*Ghiocei de Martie-Aprilie 2006* (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim spune:

quote:
Originally posted by alinaalex

Kim, ai dreptate. Acum incepe greul. De cateva zile ma trezesc cu vreo ora -doua inaintea lui Marc sa apuc sa-i fac in liniste mancarea, sa-mi beau cafeaua, sa fie laptele pregatit. Marele meu noroc e ca doarme pana pe la 9-9 si ceva. Uite, la ora asta nu s-a trezit inca, de aia-s io pe DC Si doarme bine noaptea, ultimele nopti nu s-a mai trezit deloc. Nu mai vrea sa stea in rotobil, circula liber prin casa, tre sa fiu cu okii pe el ca pe butelie. Aseara mi-am facut mancare la 11, dupa ce l-am culcat, la 12 am mancat. Crede-ma, eu mananc in fata calculatorului, cand intru pe DC.
Am avut o sapt. f. incarcata. M-am harnicit si am facut curatenie generala zilele astea, am carat o droaie de lucruri la tzara (avem acolo o casutza, care e acum mai mult pe post de depozit). Tati e plecat de marti, asa ca suntem singurei pana diseara. Acum ies si mai mult afara la plimbare cu el. Nu mai vrea sa stea nici in carucior, se intoarce pe toate partile, vrea numai pe jos! singurel nu merge inca, doar tinut de o manutza, dar asa merge bine. E greu...dar trecem noi si peste asta, nu?

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre



Alinaalex,
Viata noastra e foarte asemanatoare, in fiecare zi ma gandesc cum sa fac sa ma organizez mai bine, sa nu mai am senzatia ca-mi scapa situatia de sub control. Sa am timp pt Alicia si sa reusesc sa fac si treburile in casa (pt confortul meu psihic) fara sa las de pe azi pe maine. Doar ca mandra mea nu mai foloseste rotobilul de mult , ceea ce o face prea autonoma si umblareata, periculos de cataratoare, isi baga nasul peste tot, cum prinde ocazia cum arunca tot pe jos (in cel mai rau caz la gunoi sau in WC!) Noroc ca doarme bine noaptea. Ziua ar sta numai afara, dar tot asa cand in carucior, cand vrea pe jos ori sa-l escaladeze, se aseaza singura, se joaca sa deschida si inchida platoul acela din fata, sa ridica pana in varful lui, cotrobaie prin toate cutiutele, face tot felul de acrobatii de-mi ingheata sangele, se coboara si iar o ia de la inceput. Daca n-o lasa sa-si faca numarul se crizeaza. Eu sper sa se sature de manevra si sa treaca la alte jocuri mai putin periculoase. Deci si eu tot cu ochii pe ea.
O alta asemanare e ca tati e plecat (pt cateva zile in State), e adevarat ca nu mai am de strans si dupa el, dar prefer sa fie aici, conteaza enorm si numai prezenta lui. In orice caz, eu sunt de parere ca cine zice ca nu are nevoie de ajutor minte.
Ei, trecem noi peste toate, astea nu-s probleme, abia am dat si noi de greu si ne plangem. Am vazut o emisiune la tv despre o baby sitter care trebuia sa stea cu copiii surorii ei cateva zile, respectand un program dinainte stabilit, fiind supravegheata, filmata. A aratat cat de greu (uneori imposibil) i-a fost sa se tina de program, contra cronometru, sa se ocupe de fiecare copil in parte cu problemele lui si sa faca toate treburile casnice (f putine momente in care sa mai aiba fun cu copiii). Iar la sfarsit a declarat cat de mult o respecta pt sora ei (mama copiilor) pt ca e capabila sa se ocupe de familia ei atat de bine, fiind pt ea cel mai greu job full time. Deci nu e vb de o superwomen, e vorba de viata de zi cu zi, iar cand ai mai multi copii probabil ca si timpul te invata. Mariana cred ca stie cel mai bine, am tot respectul pt ea.



KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Nshiro, ma bucur ca ne-ai scris si ca esti bine. Sa aveti parte de clipe minunate in noua casa!
Tcelen, Doamne ajuta sa nu fie nimic grav cu Iulian si sanatate multa la toti ca aveti nevoie!
Tili, welcome in clubul nostru! Strumfii tai sunt grozavi cum stau ei acolo in iarba cu flori! cat despre tine, asculta-le pe fete, f bien te-au sfatuit Mihaser (i-a furat vb Andreei) si Irina cu exemple autentice, verificate. Si nu ezita sa ceri ajutor daca simti nevoia, o simpla discutie cu un psiholog poate face minuni, asta ti-o spun din proprie experienta (am avut si eu asta vara nevoie). Mersi pt complimentele la adresa Aliciei, nu e fotomodel, e doar comoara cea mai de pret a lu' mami, cred ca stiti cu toate ce inseamna asta.
De Cat mai stie cineva ceva? a fost cu Ana Lia la operatie?

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

nshiro, Maria e SUPERBA !! Vaaaai, ce rochita frumoasa a avut la ziua ei !! Cu ce a fost tortul, pe dinauntru ?
Mai treci si pe la noi din cand in cand, ca ne facem griji daca faci o pauza mare.

Loranda, vazut micuta dansatoare, e super ! Dar .... numai atat ? Nu ne zici si noua mai multe despre ea si despre tine ? Ce mai faceti ?

Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

PUPAM PE TOATA LUMEA.Am fugit la biblioteca .....sa vad ce mai e nou pe aci....adictia bat-o vina..../CATRINEL...ce pacat ca nu ai filmat momentul din parc!Tati ce a spus de fata lui cea strengarita de pe acum?/Noi suntem bine....si trebuie sa fugim in Romania la sfarfitul lui iunie caci favem nunta in familie pe 30,....acum aflai si eu,una dintre surori va fi mireasa.....motivul grabei....nu-l stiu.....si nici nu voi da cu presupusul....probabil ca sa nu se razgandeasca pretendentul.....fara nici o rautate,asta imi veni in minte,zau.Va pupam din nou!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Catrinutza, ce bine ca ai curte si iese Mariuca la activitati, cred si eu ca nu se plictiseste. Eu am obisnuit-o la bloc pe a amea, parca vad ce sclifosita o sa fie (ca si mine), cand vedeam o furnica deja tzipam.
Nshiro, tocmai ti-am vazut zana, e foarte dulce, cred ca se topeste taica-su dupa ea, si dupa voi amandoua. Sunt curioasa, in pozele in care era imbracata cu rochita rosie langa papusi era ceva eveniment traditional japonez?
Loranda, pfuai ce misto danseaza Anda, cum da ea din picioare si din fundic! ne-ati facut pofta de un dans, acum caut muzica pe cand se trezeste fata o si iau la dans. (Acu' doarme sa recupereze somnul pierdut de ieri.)

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Miha, daaaaa, ploua cu prajituri pe strada mea ... dar ai vazut continuarea????? De la 10.15?????
Dieta trebuie studiata, sa vedem, poate ma duc si la sala ... vedem, vedem!


Irina, asa e, leii au nevoie de laude ... desi nu cred neaparat in chestia cu zodiile. Eu sunt un om care apreciaza talentele celor din jur, si imi place sa-mi fie apreciate talentele. Atata tot. Si mi se pare misto ca la 28 de ani stiu sa fac atatea chestii. Multumesc culinar.ro! Din toata inima!
Bun venit in clubul nostru, daca esti fan Andreea :D

_
adar si MAIA minunea cu ochi mari (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2 spune:

sal,

Sunt pe ultima suta de metri cu pregatirile de turta. Maine pe la orele 19 taiem par de Bia, sper sa nu fie maraicioasa.
Vazut pe aici copii bolnaviori, Tcelen, vai prin ce ai trecut, si noi avem vaccinul ROR in frigider, l-am amanat din cauza de muci si rosu in gat, puteam sa i l facem saptamana asta dar m-am gandit sa nu faca ceva febra si, sa nu care cumva sa lipsim de la petrecere.
La multi ani Roxi, iti doresc sa-ti mearga totul din plin.
Miha, da, vorbesc cu Roxi la tel, nu ne mai saturam sa ne povestim, ei sunt bine, sunt in Bucuresti, dar sunt tare ocupati. Darius e bine din ce in ce mai pretentios si cere multa, multa atentie. Sper sa nu se supere Roxi ca am zis de ei fara sa-i cer permisiunea.
Vazut Copilu ostenit, si dansatoarea Anda, doamne sunt ceva de vis copilasii nostri!
Ciuf, nu am salvat slide-urile, nu ne lasa astia ce-s prosti! tu macar poti sa le comanzi, sotu zise sa nu care cumva sa folosesc cardul pentru comenzi pe net. da ma, Huzband al meu, cardul meu a expirat de mult, si daca tot nu am bani pe el il foloseste Bia la ros!
Apropo de expirat, l-am tot batut la cap pe al meu sot ca mi-a expirat permisul de conducere in noiembrie 2006. Agitatie mare ca sa nu mai conduc ca alea alea ma leaga astia nu stiu ce-mi fac, face el rost de fisa medicala, plateste taxele si ma duc eu frumusel sa depun actele pentru noul permis. la ghiseu ma intrebapolitistul da de ce-l schimbati doamna ca expira abia in noiembrie? Eu raman ca boul la stiti voi ce, ma uit mai bine si vad ca politistul are dreptate! Ii zic, schimba-l dom~le ca nu-mi place poza, de, ce sa zic si io ca ma facui de ras. Noroc ca sotul nu a putut sa mearga cu mine si sa auda ca toata stradania lui a fost in zadar!
Nshiro, ma bucur tare mult ca sunteti bine!
Irina, vrem si noi in club! Bia cand aude ca se deschide usa la baie baga o viteza mama, mama. Directia e deja stiuta, wc. Eu repede sa las capacul, dar ea s-a prins ma pandeste daca nu-s atenta si-l ridica. Nu zic ca peria sta in cada. daca vede ca nu reuseste sa de balaceasca in wc se duce la cabina de dus ia gratarul de la scurgere si-l baga in gura. Ce sa zic, in baie e jale, pe langa toate astea scoate rufele din cos sau din masina de spalat, tuburile de crema le arunca in cada,.....of, of!
Multumim Andreei si Caludiei, de joi am intrat in posesia a 2 perechi de pantofi!

Fetele, Bia a inceput sa bata copii in parc si sa se tavaleasca pe jos daca nu obtine ce vrea. Ce tactica sa aplic ca ma scoate din minti!

Hai pupici, scuze ca nu am raspuns la fiecare, de luni sper sa am mai mult timp!




Bianca Alexandra Iris 15.04.2006


http://community.webshots.com/user/red_tania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_d spune:

Salutare!Salutare!
N-am de gand sa bag ,cu toate ca ar trtebui sa-mi fie un pic mai mult RUSINICA ca n-am intrat.
Noi suntem bine,dar n-am mai intrat nu din cauza nu ne sunteti dragi,dar noi am devenit foarte umblareti.
Eu am inceput fizioterapia,masaj medical si gimastica medicala,asa ca in timpul zilei stau mai mult la ai mei fiind mai aproape de locatia unde prestez.E asa de bine acolo!Ma simt o rasfatata!
Vlad doarme de la 15 la 17 pe balcon la ai mei,unde e mai bine ca in parc.Tata e fan gradinarit si balconul lui arata ca o gradina in miniatura:floarea soarelui,rosii,grau,etc.In plus blocul e inconjurat de multi plopi si de multa ,multa verdeata.De cand are prgramul asta de somn,Vlad mananca mai bine si a facut obrajori mai mari si mai bronzati.Chiar si doctorita s-a mirat ce bine arata.A luat 400 de grame in doua saptamani.
Seara iesim in parc si pe la ora 19 ne ridica Adi(alias "tati") si de obicei nu prea ajungem pe-acasa.
V-am citit cat de des am putut si sunt la curent cu toate,dar n-am avut energia necesara sa scriu(stiu nu exista scuze!)
Vlad a facut primii pasi singurel,dar dupa doi trei isi pierde curajul si abandoneaza.E topit dupa catei si dupa apa(baie,tasnitori,etc).Abia astept sa plecam la sfarsitul lui iunie la mare,dar sunt un pic deprimata ca n-am reusit sa dau jos cele patru kilograme care ma streseaza.
Daca o sa fie foarte cald o sa stam mai mult la ai mei,asa ca sa nu credeti ca v-am uitat.
A!Am reusit performanta ca acum doua saptamani sa plecam singurei in week-end la Poiana Brasov fara Vlad.A fost bine ca ne-am rasfatat,dar a fost rau ca la fiecare copil pe care il vedeam in carut trecand pe langa noi tresaream si ma apuca un dorrr....
Va pupam dulce,dulce si speram sa scriem mai mult altadata.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tili spune:

