cu mama in patut sau independent?

cu mama in patut sau independent? | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

hello! aseara, inainte de a adormi m a lovit aceasta intreare ciudata.. spun ciudata, caci in cazul meu nu si mai are rostul.
si teodora si ana au dormit in patutul lor, respectiv camera lor.
ana, de cind am adus o de la maternitate a dormit in camera ei, singura.
teodora a dormit intr adevar in aceeasi camera cu mine, (pina la 7 ani) insa in patul ei personal.
am considerat ca asa se respecta spatiul fiecaruia: mama-copil-tata

insa observ in jurul meu, multe mamici care inca dorm cu copkilul in acelasi pat (tatal of course in alta incapere) si la 7,8 ani, poate kiar mai multisor... si nu pot sa intreb: de ce? cum este cel mai bine pentru copil, familie?


TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Fiecare familie stie cum e mai bine pentru ea, de ce trebuie sa ne uitam in ograda altuia?
Si daca ai descoperi ca mai bine ar fi fost sa tii copiii aproape cand au fost mici, la ce ti-ar mai folosi acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

ce subiect frumos!

la noi, Andrei inca mai doarme cu mama sau cu tata eventual toti 3 - cate o zi pe saptamana (ca bonus, de obicei in weekend) desi e un vlajganel de 12 ani. Ne-am crescut copilul foarte aproape de noi, asa ca nu cred ca ii strica.
Ce e mai frumos pentru copii decat dragostea parintilor?
In mod cert - nu sunt de acord ca acest dormit - sa fie in toate zilele saptamanii ...pentru ca
- are nevoie de spatiul sau propriu -camera lui (fara televizor sau acces internet)
- din motive de igiena
- din motive care ar ruina intimitatea parintilor ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, eu mai dorm cu ea, cat va vrea ea(la vare implineste 9 ani). Dar asta nu afecteaza pe nimeni in mod negativ, pt ca si catelusa e cu noi :-)))


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu am afirmat o data aici pe forum ca nu e ok ca parintii sa doarma cu copilul si mi-am luat o gramada de rosii.



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu cred ca puii de mamifere sunt facuti sa doarma lipiti de parinti :)
Carla a dormit cu noi cat a vrut (pe la 5 ani jumate a inceput sa vrea singura, cu jucariile ei...) si mai doarme si acum daca viseaza urat sau e bolnava, sau pur si simplu are nevoie (de ex, cand a inceput scoala a a avut o perioada mai grea emotional si a vrut sa doarma cu noi). Mie mi se pare logic.

Pentru mine sexu-i una si dormitul alta. Si intimitatea mea cu barbatul nu sta in somn, dupa atata amar de vreme .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

cu noi in camera(inca nu e gata dormitorul ei),dar categoric la ea in patut.am facut mici exceptii cand era racita si facea febra,vroiam sa controlez mai des daca nu arde si o luam cu noi...
dar ne luam adio de la un somn linistit,asa mult se foieste,te scoala din ora in ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

eu am afirmat o data aici pe forum ca nu e ok ca parintii sa doarma cu copilul si mi-am luat o gramada de rosii.



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)




si ce te face sa crezi ca acum nu ti le vei lua iar? una e sa spui "eu, pentru familia mea, am considerat asa" si alta e sa spui "nu e ok ca parintii sa doarma cu copilul". Adica, de unde detii tu adevarul absolut?

Iaca, si eu (inainte de a naste) eram de parerea ferma ca ccc copilu' tre' sa doarma singur, nene, pana m-a convins copchilu' ca... una's teoriile si alta practica. Asa ca fiecare sa faca asa cum o crede de cuviinta. Acum (Denis 6 ani si jumatate) doarme in patul lui, dar seara sta si cu noi vreo juma' de ora, ne luam fiecare portia de dragaleala si apoi pleaca in patul lui, fara nici un indemn/constrangere. Si e independent, nici vorba sa stea atarnat de fustele mamei.

So, daca io zic acu' ca io stiu ca e cel mai bine ca odrasla sa doarma cu parintii, ce zici Giulia81, detin adevarul absolut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu cred ca niciunas dintre noi nu detinem adevarul absolut.
dar e parerea mea si mi-o mentin. in rest fiecare face ce vrea si cum considera de cuviinta, nu?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

noi suntem... pe invers.
Patrick a dormit singur, in patul lui, din prima zi acasa. eu am dormit cu el in camera vreo 2 luni, aproape 3. acum la aproape 9 ani vine cu noi in fiecare noapte
Eva a dormit lipita de mine 6 luni. daca nu-i mirosea a carne de om nu dormea . acum mai vine si ea in pat cu noi, dar nu asa des ca frate-su .

morala mea: nu prea cred ca conteaza cum ii obisnuiesti sau cum vor sa doarma cand sunt sugari. le vin destule idei dupa aceea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si la noi are o zi pe saptamana dedicata, in care doarme in pat cu mine.

Ce-i drept am ramas in urma, dar tine ea bine contabilitatea si imi aduce aminte mereu cum stam.

In rest, una din solutiile de compromis ar fi sa mergi sa-l/sa o adormi - asa nici nu se simte abandonat, si oricum ei adorm mult mai devreme decat adultii...deci se rezolva si capra si varza dintr-un foc.

Mergi la inceput