Cum sa evitam televizorul si calculatorul?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi sunt la discretie (tv/pc/mobil). Nu abuzeaza de ele deloc, pt ca mai mereu are altceva de facut.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mai eu sunt impresionata ca ai vostri nu abuzeaza...al meu abuzeaza..cat poate/cand poate. Si el are alte lucruri de facut...dar cand incepe sa se joace e cumplet acaparat de acel joc.

Viviana cum ai rezolvat adictia la jocurile respective? Eu vad ca el devine mult prea implicat cu orice joc (jocurile nu sunt mai niciodata violente, sunt foarte pasnice in general..acum creste dragoni cu pasiune).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Fii-mea nu avea voie la calculator in timpul saptmanii. Exceptie faceau zilele cand avea proiecte.

Pana asta-toamna PC_ul a stat la noi in dormitor. Acu' la 15 ani il are la ea in camera. Sta zilnic cate o ora-doua.

A avut niste jocuri de care devenise dependenta, insa am intervenit si s-a rezolvat.

Nu se uita la televizor decat rareori.


nu pot sa zic decat, wow!!!!

sunt sigura ca este inscrisa la activitati extrascolare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

parintii care cred ca , computerul/tv le face copiii mai destepti sau macar ii tzine in pas cu technologia, ar trebui sa studieze un pic problema.

eu , din cate am citit , am aflat ca sunt atitea studii care spun clar, ca, computerul /tv ii afecteaza pe copii, mai ales pe cei la virste fragede(sub 5-6 ani).
-fizic(probleme de sanatate la articulatii, git, spate)
-emotional(izolare, temperament)
-intelectual(lipsa de creativitate, imaginatie, exprimare lingvistica,deficit de atentie)
-moral (violentza, limbaj urit...nonsens)

celulele creierului permanent, produce mai multa adrenalina care este pur si simplu nociva pt creier...mai ales la virstele fragede cand creierul se dezvolta.
sunt undele magnetice...la fel, f. nocive.
aviz celor care lasa tv sa mearga singur toata ziua...lasa copii in fatza la computer, sau cu telefonul mobil la ureche...

si computerul poate deveni o adictie ca si drogurile, alcoolul... asa ca imaginatzi-va daca un copil incepe de la 2-3 ani sa foloseasca computerul si sa nu fie controlat/monitorizat...unde se poate ajunge in 10 ani.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Numai un pic as nuanta ce spune michelle - in legatura cu PC/laptop/tablete

cata vreme ne obisnuim copiii ca astea sunt instrumente de lucru (teme, proiecte, hobby gen digital art, prelucrare foto filme ori mai stiu eu ce) eu cred ca sunt ok - coordonat cu varsta si integrat in totalul de activitati ale unui copil.

si partea de "pierdut vremea" - desene, filme, jocuri - e ok tot asa intr-un ansamblu de activitati.

lucrurile devin problematice cand PCul elimina sau minimalizeaza restul activitatilor si interactiunilor.

la TV in plus fata de PC apare situatia periculoasa - merge in fundal. cred ca duce la o suprasolicitare a simturilor, chiar daca este "in fundal" si nu activitatea principala.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaelca spune:

Mie cel mai la obiect si cel mai onest raspuns la aceasta falsa problema - scuzati, e parerea mea - mi se pare cel de mai sus, in care se spune ca desi toate gadgeturile sunt la discretie, copilul are mereu ceva de facut si, prin urmare, nu abuzeaza.

Problema e falsa pentru ca niciodata (adica niciodata, niciodata, niciodata) copilul nu va prefera sa stea la computer decat daca mama sau figura parentala principala e indisponibila. Nu cred ca exista vreun copil (si, rogu-va nu incepeti cu 'ba al meu', 'ba al meu' ca nu despre asta e vorba in propozitie) care, pus fiind sa aleaga intre nushce joc si 'hai cu mama sa taiem legume si sa ni le bagam in nas' sau 'hai cu tata sa pescuim cu mamaliga' va alege prima varianta.

O va alege doar daca vrea sa spuna ceva; ca e suparat, mai precis si nu va mai 'prefera'. Si asta se intampla dupa 6-7 ani.

Asa ca una din doua:
- ori ne ferim copilul de TV/calculator devenind mult mai disponibili (nu numai 'fizic')
- ori, in cazul in care nu putem, controlam la sange 'calitatea programelor artistice' si that's that. Si ma indoiesc profund ca nivelul si cantitatea de violenta (in mediu controlat) le depasesc pe cele la care sunt expusi copiii in familie (stiu, stiu, toata lumea care scrie aici are o viata de familie exemplara, nici prin cap nu-mi trece sa insinuez ceva) si la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu nu ma uit la televizor. Pot trece si saptamani intregi fara sa-l deschid.
Nu are cine stie ce activitati extrascolare. Este o mare pierzatoare de timp. Marti din 2 in 2 saptamani merge la un club de conversatie si in fiecare vineri la cursuri de engleza.

