Mirese de 2008

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Mess, daca vei face nunta in Bucuresti am inteles ca ar mai fi locuri disponibile la Hotel Confort aproape de Otopeni...poate incerci...daca mai aflu ceva iti zic.

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/k8fVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa_Cris spune:

Ninia, sincer nici eu nu am auzit de ciorba de burta la nunta, dar cativa prieteni, dintre cei care vor veni la nunta au avut o reactie de genul...."aaaa....ce fain...papam ciorba de burta!" Initial ne gandeam la ciorba de vacuta, dar dupa cateva reactii din acestea, ne gandeam sa o luam chiar in serios si sa alegem ciorba de burta!
Noua ne place....si daca lumea o cere....
Apropo de biserica...am un prieten foarte bun care este preot, dar care are parohia intr-o localitate la vreo 30 km de Sibiu. Eu insist sa ne cunune el, dar nu stiu cum se procedeaza si daca e posibil ca sa vina el la o biserica in sibiu, nu sa mergem noi acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Lai, multumesc pentru modificare. Mess, intr-adevar mai sunt locuri libere si pt duminici in Bucuresti. Eu stiam de Club Aro, pe langa Piata Rosetti, foarte dragutel si Cina, unde facem noi. Si cu verighetele...acum depinde cum le comanzi; noi le-am luat "de-a gata" imediat (vazut, placut, cumparat). Acum, ne-a mai ramas doar gravarea lor, ca, deh, fara text pe interior parca nu are farmec. Si eu sunt cam in aceeasi etapa cu Ninia, dar pe mine, sincer, ma ingrozesc mai mult "maruntisurile" astea gen "decorat sala, marturii, place-carduri" etc. Sunt multe, multe si parca nu se mai termina...Fetelor, am si eu doua intrebari pentru voi:
1) puteti sa mai imi dati unele idei de biserici in afara de cele recomandate la forumul special pentru subiectul acesta? eu vreau una frumoasa, cu arhitectura impunatoare (gen Biserica Rusa, Spiridon Nou) si cu verdeata si..mai in centru, pe langa Ateneu (adica sa ajungem la Ateneu repejor, in cel mult o jumatate de ora)
2) voi aveti cumva un programel al petrecerii? (la ce ora se ajunge la restaurant, ora primului aperitiv..etc; dupa cum stiu eu, dc pui de ex rest la 19.00 tb sa intampini invitatii cam pan' la 21.00..deci ce facem cu cei sositi intre timp?!)
Pupicei si spor la pregatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Nunta as vrea sa o fac in Iasi (unde am stat pana anul trecut), numai ca e greu de gasit local, parintii nu sunt din iasi si sunt bolnavi, nu pot sa ii pun pe drumuri... (si mai vreau neaparat iulie sau august cand pot sa iau concediu, unde vroiam eu deja erau luate si toate vinerile pe august)
Si ce are nunta vineri? Eu am auzit in ultima vreme de multe nunti vinerea, post se tine pana la apus si cununia de obicei e pe la 18, am intrebat preotul de la mine de acasa si mi-a zis ca e Ok, ca e mai bine sa fim cununati vineri seara decat deloc. Idee e ca chiar daca as gasi o duminica nu o sa vina nimeni duminica seara la o nunta la 100 de km cand tb sa se duca luni la munca. Si asa nu prea am multa lume care sa vina oricum





Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ninia, din pacate asa se procedeaza aici in general; unele magazine nici nu vand rochiile pe care le au in magazin (nu e vorba de comandat un model cum iti trazneste tie, ci modelul pe care il au ei in magazin); iar cei care sunt de acord sa le vanda direct din magazin, au un singur exemplar din fiecare rochie (asadar o singura masura - trebuie sa ai bafta sa fie exact masura ta) si cele mai multe sunt deteriorate intr-o mai mica sau mai mare masura.

