Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Giulia, am citit comunicatul. Foarte frumos si la obiect.

Repet ce am mai scris o data: tocmai de asta mi-a placut atitudinea fetei ca a readus in actulitate o stare de lucruri pe care nimeni nu vrea sa puna degetul. Iar adultii, din motive pur politice doresc sa o perpetueze.

Sustin atitudinea Sabinei pentru ca ea ne arata exact ce ar trebui sa facem cu totii - sa ne respectam si toleram reciproc. Suntem cu totii cetateni ai Romaniei.

Cateodata e nevoie de actiuni provocatoare, dar legale si pasnice pentru a intra in normalitate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Pentru mine ramane o intrebare:

Pe data de 1 decembrie este liber oficial. 1 decembrie 2012 a cazut sambata.
Daca toate chestiile astea s-au intamplat vineri pe 30 noiembrie, sau luni, dupa... ar trebui sa ne dea de gandit.

Sa nu uitam ca noi vorbim de cetateni romani.


de ce nu s-a intervenit atunci? pe 30 noiembrie sau luni, dupa? am asteptat data de 15 martie sa ne razbunam? asa se rezolva problemele? fii convinsa ca daca atunci se afla despre faptul ca nu sunt lasati sa cante imnul ar fi existat reactii. si multi dintre cei care acum condamna gestul "mini-eroului national" ar fi fost pe partea cealalta a baricadei.


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Omiti un lucru. Planurile sunt extrem de diferite: atunci, in decembrie, nu au intervenit autoritatile cu legea-n mana, adultii deci, iar acum a reactionat pasnic un copil.

Nu cred ca se poate pune egalitate. Peste tot in lumea asta, in momentul in care cetatenii se simt neprotejati sau nedreptatiti de autoritati intr-o anumita privinta protestul pasnic al acelor oameni este acceptat ca o cale normala de a atrage atentia.

Ia in calcul numai protestele celor de la Noua Dreapta in momentele in care se organizeaza marsurile gay. Nu trebuie sa fii de acord cu unii sau cu altii, e clar ca pot fi considerate provocatoare, dar sunt proteste pasnice si legale in virtutea dreptului la opinie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Comentariul meu (desi nu mie mi-a fost cerut) este ca directorul a gresit. Trebuia sa lase in ziua respectiva sa se cante atat imnul Romaniei, cat si imnul Ungariei. Si sa ceara ca toata lumea sa respecte o sarbatoare, si anume ziua Ungariei.

Asta nu face mai diferit gestul ostentativ al fetitei. Nu, nu-l vad deloc pozitiv, dimpotriva - de altfel cum a spus si ea - unul razbunator si incitant la cearta.

pe 1 Decembrie...ziua Ungariei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Giulia, cine sa intervina atunci? Ca nu inteleg? Sabina de 15 ani?
Sau adultii, profesorii?

Nu stim daca s-a intervenit sau nu. Nu avem date despre faptele ulterioare acelei intamplari.

Dar daca adultii/profesorii nu au luat nicio masura, da, asteptam ziua de 15 martie, pentru ca stim sigur ca atunci se vor lua masuri.
Este ziua cea mai propice pentru a arata legal si pasnic ca lucurrile nu mai pot continua gresit.

Sincera sa fiu, eu cred ca noi toti, atunci cand avem de facut o cerere cautam o zi sau un moment favorabil noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Pentru mine ramane o intrebare:

Pe data de 1 decembrie este liber oficial. 1 decembrie 2012 a cazut sambata.
Daca toate chestiile astea s-au intamplat vineri pe 30 noiembrie, sau luni, dupa... ar trebui sa ne dea de gandit.

Sa nu uitam ca noi vorbim de cetateni romani.


de ce nu s-a intervenit atunci? pe 30 noiembrie sau luni, dupa? am asteptat data de 15 martie sa ne razbunam? asa se rezolva problemele? fii convinsa ca daca atunci se afla despre faptul ca nu sunt lasati sa cante imnul ar fi existat reactii. si multi dintre cei care acum condamna gestul "mini-eroului national" ar fi fost pe partea cealalta a baricadei.