Devenise dependenta de minecraft si inca nu stiu ce joc pe care le juca cu o gasca de baieti.
A fost prima oara cand l-am rugat pe ta-su sa intervina. Le-a taiat scurt, a fost scandal, in timp ce eu i-am creat toate conditiile de a-si reinveta prietenii si reevalua timpul liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Micaelca

Mie cel mai la obiect si cel mai onest raspuns la aceasta falsa problema - scuzati, e parerea mea - mi se pare cel de mai sus, in care se spune ca desi toate gadgeturile sunt la discretie, copilul are mereu ceva de facut si, prin urmare, nu abuzeaza.

Problema e falsa pentru ca niciodata (adica niciodata, niciodata, niciodata) copilul nu va prefera sa stea la computer decat daca mama sau figura parentala principala e indisponibila. Nu cred ca exista vreun copil (si, rogu-va nu incepeti cu 'ba al meu', 'ba al meu' ca nu despre asta e vorba in propozitie) care, pus fiind sa aleaga intre nushce joc si 'hai cu mama sa taiem legume si sa ni le bagam in nas' sau 'hai cu tata sa pescuim cu mamaliga' va alege prima varianta.

O va alege doar daca vrea sa spuna ceva; ca e suparat, mai precis si nu va mai 'prefera'. Si asta se intampla dupa 6-7 ani.

Asa ca una din doua:
- ori ne ferim copilul de TV/calculator devenind mult mai disponibili (nu numai 'fizic')
- ori, in cazul in care nu putem, controlam la sange 'calitatea programelor artistice' si that's that. Si ma indoiesc profund ca nivelul si cantitatea de violenta (in mediu controlat) le depasesc pe cele la care sunt expusi copiii in familie (stiu, stiu, toata lumea care scrie aici are o viata de familie exemplara, nici prin cap nu-mi trece sa insinuez ceva) si la scoala.



Mi-a placut mult-mult-mult aia cu legumele , mai ales ca e foarte adevarata. Sau cel putin la al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Micaelca, de data asta nu prea sunt de acord cu ce ai scris. Pui problema intr-un mod foarte reductionist. Desigur, relatia parinte-copil joaca un rol foarte mare, dar pe masura ce copilul creste, nevoile lui sociale se largesc si parintele nu-i mai ajunge. Apoi, din ce scrii tu s-ar putea intelege ca parintele ar trebui sa joace rolul de mascarici, pentru a distrage copilul de la gadgeturi.
Ideea asta cu parintele care are datoria sa ocupe timpul copilului mie mi se pare foarte periculoasa, mai ales in cazul unui copil de scoala.
Cind copilul e bb mic, vrea tot timpul cu mama lui. Apoi copilul incepe sa creasca, poate sa petreaca citeva minute singur si trebuie incurajat sa faca asta. Desigur, in nici un caz punindu-l in fata televizorului, ci lasindu-l intr-o camera cu carti si jucarii, securizata, in care poate sa se desfasoare in voie fara a fi nevoie sa stai cu ochii pe el ca pe butelie. Pentru computer si filme, copilul mic are nevoie sa aiba un adult linga el, cu care sa poata sa comunice.
Pe masura ce copilul creste, are tot mai multa nevoie de alti copii. Influenta copiilor din jur (peer-grupului) incepe sa fie din ce in ce mai mare. In conditii normale, copilul va prefera sa alerge pe dealuri cu prietenii in loc sa se joace la computer. Dar ce te faci cind gasca comunica virtual, in loc sa alerge pe dealuri ?
Apoi, mai depinde foarte mult si de copil, de firea lui. Unora jocul pe computer nu li se potriveste de loc, in altii stirneste ambitia si ii pune la incercare. (Pina la urma si noi, adultii suntem mai mult sau mai putin capabili de auto-control vis-a-vis de media).
Interdictia totala nu este o solutie, dupa parerea mea nici timpul fix alocat pe zi nu constituie una. Solutiile cred ca trebuie gasite in mod individual, in functie de copil si fazele prin care trece.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io cand am scris ca are altceva de facut, fix asta inseamna: 5 zile / saptamana are extrauri, alese de ea. In rest are mereu de fabricat/bricolat ceva ... si sta la birou si bibileste zeci de minute. Am cutii pline cu "arta".
Pe celular urmareste starea vremii si asteapta 15 grade + sa iesim serile, in fiecare seara, jos in parc.
Da, eu ma uit la tv si mai stau pe pc, ca mi place. Cateodata as vrea ca si ea sa stea la un film o ora, dar ea nu poate :-) Si asa nici eu nu pot :P


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput