Fire albe si vopsitul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Xio, stai potolita si mai lasa vopsitu cativa ani.
si eu al 27 am inceput sa ma stresez, dar pana n-am facut anemia aia (hemoliza mi-a ucis acidu folic, deci mult par alb), nu ma-m vopsit.
Am inceput asadar la 30, nu mai pot da inapoi.
ma vopsesc doar la coafor si daca stau cate o luna la munte uneori, trec 3 luni ca nimica...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

Eu ma vopsesc de 9 ani din acelasi motiv, de fire albe, doar ca ale mele s-au inmultit in ultimii 5 ani si nici nu vreau sa stiu cum as arata la varsta asta fara sa imi vopsesc parul. Ma vopsesc cam la 5-6 saptamani, cu o vopsea foarte aproape de culoarea naturala.



AI gasit o vopsea care chiar acopera firele albe? Eu ma vopsesc cu L'Oreal (am incercat si cu Syoss), dar dupa 2 spalari deja firele albe nu mai au pic de vopsea pe ele.


De la inceput am folosit Londa Color Cream, aceeasi nuanta - Mocha Brown, e drept ca dupa cateva spalari mai iese din nuanta.

In mod normal, la 3-4 saptamani ar trebui revopsit si la mine, dar trag de timp pana spre 5 saptamani, uneori chiar 6 (iarna) ca nu-mi place operatiunea (si din cauza mirosului) si pt ca nu vreau sa ma vopsesc atat de des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Am incercat mai multe, de la magazine naturiste si farmacii, doar fara amoniac si cam scumpe. Cel mai bine a acoperit si cel mai mult a tinut biocap (sau biokap), am luat-o de la helpnet. Din pacate cu toate ca e bio si e prezentata cu o gramada de virtuti, am facut alergie la ea si nu o mai pot folosi. Din cele care se gasesc in magazinele obisnuite am folosit doar londa fara amoniac, foarte ineficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Groaznic dar adevarat...am observat ca am cateva fire albe.
Ca orice om normal...le-am smuls, dar nesimtitele se incapataneaza sa reapara
Eu nu vreau sa ma vopsesc, in primul rand ca imi place ca am natural o multiudine de culori (adica am parul saten-castaniu-brunet, cu zone care sunt si roscate si saten deschis si de toate), si in al doilea rand pt ca sincera sa fiu mi se pare vopsitul o corvoada.
Coafeza mea a spus sa nu imi mai smulg parul si sa iau o vopsea care e ca si culoarea mea naturala si sa imi vopsesc cele cateva fire.
Intrebarea mea este: care vopsea se preteaza mai bine pt doar cateva zone? Cea spuma?
Din cea crema imi pot prepara doar putina vopsea cat imi trebuie?


Multumesc!

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



se gasesc kit-uri sau stick-uri pentru vopsirea/acoperirea temporara a firelor albe sau a radacinilor albe crescute. asta doar amana momentul in care vei incepe sa te vopsesti de-a binelea.

arata cam asa:

http://www.andreearaicu.ro/frumusete/recomandari/un-creion-pentru-par

sau
http://www.groupon.ro/deals/national/tecnicolor-hair-stick/1441307

sau
http://www.okazii.ro/recomandate/41229778/avon-rimel-nuantator-pentru-radacinile-albe.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Xio, eu nu imi vopsesc parul. Am facut-o de vreo 2 ori, dar am renuntat. Devenisem sclava vopsitului.
Am cateva fire albe de par, dar conteaza mult mai mult stralucirea ochilor, o figura deschisa si senina.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Eu folosesc Casting de la L'oreal. Este nuantator. Exista si spuma de la L'oreal, le poti folosi pe care vrei. Acopera f.bine firele albe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Xio, eu nu imi vopsesc parul. Am facut-o de vreo 2 ori, dar am renuntat. Devenisem sclava vopsitului.
Am cateva fire albe de par, dar conteaza mult mai mult stralucirea ochilor, o figura deschisa si senina.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


cand ai doar cateva fire albe o conta o figura senina etc

dar cand sunt o grmada.... nevopsit sincer arata f neingrijit,..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Xio, eu nu imi vopsesc parul. Am facut-o de vreo 2 ori, dar am renuntat. Devenisem sclava vopsitului.
Am cateva fire albe de par, dar conteaza mult mai mult stralucirea ochilor, o figura deschisa si senina.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


cand ai doar cateva fire albe o conta o figura senina etc

dar cand sunt o grmada.... nevopsit sincer arata f neingrijit,..


Depinde de tunsoare. Eu am mai multe fire albe. E adevarat ca nu pe la tample.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

lasa parul in pace.
eu nu m-as vopsi pt. cateva fire albe.
gandeste-te ca o data ce incepi vopsitul pt. par alb tot asa o vei tine toata viata. oricum vei ajunge acolo, asa ca mai aman-o acum, cat poti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Mie primele fire de par alb mi-au aparut f devreme, pe la 25 de ani La fel, le mai smulgeam

Acum am 34, s-au mai inmultit firele de par alb, din avion nu se vad, sunt uniform repartizate, nu sunt grupate pe undeva. Doar daca stai f aproape de mine sau ma "purici" in cap, se vad..

Nu prea am chef de vopsit, in primul rand pt ca-mi p refer parul natural, in general nu prea suport chimicalele, nici fixativul nu-l suport. De abia am acceptat la cununia religioaga un pic de fixativ pt coc nu vroiam neam, dar mi-a zis coafeza ca altfel nu va sta parul, trebuia asezat voalul. Am zis treaca de la mine. La cununia civila am avut parul meu natural, spalat cu 1 zi inainte

Si in al doilea rand, nu vreau sa ma vopsesc pt ca mi-e lene, se pierde multa vreme cu asta... Pune vopsea din tub, amesteca, pune-o pe par, cauta sa acoperi toate portiunile albe, stai 5 minute, mai spala-te, pune iar, mai stai 15 min.... aoleu, ma ia cu ameteli... Stiu astea de la mama, se vopseste in casa, ce-i drept, de ani buni.... tot asa a avut par alb de tanara, dar pe la 40 de ani, poate chiar 40 si un pic a inceput sa se vopseasca, cam cand raportul par alb-par negru ajunsese cam jumi-juma.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput