Mirese de 2008

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Buna, Lai!!! Ma bucur tare mult ca ti-ai gasit rochita!!!!!!! Asta e "piesa" cea mai cu batai de cap din toata organizarea...cel putin pentru mine pentru ca eu vreau sa fiu o zanutza la nunta. Cu dj, formatia, din punctul meu de vedere ar trebui sa o rezolvi tot acum. Eu, cel putin, am dat avans la dj de anul trecut. Cu foto, o vom rezolva in perioada asta, cand vom avea timp. Repet, e doar sfatul meu. Lai, acum ai vrut tu sa-ti iei rochita sau pot sa o iau si cu 1 luna inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Pana la urma a ramas pe vineri asa cum ziceam pt ca am vrut neaparat undeva unde cunosc pe cineva (sa pot sa mai vb pe net, sa rezolv probleme de organizare). O sa vin pt o sapt in tara si sper atunci sa pun la punct o mare parte din detalii. (si sa vad daca reusesc sa gasesc nasi ) O sa trebuiasca sa ma intind ca rama, dar sper sa rezolv eu cat de cat, mai ales ca persoana care o cunosc la restaurant mi-a promis ca imi aranjeaza intalnire cu muzicantii, aia cu decorul, etc,

Cel mai tare is speriate de cumparat rochia si verighete. Mie aici mi se par scumpe tare (noi suntem veniti de mai putin de un an aici, si deocamdata cam trebuie sa facem economie pana o sa avem mai multa vechime aici, o sa avem venituri mai mari, etc. Aur aici majoritatea e de 9carate (e f ieftin, dar din cate stiu la noi asta nici nu-i aur). Ne-am uitat prin magazine si am vazut niste verighete faine de 18 carate care insa erau 800 de lire amandoua ~ aproape 40 de mil. Deja m-am resemnat ca o sa-mi iau la vara din ro si daca o sa vina comanda dupa nunta, asta e, o sa facem nunta cu unele de argint sau vedem noi (cred ca o sa trebuiasca la comanda pt ca eu am un deget cam mic, de ex inel nu am gasit in oras si am luat unul pe care mi l-au micsorat, dar e naspa cand e micsorat ca e de fapt taiat si lipit, verigheta o sa fie for ever, deci ar tb sa fie facuta de la inceput marimea mea.

Insa rochita imi trebuite neaparat pt nunta asa ca probabil o sa ma multumesc cu ce o sa gasesc, nu chiar cu varianta perfecta. Si asta insa cred ca o sa fie greu ca tb modificata probail pt ca eu am 1,57

Imi vine sa nebunesc, probabil o sa simt mai tare stresul insa cand o sa fiu eu personal in Ro. Va invidiez ca v-ati organizat, ca pt voi o sa fie cea mai frumoasa zi... mie deocamdata mi se pare cea mai stresanta zi



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Adry Asa a trebuit, s-o comand acum, dureaza patru luni pana mi-o aduc (daca te uiti pe pagina anterioara am explicat intr-un alt mesaj de ce). Dar din cate am vazut in Romania pare sa fie mai simplu - cel mai bine e sa intrebi miresicile care si-au cumparat rochita in Romania.

Mess, o sa fie bine, o sa vezi Mai intreaba totusi in Londra eventual persoane care sunt de acolo sau locuiesc de mai mult timp acolo, sau intra pe un forum de nunti britanic, poate stie cineva sa-ti recomande magazine mai ieftine unde sa poti insa gasi ceva de calitate. Aici cel putin am vazut diferente enorme de preturi de la un magazin la altul.



Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

La multi ani !

Ma primiti si pe mine?

Noi o sa facem cununia civila aici in state, saptamana viitoare, nu stim nici noi cind ca ni s-a spus la judecatorie ca nu se pot face programari. O sa sunam dimineata si daca sunt judecatori disponibili ne ducem, daca nu sunam a doua zi si tot asa. Incredibil cum e aici: nu e nevoie de analize de singe, nici de martori si totul costa 59 $

Cununia religioasa mai la toamna, dar nici data asta nu o stim exact, asa ca nu stiu cind sa ma treceti la listuta...de fapt o sa fie in SEPTEMBRIE

Si eu am mare problema cu rochia, de fapt cu pretul care ma omoara

Imi pare bine ca v-am gasit

Va doresc la toate nunti de vis

uta_ciun


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

La multi ani miresici !
As vrea sa va spun ca si eu sunt una dintre miresicile 2008, eu am cununia religioasa in 18 octombrie,starea civila am facut-o anul trecut pe 26 august.

O nunta de vis tuturor mireselor 2008!


Lacrimioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Mess, nici eu nu am pregtirile facute. Ce mai, numai gandul si ma infior! Azi ii ziceam prieteei mele ca am emotii si a ras de mine, ca eu practic sunt casatorita avand deja civila facuta.

Saptamana asta insa vreau sa merg la biserica sa vorbesc cu preotul. Sotul meu e catolic si am decis sa facem nunta catolica doar ca eu sunt complet pe dinafara, nu stiu nimic de obiceiuri si alte alea.

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Uta_ciun, Lacramioara, bine ati venit!

