Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ha,acum incepem sa demonstram de fapt ca fetita nu respecta Romania....

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Sau ca nu toti romanii considera ca-i reprezinta.
Fetita ii reprezinta pe anumiti romani mai "verzi" si mai turbulenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

si ce rezolva cu protestul?




Isi reafirma dreptul de a-si arbora simbolurile nationale. Si arata autoritatilor (in mod pasnic) ca s-au saturat sa fie discriminati in propria tara.
Nu vad de ce nu as putea in tara numita Romania sa ies pe strada cu cocarda tricolora la piept pentru ca altcineva se declara jignit. Tara se numeste ROMANIA, si constitutia imi garanteaza dreptul asta.

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


nu stiu cat de pasnic e sa calci coroane cu tricolorul ungar in picioare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Oare elevii romani au cerut in mai multe scoli (nu numai din Ardeal) sa cite imnul Romaiei pe 1 decembrie sau numai unde conflictul mocnea?
Ca nu prea ii vad eu pe elevi atit de patrioti sa ceara sa cinte imnul asa de pomana.

Normal ca au dreptul sa cite imnul Romaniei ....dar eu cred ca au cam cautat motiv de scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Mie nu-mi vine sa cred ce citesc la subiectul asta...oameni mai mult decat rezonabili, Viviana, desprecopii, Marius, multi altii umbla acum cu faclia razboiului sa ardem vrajitoarele...


Asta este una dintre cele mai urate si dezechilibrate fraze pe care mi-a fost dat sa le citesc aici.
Dezechilibrate pentru ca insasi sintagma "sa ardem vrajitoarele" este pusa cu incapatanare in mintea, sufletul si gandirea unor persoane fara prea multa reflectie din partea autorului.

"Sa ardem vrajitoarele" este ea inasasi o miniinstigare la adresa celor care pur si simplu au o opinie diferita.

A_Iulia, iti respect opinia mai mult decat iti inchipui si crezi. Dar vezi, tu, pana la postarea ta nimeni, nu a combatut contra atacand persoanele pro.

Daca ai fi vazut emisiunea de la Realitatea, de aseara, ai fi aflat ca acea fetita poarta deseori la scoala insemnele nationale.


In nu stiu ce postare ne intrebai, pe noi astia, ce pregatim rugul, daca ne place ca la Cluj s-a calcat steagul Ungariei in picioare.
Ce intrebare e asta?
Cum ai putut macar sa gandesti sa o pui?
Sabina nu are nicio vina ca un exaltat, nationalist, extremist a calcat in picioare acel steag.
Noi cei care suntem de acord cu gestul fetitei ce legatura avem cu un individ certat cu etica si morala?
Logica: daca ne-a placut o anumita atitudine e obligatoriu sa ne placa si alta atitudine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Este o vorba "ideea a fost buna, dar cand s-a transformat in regula a devenit proasta".
Sentimentele de toleranta, nediscriminare ....unii se nasc cu ele, altii le invata, mai departe intervine educatia, intelectul, emanciparea, mediul in care traiesti si toate isi pun amprenta comportamentului uman.

Am mai scris si la alte subiecte afect+intelect=comportament. Cand cele doua sunt ok si comportamentul nostru este ok, dar daca una dintre ele lipseste se vede in comportamanet.


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pentru mine ramane o intrebare:

Pe data de 1 decembrie este liber oficial. 1 decembrie 2012 a cazut sambata.
Daca toate chestiile astea s-au intamplat vineri pe 30 noiembrie, sau luni, dupa... ar trebui sa ne dea de gandit.

Sa nu uitam ca noi vorbim de cetateni romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.


Nu vad rostul aducerii discutiei pe "taram" personal, dar totusi, ca sa iti satisfac curiozitatea, afla ca eu serbez ziua Olandei laolalta cu ceilalti cetateni olandezi (pe strada, la manifestari, samd), iar pe aia a Romaniei acasa, la vreun restaurant cu specific romanesc, la biserica noastra sau la ambasada. Si crede-ma ca nu iau la bataie olandezii imbracati in portocaliu intalniti in cale in ziua aia.
La fel fac si spaniolii al caror centru cultural din zona asta e fix vizavi de casa mea; de ziua Spaniei miroase a paella de te-nnebuneste, beau sangria si auzi ritmuri de castaniete, iar de ziua Olandei isi pun sabotii in picioare, iau laleaua-n dinti si ies pe strada sa serbeze cu olandezii dimpreuna.

E firesc ca minoritatile sa aiba dreptul lor de manfestare culturala si chiar politica (daca asa le e vrerea). Insa acele minoritati nu au dreptul sa impuna nimic majoritatii, altfel se ajunge la situatii absolut paranoice gen "Sharia Zone" din Londra, unde strazile cica sunt "patrulate" de musulmani care fac "legea" pe acel teritoriu. O aberatie si-un atac fatis la adresa suveranitatii Marii Britanii! Daca incearca autoritatile sa faca ceva, se zbiara ca din gura de sarpe ca le sunt incalcate drepturile musulmanilor, care sunt, e drept, majoritari in acele cartiere.

