Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Giulia, eu vreau sa te intreb 2 lucruri:

1. Unde s-au desfasurat si care a fost amploarea contra-manifestatiilor etnicilor maghiari de bine care au fost oripilati de purtarea doliului de 1 decembrie sau de spanzurarea papusii cu chipul lui Avram Iancu?

2. De ce crezi tu ca sasii sau tatarii (minoritati etnice din Romania, la fel ca si cea maghiara) nu au porecle puse de catre romani (eu nu am auzit sa existe, insa nu cred ca e roman care sa nu stie de termenul "bozgor") iar convietuirea cu ei este una pasnica si fructuoasa de ambele parti? Oare faptul ca nu-si fac propriul drapel, ca nu poarta doliu de Ziua Romaniei, ca respecta simbolurile statului in care traiesc sa aiba vreo legatura cu succesul acestei convietuiri?

la prima intrebare nu stiu sa iti raspund. pot doar sa spun ca e urat gestul si nu il aprob deloc.
probabil ceilalti etnici nu sunt atat de numerosi si nu au de impartit teritorii.



Cu singurul amendament ca impartirea de teritorii este anticonstitutionala, deci ilegala in Romania.




ma refeream la eterna poveste cu al cui e Ardealul.

nu tin partea nimanui, mi-as dori doar sa se termine odata pt totdeauna aceasta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si eu as dori ca lucrurile sa evolueze de asa natura incat discutiile de genul "al cui e Ardealul" sa fie istorie.

De aceea ceea ce se intampla in ultimul timp, dupa o perioada lunga de acalmie si de incercari sincere de a construi altceva, ma ingrijoreaza.

Insa provocarile trebuie sa inceteze de ambele parti ca sa se poata vorbi de o reala dorinta de progres in directia dorita.

Iar autoritatile ar trebui sa sanctioneze incalcarile legii indiferent de ce parte vin si sa separe planurile discutiilor la nivel inalt de provocarile ilegale. Cat e talmes-bales orice fel de discutii si afirmatii, oricat de absurde si deranjante sunt posibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
la prima intrebare nu stiu sa iti raspund. pot doar sa spun ca e urat gestul si nu il aprob deloc.
probabil ceilalti etnici nu sunt atat de numerosi si nu au de impartit teritorii.


Wow! Nici nu-mi vine sa cred ca ai scris asa ceva!
Ce teritorii, ce impartire?? Romania e stat suveran si indivizibil!! Sta scris mare de tot in Constitutie!
Mie mi-era clar demult, insa ce scrii tu aici vine ca o confirmare.
Q.E.D.

Si tocmai tu pledezi pentru toleranta, intelegere, sa ne iubim si sa convietuim... cum? Cum pot avea eu toleranta pentru idei ca cea exprimata de tine, cand ambii mei bunici au fost raniti in razboaiele pentru apararea tarii, a Romaniei? :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, si anume ca in Canada toleranta e maxima, bullying de orice fel NU este tolerat si toata lumea accepta pe toata lumea. canada este o tara multiculturala unde fiecare are dreptul sa-si exprime dragostea fata de origini asa cum doreste. Nimeni nu isi permite sa spuna nimic despre cei dintr-o alta cultura ptr. ca NU este acceptat. Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. In schimb, exista conceptul de acceptiune, exista respect ptr. cel de langa tine, indiferent de unde vine, ACUM e AICI! ceea ce-i da exact atatea drepturi ca oricui altcuiva, fie el chiar si canadian get-beget, de 10 generatii-ncoace.




OK, aplica ceea ce ai scris mai sus la ambele parti, ca sa zic asa. Si in cazul fetei cu tricolorul de ziua Ungariei si in cazul colegilor si profesorilor ei cu interdictiile de a canta imnul, gesturile obscene si purtarea doliului de ziua Romaniei. ca sa evitam dublul standard.

"Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. ", spui tu. A sustinut fata aceea asa ceva, eu asta nu am auzit ? Ea a recunoscut doar ca a fost un protest intentionat la ceea ce s-a intamplat de 1 Decembrie, in aceeasi scoala, ceea ce e departe de ce spui tu. In schimb aceasta este una din replicile favorite in disputele inter-etnice romano-maghiare.




Lali, eu cred ca exact aia fac; aplic ce am scris ptr. ambele parti. Tot spun ca eu nu sunt de partea nimanui si ca au gresit toti. Ultima care a gresit e fata; pardon, e cel care a amenintat-o. Asta dupa ce directorul a gresit cand nu a acceptat sa se cante imnul national. Sa fiu sincera pana la capat, eu cred cu tarie ca imnul ar trebui cantat in fiecare dimineata in fiecare scoala.

referitor la al doilea paragraf, raspundeam la o intrebare. Te rog, reciteste si intrebarea citata, nu numai raspunsul meu.




