MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Seara buna!

Loreli, branza maturata este ca parmezanul la consistenta.

Cu fructoza...am cercetat si para studiat ce e cu ea, nu cred ca sunt probleme cu cea europeana, mama o foloseste si este diabetica, insulino dependenta. ea isi ia zilnic glicemia si nu a observat nicio schimbare de cand foloseste fructoza. Am inteles ca cea de origine americana e cu probleme, caci este obtinuta din porumb. Parca citisem la un moment dat si pe siteul ala pe care raspundea fiica lui Monti, nu mai stiu exact...

M-a capiat un link de pe siteul lui Adi Hadaen. Avea o reteta de Lava Cake....ehhhh, m-a apucat la 9 seara sa fac prajitura, adaptata la Monti si a iesit asta:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=457996307589471&set=a.293908043998299.83132.100001373170817&type=1&theater¬if_t=photo_comment

Cred ca este una dintre cele mai grozave prajituri mancate in ultima vreme! E dementiala, mai ales pt choco-dependenti ca mine :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Dana, cred ca in weekend incerc tigaia si revin cu un feedback.

Miha, unde ati fost la munte? Abia astept sa mergem si noi la Arieseni

Lorelei, orezul basmati eu il fac doar cu scoici si sos de soia. Mananc si eu si Stefi de zici ca e sfarsitul lumii

Diana, si noi vara trecuta tot cu miere faceam limonada. Cred ca v-am mai zis ca am vorbit cu o nutritionista si mi-a spus ca mierea e cel mai sanatos indulcitor si un NU mare pt fructoza.

Nu pot sa zic ca am studiat problema cu fructoza foarte profund dar eu am inteles ca e o problema cu metabolizarea. Indiferent de sursa ei. Stimuleaza producerea de trigliceride de la nivelul ficatului ceea ce nu e bine. Deci decat fructoza mai bine miere sau fructe uscate.

Gena, ce super ar fi daca ai obtine invitatie Poate daca ii scrii un mail fiicei lui Monti, sa ii ceri invitatie asa direct.

Cristina, o sa caut si eu reteta de curry de pui. Incerc sa vad daca ne place, ca pana cum nu am gatit cu lapte de cocos.

Ariel, super tare ca ai incercat prajitura lui Hadean. Chiar ieri am vazut-o pe facebook si zicea ca e reteta lui cu cele mai multe like-uri

Dulcetica, coltunasii sunt BAD, BAD, BAD

Roxanaz, e bine ca ai revenit . Important e sa si ramai si sa slabesti Multumesc pt ponturile cu branza.

Brandusule, nu mai manca prostii. Decat multivitamine mai bine mancare sanatoasa si fresh.

Meniu ieri:
MD: wassa, zacusca de ciuperci
P: snitel, telemea, masline verzi
C: pastrav cu legume mexicane

O zi faina sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Sunt de acord, decat "multivitamine" mai bine multe fructe. Nu stiu ce indice are polenul insa eu l-as recomanda, deasemenea. In plus, citeste cate ceva despre dgojdia de bere, ai sa ramai surprinsa ce calitati are. In plus, e usor de procurat.

Eu in fiecare toamna pun intr-un borcan de 800gr cam un sfert miere si restul il umplu gradat cu polen proaspat (am cativa stupi) pe masura ce il recoltez. Obtin o "bomba" bio, copii mei stau departe de orice inseamna raceala. O lingurita la 2-3 zile face minuni. OK, mierea nu e Monti, insa cred ca polenul DA. Si face o pofta de mancare nebuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata ladies
va dati seama ca sunt fericita ca am vazut cantarul zbughind-o in jos (dar asta pentru ca aseara dupa ce am venit de la sedinta am apucat sa mananc niste feliute de cascaval si pastrama, era si dupa ora 7... plus o flie subtirica tare de paine din aia conforma de la Kaufland). acum sa vad cum mentin!!

Lorelei, branza maturata e cea invechita. de tip parmigggiano sa zic. incerc sa nu fac dulciuri nici macar conforme o perioada, ca stiu ca scap in ele. mai bine mananc odata la 3 saptamani o bucatica de ceva neconform si gata. ce ai zice de niste orez prajit, in stil chinezesc? cu bamboo shots, ardei aproape crud si ou?

Brandu, parerea mea, in loc de multivitamine: magneziu cu b6 si niste calciu efervescent. si niste vitamina C de 1g (nu mai putin, da?). restu sucks - mai bune fructe si legume proaspete vorba doamnelor colege

cge, multumesc!

Ariel, cred ca e super prajitura aia. sirop de capsuni e deasupra???? nu ma mai uit.... ca raman cu gandul la ea!

on topic, meniu:
md: iaurt 0%
g: portocale rosii
p: friptura de vita cu lamaie cu ciuperci si broccoli
c: no idea. cred ca o salata de cruditati desi fara nuci in ea... e cam trista. we'll see.

o zi usoara va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

doamnelor..si domnule (ce-mi place cum suna..) multivitaminele de le iau...e un coktail pentru brain...in paralele eu iau de multi ani b12, omega3, si vitamina d -in concentratie putin mai mare (asta apropo de raceala nu am racit de 2 ani de cand sunt in anglia din moment ce in juru meu toata lumea umbla cobza de racita..de mine nu s-a lipit nimic si nici vaccin antigripal nu am facut)...fructe mananc ...chiar prea multe..la mine nu exista zi fara 3-4 fructe minim...

roxana vitamina c chiar mai iau din 2 in 2 zile chiar de 2g am pastila efervescenta..magneziu+b6 am luat cand am fost acasa..adik am facut o cura

trebe sa reduc dulcele..parca is drogata la propriu cu dulcele asta

meniu de azi:
Md: nectarina, wasa cu brinza Almette ligh, juma castravete, un snitel mic
G: ceai cu lapte, un borcanel organic de copii de piure mango/banana ( incerc sa-mi reduc dulcele si sa tin in frau dulcele!!)
P: salata verde cu cateva linguri de salata beuf cu maioneza de avocado
G: mar, porto si o banana (incerc sa ajung la sala azi)
C: ciorba de afumatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna vitamina aia C de 2 g. dar vezi ca b12 ala din complex iti da foame bine de tot
eu recunosc ca nu am decat o solutie pentru ne-mancat dulce: nu cumpar, nu fac. strict ptr copchiii si atat. nu ma ating de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ceau, frumoaselor si frumosilor!
Vine primavaraaaaaa!!! E soare, e frumos, e superb afara!!

Cu fructoza... nici mie nu-mi place s-o folosesc. pana la urma tot indulcitor e, si tot ridica glicemia, la fel ca si zaharul. deci, pas. mai bine mananc fructe.

Eu la pui fac un sos de lapte de cocos cu limete, ghimbir si chives. e delicios!

Aseara am facut niste fileuri de salau la cuptor + orez salbatic, si asta o sa fie mancarea mea de pranz. La MD am mancat vitastar cu kefir. La C habar n-am.

Liviu,, mare dreptate ai cu mierea si polenul si pe mine ma salveaza de la raceli cat ai zice peste.
Roxana, la ce paine conforma de la Kaufland te referi? cum se cheama?

Va si
Sa aveti o zi minunata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana eu iau concentratie mare de b12..undeva la 5000mcg.. iau de multi ani asa...de vreo 3.5 adik...acum e prima oara cand am foame asta de lup..pana acum mancam normal..chiar si cand am fost in romania..mama spunea ca norocul meu e ca desi mananc des...mananc putin......dar nu am vazut asa efect sa ma imi dea pofta de mancare b12 si desi e absorbit la nivelul sistemului digestiv b12 nu intervine in metabolizarea altor substane din cate stiu eu deci nu are legatura

de renuntat la ele nu pot renunta pentru ca sunt un neuroprotector f bun..si desi mananc carnuri si di tati, cand mi-am facut acum cativa ani nivelul de b12 eram fix pe limita inferioara care e f periculoasa pentru sistemul nervos...concluzie-> la mine nu se asimileaza din mancare b12 deci trebe sa balotez suplimente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ninha, razi de mine. aci ploua si e gri si scarbos. trimite niste primavara si pe aci cand va prisoseste
brandusiko, poate sa fie o reactie sezoniera si pasagera asta cu foamea. trece. cand o veni caldura hahaha

painea aia conforma e vita star, cea "umeda" cum ii spun eu. e numai cu faina integrala, unele-s cu seminte, eu o iau pe cea cu secara. are gustul acela acru al fermentarii naturale. am vazut un fel cu extract de malt si l-am lasat balta (cred ca e cel cu seminte de floarea soarelui).
edit: www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=24898&mode=threaded&pid=878175" target="_blank">uite-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana sezoniera nesezoniera ma face cu nervii ca ma simt bulimica! cat despre caldura...aici si vara cel mai cald is 20 de grade...asa ca ninha ma abonez si eu la niste soare si primavara de a ta

Mergi la inceput