Acum in Olanda e un mare scandal referitor la Protectia copilului, institutia care, ca si in Romana, monitorizeaza buna crestere a copiilor olandezi. Unei mame de orgine turca i-a fost luat un copil in varsta de 5 luni acum 9 ani (!) si plasat intr-o familie de lesbiene. Legea permite lucrul acesta in Olanda. Mai apoi s-a incercat si luarea celorlalti 2 copii ai familiei pentru ca erau maltratati; parintii au fost insa mai "iuti" si i-au expediat la bunici, in Turcia. Fapta pentru care parintii au si stat la inchisoare.
Iar acum, la 9 ani dupa punerea in plasament a mezinului, mama face scandal in presa si chiar apeleaza la prim-ministrul turc (??!!??) sa o ajute sa-si recapete baiatul pentru ca, in conformitate cu normele islamice, copilul nu are voie sa fie crescut de lesbiene. Deci fix ca nuca-n gard! Aceasta mama, care nu vorbeste un singur cuvintel olandeza, vrea ca Olanda sa functioneze dupa cum pofteste dansa. Ieri au fost manifestatii ale etnicilor turci care pledau pentru plasarea copiilor musulmani in familii musulmane, dar ce te faci ca acele familii nu exista in baza de date a Protectiei copilului, nu se ofera niciodata sa gazduiasca copiii in nevoie! (ca o paranteza, copilul e de 9 ani in familia de lesbiene, ele au invatat limba turca pentru a-l putea invata si pe el, petrec toate vacantele in Turcia pentru ca el sa nu se rupa de cultura sa, samd)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Pentru mine ramane o intrebare:

Pe data de 1 decembrie este liber oficial. 1 decembrie 2012 a cazut sambata.
Daca toate chestiile astea s-au intamplat vineri pe 30 noiembrie, sau luni, dupa... ar trebui sa ne dea de gandit.

Sa nu uitam ca noi vorbim de cetateni romani.


de ce nu s-a intervenit atunci? pe 30 noiembrie sau luni, dupa? am asteptat data de 15 martie sa ne razbunam? asa se rezolva problemele? fii convinsa ca daca atunci se afla despre faptul ca nu sunt lasati sa cante imnul ar fi existat reactii. si multi dintre cei care acum condamna gestul "mini-eroului national" ar fi fost pe partea cealalta a baricadei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, si anume ca in Canada toleranta e maxima, bullying de orice fel NU este tolerat si toata lumea accepta pe toata lumea. canada este o tara multiculturala unde fiecare are dreptul sa-si exprime dragostea fata de origini asa cum doreste. Nimeni nu isi permite sa spuna nimic despre cei dintr-o alta cultura ptr. ca NU este acceptat. Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. In schimb, exista conceptul de acceptiune, exista respect ptr. cel de langa tine, indiferent de unde vine, ACUM e AICI! ceea ce-i da exact atatea drepturi ca oricui altcuiva, fie el chiar si canadian get-beget, de 10 generatii-ncoace.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





OK, aplica ceea ce ai scris mai sus la ambele parti, ca sa zic asa. Si in cazul fetei cu tricolorul de ziua Ungariei si in cazul colegilor si profesorilor ei cu interdictiile de a canta imnul, gesturile obscene si purtarea doliului de ziua Romaniei. ca sa evitam dublul standard.

"Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. ", spui tu. A sustinut fata aceea asa ceva, eu asta nu am auzit ? Ea a recunoscut doar ca a fost un protest intentionat la ceea ce s-a intamplat de 1 Decembrie, in aceeasi scoala, ceea ce e departe de ce spui tu. In schimb aceasta este una din replicile favorite in disputele inter-etnice romano-maghiare.




Lali, eu cred ca exact aia fac; aplic ce am scris ptr. ambele parti. Tot spun ca eu nu sunt de partea nimanui si ca au gresit toti. Ultima care a gresit e fata; pardon, e cel care a amenintat-o. Asta dupa ce directorul a gresit cand nu a acceptat sa se cante imnul national. Sa fiu sincera pana la capat, eu cred cu tarie ca imnul ar trebui cantat in fiecare dimineata in fiecare scoala.

referitor la al doilea paragraf, raspundeam la o intrebare. Te rog, reciteste si intrebarea citata, nu numai raspunsul meu.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





OK, am inteles.

Am si recitit, dar nu inteleg la ce intrebare raspundeai. Redau toata discutia respectiva :


Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Asta-i sora cu violul meritat pentru ca fusta era prea scurta...

Katya, poate pentru ca nu ar trebui sa-ti fie frica sa porti orice bentita oricand ? Pune-te in situatie, pana la urma si in Canada sunt
mai multe nationalitati, cam cum ti s-ar parea sa-ti fie frica sa porti o bentita cu frunza de artar ?





Daca la scoala unde merge fetita mea ar fi majoritari pakistanezi, cu ore predate in limba lor (chiar nu stiu cum ii zice, nu radeti de mine ), de ziua pakistanezilor de pretutindeni, eu ni mi-as lasa fata la scoala cu frunza de artar in frunte! Pur si simplu din respect fata de cei de langa noi. Dar deja vorbim de Canada... alta mentalitate.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





O intrebare: protestul pasnic (asa cum a fost cel al fetei, pasnic, in limitele legii, fara obscenitati) are o mare legatura pe continentul american cu libertatea cuvantului. Ma mira ca spui ca in Canada e alta mentalitate. Sau ce e valabil in SUA nu e valabil in Canada ?




Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, si anume ca in Canada toleranta e maxima, bullying de orice fel NU este tolerat si toata lumea accepta pe toata lumea. canada este o tara multiculturala unde fiecare are dreptul sa-si exprime dragostea fata de origini asa cum doreste. Nimeni nu isi permite sa spuna nimic despre cei dintr-o alta cultura ptr. ca NU este acceptat. Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. In schimb, exista conceptul de acceptiune, exista respect ptr. cel de langa tine, indiferent de unde vine, ACUM e AICI! ceea ce-i da exact atatea drepturi ca oricui altcuiva, fie el chiar si canadian get-beget, de 10 generatii-ncoace.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA



Mergi la inceput