MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Poftiti de luati niste primavara!

roxana, si eu tot painea aia o mananc, si imi place f mult, dar nu m-am lamurit pana acum cat de conforma este. Stiu ca e facuta din seminte intregi hidratate si apoi scurse, zdrobite, presate si pasteurizate. Pana la urma am hotarat s-o mananc doar dimineata, ca sa nu fie stricaciunile prea mari in caz ca nu e conforma.
Andanii, iese kefirul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dupa ce am citit de paispe ori eticheta am zis ca e. nu zice nici de faina de alt fel, nici de alba, nici de gluten. si daca ma limitez la 2 felii pe saptamana sa zic - cand ma plictisesc de acelasi lucru - cred ca nu e baiul asa ingrozitor. macar sa nu slabesc eu de la asta hihihihi

mie mi-a ramas in cap o fraza de-a lui Monti din prima carte, cand o citii acu o mie de ani "daca tot iti e pofta de croissant-ul ala sau de cartofii prajiti mananca-i si gata. te intorci la faza 1 a doua zi si cu asta basta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

si eu mananc ceva care seamana cu ce mancati voi...si arata foarte...hm.."taratesc" deci cred ca e monti...nush cum e a voastra dar a measunt vreo10 felii lungi..si le tai in 2... si asa jumatatite feliutele arata ca painea toast

a si a mea e umeda...cand o scot din vid...asa ca o pun inainte s-o mananc la toaster cateva secunde

roxana eu daca m-as lua dupa spusa asta a lu monti nu as tine monti chiar deloc la cat apofta de dulce am zilnice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ani, uite ceva in genul asta e puiul:
http://gabrielacara.blogspot.ca/2010/03/piept-de-pui-cu-lapte-de-cocos-si-curry.html
Si merge si alta carne de pui, nu numai piept.

Dar nu stiu cat e Monti,poate de faza 2 si mancat cu legume nu cu orez.

Azi am la pranz brocoli, conopida la aburi cu carne de vita la mijoteuse (slow cocker).
Noi le dam copiilor sirop de artar aici, tot asa e printre cel mai natural indulcitor. deh, suntem in tara lui.

Eu nu iau nici o vitamina. Ma puneti pe ganduri..

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

LIVIU interesant ce spui tu despre miere si polen. Noi am luat vreo 10 zile propolis, inclusiv fiu-meu, de 3 ani, ma gandeam sa luam 10 zile /luna.
Ma intereseaza si combinatia asta ce o spui tu, mai auzisem ca pe langa miere si polen, se pune si propolis si laptisor de matca.
Eu am retineri legate de laptisorul de matca, din cauza hormonilor continuti...un sfat imi dai? Ce sa luam, cat, cum? Multumesc!

Eu mi-am facut azi salata de vinete pe care am mancat-o cu ardei. Acum seara ma balotat niste kiwi, cu tot cu coaja, cica minunate pentru imunitate.

Pentru maine am in plan salata mixta cu nuci (varza, rosii cherry, ardei, castravete si nuci, evident).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Vroiam sa mai spun despre fructoza, am tot citit ca incalzita e toxica, altfel nu cred ca e chiar asa nociva...oricum eu o foloseam doar in prajituri, acum nici asta nu mai pot
Cred ca o varianta alternativa buna e stevia, pana o sa descopere ca si asta are ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

child am luat eu laptisor de matca de la Albeena..iti scrie pe prospect cum sa iei..nu mai tin minte exact dar cert e ca eu am luat un borcanel de 100g si am avut si unu gratis de 25g parca.
pe prospect spune exact si cum ar trebui luat de copilasi, are diferite lingurite in cutie...una de 1g(eu pe asta o foloseam) una de 25mg si una mica mica de 1mg daca nu ma insel (l-am luat anul trecut o data cand am fost acasa de craciun in 2011 si dupa cand am fost de paste in 2012

la inceput ma intepa limba ca si cum aveam albinute de ma intepau, dimineat cand il luam...si uram gustul..dar luam o lingurita de 1g si repede o lingurita de miere de 1g si totu o fost ok..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Brindusik iti sunt alaturi. Am o pofta de dulce de tampesc, ce e mai rau e ca nu-i fac fata, capul zice intr-un fel, mana si gura altfel. Pfuuuuii gra napasta . maine ma duc sa-mi iau crom.

Saptamana asta am fost mai mult pe langa monti din motivul expus mai sus si pentru ca am avut mancare facuta de altii ( Dumnezeu sa le dea sanatate) si cum am stat tot pana tarziu la lucru m-am complacut in oalele pline din frigider.

Eu nu stiu ce branzeturi super ati gasit voi la Lidle dar eu pe ce-am pus mana erau pline de E-uri si conservanti. Poate n-am nimerit eu ce trebuia.

Ani felicitari lui Stefi pentru mersul pe patine. Am fost la Straja
si a fost super. Am avut parte de o petrecere surpriza acolo, au venit aproape toti prietenii mei din faculta, plus prieteni de aici de acasa, waw nu ma asteptam, a fost foarte emotionant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata grupului,

nu mai pot zice fetele ca avem si un domn

Astazi fiind 1 februarie dau raportul: 71 KG sunt extrem de multumita, mai ales ca am in geanta 7 fuste pe care le duc la croitoreasa la stramtat

Meniul de azi:
MD: portocala; cafea cu lapte
G:ceai
P: wassa cu salata de vinete sau zacusca( ce gasesc la magazin).
C: salata de cruditati cu pulpa de curcan la gratar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Carmen, felicitari

Cristina, multumesc de reteta. Poate incerc in weekend.

Brandu, ia crom, poate mai trece pofta

Miha, aia da petrecere Nici eu nu comentez prea mult cand mi se face de mancare Ieri a facut mama sarmale si ii zic mie sa imi faca cu ciuperci. Mi-a facut cu carne, ciuperci si orez Dar n-am zis nimic le-am luat si le-am mancat ca oricum nu aveam altceva.

Diana, stevia ar trebui sa fie ok daca nu ar avea aftertaste-ul ala groaznic.

Meniu ieri:
MD: mozzarela light, wassa
P: sarmale
C: sarmale

Dar am fost la aquagym si sper ca am topit sarmalele

Mie nu imi place deloc vremea asta primavarateca. Vreau sa fie iarna-iarna cu frig si zapada si apoi sa vina primavara si gata.

Yuppiiiii, e weekend

Va pup



Mergi la inceput