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Pentru ca sunt copii si asta au stiut ei sa faca.Pentru ca acolo sunt inconjurati de profesori maghiari care nu au stiut sau nu au vrut sa medieze situatia.Ce te asteptai sa faca copiii in acea zi?Sa cheme televiziunile,Pro tv-ul?Au asteptat sa vina ziua de 15 martie ca sa le arate colegilor ceea ce au simtit ei de 1 decembrie.
Poate daca domnul director ar fi stiut sa fie impartial si ar fi sanctionat atutidinea elevilor maghiari si le-ar fi vorbit elevilor si le-ar fi spus ca in acel liceu nu se tolereaza un asemenea comportament,daca le-ar fi arata o poza de genul cum ai tu la avatar,poate totul ar fi fost altfel.
Altfel..tu ca si copil ,roman,in Romania,sa simti ca nimeni nu te sustine si sa fii pedepsit pentru faptele tale pe cand celorlalti le-au fost trecute cu vederea,faci ceea ce iti trece prin cap ca sa semnalezi ca ceva nu este in ordine acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Da, Viviana, ma refeream la autoritati, la adulti...poate chiar si un mesaj pe facebook (ca vad ca se poarta).
eu in continuare nu sunt de acord cu gestul acestei fetite...asa cum nu sunt de acord si condamn gesturile obscene si comportamentul maghiarilor de 1 dec (daca sunt adevarate).
consider ca adultii sunt cei vinovati: parintii in primul rand, profesorii si autoritatile. de ce nu putem sa ii invatam pe copiii nostri sa se tolereze, sa traiasca in pace indiferent de rasa, etnie,orientare politica sau sexuala? e chiar asa de greu? de ce otravim sufletul unor copii inocenti, instigandu-i la ura? de ce stam ancorati in trecut?
si eu mi-am luat nenumarate batai si injurii in fata blocului cand eram copil pentru simplul motiv ca sunt maghiara (pt ei eram bozgoroaica oricum), dar nu ii urasc pe romani...si nu mi-am invatat copilul sa ii urasca...ce ar fi sa raman si eu ancorata in trecut si sa ma manifest de cate ori mi se da ocazia cu violenta sau ura pe motiv ca atunci demult candva cativa romani m-au batut? asta este ceea ce fac acesti oameni care continua aceasta lupta fara rost...de asta nu pot sa fiu de acord cu nici o parte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

sunt total de accord cu giulia si nu am nici o origine maghiara un pic rusa de la bunica paterna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Giulia, eu vreau sa te intreb 2 lucruri:

1. Unde s-au desfasurat si care a fost amploarea contra-manifestatiilor etnicilor maghiari de bine care au fost oripilati de purtarea doliului de 1 decembrie sau de spanzurarea papusii cu chipul lui Avram Iancu?

2. De ce crezi tu ca sasii sau tatarii (minoritati etnice din Romania, la fel ca si cea maghiara) nu au porecle puse de catre romani (eu nu am auzit sa existe, insa nu cred ca e roman care sa nu stie de termenul "bozgor") iar convietuirea cu ei este una pasnica si fructuoasa de ambele parti? Oare faptul ca nu-si fac propriul drapel, ca nu poarta doliu de Ziua Romaniei, ca respecta simbolurile statului in care traiesc sa aiba vreo legatura cu succesul acestei convietuiri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Giulia, eu vreau sa te intreb 2 lucruri:

1. Unde s-au desfasurat si care a fost amploarea contra-manifestatiilor etnicilor maghiari de bine care au fost oripilati de purtarea doliului de 1 decembrie sau de spanzurarea papusii cu chipul lui Avram Iancu?

2. De ce crezi tu ca sasii sau tatarii (minoritati etnice din Romania, la fel ca si cea maghiara) nu au porecle puse de catre romani (eu nu am auzit sa existe, insa nu cred ca e roman care sa nu stie de termenul "bozgor") iar convietuirea cu ei este una pasnica si fructuoasa de ambele parti? Oare faptul ca nu-si fac propriul drapel, ca nu poarta doliu de Ziua Romaniei, ca respecta simbolurile statului in care traiesc sa aiba vreo legatura cu succesul acestei convietuiri?

la prima intrebare nu stiu sa iti raspund. pot doar sa spun ca e urat gestul si nu il aprob deloc.
probabil ceilalti etnici nu sunt atat de numerosi si nu au de impartit teritorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Giulia, eu vreau sa te intreb 2 lucruri:

1. Unde s-au desfasurat si care a fost amploarea contra-manifestatiilor etnicilor maghiari de bine care au fost oripilati de purtarea doliului de 1 decembrie sau de spanzurarea papusii cu chipul lui Avram Iancu?

2. De ce crezi tu ca sasii sau tatarii (minoritati etnice din Romania, la fel ca si cea maghiara) nu au porecle puse de catre romani (eu nu am auzit sa existe, insa nu cred ca e roman care sa nu stie de termenul "bozgor") iar convietuirea cu ei este una pasnica si fructuoasa de ambele parti? Oare faptul ca nu-si fac propriul drapel, ca nu poarta doliu de Ziua Romaniei, ca respecta simbolurile statului in care traiesc sa aiba vreo legatura cu succesul acestei convietuiri?

la prima intrebare nu stiu sa iti raspund. pot doar sa spun ca e urat gestul si nu il aprob deloc.
probabil ceilalti etnici nu sunt atat de numerosi si nu au de impartit teritorii.

Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


Cu singurul amendament ca impartirea de teritorii este anticonstitutionala, deci ilegala in Romania.

Mergi la inceput