Mess, si noi ajungem cu putin timp inainte de nunta acasa si incercam sa cumparam ce se poate cumpara de aici (rochie, voal, desuuri, costum, pantofi, verighete). Cred ca e posibil sa-ti gasesti o rochita in Romania in 10 zile (probabil si mai putin), dar cred si ca stresul e f mare si optiunile mai limitate (poti sa ai bafta sa-ti gasesti rochita visurilor tale din prima si sa o cumperi pe loc.. sau nu). Eu ma gandesc ca oricum o sa fim super stresati si o sa avem o gramada de chestii de rezolvat pe ultima suta de metri, asa ca incercam pe cat posibil sa rezolvam cat mai multe din timp. Nu stiu cum e in Londra, dar aici e posibil sa gasesti lucruri de calitate la preturi rezonabile daca ai timp si rabdare sa cauti (sigur ca sunt si din cele ff scumpe, dar plaja preturilor e destul de larga astfel incat sa te poti totusi incadra intr-un buget cat de cat rezonabil).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Mess de ce nu-ti iei din anglia? nu cred ca e o problema pe avion ca stiu fete care s-au dus sa-si ia rochiile din italia sau spania.

Eu m-am anuntat cu o nunta in septembrie insa nu am rezolvat nimic pana acum. Motivul? Nu ne hotaram. Vrem sa facem o petrecere de 80 persoane dar nu vrem in stil tipic de nunta. Adica nu vrem sa se stea toata noaptea, cine vrea sa stea, dar nu noi. Si sotul nu e nici dispus sa investeasca prea mult. Si sincer, nici eu. Parca mi-as pastra banii pentru luna de miere din Maldive. Oricum, de facut ceva vrem sa facem, dar ce???

Ma gandeam la o petrecere gen cocktail, cu caviar si sampanie si alte minuntatii, undeva gen Clubul Diplomatilor sau Casa Doina. Alte localuri de genul asta mai stiti? Cum vi se pare idea? Ceva care sa dureze cateva ore, sa reuneasca familia si prietenii dar care sa fie cumva memorabil. Bine, presupun ca o sa fie memorabil sa chem oameni la nunta si sa nu le dau sarmale sau friptura

Ce parere aveti?



fianna cu printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Fianna, anunta ca faci nunta americana Pe bune, aici in general asa sunt nuntile, cateva ore, ceva gen cocktail, pe urma vorbesc domnisoara, domnisorul de onoare, ceva papa rapid, eventual putin dans si gata. Doar ca, de costat ajung sa coste f. mult, dar asta-i alta poveste.
Dar eu cred ca puteti sa faceti doar cocktail, de ce nu? Cum spui tu cu caviar si alte aperitive finute si frumos aranjate, si sampanie si eventual un bar cu alte bauturi, muzica ambientala.. Suna bine

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Ce mai faceti, fetelor? Tacere totala? Mess, uite, am intrebat o prietena care si-a facut nunta in Iasi. A zis ca a facut la Gaudeamus in Copou... Nu pot sa-ti spun nimic altceva de acest restaurant (nici cum arata, nici rating...) Dar prin Copou ar trebui sa fie frumusele restaurantele...
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Eu ma duc maine sa comand rochita. Tineti-mi pumnii!!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Am comandat-o!! Sunt asa de fericita. Am mai probat o data modelul pe care il aveau in magazin si nu mai voiam sa-l dau jos hihi Acum am patru luni de asteptat. Dar poate nu e chiar un lucru rau, ca altfel cred ca as fi vrut sa o probez in fiecare zi Am comandat si voalul si un sutien cu corset. Bifat.

Acum facem liste peste liste cu situatia invitatilor - cui i-am dat invitatie, cui trebuie sa-i dam, cine vine, cine nu vine etc.

N-am rezolvat inca nimic legat de DJ/formatie/foto/video.. Cam cand ar trebui rezolvate aspectele astea avand in vedere ca nunta e la sfarsitul lui iunie?



Lai

Mergi la inceput