Salut!
Va multumesc pentru intelegerea pe care mi-ati aratat-o si mi-ar placea sa urmez sfaturile voastre, dar una la mana eu sunt o fire prea sensibila si pun la suflet tot ce se intampla. A doua la mana mama nu ne poate ajuta, pentru ca lucreza in Italia, iar soacra e prea ocupata cu treaba la tara, iar de un ajutor platit nu se poate pune problema pentru ca in perioada asta ne costa scump facultatea sotului. Nu pot decat sa astept sa o termine si sa ni se schimbe cat de cat perspectivele.
Astept sa se trezeasca Matei. Doarme de aproape 3 ore. Am o cocutza matinala, dar pentru ca de ceva timp cei doi flacai ai mei dorm in aceeasi camera, nu mai aud cand se trezeste mezinul. Asa ca mai pot sa dorm inca vreo ora, pentru ca nu zice nimic, mititelul, mai ales daca Mihaita e bucuros sa ii tina de urat. II place sa il faca sa rada in hohote.
Ieri am fost sa il luam pe Mihai de la camin, ca de obicei. Matei se simte ca acasa in grupa fratelui sau. A invatat deja sa scrie, nu conteaza pe ce, pe masa pe hartie, pe manute si pentru ca e mai interesant sa scrii cu o carioca rosie, ne-am intors acasa cu manutele rosii. Partea cea mai imbucuratoare e ca am pus la punct cu educatoarea sa-mi primeasca puiul cel mic in grupa ei de la anul din martie, cand face 2 ani. o sa fie coleg cu fratele lui in grupa pregatitoare. Din toamna lui 2008 o sa intre in grupa mica cu aceeasi educatoare.

Revin mai tarziu ca s-a trezit strumful.
Va sarut.

Poze cu Matei (11 martie 2006) si Mihaita (24 aprilie 2001) aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Tili iubita, capul sus si privirea dreapta! Asa le sade bine moldovencelor!!! Gandeste-te intotdeauna ca daca Dumnezeu ti-a dat 2 copilasi, tot el iti va da si puterea sa ii cresti si sa treci peste greutati. Totul este sa fii calma, sa te controlezi si sa iti amintesti mereu ca sunt 2 copii iubiti si doriti.
Nici pe mine nu ma ajuta nimeni. Doar sotul cand are timp.
Si imi este si mie greu, si pot baga mana in foc ca tuturor fetelor le e greu. O mama care zice ca a creste un copil e lucru usor, ori e nebuna, ori ...
Asa ca, de cate ori ti-e greu si simti ca nu mai poti, fa cum a zis Miha, lasa-l pe sotul tau cu copiii si du-te la sala, 1-2 ore. Sa vezi ce bine iti va fi. Ti-as fi spus sa mergi la o prietena la cafea, insa pentru mine, notiunea de "prietena" nu prea mai exista de cand am nascut, asa ca ... du-te la sala !
Iar daca simti nevoie sa te descarci, sa povestesti ... cat timp nu-ti sufla dusmanii in ceafa, hai si spune-ne noua! Din atatea fete, tot se va gasi una sa-ti dea un sfat bun, care sa-ti ridice moralul!




_
adar si MAIA minunea cu ochi mari (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''



Mergi la inceput