*Ghiocei de Martie-Aprilie 2006* (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Rocsana ce surpriza frumoasa ne-ai facut cu pozele de la aniversarea de 1 an a Mariei!Super rochita si mutrita ei in "lost".
Nu sunt sigura in ce directie testele PAP facute in sarcina sunt neconcludente fiindca eu am cerut sa mi se faca in sarcina(desi dr. suedez m-a avertizat ca nu are rost) si dupa ce am nascut si mi-au venit rushii m-au chemat din nou desi rezultatul celui facut in sarcina a fost bun.I-am intrebat de ce sa-l fac asa de repede si mi-au zis ca asa e procedura.Asa ca m-am conformat...

Kim iti eram datoare cu raspunsul la intrebarea despre hainele anti UV.Am inteles ca hainele obisnuite ne-ar proteja doar 50% si de aceea au inventat mai nou haine anti UV al caror materiale sunt tratate cu niste substante anti UV.Nu stiu cum o fi asta fiindca stau tare prost cu fizica si chimia...
In orice caz pretul unui tricou din ala costa cam 70-80 de euro.

Catrinel siropul de tuse pe care l-am cumparat eu de la farmacie contine urmatoarele:
Ipecacuanha,Aconitum Napellus,Spongia Tosta,Antimonium Tartaricum
Cum este Oana acum? Sper ca i-a trecut tusea.

Loranda ti-am vazut printesadansatoare.Am incercat sa o votez dar nu s-a putut fiindca cica nu pot vota decit pt. 1 singur copil de la acest IP.

Tili nu stiu daca ar fi o solutie buna,dar poate ca ai cumva posibilitatea sa intilnesti alte mamici in aceeasi situatie si va puteti ajuta reciproc?(cind eram eu copil parintii ne trimiteau uneori pe mine si sora mea la verisori simbata seara pina duminica seara,iar in "weekendul" urmator verisorii veneau la noi.Chiar in unele vacante scolare se intimpla asa si noi copiii tare ne mai bucuram).Poate nasii copiilor ar dori sa va ajute ca sa ramineti citeva ore in 2?

Catrinutza cum adica Atomica STIE sa deschida usile de la baie/WC??Markus nu a obervat inca sa apese pe clanta...

Claudia si baietelul meu Markus la inceput pe la 11 luni si jumate facea doar pasi timizi si prefera sa mearga de-a busilea.Stii cum l-am fentat?I-am dat sa "conduca" o masinuta care se poaste impinge de un miner inalt si cu ea nici nu si-a dat seama cind pasea.

Adar eu cind m-am maritat nu prea stiam sa fac nimic in bucatarie.Unde mai pui ca pe vremea aia(1996) nu vazusem in Romania decit f. putine produse asemanatoare ca in Suedia...Cozonac am invatat de-abia la 22 de ani si suedezele se mirau ca eu nu avusesem la scoala ore de menaj ca la ei...Esti tare de tot daca doresti sa deschizi o cofetarie!!

Tania la citi ani se schimba permisul de conducere in tara?Ca eu dupa ce l-am preschimbat aici in Suedia vad ca e valabil pina implinesc 70 de ani... Se fac bineinteles niste controale medicale dar nu trebuie sa ni-l schimbam pina atunci...(poate statul roman are interes sa platiti mereu pt. aceasta reinnoire?)Eu as intreba la politie care este motivul schimbari.(sunt curioasa ce ar raspunde)

Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Mariana, visez ... visez din tot sufletul, dar nu stiu cand va deveni realizabil acest vis. Planurile noastre se indreapta catre o alta directie, insa cumva mai exista o speranta ... adica s-ar putea cumva impaca si capra, si varza
Nici eu n-am stiut sa fac mare branza in bucatarie, dar am invatat in timp. Cred ca asa se intampla cu toate fetele, nu?
Insa eu recunosc, ca cel mai mare si mai bun profesor al meu, a fost Culinarul. Sarumana!

_
adar si MAIA minunea cu ochi mari (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:


Trebuie sa pun si eu iconul asta ca n-am mai intrat pe Dc de-o vreme buna. Si capitolul s-a schimbat de cand absentez.
Saptamana trecuta am fost intr-o alergatura continua dar acum m-am mai linistit. Dupa cum v-am spus, ieri am fost nasi ... nunta frumoasa, distractie (am dantuit de mi-o sarit capacele ) ... oricum mi-a fost dor de asa ceva.
Am pus o poza cu noi doua asteptand nuntasii si o poza cu freza mea
Mai multe va pun cand primesc (sper ) albumul de la fini.

In alta ordine de idei, cu Iulia tot dintr-o belea in alta-s. V-am spus saptamana trecuta ca am mers cu ea la dr. ca simteam eu ca iarasi a facut ceva in gatut. Ei, a consultat-o si mi-a zis ca n-are nimic. De la mine initiativa i-am repetat iarasi analiza de exudat faringian si de data asta i-a iesit stafilococ auriu meticilino sensibil. Am mers cu rezultatul inapoi la pediatra care mi-a zis ca la asa ceva nu trebuie nici un fel de medicamentatie . Mi-a venit sa dau cu ea de toti peretii ... pai la un simplu rosu in gat mi-o infunda de antibiotic si la stafilococ nu-mi da nimic. Am stat vreo doua zile asa cu ea si la un moment dat am observat ca o deranja daca-i atingeam urechiusele. Asa ca am dat fuguta la un medic ORL, care-mi spune ca fata are rosu in gat, ca-l are de ceva vreme si deja i s-a extins la urechiuse ... ca a facut un inceput de otita. Nu stiu daca ma intelegeti dar imi vine sa-i omor pe toti. Capra de pediatra nu vede ca are rosu in gat, nu-i da nimic si mi-o lasa asa pana-mi da in otita. Acum suntem pe antibiotic iarasi, sa tratam urechiusele

Hai ca m-am descarcat acum, ca asa suparata am fost pe toate astea ... Inchei aici ca trebuie sa mergem la "zama acra"
Asa, sa nu uit, ca pana acolo am reusit sa citesc. alinaalex, te rog da-mi adresa si eventual un numar de telefon de la pensiunea in care ati stat voi la Sovata. Mihaser, nu veniti cu noi? Parca tu ziceai ca ai vrea sa mergi acolo.
Va pupacesc acum, fug sa trag ceva pe mine si sa mergem la finuti.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Micaalsa, ti-am trimis PM.
sper ca l-ai primit!
Multa sanatate Iuliei!

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Tili, draga mea, eu te inteleg perfect! mi-e greu mie cu un singur copil, daramite tie cu doi! dar trebuie sa gasesti o varianta mai buna decat sa iei extraveral, asa cum te-au sfatuit si fetele. Eu trag o portie buna de plans daca sunt cu nervii la pamant. Ajutor n-am. Sotul e mai mereu plecat, bunicii...desi sunt in oras, aproiape de noi, maica-mea lucreaza si ma ajuta destul de rar, soacra-mea vine o data la 2 luni si sta 5-10 min. , atata cat sa vada cat a mai crescut Marc...asta e...
Uite, vineri de ex. trebuia sa ajung la dr. ginecolog si nu am gasit pe nimeni sa stea cu Marc. E a nu stiu cata oara cand ma programez si nu ajung. Mi-e si rusine de asistenta de la cabinet...sdi chiar voiam sa ajung... Am plans o juma de ora pe chestia asta, dar m-am linistit.
Ce pot sa-ti spun...sper sa depasesti starea asta si sa reusesti sa-ti gasesti echilibrul...
va pupam!

tre sa fug...pe seara sper mai intru.
pa.
o

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Buna fetele
Am reusit sa va citesc printre picaturi si inainte sa vascriu ce ni s-a intamplat noua vrea sa-i spun Doinei, felicitari pt micutul Andrei si mult succes in continuare.
Cand am citi ce i s-a intamplat Cristinei m-a busit plansul pt ca ceva asemanator an patit si noi ieri.
Eram la tara, veneam de la o vecina cu Ali in brate si in curte la noi am vrut sa o pun in carucir. At a inceput sa tipe si initial am crezut ca am lovit-o la urechiuse unde abia i-am pus cercei. Cert este ca nici acum nu stiu prea bine ce s-a intamplat ci doar ca Ali cand a deschis gura sa tipe a ramas asa cu gura cascata fara sa mai dea aerul afara. Am ridicat-o in brate si i-am suflat in gurita dar nimic, se facuse moale si cred ca a lesinat pret de cateva secunde. Am alergat repede si i-am dat cu apa pe fata, in sfarsit pana la urma si-a revenit si se uita uimita la mine.
Maine o sa ma duc sa-i fac niste analize si mai vad apoi ce fel de investigatii dar de atunci ma tot gandesc si nu stiu ce a fost.
De mica ea cand plange o face in felul acesta fara aer cateva secunda si apoi scoate tipatul afara. Dar de aici si pana a lesina.
E adevarat ca nu dormea de vreo 4 zile(mai rau decat facea ea inainte pt ca nu doarme nici la pranz bine nici noapte) si in dim respectiva se trezise la 6.45. Era si foarte cald afara cam 30 de grade cred pe la 12, dar nu cred ca ac au fost cauzele.
Abia asteptam maine sa ne ducem la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by alinaalex

Tili, draga mea, eu te inteleg perfect! mi-e greu mie cu un singur copil, daramite tie cu doi! dar trebuie sa gasesti o varianta mai buna decat sa iei extraveral, asa cum te-au sfatuit si fetele. Eu trag o portie buna de plans daca sunt cu nervii la pamant. Ajutor n-am. Sotul e mai mereu plecat, bunicii...desi sunt in oras, aproiape de noi, maica-mea lucreaza si ma ajuta destul de rar, soacra-mea vine o data la 2 luni si sta 5-10 min. , atata cat sa vada cat a mai crescut Marc...asta e...
Uite, vineri de ex. trebuia sa ajung la dr. ginecolog si nu am gasit pe nimeni sa stea cu Marc. E a nu stiu cata oara cand ma programez si nu ajung. Mi-e si rusine de asistenta de la cabinet...sdi chiar voiam sa ajung... Am plans o juma de ora pe chestia asta, dar m-am linistit.
Ce pot sa-ti spun...sper sa depasesti starea asta si sa reusesti sa-ti gasesti echilibrul...
va pupam!

tre sa fug...pe seara sper mai intru.
pa.
o

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre






Dar de ce nu-l iei pe Marc cu tine?
Sa nu-mi spui ca nu e voie ca
Eu cind treb sa ajung la dr o iau pe viv cu mine.

Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare
Aveam de gand sa scriu un mesaj mai lung dar se pare ca sunt cam obosita si copiii sunt la ora de facut baie.
Micaalsa, mi-ai placut foarte mult. Coafura nemaipomenita si ti-a venit super, iar toaleta m-a dat pe spate. Poti pune o poza sa vad rochia de sus pana jos?
Fetelor, la noi fuse azi Ziua mamei. La 8 dim. ma scula un telefon surpriza de la Delia sa imi ureze "Happy Mother's Day", iar de aici imi incepu ziua frumos. Daduram o raita pana la magazinul organic unde am avut placuta surpriza de a gasi chiparoase.Acestea sunt florile mele preferate si de vreo 6 ani nu am avut placerea de a le vedea la vanzare prin vreun magazin, pana azi, chiar de Ziua mamei.
Un buchet superb, din 10 fire de chiparoase, la $10. Cam $1 firul. Braga.
Apoi am fost intr-un parc foarte frumos, unde Luca a jucat fotbal, iar Eva a misunat peste tot, facut picnic.
D.a. am fost cu mama in oras sa ne cumparam ceva frumos de ziua noastra. Eu ma alesei cu un set finut rau de tot de lenjerie intima roz.
Ieri am fost intr-un canion cam la o ora jumate de oras. Superb. Aer curat, munte, apa, iarba. Luca s-a plimbat cu barca pe firul apei (barca legata de o sfoara de un pod sau de sot), a "biscuit" , a alunecat in apa si adio incaltari uscate ("1"), Noi am mancat la greu hamburgere si hot dog (cu paine cat ratia mea pe o saptamana), Eva a avut o pofta de mancare nemaipomenita, iar ce a fost cel mai rau, cred ca o si pot numi cumpana, pentru ca a venit un vant puternic, care ne-a luat pur si simplu pe sus, am fost inspirata sa ma asez cu spatele la vant, o avem pe Eva in brate, si am simtit un soc puternic in spate. Am simtit ca mi s-a taiat rasuflarea pe moment. La putin timp il aud pe Luca zbierand. Ce se intamplase? Vantul puternic ne-a zburat umbrela ce era fixata intr-un suport foarte greu de metal, suport ce a zburat drept in spatele meu (Bine ca nu m-a lovit in dunga lui ca m-ar fi nenorocit), iar piciorul umbrelei a zburat drept in fata lui Luca. Ii multumesc lui Dzeu ca ne-a ferit de altceva mai rau. Eva a fost la adapost in bratele mele, dar tata care fusese in spatele meu a zis ca nu o sa mai fiu intreaga. Falca lui Luca umflata, spatele meu vanat.
Iar Cezar cel mai fericit ca a mancat tot ce fusese pe masa, nu am mai reusit sa recuperez nimic din ce pusesem pe gratar. Totul a ajuns pe jos. Sa nu va spun cat am cautat sa ne reperam lucrurile pierdute.
Asta e. Incheiat capitolul, sper ca s-a dus raul.
Asta seara am iesit vreo cateva ore in fata casei pazindu-l pe Luca cum manevreaza skateboardul. Se misca foarte bine pentru varsta de trei ani jumate.
Sunt tare mandra de el.
Va pup si fug sa le fac bnaie la prichindei.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tili spune:

quote:
Originally posted by carmenpit77

Buna fetele
Am reusit sa va citesc printre picaturi si inainte sa vascriu ce ni s-a intamplat noua vrea sa-i spun Doinei, felicitari pt micutul Andrei si mult succes in continuare.
Cand am citi ce i s-a intamplat Cristinei m-a busit plansul pt ca ceva asemanator an patit si noi ieri.
Eram la tara, veneam de la o vecina cu Ali in brate si in curte la noi am vrut sa o pun in carucir. At a inceput sa tipe si initial am crezut ca am lovit-o la urechiuse unde abia i-am pus cercei. Cert este ca nici acum nu stiu prea bine ce s-a intamplat ci doar ca Ali cand a deschis gura sa tipe a ramas asa cu gura cascata fara sa mai dea aerul afara. Am ridicat-o in brate si i-am suflat in gurita dar nimic, se facuse moale si cred ca a lesinat pret de cateva secunde. Am alergat repede si i-am dat cu apa pe fata, in sfarsit pana la urma si-a revenit si se uita uimita la mine.
Maine o sa ma duc sa-i fac niste analize si mai vad apoi ce fel de investigatii dar de atunci ma tot gandesc si nu stiu ce a fost.
De mica ea cand plange o face in felul acesta fara aer cateva secunda si apoi scoate tipatul afara. Dar de aici si pana a lesina.
E adevarat ca nu dormea de vreo 4 zile(mai rau decat facea ea inainte pt ca nu doarme nici la pranz bine nici noapte) si in dim respectiva se trezise la 6.45. Era si foarte cald afara cam 30 de grade cred pe la 12, dar nu cred ca ac au fost cauzele.
Abia asteptam maine sa ne ducem la doctor.



Eu nu stiu cum as fi reactionat! Cel mai probabil as fi lesinat si eu. Sa dea Dumnezeu sa fie bine. sa fie sanatoasa

Poze cu Matei (11 martie 2006) si Mihaita (24 aprilie 2001) aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tili spune:

Ciuf, slava Domnului ca ati scapat fara urmari. Bravo tie ca ai avut prezenta de spirit si v-ati intors cu spatele. Cate pentru voi si cate un pentru fiecare.

Poze cu Matei (11 martie 2006) si Mihaita (24 aprilie 2001) aici.

Mergi la inceput