit timp in care a motzait (cred ca o durea tare gatutul ca asa gemea) s-a mai linistit si a inceput sa se joace astfel incat am putut sa plec si sa tin restul orelor. Azi am dus-o la gradinita, a mancat tot la pranz, a mancat si acasa bine mancarea de seara a baut si antibioticul dupa care a luat-o un acces de tuse si a vomat tot....

Noe vazui ce pe ce masinuta ai pus ochii. Marfa marfa! Vrem poze cu oaia creata!!!!!Sa bilduiti cu succes!

Alinaalex FELICITARI pt primii pasi ai lui Marc! De-acu sa te tii! In iunie fac urmatorul Pap. Pai nici nu ar trebui sa-ti treaca prin cap ca o sa-l lasi pe Marc singur daca nu iti doresti asta! Multa incredere si totul se va rezolva! Vazut poze de Marc, ce frumos rade el in scaunelul de masa, si ce dezastru a facut cu pufuletii Si voi cu rosu in gat? Parca s-au molipsit virtual ghioceii astia ai nostri!

Roxivan au iesit dintisorii? Si la Maria se vedea la fel o dungulita neagra probabil cum au spart gingia a rams un firisor de sange. Dintele cu pricina s-a dovedit a fi cat se poate de normal. Tare frumosi sunt ochisorii lui albastri. Pe cine a mostenit?

Ciuf ce frumos ai povestit de la nunta! Poze ceva? Ca m-ai facut curioasa! E super ca o dai pe Eva la aceeasi gradinita cu Luca! Cred ca nu ar fi probleme mai ales daca zici ca nu e genul sa-i manance careva mancarea din traista. Dimpotriva. Maria e cam fraierica din punctul asta de vedere dar nici nu se consuma, imediat isi indreapta atentia catre altceva. Chiar am intrebat educatoarea cum interactioneaza cu ceilalti copii (toti din grupa sunt de-o varsta) si mi-a zis ca daca i se iau jucariile nu se supara si nu plange are o atitudine ceva de genul "oricum eu n-o voiam" imediat se duce si-si ia alta jucarie sau alta carte. Nu ma lasa te rog!!!!! Zi-mi cum faci mancarea de praz cu masline!! Mie imi place la nebunie dar la noi la Moldova nu prea se face! Oletnii sunt experti. Nu aici nu sunt podelele incalzite. Pentru spatiul de dormit au tatami (rogojini groase din paie de orez) pe care pun saltelele si nu e deloc rece. Insa ce ma deranjeaza si nu sunt deloc de acord este ca odata ce implinesc 3 ani nu-i mai culca la pranz decat vara.... Si nici la astia mici nu insista. Ii lasa sa se joace pana cad ei ca mustele.... Ce frumos ca plecati cu cortul! Mi-ar placea si mie dar nu am energia necesara...Vezi ca tot ai iesit cu capul sus din toata afacerea cu jobul! Voluntariat zici... inca o data bravo!

Tina ce ma bucur ca ai revenit!!!!!!!!!! Si la noi s-au petrecut multe intre timp, dar mergem cu Dumnezeu inainte! Am savurat toate pozele cu David, care ti-am mai spus iti seamana leit si e frumos rau da rau de tot! Nu prea semaeni cu mama ta. Ea blonda tu bruneta... Ati mai fost in calatoriile care ziceai ca o sa le faceti? Sau urmeaa sa mergeti? Da, lucrez la fel. De la 8.30 la 3.40

Micaalsa si Simona cum sa va simtiti inutile mai fetelor? Tare va invidiez ca sunteti libere sa va petreceti timpul asa cum vreti!!!!!!! E un mare privilegiu pe care unii nu il au !!!!!! Cat dspre tuns chiar ma gandeam ce e cu obiceiul asta care se practica la romani de a cheli bebelusii dar prin asociatie cu rasul parului de pe picioare (creste firul mai gros si mai des) am inteles.... Cat despre crizele de plans ai incercat sa-i distragi atentia? La noi deocamdata asta functioneaza cu succes. Ori ii pun imediat altceva in mana si ma minunez si rad (cine m-ar auzi ce interjectii scot...ar zice ca ceva nu-i in regula cu mine ) ori daca nu am nimic la indemana ii zic uite catelul sau uite-l pe Ampaman etc. si tace ca prin minune. Tare faza cu telefonul! Sunt atat de isteti si de smecheri astia mici! Vai saracele de voi!!!! Multa multa sanatate!!!!! Sa veniti cu vesti bune de la Cluj si tin pumnii sa nu trebuiasca sa scoateti amigdalitele.

Simona nici Maria nu e atenta tot timpul... Avem o carte cu poze pt copii de 1 an si arata corect imaginile numai cand are ea chef. Chiar m-a facut de ras cand voiam eu sa-i arat cuiva care venise in vizita cate stie Maria da de unde... i se pusese pata pe un peste si indiferent ce o intrebam punea degetul numai pe pestele ala. Probabil voia ca ea sa arate si eu sa spun... Si apropo de pesti ii plac la nebunie (nu-si dezminte zodia...) cand vede cate o poza sau chiar acvarii pe unde mergem incepe sa tipe "kakana" (sakana se zice de fapt...) distractie placuta la nunta si sanatate lui Edutu!

Catrinutza nu stiu ce idei cu jobul sa-ti dau ca nu mai sunt la curent cu ce mai e prin Romania dar la mine intotdeauna au functionat meditatiile. Cu doua ore pe zi imi scoteam mancarea pe ziua respectiva. Serios mai cum sa aveti rechini in acvariu????!!!!!!!! Eu de sushi de rechin sa stii ca n-am auzit..... si-s client fidel la susheriile din oras...Asteptam filmuletele!

Serj imi pare tare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Vorba fetelor nu a fost sa fie.... Sper ca esti mai bine acum. Pupici!

Ile cum a fost la mamografie? Si la voi tot asa se face, ti le intinde ca pe elastic si ti le striveste intre doua placi? Ti-au spus si rezultatele? Tin pumnii sa fie totul bine!

Tili vai cat ati avut de suferit si voi la tara! Eu i-am dat Mariei de nenumarate ori sarmale facute din piept de pui fara invelitura de varza si a fost ok. Cozonacul stiu ca provoaca arsuri la stomac . Eu am de fiecare data probleme... Felicitari lui Mihaita pentru lectia deschisa.

Tania fara dulciuri pana la 3 ani? Succes sa te tii la fel de tare! Maria le-a incercat pe toate... cu sau fara voia mea... sa mai spun ca preferata ei e ciocolata?!...

Delia si mie mi-ar placea sa-mi spuna Maria pe nume... da ea nu zice nici mama macar. Ciudat la cate cuvinte spune.... Sicere condoleante ... foarte trist...Ce faza cu nepoata ... nici chiar asa... Nici Maria nu tine la suparare! Si mie imi place frizura lui Rudy!

Mariana tare fain caruciorul! E pentru Magda si Markus? Sa-l stapaneasca sanatosi!

Adar cum adica te simteai altfel? Ce ai vorbit ce s-a intamplat? Si Maria face ture de jur imprejurul camerei mai ales dimineata si seara zici ca e titirez, de multe ori m-am intrebat cum de nu ameteste... si care poate fi fun-ul....

Catrinel eu am intrebat la modul cel mai serios cand pleaca, asta insemnand ca ramai fara ajutor, sau vin iar ai tai, sau o duci pe Oana la gradi? Scuze daca ai mai spus si mi-a scapat... Da ai dreptate, Kitty e de la Hello Kitty ale carei poze sunt PESTE TOT. Pana si branza, hamburger-i, sunca sunt in forma de Kitty sau Mickey sau Ampaman. La fel si cutii cu suc, iaurturi etc. Maria isi face cumparaturile singura.... Are un ochi, cum le vede cum le agata de pe rafturi. Si nu le mai da drumul. La casa cand e vorba sa le platesc tipaaaa. Eu vorbesc si romaneste si japoneza cu ea, desi ar trebui numai in romaneste. Am inceput sa-i zic cuvintelele japoneze care stiu ca le stie in japoneza ceea ce nu-mi prea place. ... Distractie placuta! Sa profiti la maxim, chiar daca ploua sau e vant sau .... viscol.. Hai te rog eu concentreaza-te si vino cu niste perlute de soacra sa ne mai descretim si noi fruntile.

Gabi fer bravo lui Alex cel vorbaret! Cand ziceai ca aveti nunta? Scuze ca n-am retinut...

Claudia zi-ne si noua ce cuprinde listuta de mancaruri pentru pranz.

Ameera mamele aste-s tare curajoase. Si a mea are pretentii de genul asta... Noi planuim sa mergem acasa in iulie si sa facem si o excursie in Turcia (mai mult sotul) si mama tot insista sa o las pe Maria cu ea si sa mergem numai noi doi.... Azi i-am explicat totusi cu rabdare ca s-ar putea ca Maria din cauza faptului ca schimba "cadrul" sa nu stea nici cu mine darmite cu ea....

