Dulciurile - cum sa procedam?

Dulciurile - cum sa procedam? | Autor: grigutza

Link direct la acest mesaj

Cer sfaturi acum, poate eu nu o sa le mai pot aplica pe toate, copii mei au 3,6 si 6,6 ani, dar poate le vor fi de folos altor mamici.
Noi le-am dat dulciuri cu moderatie. Acasa au primit la inceput curmale, stafide, alte fructe uscate si prajituri de casa ca si desert, o data, de doua ori pe zi. Apoi mergand la gradi au primit acolo desert, deci noi acasa nu le mai dadeam decat uneori biscuiti sau tot prajituri de casa.
Le-am explicat in magazine ca nu trebuie sa cumparam tot ce are ambalaj starlucitor etc. - suntem buni la teorie - dar le-am cumparat si dulciuri ambalate in ultimii ani, care le aveam tot timpul in casa si le primeau cu masura.
Problema a aparut in afara casei, cand fiind in vizita au mancat, fara sa ii mai pot opri, dulciurile ce le erau oferite de rude, bunici, prieteni etc. si incercarea noastra, a parintilor, de a opri cu diplomatie "imbuibarea" cu dulciuri cumparate si uneori de foarte proasta calitate a esuat. In schimb ne-am ales cu copii intr-o stare de ...sevraj si cu comentarii de la cei prezenti de genul "vedeti daca nu le-ati lasat la discretie prin casa dulciuri in permanenta, uite copilul meu nici nu se uita la ciocolata care sta pe masa zile intregi". Ufff . Acum ce sa fac? Sa las ciocolata prin casa? Stiu ca ar manca-o de cum se trezesc. Eu le-am tot explicat pe intelesul lor si pareau ca inteleg, despre mancarea sanatoasa, despre ce inseamna sa mananci cu masura, dar ei cand sunt in fata dulciurilor la discretie oferite de o alta persoana, parca uita tot.
Voi cum ati procedat? Ce ma sfatuiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu nu cumpar bomboane. Cumpar in schimb biscuiti si f rar cioco. Cand avem cioco de bucuram toti 3 de ea si gata. Daca mergem undeva si sunt dulciuri de tot felul, asta e, mananca si ea cat poate nu imi fac sange rau. Stie teoria cu dintii, cu fundu mare etc, dar na, e copil.


Vicky, Printzesone and BB (29+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu una nu le-am intrezis deloc dulciurile, pufuletii, chipusrile si alte prostii de astea. Le-am explicat ca orice mananca trebuie sa manace cu moderatie, ca nu le face bine daca intrec masura. Mai au momente in care vor sa manace de exemplu 2-3 bomboane, dar sunt si saptamani intregi in care nici nu se uita la ele.
Parerea mea este ca tot ce este interzis este mai captivant. Poti sa incerci sa le lasi la discretie, o sa manace o zi, doua , dar pana la urma se vor satura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Mcoca si eu le dau ciocolata, mancam si noi parintii. Tocmai de aceea sunt atat de frustrata ca mananca dulciuri cand suntem intr-o vizita de parca nu ar fi primit niciodata. In acest we au intrecut masura si nu as fi deschis nici acest subiect daca n-ar fi ajuns intr-o stare de agitatie si irascibilitate foarte mare din pricina cantitatii de dulciuri consumate intr-o zi. In plus cel mic avea de dimineata si niste urticarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Eu una nu le-am intrezis deloc dulciurile, pufuletii, chipusrile si alte prostii de astea. Le-am explicat ca orice mananca trebuie sa manace cu moderatie, ca nu le face bine daca intrec masura. Mai au momente in care vor sa manace de exemplu 2-3 bomboane, dar sunt si saptamani intregi in care nici nu se uita la ele.
Parerea mea este ca tot ce este interzis este mai captivant. Poti sa incerci sa le lasi la discretie, o sa manace o zi, doua , dar pana la urma se vor satura.


Tocmai la asta ma si gandeam si de aceea va cer sfatul. Sunt tentata sa le las dulciuri la indemana...poate asta este solutia.
Dar va spun sincer ca le-am dat si pufuleti si bomboane, chiar si acadele tocmai pentru a nu fi "fructul oprit", dar nu le-am dat zilnic si nu in cantitati mari.
Daca la las la indemana in mod sigur nu vor mai manca mancare, ci doar dulciuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Grigutza, daca i-as lasa bomboane la discretie prin casa, ar manca zilnic, destul .... Ei, sa manance zilnic bomboane nu sunt de acord. Nici macar nu cere, dar daca ar avea sub nas ar manca.


