problema..

problema.. | Autor: Geaulea1992

Link direct la acest mesaj

buna ziua ! desi nu stiu cat de buna este :( ...am vazut pe forum o problema asemanatoare... in curand tudor al meu face 6 luni, insa cand a facut primul vaccin, in mana, de atunci i-a ramas in locul semnului o umflatura, ca si o zgalma, si rosie...la inceput nu i-am prea dat atentie, am crezut k e ceva normal...acum insa incepe sa ma deranjeze...e prea exagerata...pe 31 avem r.d.v [programare] la vaccinul de 4 si 6 luni... :((

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Nepotelul meu a avut o problema asemanatoare, abia dupa 7 luni incolo i-a trecut umflatura din cate stiu. O intreb pe cumnata mea sa vad exact ce si cum a fost...

Fascinatie

(34)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cel mai bine intrebi medicul

(eu am facut o galma, dar eram deja la vaccinul de a 8-a, s a dovedit a fi un cheloid, absolut nimic alarmant)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Este o reactie fireasca a organismului.Asa raspunde uneori organismul in urma unor astfel de ''agresiuni''.
Daca nu are puroi,starea generala e buna,mi se pare totul ok.Binenteles ca iti recomand si eu sa intrebi medicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geaulea1992 spune:

nu il doare daca pun mana acolo,cel putin nu plange, nu nimic...astept acum sa vad ce imi spune doctorita pe 31 cand mergem la urmatoarele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Geaulea1992

buna ziua ! desi nu stiu cat de buna este :( ...am vazut pe forum o problema asemanatoare... in curand tudor al meu face 6 luni, insa cand a facut primul vaccin, in mana, de atunci i-a ramas in locul semnului o umflatura, ca si o zgalma, si rosie...la inceput nu i-am prea dat atentie, am crezut k e ceva normal...acum insa incepe sa ma deranjeze...e prea exagerata...pe 31 avem r.d.v [programare] la vaccinul de 4 si 6 luni... :((


Cum adica pe 31 aveti programare la vaccinul de 4 si 6 luni?! Doar nu i le face pe ambele o data? Sau ce ai vrut sa spui, ca eu asa ceva n-am mai auzit...
(si mie uneia nu mi se pare normal sa aiba o "galma" unde a facut vaccinul in mana, ala se face in maternitate, nu? O galma care sta acolo de 6 luni li se pare unora normal?...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

e normal Ilinca. e vorba de reactie la BCG. raspunsul imunitar a fost mai agresiv, atata tot. e chiar ok sa ramana semnul, care va fi masurat la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geaulea1992 spune:

da, pentru ca la 4 luni nu i-a facut vaccinul caci cumnatu-meo avea varicela...apoi a luat nepotelul meu si intr-un final a luat si Tudor al meu... :(...iti dai seama k nu se poate asa ceva...si i-a facut si in maternitate vaccin dar e cel care se face la 1 luna...noi l-am facut la 2...dar asta nu conteaza...ci faptul ca acum se vede ca si un cos pe sub piele...se vede si puroi din ala cum se vede la cos...astept inca...sa vedem ce zice pediatra :|

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geaulea1992 spune:

heyy..aseara dupa ce i-am facut lui Tudor baitza i-a curs puroi din "vaccinul" cu pricina... i-am strans eu putin manutza sa mai iasa cat de cat, dar in asa fel incat sa nu il doara...caci nici sotul nu mi-a dat voie...bineinteles k nu aveam de gand sa imi chinui ingerasul dar cat s-a putut, am incercat...i-am pus un plasture sa nu ii intre ceva acolo sa i se mai faca nu stiu ce minuni...joi mergem la medic..considerati ca e ceva urgent si trebuie sa merg la spital ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ce vaccin i-a facut in maternitate? Aici nu se fac vaccinuri in maternitate decat la cerere expresa pt BCG.

Joi ii va face vaccinul de 4 luni. Nu se amesteca vaccinurile.

Sau nu esti in Franta? Ca vad ca schema nu bate.

Eu as suna medicul.


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mcoca in Ro se face in maternitate vaccinul de hepatita B si BCG-ul pentru ca e plina Romania atat de tuberculoza cat si de hepatita B.

geaulea, semnul de la vaccin intai se face rosu, apoi se face o bubita cu lichid clar, apoi tulbure care apoi se sparge si se transforma in crusta. In niciun caz nu trebuie nici sa storci nici sa acoperi cu plasture, trebuie sa lasi locul in pace. Se face la cateva luni de la vaccinare, in mod normal la 2-3 luni. Nu e puroi ce ii curge acolo.

Mergi la inceput