cu mama in patut sau independent?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

fetita mea a dormit in patutul ei inca de la inceput, mai exact din a treia zi de viata. patutul este in dormitorul nostru, ce-i drept, dar nu-i lipit/langa patul nostru, al parintilor. apartamentul are doar 2 camere, nu aveam cum sa amenajam camera copilului separat.

are ritualul ei de seara, tati se culca devreme, ea mai sta un pic la desene, apoi se duce la culcare si se baga in patul mare langa tati, se giugiulesc si mai discuta nitel, apoi adoarme si ea. desigur, ramane in sarcina mea s-o mut in patutul ei dupa vreo jumatate de ora, tati sforaie de zor, de obicei cu o mana pe funduletul ei (cica o tine, sa nu cada din pat ).

am luat-o cu noi in pat doar de cateva ori de cand s-a nascut, pe motiv de febra si/sau tuse. eh, acelea nu au fost nopti dormite, ci frichinite, pentru ca simte ca nu e patul ei, perna ei, asa ca se fataie, se foieste si nu se odihneste nici ea, nici noi. imediat cum adormea, o mutam in patutul ei si ma mai trezeam eu fie sa-i verific temperatura, fie cand o lua un nou acces de tuse.

sincer, nici nu am vrut s-o obisnuiesc sa doarma in pat cu noi din cauza faptului ca sotul are un somn adanc, mi-era teama ca pune mana sau piciorul peste copil si il striveste/sufoca fara sa simta sau sa-si dea seama. deh, spaime de mamica aflata la primul copil.

cu exceptia primelor doua saptamani dupa ce am nascut, cand am dormit cu mama mea in pat (ma ajuta ea noaptea cu schimbatul copilei si ma trezea sa alaptez, eu ma miscam greu, operata de cezariana fiind, si dormeam ca bolovanul, ca ma simteam tare obosita la inceputul meseriei de mamica ), niciodata nu s-a pus problema sa-l exclud pe tati din pat si/sau dormitor, pentru a dormi eu cu fetita in patul mare. no way.

o singura data s-a dus el sa doarma in sufragerie, avea fetita niste accese de tuse de se trezea din ora in ora, tati trebuia sa plece la drum lung cu masina a doua zi, asa ca a fost musai sa doarma in sufragerie, sa poata fi cat de cat odihnit la volan, sa nu faca doamne-fereste vreun accident pe drum.

pentru noi aceasta a fost varianta care ni s-a potrivit cel mai bine.

urmeaza sa ne mutam intr-un apartament cu 3 camere, fetita va avea propria ei camera, deja am inceput antrenamentele pentru a se obisnui sa se culce de la inceput in patutul ei - aseara a fost prima victorie, am gasit-o dormind in patutul ei cand m-am dus s-o mut. desigur, ritualul de giugiuleli cu tati a ramas si va ramane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

dar nu exclud pe nimeni, dormim toti 3, exceptand cazurile in care e racit sotul meu. cand si cu copil si fara copil, il trmit sa isi sforaie ariile de opera in sufragerie. inca dinainte de nastere era asa.
nu stiu de unde ideea asta ca daca dormi cu copilul langa tine atunci

a. ori e izgonit bietul barbatel din dormitor si trimis sa doarma pe craci prin copaci sau pe pres in fata usii
b. clar nu si-o mai trag aia
c. clar si-o trag in camera cu copilul, eventual si peste el

tot din pdv strict personal, doream sa infirm cele 3 supozitii des intalnite, in caz ca apar si pe aici. exista si ALTE CAMERE pentru copularea conjugala (pentru ca stiu ca asta e marea grija asupra carora planeaza diverse apropouri cu mvai, si voi unde mai...dormiti?), exista si paturi in care incap ambii parinti, exista si metoda asta, folosita de mine, in cazul in care patul nu e suficient de mare:

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/v/p206x206/702512_10152406159250542_1733025940_n.jpg?oh=5e280d41a5f180750c797ce8484690fa&oe=511CE5C9&gda=1360955452_916688016f927ff637a2e0e3f51d6ae9

disclaimer: copchilu din imagine, patul, patutul si ce mai e in poza imi apartin in totalitate.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si ia zi, ina.click, va este comod voua, parintilor , in patutul acela mic de langa patul copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

eu dorm cu ambii inca 3 si 4 ani spre stupefactia medicului scolar care mi a catalogat copiii retardati adica sunt inca bebe desi sunt destul de independeti pt varsta lor (se spala singuri se imbraca manca singuri isi fac nevoile la wc) , desigur si copulatia o interesa si li s a adresat lor ''daca mama si cu tata nu dorm impreuna tata o sa plece'' iax imi venea s o bat

desigur e vina mea eu nu ma pot desparti de ei si trebuie sa merg la psi >>> chiar mi se falfaie atat timp cat la mine in casa e armonie
ieri am agonizat din cauza de gripa pe la 12 m a luat somnul nu mai puteam dupa o noapte de chin .. amandoi s au asezat langa mine in pat si s au culcat am sforait pana la 5 dupa amiaza impreuna si ei nu dorm niciodata la pranz cand sunt acasa

