*** LA REDOUTE (25)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addya spune:

aissa, super, sa le purtati cu placere!!!

iete ca am primit shi eu azi comanda din 2 mai:
www.laredoute.fr/vente-le-debardeur-active-wear.aspx?productid=324105273&documentid=414707&categoryid=22899486&single=&hasnext=1&hasprev=1" target="_blank">Le débardeur ACTIVE WEAR, violet grise, e subtirel, lungutz, f misto! culoarea un pic mai inchisa decat in poza mica.

www.laredoute.fr/vente-le-t-shirt.aspx?productid=324095049&documentid=321407&categoryid=23110696&single=&hasnext=1&hasprev=1" target="_blank">Tricoul marinaresc , blanc/vert d'eau, frumos,

www.laredoute.fr/vente-le-t-shirt-taillissime.aspx?productid=324067188&documentid=389607&categoryid=23110696&single=&hasnext=1&hasprev=1" target="_blank">Le T-shirt Taillissime, broderia nu e cu maro ca in poza ci tot roz, foarte finut, un bumbac plinut, super, mie imi vine lung peste fund (am 1.65, am luat 42/44) merge super cu o curelusa

www.laredoute.fr/vente-les-2-balconnets-a-armatures-ampliformes.aspx?productid=324089696&documentid=359506&categoryid=23110917&single=&hasnext=1&hasprev=1" target="_blank">Les 2 balconnets à armatures ampliformes., foarte frumoase.

cadou: prosopul de plaja care pica tocmai bine ca am de facut un cadou zilele astea

per total imi plac toate!


Adina si Razvan

Razvan-Nazdravan
www.dropshots.com/day.php?userid=235207&cdate=20070122&ctime=123718" target="_blank"> Razvan tine o conferinta - filmulet
Silfidele purpurii Addya, Niko, Cristina si Adablackcat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

lasa Clau, ca si io sunt in aceeasi situatie...de cand am nascut, iarba, pardon LR, nu-mi mai place...tot pun in cos si nu ma hotarasc ce sa comand...o fi depresia postanala?

apropos de depresie postnatala...voi ati avut? io nu reusesc sa ma acomodez cu noul statut de mamica, am avut o viata foarte comoda inainte, iar acum nimic din ce faceam inainte nu mai pot face; viata mea de dinainte se rezuma la serviciu, orele de tenis, iesirile in oras cu prietenii,cartile mele, shopping, restaurante, plecari in weekend, planuri de vacanta; acum, nimic din toate astea nu mai au loc in viata mea si sunt deprimata...desi e o necesitate, nici la cosmetica nu reusesc sa mai ajung, blana de pe mine care creste cu fiecare zi imi contureaza si mai mult statutul de animal pe care il experimentez de cand am nascut.
Pe de alta parte ma gandesc ca sunt egoista si din cauza asta nu reusesc sa vad ce e important cu adevarat in viata mea; mi-am dorit foarte mult bebelusul si acum parca nu reusesc sa ma bucur cu adevarat de el.
Voi, mamici, ati avut probleme din astea? cum ati trecut peste?

ma iertati ca am iesit din subiect...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

ella, m-ai facut sa rad, desi nu e de ras. Din pacate, viata ta s-a schimbat definitiv. Ce a fost inainte de bb nu va mai fi niciodata! Vor fi alte lucruri muuuult mai frumoase. Primii lui pasi, mandria de a-l vedea si de a spune "el e baietelul meu", primul "mama", prostioarele care le va face... Vor compensa si incet incet te vei obisnui si ti se va parea chiar ciudat sa mai iesi cu prietenii in oras ...

Mi-a luat si mie ceva pana am realizat ca viata s-a schimbat definitiv si TOTUL se invarte in jurul copilului.Devii practic "sluga" lui, tot ce faci sau ce nu faci are legatura cu el si asa va fi toata viata. Seara la 20.00, trebuie sa fim in casa sa facem baitza si sa culcam copilul si apoi stam ca doua cucuvele la TV , timp in care toata lumea se pregateste sa iasa in oras... Gandul ca va trebui sa gatesc 20 de ani de acum inainte m-a socat (acu mi-am mai revenit...nu am ce face)...Eu am fost singura la parinti si nici vb de gatit, curatenie, calcat... Concedii fara copii am incercat dar nu au fost concedii, am sta cu gandul la ei, ce-or face, or manca, nu or manca...cum le e lor fara mami alaturi...etc.

O sa treci si peste asta, eu imi amintesc ca nu aveam timp, la Matei nici dus sa fac...nu-s cum se termina un alaptat ca incepea altul.. Umblam ciufulita, neingrijita, cu unghiile nefacute si mai ales nevopsita (ca deh, nu aveam timp sa stau 3 ore la coafor)...De-abia cand l-am intarcat am reusit sa ma rup de acasa mai multe ore si atunci mi se parea faptul ca ajung pana la Carefour...ceva exotic...

Si cu toate astea, ne-am dorit f tare al doilea copil, la diferenta mica de varsta...



Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Noapte buna! Plecam la Breaza maine ...ne revedem duminica seara, va pup!

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

aoleo Clau, ma asteptam sa-mi spui ca totul o sa revina incet la ce-a fost...acuma chiar ca sunt in depresie.
Si zici ca trebuie sa gatesc urmatorii 20 de ani? asta chiar ma da gata, ca io am gatit pana acum numai de placere si foarte rar...ce ma fac, ca io ciorbe si mancaruri de care face mama nu stiu sa fac?
Ma cramponez de trecut si tocmai fiindca nu vreau sa accept ca viata mea s-a schimbat radical si forever, ma face sa ma simt si mai naspa.

Cuvintele tale au fost ca un dus rece pentru mine, dar m-au mai trezit nitel din visarea mea naiva ca totul va fi cum a fost.

Acum realizez ca depresia postnatala e o chestiune de adaptabilitate la un nou stil de viata si nu are legatura cu faptul ca nu te descurci cu bebe, as cum credeam eu inainte...

multumesc Clau...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Iaca am aparut si eu, am fost in vizita la niste prieteni si acum am ajuns acasa...mama denaturata ce sunt...uitati-va si voi la ce ora am culcat copilul

Ca tot zicea draga de Ella ca e deprimata...stai linistita ca toate am trecut prin asta, eu una nici acum nu reusesc mereu sa fac ce mi-am propus, Miruna nu sta singurica nici un moment, sunt cam legata de maini si de picioare uneori ptr ca nu am cu cine sa o las (noroc cu mama saracutza), dar clar nu mai pot pleca teleleu ptr ca la ora 1 trebuie sa fiu acasa sa pape copilul si sa-l culc, seara la ora 10 la baitza..si apoi vb Claudiei, la Tv sau pe DC. Casa mea care inainte era un exemplu de oridne acum e vraiste, mi-a luat ceva timp sa ma obisnuiesc cu asta dar am trecut peste...cui nu-i place sa nu mai vina la noi. Trebuie sa inveti sa lasi deoparte totul si sa faci ceea ce este cu adevarat important, mai ales acum la inceput, daca esti obosita..da-l incolo de spalat, calcat, gatit, etc..cand se culca bb, hop si tu la nani, e foarte important sa fii odinhita si sa faci ceea ce te relaxeaza. Daca te simti bine citind o carte sau stand pe comp..foarte bine, las' ca sotul poate manca sandviciuri, sau Mc Donalds ca n-a murit nimeni din asta. Rogi pe una din bunici sa-ti mai gateasca, sau sa calce, nu-ti fie jena sa le ceri ajutorul, e foarte important.
Hai sa nu ma lungesc prea mult...eu una nu mi-am dorit ca bb sa ma lege de casa permanent, de aceea noi am plecat si plecam peste tot cu ea, am invatat-o sa doarme unde o fi, sa pape peste tot, noi n-avem probleme in general din punctul asta de vedere. La 3 luni eram cu ea la munte, la 5 luni la mare. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru, o sa vezi ca in felul asta simti ca poti sa te si relaxezi si sa fii alaturi de copil. . O sa ai alte satisfactii, care depasesc cu mult lipsa mersului in oras, sau a intalnirilor cu prietenii...cand o sa-l vezi ca misuna in 4 labe prin casa, nici nu-ti mai trebuie sa iesi, ai sta non stop langa el sa-l admiri, sau cand iti spune prima data "mama", primul dintisor....merita orice sacrificiu. Ia-le asa cum vin, ai sa vezi ca va fi mult mai usor. Aici suntem daca ai nevoie

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

aissa ...felicitari ptr coletele sosite!!!!!!

maine refac si listuta, acum mi-e o lene de ma doareeeee

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

redoutistelor!!!
Va citesc de ceva timp, am prieteni care comanda de pe site-ul asta, atat in tara cat si in Franta si....m-am decis si eu.
pt. inceput am cateva intrebari la voi, sper din suflet sa-mi raspundeti ca sa stiu ce am de facut in continuare.
1. la ce banca e mai bine/convenabil sa fac cardul?
2. cardul trebuie sa fie in euro sau in lei? cum e mai convenabil?
3. cardul trebuie sa fie pe acelasi nume cu cel care isi deschide cont pe La Redoute? sau poate fi si al sotului, de ex.?
sper sa ma lamuriti ca sa pot sa incep si eu de luni demersurile pt. a intra in posesia unui card.
Sotul are unul la ING, Visa/Mastercard, in lei. ne ziceau cei de la banca ca putem plati cu el si in strainatate, acum nu stiu daca e bun pt. cumparaturi on-line sau nu. trebuie sa ma interesez.

va multumesc si va pe toate.

Ella...scuze ca ma bag ca musca-n lapte....felicitari pt. noul statut, cel de mamica. Vroiam sa-ti spun ca are mare dreptate Clau in tot ce a spus. si eu am suferit de depresie post natala. Plangeam zilnic si nu vroaim sa-l accept pe bb. dar a trecut intr-o sapt., si incet-incet am inceput sa ne acomodam cu viata in 3.

ca m-am intins...ca o pata de ulei.
weekend fain sa aveti!!!

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Giova bine ai venit in !
Iti raspund eu rapid, pe urma fug la nani
1.cardul poate fi la orice banca, important e sa fie VISA sau mastercard, ptr ca astia numai asta accepta. Sfat, sa nu-ti faci la BCR, am vazut ca multi au avut probleme cu ele...poate fi card de debit sau de credit, de care vrei
2.cardul poate fi in lei, isi fac ei conversia in momentul platii
3.cardul nu trebuie sa fie pe acelasi nume, eu am cardul sotului si un alt card facut pe firma

Sotul tau are card VISA sau Mastercard? In principiu ar trebui sa poti plati cu el. Incearca sa faci o comanda mica si vezi

Gata, va pup fetele, fug la nani ca-mi pica ochii pe taste

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mada mersi de raspunsuri.
Cel de la ING e Visa.
cel de la Raiffeisen e Maestro. cred ca doar primul e bun.

plec si eu la .


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput