MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Scriu si eu repede meniul de ieri si de azi.

Ieri:
md: wassa cu magiun acasa + cafea cu lapte la job;
g: afine;
p: sarmale Monti cu smantana + cioco neagra(2-3 patratele);
g: iaurt 0%;
c: cuscus cu legume

Azi: md: clatita cu gem de zmeura conform acasa + cafea cu lapte la job;
g: afine;
p: cuscus cu legume + iaurt 0%;
g: cioco neagra (2-3 patratele);
c: chiftele cu mustar si ciuperci sote;

Somleac, "La Multi Ani" fericiti cu multe bucurii!!
Ce mi-a placut asta cu 40 ani meritati.
Cum mai e Ilinca ?

Lorelei, imi pare tare de perioada grea prin care treci.
poate iti mai inveselesti ziua.

Andanii, si noi am aparat de waffe, bine ca mi-ai adus aminte, poate mai execut si eu in weekend.

Carmen, "La Multi ani" pentru Stefan !! Ce scump a fost !!

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

brandusik eu efectiv simt ca nu slabesc atunci cand mananc fructe combinate cu alte alimente .... de exemplu acuma incerc sa mananc cat mai putine o perioada pana mai dau jos

Deci sa incerc sa-ti explic : eu stiu ca nu e voie sa combinam fructele cu alte alimente nu numai pentru balonare .... ci si pentru faptul ca fructele se digera cel mai repede si astfel combinarea acestora cu alte alimente ar putea afecta procesul intreg de digestie ... celelalte alimente raman in stomac prea mult timp in loc sa fie si ele macinate ... isi asteapta randul cum ar veni .... sper ca ai inteles

cge vezi? bine ca am vorbit de waffe .... ti-ai adus aminte de aparat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hei..stiam asta ......decizia mea e sa continui..doar langa mesele glucidice...

asta cu mancatu putin...ce inseamna?adik in cantitati? la mine sunt zile cand mananc extrem de putin..si sunt zile cand imi vine sa zgarii peretii de foame..si ca vb fructe nici de asta nu mananc multe..desi mananc zilnic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Eu azi am mancat mult, fata de alte zile...asa e cand stai pe acasa, a inceput sesiunea si saptamana asta nu am examinari, doar evaluarile din timpul semestrului trebuie sa le fac, sa am gata situatiile la examene, asa ca...vizitez bucataria si frigiderul cam des

Meniul de azi:
- dimi: paine integrala cu magiun (e minunat mic-dejunul asta!), cafea
- pranz: gogosi (o nebunie, nu te poti abtine cand le gusti, seamana cu papanasii)
- seara: fructe (ananas, kiwi). La o ora am mai mancat sufleu de dovlecei si acum savurez o branzica de vaci cu iaurt si 2 picaturi de stevie. Si un vin rosu!

PUISORUL m-a mobilizat, asa ca de azi am reinceput si eu pilates, asta pe langa patinajul de doua ori pe saptamana, dar atunci mai mult stau cu fiu-meu, prea putin patinez efectiv, asa cum as vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

La multi ani, Somleac! Sa fii fericita si senina! Sa ne auzim si peste alti 40 de ani, sa ne cinstesti si atunci!

Loreli, o mare imbratisare de la mine! imi pare rau ca ai avut atate de patimit...

Andanii, , nu ma certa prea tare. Efectiv, mi s-au marit pupilele cand am vazut cartofii aia pe masa la mama. In general evit sa merg la ea duminica la pranz, ca atunci e ziua de "bunataturi". Mereu face cate o bunatate d-asta calorica duminica la pranz. E traditie . Pana acum ma mai abtineam, acum am simtit niste pofte cum nici gravida nu am simtit. Dar tinand cont ca numar pe degetele de la o mana de cate ori am mancat porcarele d-astea in ultimul an.....
Oricum, dimineata am fost taxata, cu intarziere, sarise de 62 cantarul, e posibil sa fie apa, ca ma simt ca un burete de umflata. Banui ca iar ma sacaie nivelul scazut de progesteron, ca ma dor si sanii de nu mai pot si pana la CM mai am cam 1 saptamana, asa ca forta cu mine si cu cei din jurul meu saptamana asta, ca PMS-ul isi pune zdaravan amprenta asupra mea. Ce ma enerveaza ca am si o stare miortaita, imi vine sa bazai si ma simt epuizata psihic si fizic. Hai ca m-am plans destul!