Vicky, Printzesone and BB (29+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda. Nu cumpar decat cantitati limitate. Nu am decat atat deci nu poti sa mananci ce nu exista.
Nu mi-am facut complexe deosebite pentru acest motiv.
Daca ii este pofta cum pe prajitura aia din raft si daca nu e ora mesei si daca nu e seara ..deci exista daca-uri atunci nu am nici o problema sa cumpar pe loc prajitura. Insa vorba ta facem acasa deci.. slabe sanse sa cumpar asa ceva din comert.
Ciocolata iau dar.... cu masura. Si sa nu existe "daca". Daca exista "daca" doar in limita lor.
Astea sunt regulile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Noi am explicat foare clar si raspicat familiei (parintilor) ce asteptam de la ei in raport cu copiii. Le-am spus ca nu sunt bunici buni daca ii lasa pe copii sa se indoape cu dulciuri. M-am lovit si eu de vesnicul "lasa ca vei avea si tu nepoti si vei vedea cum e" insa le-am explicat ca excesul de dulciuri le face un rau copiilor si asta ii face pe ei niste bunici rai si nu buni. Pana la urma au inteles.

Acasa: au voie sa manance dulciuri insa nu avem la discretie in casa. Primesc amandoi dulciuri cu portia. Nu ii las sa manance orice fel de dulciuri, avem anumite produse si marci pe care le cumparam. La restul le spun ca nu sunt sanatoase si se pot imbolnavi. Henrik inca e in stare sa manance o punga cu Haribo odata, daca ar avea sansa insa....are doar 5 ani. Cu timpul va invata si va constientiza ce e bine si ce nu, pana atunci e de datoria mea sa am grija de alimentatia lui. In vizita mergem doar la familii care au aceeleasi conceptii ca si noi in privinta dulciurilor si daca totusi se intampla sa megrem undeva unde ar avea acces la discretie la dulciuri, sunt cu ochii pe ei ca pe butelie si spun raspicat ce si cat au voie sa manance. Sunt copii mei si eu sunt responsabila pentru ei, ce zic vecinii sau cunoscutii imi e perfect paralel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Lanoi de cind era mica (acum are 13 ani si regula se mentite) am avut regula: nici un fel de "dulce" dupa ora 18. De vreun an, de cind mai bea din cind in cind si cite un paar de cola (se intimpla rar, dar se mai intimpla) se mentine aceeasi regula. Si e valabila atit pt ea, cit si pt mine.

Cumpar rar dulciuri si la fel de rar fac si in casa. Nu prea mincam dulciuri. La scoala la desert isi comanda mereu frute proaspete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Nici ai mei acasa nu prea cer, isi mai aduc aminte de ceva ce am cumparat sau chiar atunci cand venim de la magazin.
Dar ieri de exemplu lucrurile au stat cam asa: o ruda, la care ne aflam in vizita le-a oferit bomboane de mai multe feluri, jeleuri, biscuiti, ciocolata etc. Toate lasate pe masa din camera unde se jucau si au mancat ai mei si iar au mai mancat...Eu vazand ca nu se potolesc am rugat gazda sa le ia de acolo, dar nu a vrut, pe motiv ca eu exagerez, sa las copii in pace, mai ales ca mai erau si alti doi copii, care desigur nu mancau in acelasi ritm cu ai mei.
Cel mare m-a ascultat, dar si el apucase sa manance destul de multe, dar cel mic nu l-am oprit decat...plecand acasa.
Au mai facut ei asa in alte ocazii, dar nici eu nu am facut prea mare caz, mai ales ca au fost aniversari la care copii mei refuzau tortul. Totusi as vrea ca in cazul in care vor mai intalni "casuta de turta dulce" sa nu a devoreze intr-o ora .
Aseara pe cel mic l-a durut burta, a adormit foarte greu tarziu, dupa miezul noptii, dimineata avea cateva bubite si eu m-am framantat in fel si chip sa inteleg unde si cand trebuia sa fi facut altfel .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea ar manca toate dulciurile din lume.
Dar, stie ca decat ceva aiurea ambalat dubios, cumparam o ciocolata de calitate si o imparte cum crede ea, ca nu mai cumparam in graba. Are dulciurile cumparate pt pus la pachet, bine ascunse, prajiturele gen barni, dar alte marci, sa nu pofteasca precum un catel daca vede la altii.
In vizite ne sfatuim ce le dam copiilor, in fct de ora.
Dupa ora 18,00 nu are voie sa manance nicio firimitura de ciocolata.
De sf valentin si-a dorit o cutie mare chokotoff. A mancat atunci 5 bucati cu pofta, de zici ca n-am mai mancat si i le am lasat pe masa. Inca mai are, ma tot mir :-)
Chipsuri cca o data la 2 luni in grup cu ceilalti copii, pufuleti cand vrea.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput