MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
Carmen, felicitari!! la cat mai multe in jos, cat iti doresti.
Child, ce zici tu acolo doamna mea?? kiwi cu tot cu coaja??? nu pot pune gura pe blanita aia nici sa ma omori
e clar ca si eu sunt intr-o perioada buna, am mai dat vreo 300g jos, deci ma duc spre 2. nu ma iluzionez, stiu ca astea sunt cele mai usor de aruncat, dar totul e sa perseverez
Puisorule, furmos la aquagym. s-a dus orezul ala plus ca mamele nu se refuza, nu?

la mine azi:
md: iaurt 0% (da, stiu, is repetitiva, dar nu am timp de altceva :(. si in week end omleta! :)))
G: 2 portocale rosii
p: zacusca si branza si ardei cruzi.
c: salata de ton cred... sa vad ce ingineresc cu resturi din frigider

sa aveti o zi usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello! Goooood morniiiiiiiiiiing, everybody! Inca o zi frumoasa in Timisoara, cu vanticel de primavara

Am si eu de raportat o scadere la cantar, 60 de kg in cap!!! yeeeeeei!!!! Doamne, da-i!

sa vedem meniurile...
Ieri
MD: paine vitastar cu kefir
P: peste cu orez salbatic
G: fructe
C: o felie de paine integrala cu crema de avocado si conopida

Azi
MD: o jumatate de covrig si o portie mica de tiramisu (Gata cu abaterile!)
P: tot peste cu orez salbatic
G: fructe
C: probabil nimic, ca ajung tarziu acasa. avem serbare la gradi azi

Va si si sa aveti o zi fantastica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ce zi de vineri fructuoasa si vesela, asa da!
ninha, felicitari!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Neata

La noi ploua si e gri si cica maine sunt iarasi minus grade. Pacat, ieri a fost superb, cam 13 grade si soare....
Si eu aveam azi dimineata 300 gr mai putin, dar mai am 1,5 kg de scazut pana ajung la greutatea dinaintea craciunului...

Meniul de ieri:
MD: cateva cirese decongelate cu putina fructoza si quark cu grasime redusa
G: 2 bucatele cioco 70%
P: 2 oua fierte si un avocado
G: 2 bucatele cioco 70
G2: 1 ou fiert
C: carne cu sos si fasole pastai.

Azi:
MD: branza normala - cred ca e aia careia-i spuneti voi maturata
G: o bucatica de cioco
P: cred ca o salata mare
C: inca nu stiu, ies cu prietenele la masa.

Bigboy, si eu am cativa stupi, acum avem chiar 36 de familii de albine si sa nu fie intr-un ceas rau, traiesc toate (cu varoa asta nu-i de gluma). Noi n-am colectat polenul din lipsa de timp (lucram amandoi si albinaritul e asa, pe langa), dar e o idee buna! Am sa incerc si eu anul asta. Poate mai facem schimb de experienta la capitolul apicultura, de curand am terminat scoala si sunt apicultor cu diploma

Ninha, felicitari, bravo tie. Tine-o tot asa, ne motivezi pe toate.

Carmen, bravo si tie, super! in iunie sa scrii 60 Kg, iti doresc din toata inima

Puisor, cum e la aquagim? Am vrut sa ma inscriu si eu si au ras colegele de mine, au spus ca e ceva pentru pensionare. Da' pe mine tot m-ar tenta. Povesteste-mi te rog.

Somleac, te invidiez (in sensul bun!) pentru petrecere. Super! cum ai reactionat? cred ca eu m-as fi apucat de plans de emotie .
Da' cum e cu cromul si apetitul de dulce? n-am stiut pana acum.

Brindu, uneori e necesar sa iei anumite vitamine, asta e. Important e sa-ti fie bine.

Child, mierea este cu siguranta foarte buna, mai ales pentru copilasi (in afara de bebelusi, cica e contraindicat). Cum e gustul coajei de kiwi?

Cge, nu trebuie sa iei vitamine, daca nu-ti cere corpul. Doar daca ai nevoie, altfel iti dai organismul peste cap.

Am fost astazi iar la medic si trebuie sa fac vinerea viitoare o coloscopie. Urasc asta, dar n-am incotro.

Voi ce mai faceti de mancare in weekend? cum va mai petreceti timpul?

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro asta intentionez sa achizitionez...is niste suplimente cu crom si ceai verde...ca im dau seama astenie astenie..da toate au o limita

carmen, ninha felicitari pentru scaderi..

lorelei ma bag eu in seama prima cu aquagym...nu e deloc pentru pensionare...eu ma duc si nu-s inca octogenara..adik ma duceam ca de cand o inceput anul universitar...e mereu fully booked si trebuia sa vanezi un loc(aproape numai studente)..sunt si femei mai in varsta...dar sunt si multe multe studente, dintre care multe nu au pic de grasime pe corp. Aqua..e super mega truper.niciodata nu mi s0a facut rau in bazin..nu ma dor muschii si nu simt presiune pe vreo incheietura sau tendon cand lucrez...desi dupa ce ies din bazin simt cu adevarat fiecare muschi lucrat(conteaza ff mult si cine iti preda)..mie personal imi place mult...si tipa cu care fac...lucreaza mult mainile si abdomenul..dar si picioarele intr-o anumita zi a saptamanii(asa de tare le lucreaza de abea puteam urca scarile dupa ce plecam de acolo)

ca veni vb de sala..am ajuns ieri..si pentru a 3-a oara mi s-o facut rau...trebe sa ma apuc de aqua iara..ca asa ..cand am fost acasa faceam singura programul de abdomene de 8 minute si mi s-o facut rau..numai ca acasa la ai mei au aparat de tensiune si am avut inspiratia sa ma tarasc in pat si mi-am luat tensiune...scazuse ff mult aveam undeva la 3.5 cu 7..si din cercetarile pe internet amvazut ca cik e normal dupa efort fizic sa-ti scada putin tensiune..dar asta cred ca e prea mult...o sa mai cercetez problema (LA AQUA NU MI S-A INTAMPLAT EVER ASHEA)

si parintii mei mananca kiwi in coaja..au vazut ei pe la dr oz cum sa scape de puf..trebe stersi parca puternic de un prosop si se duce tot pufu...

eu o sa ma cantaresc luni..abea o trecut cm-ul si am inca o multime de apa in corp

Md: paine integrala, avocado si almete
G+P+G: am numai fructe la mine: pere, porto, cirese, nectarina si un borcanel pentru copii de mango cu banana
c: ciorba de afumatura

auziti..am si io o intrebare: cat avocado putem manca pe zi..de vreo 2 zile am o pofta nebuna de avocado mi se pare cel mai delicios lucru ever..il pun pur si simplu pe paine si infulec...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui child

LIVIU interesant ce spui tu despre miere si polen. Noi am luat vreo 10 zile propolis, inclusiv fiu-meu, de 3 ani, ma gandeam sa luam 10 zile /luna.
Ma intereseaza si combinatia asta ce o spui tu, mai auzisem ca pe langa miere si polen, se pune si propolis si laptisor de matca.
Eu am retineri legate de laptisorul de matca, din cauza hormonilor continuti...un sfat imi dai? Ce sa luam, cat, cum? Multumesc!


E mult folclor. Eu prefer doar miere+polen. Polen proaspat, NU uscat. Eu tin amestecul in frigider. O reteta ok mai gasesti cautand pe net - MOnica Tatoiu reteta apicola sau similar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Doamne, Brindusiko, ce pofte ai, fata mea! Nu cred ca s-a gandit cineva la vreo limita in cazul avocado-ului, pana acuma Poate iti lipseste vreo vitamina, sau poate grasimea, din dieta. altfel nu-mi explic. Dar cred ca poti sa mananci cu incredere. uite o reteta de supa cu avocado:
http://imparteretete.reginele.ro/supa-thailandeza-cu-avocado-raw-vegana-717?utm_source=Newsletter&utm_medium=MailDirect&utm_campaign=Reteta+Zilei+-+Gazpacho+%E2%80%93+reteta+raw

poate iti place tie.

Lorelei, tinem pumnii sa fie bine la colposcopie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19
Bigboy, si eu am cativa stupi, acum avem chiar 36 de familii de albine si sa nu fie intr-un ceas rau, traiesc toate (cu varoa asta nu-i de gluma). Noi n-am colectat polenul din lipsa de timp (lucram amandoi si albinaritul e asa, pe langa), dar e o idee buna! Am sa incerc si eu anul asta. Poate mai facem schimb de experienta la capitolul apicultura, de curand am terminat scoala si sunt apicultor cu diploma


Felicitari. Eu nu sunt chiar asa de priceput, inca mai invat. Am doar cativa stupi, strict pt consumul casnic, nu vand produse apicole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Era sa uit ce e mai important.

Azi am 117.1Kg, deci 3kg in toata luna Ianuarie 2013. E ok pt inceput, incet-incet pancreasul isi revine la normal.

PS poate ma treceti si pe mine in tabel :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha da crezi ca ma incurc io cu pofte mici si putine?
sar'na de supa..dar din pacate nu-mi accepta creierul mancarea din fructe sau cu fructe e ca si cum as manca gem lichid

eu pana acum nu mancam avocado desi mama ma tot batea la cap ca e bun si ashea...dar i-am dat de gust dupa "maioneza" de avocado si de atunci...ma uitam ca avocado are ashea: b12(putin), b6 (de 3X mai mult ca o banana), calciu, fosfor,zinc , cupru, potasiu, fier si vitamina e si e o sursa mare de fibre si proteine..ptr cine e interesat si are timp http://www.regenerativenutrition.com/content.asp?id=443

Mergi la inceput