OK, am inteles.

Am si recitit, dar nu inteleg la ce intrebare raspundeai. Redau toata discutia respectiva :


Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Asta-i sora cu violul meritat pentru ca fusta era prea scurta...

Katya, poate pentru ca nu ar trebui sa-ti fie frica sa porti orice bentita oricand ? Pune-te in situatie, pana la urma si in Canada sunt
mai multe nationalitati, cam cum ti s-ar parea sa-ti fie frica sa porti o bentita cu frunza de artar ?





Daca la scoala unde merge fetita mea ar fi majoritari pakistanezi, cu ore predate in limba lor (chiar nu stiu cum ii zice, nu radeti de mine ), de ziua pakistanezilor de pretutindeni, eu ni mi-as lasa fata la scoala cu frunza de artar in frunte! Pur si simplu din respect fata de cei de langa noi. Dar deja vorbim de Canada... alta mentalitate.




O intrebare: protestul pasnic (asa cum a fost cel al fetei, pasnic, in limitele legii, fara obscenitati) are o mare legatura pe continentul american cu libertatea cuvantului. Ma mira ca spui ca in Canada e alta mentalitate. Sau ce e valabil in SUA nu e valabil in Canada ?




Cred ca nu s-a inteles ce am vrut sa spun, si anume ca in Canada toleranta e maxima, bullying de orice fel NU este tolerat si toata lumea accepta pe toata lumea. canada este o tara multiculturala unde fiecare are dreptul sa-si exprime dragostea fata de origini asa cum doreste. Nimeni nu isi permite sa spuna nimic despre cei dintr-o alta cultura ptr. ca NU este acceptat. Atitudinea de "eu am fost aici primul, deci am intaietate si eu is cel mai tare, destept, frumos" aici Nu exista. In schimb, exista conceptul de acceptiune, exista respect ptr. cel de langa tine, indiferent de unde vine, ACUM e AICI! ceea ce-i da exact atatea drepturi ca oricui altcuiva, fie el chiar si canadian get-beget, de 10 generatii-ncoace.





E vorba d erespectarea drepturilor si de libertatea de exprimare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Coracora, Giulia a explicat ca se refera la eterna poveste cu "al cui este Ardealul".

Poveste veche pe care si copiii de azi o invata la scoala.

Te rog nu-i atribui ganduri pe care nu le are.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
la prima intrebare nu stiu sa iti raspund. pot doar sa spun ca e urat gestul si nu il aprob deloc.
probabil ceilalti etnici nu sunt atat de numerosi si nu au de impartit teritorii.


Wow! Nici nu-mi vine sa cred ca ai scris asa ceva!
Ce teritorii, ce impartire?? Romania e stat suveran si indivizibil!! Sta scris mare de tot in Constitutie!
Mie mi-era clar demult, insa ce scrii tu aici vine ca o confirmare.
Q.E.D.

Si tocmai tu pledezi pentru toleranta, intelegere, sa ne iubim si sa convietuim... cum? Cum pot avea eu toleranta pentru idei ca cea exprimata de tine, cand ambii mei bunici au fost raniti in razboaiele pentru apararea tarii, a Romaniei? :(



cred ca ai inteles gresit...ma acuzi de ceva fara sa intelegi ce am zis eu. am zis ca probabil din cauza ardealului si a vesnicei povesti exista aceasta ura intre romani si maghiari, nu ca eu as dori sa se divizeze romania. sunt doua chestii total diferite. reciteste, te rog, inca o data postarea mea. a fost un raspuns la o intrebare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Coracora, Giulia a explicat ca se refera la eterna poveste cu "al cui este Ardealul".

Poveste veche pe care si copiii de azi o invata la scoala.

Te rog nu-i atribui ganduri pe care nu le are.





multumesc, viviana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Coracora, Giulia a explicat ca se refera la eterna poveste cu "al cui este Ardealul".

Poveste veche pe care si copiii de azi o invata la scoala.

Te rog nu-i atribui ganduri pe care nu le are.


Imi pare rau, raman la opinia exprimata anterior.
Pentru mine subiectul asta este unul incheiat, mi s-a confirmat ceea ce stiam de-o viata, nimic nou sub soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Coracora, Giulia a explicat ca se refera la eterna poveste cu "al cui este Ardealul".

Poveste veche pe care si copiii de azi o invata la scoala.

Te rog nu-i atribui ganduri pe care nu le are.


Imi pare rau, raman la opinia exprimata anterior.
Pentru mine subiectul asta este unul incheiat, mi s-a confirmat ceea ce stiam de-o viata, nimic nou sub soare.


pacat si trist in acelas timp....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Funar nu a pierdut ocazia sa se faca remarcat ca un aparatori al romanismului si sa acuze suferinta romanilor din zona Harcov.


Mergi la inceput