amandoi adorm oriunde in orice pat numai sa fie unul din noi cu ei .seara adorm inaintea lor cel mic ma intreaba :mama dormi cu ochi? adica daca i inchid zic aham isi ia pozitia de somn si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Eu am dormit cu ambele fete (pe rand) in pat, si cu sotul, of course, pana la 2-3 luni dupa nastere. Dar ala nu prea era somn... Eu nu ma miscam de frica sa nu le strivesc, daca ma foiam/intorceam ele se trezeau, iar sotul mai avea momente cand, la cel mai mic zgomot, sarea ca ars din somn si se intindea peste noi, visand sau crezand ca a cazut copilul din pat. Asa ca incet incet, le-am mutat la ele in pat, la noi in camera. La cea mare a fost mai greu ca nu a acceptat mutarea, zici ca o puneam pe ace nu in pat. Dar nici nu am insisitat. O adormeam in brate leganata, ca numai asa adormea, si incercam sa o pun in patut. Daca se trezea si plangea, o mai leganam si o puneam la noi in pat, dupa care ieseam din camera. Intr-o noapte, cand avea vreo 3 luni am pus-o in patut adormita si nu s-a trezit. Am lasat-o acolo, si de atunci tot in patut a dormit (cu trezirile de rigoare, de 2-3-5 ori pe noapte). Cea mica a acceptat mutarea mult mai repede, ca ea si dormea toata noaptea, si adormea singura, nu-i placea leganata. Ii dadeam laptic, o pupam, o puneam in pat si nani pana dimineata.
Acuma, ca am mai fost in deplasare cu ele si am dormit cu ele in pat, pot sa zic ca e foarte bine ca dorm in patul lor pt. ca amandoua au un somn "activ", se invart, se sucesc, mi-am luat la picioare, coate si capete in burta si peste fata de mama-mama cand a trebuit sa dorm cu ele.

Fetita cea mare doarme acum in camera ei, (cand era bebe stateam la ai mei intr-o camera, cand ne-am mutat la casa a trecut direct in camera ei, pe care i-am tot prezentat-o inainte, si a fost incantata). Astept toamna sa mearga si cea mica la cresa, sa aiba cat de cat acelasi program, ca sa le pot muta impreuna in camera. Miruna abia asteapta, dar nu stiu cum o sa accepte cea mica... la voi cum a fost? Cum i-ati mutat impreuna si cum s-au adaptat?
S-a intamplat o data sa fiu nevoita sa o culc la amiaz pe cea mica in camera lui Miruna, ca la noi in dormitor lucram ceva, si nu a putut adormi, a plans, s-a foit, ca nu era locul ei...ceva metode de usurare a adaptarii aveti?


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Si ia zi, ina.click, va este comod voua, parintilor , in patutul acela mic de langa patul copilului?

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.



hahahahaha:))

am ras copios.

ce sa zic, ne ingramadim, cand pe-o parte cand pe alta, dar trebuia sa devenim odata si noi independenti.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Si ia zi, ina.click, va este comod voua, parintilor , in patutul acela mic de langa patul copilului?

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.



hahahahaha:))

am ras copios.

ce sa zic, ne ingramadim, cand pe-o parte cand pe alta, dar trebuia sa devenim odata si noi independenti.


-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Sunteti mortale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ian are aproape 4 ani. Are camera care, momentan, ne serveste drept depozit de jucarii si loc de joaca. De dormit, dormim impreuna toti 3. Asta ne face fericiti. Sau, SI asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

eu am afirmat o data aici pe forum ca nu e ok ca parintii sa doarma cu copilul si mi-am luat o gramada de rosii.


Si cum ar trebui sa faci in cazul in care ai doar o camera, in care, evident, nu este loc de al doilea pat? Sau daca bebelusul refuza categoric sa doarma in patutul lui, iar apoi, cand creste, te lovesti de prima problema, lipsa spatiului?

Intrebari retorice, oricum, parerea ta e formata deja...



www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei,cel mai bine este sa aiba copilul camera lui de mic,cu patul lui...
Mami,tati si familia..sa aiba unde dormi langa copil,eventual pe jos....

Mai a mea doarme activ rau de tot..se suceste,se invarte,se pune de-a latul....tare greu dorm cu ea in pat..iar toti trei...iepureste.Ea vrea spatiu, sta dezvelita..nu se odihneste nimeni bine...

Plus ca ea migreaza prin pat..o las asezata normal....o gasesc cu piciorusele pe perna si capsorul spre margine...

Asa ca doarme in ptul ei,am babyphone ,plus ca usile stau intredeschise,are luminita ei de veghe....si dormim cu totii bine si ne trezim veseli...



Mergi la inceput