Azi am fost special sa-mi iau WASA, am mancat-o fericita cu guacamole si cu prosciuto....si cand ma uit pe pachet, scrie ca are 16% fibre. Asa era??? Nu era cu peste 20% (nu mai tin minte exact procentul), ca sa fie OK dpdv monti? Ups! Am un feeling ca am sfeclit-o iar....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata fetele,

Dana si eu ador combinatia:iaurt+fulgi ovaz+seminte in.
O sa va spun pe 1 februarie cate kg am, sambata am ora de aerobic( musai sa fac miscare ca am intepenit! ma doare coloana, ma dor incheieturile...ma misc in reluare). De abia astept primavara ca sa merg pe jos de la birou pana acasa.

Somleac La Multi Ani! sa fii sanatoasa si peste 40 de ani sa ne tot cinstesti... Cum este Ilinca??

Ai mei la gradinita au un caz de varicela( eu i-am vaccinat) dar tot stau cu frica-n san sa nu faca, pur si simplu pana pe 15 februarie nu pot lipsi de la job( de luni vine auditul din Romania, iar lunea urmatoare auditul din Israel) suntem tare auditati!!

Eu am un "deranjament" stomacal si trebuie sa-l repar, asa ca meniul meu de azi este urmatorul:

MD: cascaval; cafea
G: ceai
P: pilaf cu carne de curcan+ conopida murata
C: branza de vaci



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata, frumoaselor!!!

Asa e, Ariel, trebuie sa fie sigur peste 20%, daca nu ma insel era vorba de minim 24%, dar eu n-am gasit asa ceva, maxim 21% am gasit.

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Neatza montigirls, va pupppp

meniul meu de ieri :
md. tarate de ovaz+iaurt de baut+seminte de in (nu am gasit kefir dar e la fel de bun)
g. doua bucatele de gratar piept de pui (mi-a fost teribil de foame)
pr. carne de pui fiarta (partea de pulpa de la doua aripi mici) legume fierte si putina branza cas
g. lapte cu cafea
ci. crema de broccoli (in blandar broccoli fiert, usturoi si iaurt de baut) cu putina carnita fiarta de pui

Am facut aseara si taboulech http://www.deliciiculinare.ro/retete/salate/salata-libaneza-tabouleh.html .... hmmm, e asa de buna .... si humus cu naut din conserva (cred ca e mai bun totusi cu naut fiert de mine )

brandusik cand spun ca am redus cantitatile de fructe inseamna la mine de la maxim un fruct pe zi pana la deloc ... dupa atatea kilograme slabite nu mai merge cum mergea inainte si mancand la fel ca inainte ma mentin eroic deci trebuie sa fiu mai stricta pentru a slabi
Draga mea decizia de a continua pe regula fruct cu mese glucidice iti apartine, normal, tu faci cum vrei si simti ca ti-e tie bine eu doar ti-am spus

carmen nu-i asa ca-i buna combinatia ? ma bucur ca-ti place
abia astept evaluare de pe 1 febr

ariel te pup eu te cert ??? nuuuu, doamne fereste , departe de mine gandul asta .... a fost doar o constatare .... pai daaaa , nu ai stiut ca nu imediat vedem dezastrul dupa un rasfat ????? abia dupa doua trei zile dupa ce se realizeaza toate reactiile in organism

child asa e .... cand stam acasa e mai tentant frigiderul .... si eu in we mananc mai mult cand stau pe acasa
tu esti studenta sau profesoara ???? ca nu prea inteleg din ceea ce ne-ai spus de sesiune, examinari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

ANDANII sunt profesoara...imi ajung 24 de ani de scoala, cu toate ca nici acum nu am stare si tot mai fac cate un curs de specializare la cateva luni

Meniul de azi:
- ananas, dupa o ora paine cu magiun, cafea
- sufleu de dovlecei, branza vaci cu iaurt si stevie
- pomelo, daca imi mai este foame o sa fac o salata asortata cu naut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

meniul meu azi

Md: paine integrala cu brinza(nu era zero)
G: lapte cu nes, 1 clementina, 10 fistic
P: omleta cu ceapa, telema si sunca de praga cu ceva castravete murat
G: para, ceai verde
C: orez cu sos(nush ce am da simt nev sa mananc orez)

Mergi la inceput