Irina 15 kilograme?????? Wow!!! Ce baiat taree!!! Off iar aveti de tras cu inca o operatie... saracutul... sper sa scape repede!

Aalina masa de seara e o masa obisnuita... de cele mai multe ori orez ori cu peste, ori cu carnita de pui, cartofi, ghiveci de legume, ori tofu si desert fructe sau iaurt.

Dianad mult succes! Stiu cat e de greu.

Poli nu toate mamicile dau cereale. Pe aici nu e obiceiul asta. Nici nu se gasesc de cumparat.

Carmenpit ma bucur ca au iesit analizele bine. Bravooo!

Loranda ce e ocluzorul?



rocsana si bebe maria (3 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

de fiecare data cand am postat am spus ca o sa scriu mai des si nu m-am tinut de promisiune ,imi e jena sa mai postez aici dar asta e incerc sa scriu iarasi ...cu toata jena pe care o am.

Am spus cu trei luni in urma ca vreau sa reincep lucrul sau sa ma apuc de un nousi nu am reusit sa realizez nici unul dintre ele ,si inca mai mai am de pirdut 10 kg (cred ca sunt singura din grup ,nici nu ma mai uit in oglinda de ciuda (ciuda pa mine se intelege).In schimb mi-am convins sotul sa renunte la serviciu overseas si sa-si ia de lucrul in Australia asta dupa 15 ani de lucrat inafara tari,deci nu mai suntem singurele ,si m-am apucat de studiat asta acasa ca sa-mi fie mai usor cu Lara,intre timp incerc sa slabesc sa ma pot apuca de noul bebelus ca de ma apuc acum ajung suta de kg la sfarsitul sarcini.

Lara e bine sanatoasa ,mananca bine e foarte inalta si subtirica ,(am sa pun cateva poze curand),in rest e o bandita si hoata si batausa ,pocneste copii si pe mine si nu reusesc nicicum sa o dezvat de obicei, mai da si pupici cand are chef ,iar cand mergem in parc nu o mai pot scoate de acolo nici cu slujbe,fugareste caini( a mangaiat un caine pe ..limba intr-o zi) si pasarile si fara sa exagerez merge sau fuge cam 2-3 km in fiecare zi,sportiva o fac ca tot nu a vrut sa ia nimic nimic de pe tavita cand a facut un an ,sa uitat putin pe tavita ,nu sa atins de nimic dupa care sa dus direct la adidasi si tot incerca sa se incalte.Daca auziti la capitolul sport numele Lara C peste cativa ani sa stiti ca e fetita mea scumpa.

Si daca tot sunt la capitolul laudat .. Lara se da pe topogan singurica,se piaptana ,isi spala singurica piciorusele cand facem baita,mananca singurica ,isi pune sosetele si caciula singurica ,cand vrea afara isi ia papuci pe mine or pe dad si ne duce la usa, intelege cand ai cerem sa inchida usa sau sa ne dea obiecte daca-i cerem si vine fuguta daca o strigam,daca se vede in oglinda arata cu degetul si spune Laia Laia adica Lara.Desi vb. cu ea in romaneste si intelege inafara de shei (cei? )can o strig sau tashi( taci) cand o cert nu vrea sa spuna alceva in schimb ne intreaba si terorizeaza toata ziua cu what is it ? or, what is that? iar cand vine dad de la munci al intreaba unde a fost, Where did you go? Sincer nu stiu de unde a invatat toate astea o fi de la televizor ca tot o las sa se uite dimineata altfel nu imi pot bea cafeaua in liniste ca ma conduce fata la usa sa o scot in parc (care e la doua minute de casuta noastra ,apropo de parc si casuta Lara stie drumul singura dus si intors.Cand e ceasul 7 pm trebuie sa am sticla cu lapte pregatita ca domnisoara imi cere sa o pun in patut apoi deschide gurita sa-i dau laptele , ridica un brat sa-i pun paturica sub brat ,apoi inca un brat si paturica sub brat dupa care ies din camera si fetita aboarme singurica ,acelasi ritual in fiecare seara,doarme pana a doua zi la 7:30 .

Acum las laudatul la o parte dar la cate lucruri stie si face Lara la varsta ei eu incep sa ma cam sperii,ori e super desteapta ori geniu ori o combinatie din astea doua .

Merg sa ma culc ca-mi mi se inchid ochi de somn.





Elvie & printesa mea mica Lara (16.03.2006)

Mergi la inceput