Uta_ciun, am citit raspunsurile pe care ti le-au dat fetele la subiectul americancelor si cred ca toate sugestiile pe care le-ai primit sunt foarte bune. O prietena de-a mea care are nunta la vara si-a cumparat rochita de pe craigslist cu $150. Trebuie sa o curete si sa-i mai faca niste modificari, dar oricum ii iese mult mai ieftin. Magazine mai ieftine - David's Bridal de care spune Josefine si Alfred Angelo (majoritatea rochiilor lor sunt destul de incarcate, dar daca ai rabdare sa cauti gasesti si mai simple).
Cateva lucruri pe care le-am observat eu: 1. sunt modele pe care le poti gasi la mai multi designeri, nu 100% la fel dar destul de asemanatoare; diferentele de pret de la designer la designer la un model asemanator pot fi destul de mari; 2. aproape toate magazinele de rochii de mireasa sunt dispuse sa mai reduca din pretul afisat/comunicat initial si/sau sa-ti includa in pretul rochiei si alte obiecte (voal/bolero/etc.); 3. rochiile de mireasa, chiar si cele foarte simple, sunt mai scumpe decat o rochie care se vinde ca obisnuita doar pentru au 'eticheta' 'de mireasa' - ma gandesc ca o idee ar fi sa cauti o rochie obisnuita de petrecere pe alb sau o culoare deschisa.
Alte idei:
1. http://www.preownedweddingdresses.com/
aici sunt miresici care isi vand rochitele (in unele cazuri nici nu le-au purtat, le-au cumparat si s-au razgandit dar nu le-au putut inapoia la magazin)
2. intre pe http://www.theknot.com/boards e un forum american pentru miresici, poate gasesti acolo info utile
3. o alta prietena de-a mea si-a cumparat rochita de la Making Memories, un eveniment de caritate unde diversi doneaza rochite (folosite sau nu) si banii pe care ii platesti tu merg la o fundatie pentru cancerul de san
http://bridesagainstbreastcancer.org/
(http://pepmembers.org/forums/index.php?showtopic=437)
Nu stiu insa daca opereaza si in zona ta.
4. in general rochitele se comanda (si dureaza 4-6 luni); dar, daca gasesti in magazin masura ta (sau o masura mai mare - pe care o poti modifica ulterior la croitoreasa), intreaba daca o poti cumpara - ei numesc 'samples' aceste rochii; daca sunt dispusi sa ti-o vanda, ti-o vor da la un pret mai mic (pentru ca a fost probata de multe ori si trebuie curatata si e posibil sa aiba si alte probleme care insa de cele mai multe ori pot fi rezolvate la croitoreasa).
5. o data ce ti-ai ales un model de rochita, mergi la mai multe magazine si negociaza cu toti sa vezi unde o poti scoate mai ieftin (suna inainte sa intrebi daca au rochite de la designerul respectiv; daca da, chiar daca nu au modelul tau in magazin, il pot comanda - pot comanda rochita ta direct, sau pot comanda o rochita care urmeaza sa le ramana lor in magazin, le zici ca vrei sa o probezi, si asta in general poate ajunge intr-o saptamana).
6. multi designeri au 'trunk shows' - intreaba la magazinele din zona ta; atunci cand un designer are un 'trunk show' la un magazin (dureaza de obicei o zi sau doua) aduce toate sau aproape toate rochitele din colectia noua si de regula scad 10% din pret.
7. nu stiu cum e in zona unde locuiesti tu, dar aici in L.A. magazinele din cartierele latino/coreene/altele mai etnice au preturi mai mici (si/sau sunt dispusi sa negocieze mai mult).

Bafta!!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Fianna si Mess, ma alatur voua! Nici eu nu am aranjat nimic pentru nunta in afara de restaurant... Noi de exemplu avem probleme mari ca nu ne gasim nasi...Si totusi, suntem optimisti... Trebuie sa se gaseasca si pentru noi un cuplu care sa vrea sa ne cunune si sa fie oameni de treaba...Asa ca ... tot inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

lai multumim pentru capitol! eu fac nunta in bistrita de unde e sotul, ca starea civila am facut-o in mures, de unde sunt eu.
adrym stai linistita ca pana la urma ai sa gasesti pe cineva sa iti vina de nasi, eu am doua perechi, una din partea mea si una din partea lui. dar prima pereche ce a gasit-o sotul, o vara de-a lui ne-a zis anul acesta de rev ca nu mai pot veni(ne-a stricat rev-ul), si am cautat mai departe nasi si uite ca am gasit ca Doamne Doamne nu ne lasa la greu.
apropo nici eu nu mi-am facut inca nimic ptr nunta, am inchiriat doar sala,am gasit o catareata dar imi cere 2000 de euro,am auzit ca canta super
bafta in continuare miresici 2008!


Zambetul celui care sufera e mai dureros decat lacrima celui care plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Buna fetelor!
Lai, felicitari pentru alegerea rochitei!Eu inca nu am cautat...ma apuc acum...sper sa gasesc ceva frumos!
Adry, nici noi nu avem inca nasi...dar asa cum spui tu...s-o gasi cineva si pentru noi!
Florela, bine ne-am gasit si aici!

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/k8fVp2.png

Mergi la inceput