*** LA REDOUTE (25)***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Neata!
Giova Maestro nu e bun, Doar VISA sau Master ok. Eu am la BCR 2 carduri, am platit cu ele fara probleme (nu retin insa cine ce probleme a avut). Am platit si cu ING si cu BAnc Post la fel, totul ok. In rest ti-a raspuns Madau.
Madau si eu ma bucur de coletele astea, practic daca vine coletul din 3 cu adidasii sotului mi-am rezolvat toate problemele, cu coletele nesosite. Sa-l vad si pe asta venit si zic amin, o pot lua de la capat linistita.
Ella ce sa zic eu care am trecut prin depresie fara sa nasc, macar voi ati avut timp 9 luni sa va pregatiti psihic. Nu eram o fire fff activa inainte de Ale, nu imi lipsesc deci iesiri in oras sau altele, dar in primele zile cand am adus-o acasa (pt cele ce nu stiu Ale e adoptata) nu ma gandeam decat ce ma fac, ca trebuie sa gatesc (nu m-am gandit la 20 de ani de atunci incolo dar totusi) si sa calc toata ziua si mai ales sa spal biberoanele si sa le sterlizez de atatea ori pe zi. In primele 24 de ore nu am mancat si ma gandeam "sa vina cineva si sa o ia" insa trece pe nesimtite aceasta stare. E adevarat ce spun fetele, nici la baie nu ma duc fara ea, trec ani (cel putin unul) pana vei dormi o noapte intreaga, nu mai existati voi, cei de dinainte ci acum sunteti doar "slugi" la copil si toata viata vi se va invarti in jurul copilului si a necesitatilor lui. DAR merita, ai sa vezi ca ti se vor parea atat de puerile aceste ganduri referitoare la iesiri, o sa reincepi si coaforul si epilatul si toate, mai greu la inceput dar pe masura ce trec lunile vei gestiona mai bine timpul si vei putea delega pe altcineva pentur cateva ore sa fie "de garda". E ok ce simti, e uman si nu are legatura cu a sti sau a nu sti sa te porti cu copilul. Sunt temeri firesti si fac parte din asumarea acestei minunate responsabilitati de a fi mama.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela in primul rand nu stiu daca am apucat sa-ti spun felicitari si toate cele bune pentru bb!

In al doilea rand, au drepatate toate fetele, dar vreau sa mai adaug ceva.
Acum, in primele luni, bebe te solicita CEL mai mult, alaptat zi si noapte, etc. Iar socul adaptarii e normal sa fie foarte mare.

Dar cu timpul lucrurile o sa se aseze, bineinteles ca viata voastra o sa graviteze in principal in jurul copilului, dar treptat o sa apuci sa te si epilezi/coafezi, sa si citesti cateva pagini dintr-o carte inainte de culcare, etc. Important e, cum a zis si madau, sa integrezi copilul in activitatile voastre. Care nu vor fi la fel ca inainte, dar vor insemna f mult.

O masa la restaurant cu copilul nu e ca o masa intre adulti, trebiue sa te uiti non-stop pe unde umbla, eu cu sotul de ex mancam pe rand si unul sta dupa Nati (1 an jumate). Dar Silvia de 5 ani, deja e independenta, putem manca amandoi in timp ce ea se joaca cu alti copii

Daca ai parinti de-a vostri in localitate e mult mai simplu. Daca n-ai, cum e cazul meu, e mai greu. Dar uite ca n-am murit iar depresia mi-a trecut de vreo 5 ani Si as zice ca viata mea e chiar frumoasa in clipa asta.

IMPORTANT! Fa acum ceea ce e foarte, foarte necesar ca sa te simti bine. Nu lasa ca ceva sa te enerveze/deprime f f tare. Daca esti neepilata si te streseaza la culme, nu amana! Depresia o sa ti se amplifice! (Eu dupa nasterea Silviei am trecut de la epilat cu ceara la epilator pt ca e mult mai rapid si pot sa-l intrerup si reiau mai tarziu in caz de nevoie)

E week-end. Lasa copilul cu taica-sau 2 ore intre 2 alaptari si fugi: ori la shopping, ori la o librarie sa-ti iei ceva frumos de citit ori... unde-ti face placere!

----------
In alta ordine de idei eu ma pregatesc sa dau o comanda si ma stresez ca n-am primit cele 2 coduri de -15 euro pe mail (cu ursuletul Winnie / babetica) si nu ma lasa sa le folosesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hello gagici

Io-s la tati la birou si am zis sa intru sa va salut rapid

Ella sper sa-ti mai fi trecut depresia, ai vazut ca in mare cam toate mamicile am spus acelasi lucru, ai sa vezi ca iti vei intra atat de bine in rolul de mamica incat ai sa ai impresia ca faci asta de cand lumea.

Claudia distractie placuta la Breaza...wow ce misto e acolo...eu mi-am petrecut toata copilaria la Breaza, vacanta de vacata acolo eram

Vreau si eu codurile alea cu paturica Winnie si cu babetica...le-am primit pe mail dar le-am sters din greseala. Si codul ala cu 15 euro il mai are cineva scris?

Fug ca ma da femeia cu curatenia afara sa stearga pe jos

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

69515 - reducere 15 euro + pilota Winnie
69558 - reducere 15 euro + sac dormit si bavetica
Ambele sunt si cu transport gratuit.

Edit: pe noul cont am mai primit o oferta cu reducere 15 euro + FDP gratuit+ cadou setul lila de tacamuri (valabila 3 sapt) - cod: 62596

Concluzie: mai multe conturi, mai multe oferte, mai multi bani cheltuiti

Revin mai pe dupa-amiaza, ca n-am citit mai nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Aissa mersi de raspuns.
Sa va traiasca minunea!!!

Luni merg la ING sa vad daca e bun cardul asta. pe urma...ma apuc de treaba. dar mai incet asa...astept reducerile din iunie.




_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Reactie sot de redoutista:
"-Tati, am mai primit un cod de reducere...
- N-avem bani"

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

fetelor,

multumesc de suport...daca voi ati supravituit, atunci trebuie sa pot si eu.
Despre bebe, nu mi-am pus nici o clipa intrebari de genul : cum il schimb, daca nu stiu sa-l alaptez, cine-i face baie? ma descurc bine cu el si ajutor am din partea celor 2 bunici la bucatarie, mai e si menajera care ma scuteste de muncile casei...problema mea e legata de felul in care imi consumam timpul inainte, de independenta pe care mi-am pierdut-o.
Cei din jurul meu imi spun ca trebuie sa nu ma uit in urma si sa incerc sa ma obisnuiesc cu noua mea viata, care nu seamana deloc cu ce a fost inainte de bebe...usor de zis, greu de facut.

multumesc mult ca mi-ati raspuns, ma consoleaza sa stiu ca si voi ati trecut prin situatii asemanatoare si pana la urma le-ati depasit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ella in primele luni e mai plictisitor acasa (mai ales acum vara, cand poae ai vrea sa faci atatea) ca nici nu te poti juca cu bebe, trebuie sa-l si protejezi ca e mai sensibil acum, deci nu-l poti duce in aglomeratie. Plus ca in perioada asta mananca des, deci nu te poti desparti de el mai mult de 2 ore. Dar la cat ajutor spui ca ai, te vei descurca bine, inlocuiesti iesirile cu prietenii cu plimbari in parc, iar prietenii pot veni si ei, nu?

Eu, la inceput ma miram ca nu face fii-mea nicio faza haioasa, doarme tot timpul, mama, ce-oi fi voit de la bietul copil? Lasa, ca face acuma si pentru atunci! Pe masura ce va creste iti vei putea relua o parte din activitati, nu-i problema, uite noi si acum o mai lasam pe chiti la socrii si mai fugim prin magazine. O fi egoism dar sunt si eu om, nu ma consider mama rea daca sta copilul cu bunicii 2-3 ore

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Io-s tare fericita, am aplicat codul ala cu pilota la lenjeria de pat pe care o vroiam si mi-a redus-o...am scos-o in 15 euro

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Ceau fetele!!!!
Slaba miscare , dar si redoute parca e in amorteala, nimic nou in ultimul timp.
Astept de la voi o parere:la slipul asta corespund nr?
http://www.laredoute.fr/product.aspx?PresCode=6876692&SizeCode=00044&Quantity=1&PersText=&ItemId=5&Mode=Update&Single=true&ksource=-1
Vreau sa dau o comanda azi si mi-e ca gafez iar cu lucrurile pentru sotz si apoi zice ca le fac intentionat
Si inca ceva: Madau maieul asta:http://www.laredoute.fr/product.aspx?productid=324113629&documentid=207607&categoryid=22899678&single=&hasNext=1&hasPrev=1 ---sunt 2 sau unul cu efect suprapus---sorry azi sunt grea de cap din cauza de copil care nu mai are stare
Multumesc de ajutor
Ioana welcome in . Io-te ca ne "intersectam" iar. Ce faci? Redoutesti?
Vezi ca gasesti lucruri faine pentru Marco si la "aubaines"(a propos ce face smecherasul?)
Eu am mastercard mondo la Transilvania si merge.

Mergi la inceput