Delasare feminina(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui cge
mancarea in mijoteuse



In ce? (intreb pt ca nu stiu cuvantul, nu ca sa te iau la misto)




'Cos what I feel is the only truth for me


mijoteuse = slow cooker = "oala minune" pentru fiert la foc mic
vine din franceza : mijoter = cuire à petit feu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mik, multumesc !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mik, multumesc de ajutor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui cge
mancarea in mijoteuse



In ce? (intreb pt ca nu stiu cuvantul, nu ca sa te iau la misto)




'Cos what I feel is the only truth for me


mijoteuse = slow cooker = "oala minune" pentru fiert la foc mic
vine din franceza : mijoter = cuire à petit feu



Mik.


si mie mi-a sunat tot a mijteuze, michteaux, misto, misteuza pe-acolo.

Niet kultur. Profesoara mea de franceza ar fi dezamagita. Nici eu nu m-am prins :)

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Aaaa, ce dor mi-era de subiectul asta.
Eu teoretic pot lucra si de acasa. Dar de fapt e o iluzie, pentru ca mereu sunt intrerupta, si daca sunt cuc in casa imi caut motive sa o lalai, gen sa sterg un raft sau diverse activitati pe care eu nu le fac in general ca-s lenesa in ceea ce priveste casa... Ideea e ca eu nu ma pot concentra acasa. Si mai bine ma duc la birou unde radem, glumi, dar in capul meu e clar locul unde lucrez.

In alta ordine de idei eu sunt la extrema cealalta a delasarii feminine, sunt usor maniaca... sa va zic: in vacanta de dupa Craciun si pana pe 3 am fost la Paltinis la ski si am stat in casa unor prieteni, gasca mare cu copii multi, super distractie. Fiind casa de oameni, evident s-a cumparat/mancat/gatit la comun. Eu necontribuind la gatit ca am niste prietene minunate in ale gatitului, macar spalam vasele. Si pentru ca stiam asta de anul trecut (cand aveam oja neagra pe unghii si le-am zis ca eu nu spal vasele decat cu manusi ca daca-mi sare oja eu fac cu capul), nu mi-am facut unghiile... doamne, am fost terorizata. Nici macar nu ma puteam uita la ele... plus ca mergand la ski de dimineata pana seara nu ma machiam deloc ca nu voiam sa fiu pitipoanca partiei (am si eu niste repede clare de ridicol)... dar nu mi-a tihnit deloc... desi saracele unghii si saraca piele sunt ingrijite, dar parca nu eram eu fara un fir de culoare pe unghii si fara un pic de rimel pe gene. Nu m-a oprit nimeni sa o fac, dar contextul era de asa natura incat nu aveam nici timp, totul era "studenteste".
Cand m-am intors acasa, era super tarziu, am ajuns acasa aproape de miezul noptii... n-a contat, m-am bagat la baie cu diverse, creme, saruri, arome, gomaje si dupa aia m-a prins ora 2 facandu-mi unghiile. Mi-am dat seama ca eu sunt defecta grav, trebuie sa ma invat mai moderata ca o dau in "tratamente".
Cand eran pustoaica (adica 20 de ani) foloseam o crema peste tot... acum am creme pentru fiecare bucatica de piele, targetate exact pe ochi, calcai, cot, corp, cuticule, fata - fara ochi, zona T... mai mare semn ca imbatranesc decat asta nu exista...
Ah, si uitam sa zic: pe partie, paltonara fiind (am inteles ca asta e termenul pentru aia de stau si pazesc bagajele) am degerat prima zi in jeans. A doua zi mi-am pus inca o pereche de colanti, la fel - tot degerat. A3a si a4a zi am stat in niste pantaloni de ski ai unei prieteni - Doamne eram ingrozita de pantalonii aia oribili. Din aia vatuiti, absolut oribili, dar saracii mi-ai tinut cald, m-au scapat de multe belele... dar erau atat de urati. A2a zi dupa revenirea la Bucuresti mi-am comandat costum dragut de ski, sa nu mai repet experienta... si daca nu imi venea ciclul, jur ca stateam sa deger in jeansi, dar mi-a fost teama sa nu dea vreo criza din aia de dureri in mine din cauza frigului si sa stric oamenilor revelionul.
Sunt fudula, dar ma tratez !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui danat

Bine v-m regasit dragele mele forumiste DC eu nu am mai apucat sa am tihna de a intra aici sa citesc, din lipsa de timp, bineinteles, si alte priotitati mereu. Am intrat cand si cand f scurt si atit.
Dar acum dupa sarbatori, am avut putin mai mult ragaz de net, si intrand pe DC am descoperit acest subiect, f pe gustul meu, ceva sa ma incarce pozitiv, placut, de gagici
Am citit prima jumatate, dar voi continua si cu urmatoarea, insa aveam o intrebare care e putin off-topic, caci am vazut ca multe dintre cele care ati postat, lucreaza de acasa. Si, ca o curiozitate feminina, cum altfel? ma rodea sa pun intrebarea: ce ocupatii aveti ca sa puteti lucra de acasa?? Pe mine ma atrage la nebunie ideea de a lucra asa, astfel incat sa imi pot imparti eu timpul cum doresc....caci asa cum lucrez acum, plec la 8 de acasa si ajung inapoi la 6 seara si nu apuc sa fac mai nimic pt mine
Daca mi-ati putea raspunde, eventual da niste idei, m-as bucura tare mult! Merci frumos!



_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.


Hobby
www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel



Si pe mine m-a interesat ce as putea lucra de acasa (pt ca gradinita imi minca toti banii) si dintr toate optiunile am ajuns la concluzia ca trebuie sa ai diploma si stiinta in IT ca sa poti lucra de acasa si sa te intretii cu ce cistigi; am mai gasit customer service, asta daca iti place sa raspunzi la telefon si sa rezolvi problemele clientilor nemultumiti, dar cerea un mediu fara zgomot de fundal ceea ce la mine nu se poate din cauza plozilor; ceea ce vreau sa spun este ca, era de la 8 la 5 exact ca la un servici normal cu 2 pauze de 15 min si una de o ora si nu stiu cum ai putea sa iti organizezi timpul sa faci ceva pt tine in ora aceea....restul lucrului de acasa ce am gasit era scam...


Customer service e ce-l mai prost job. Toata lumea isi varsa nervii pe tine, tu trebuie sa fii super elegant in exprimare si pacificator. Iti trebuiesc "people skils" dar la nivelul excelent altfel nu faci multi purici in chestia asta. Si plata nu-i deloc grozava.
IT e ok sa lucrezi de acasa dar sunt putine job-uri care iti ofera libertatea asta, am cautat eu dupa ce am nascut. In general daca vrei ceva decent platit si stabil tot office-ul este locatia de lucru.
Din ce cunosc eu, cateva fete fac bijuterii, sapunuri si creme dar income-ul nu-i grozav. Chestia care merge cat de cat pe aici e home daycare, unde pe langa copii tai mai iei inca 1-2 (in limita impusa de stat). La mine oricare optiune insemna o reducere destul de mare a venitului si am renuntat.
Poate castig la LOTO cand m-oi hotara sa joc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Hai mai fetelor, ca sunt si alte domenii in care se poate lucra de acasa: audit financiar, contabilitate, nu numai IT.
Si copiii nu stau acasa, dar se pot intoarce cu autobuzul acasa mai devreme etc.
In general, joburile sunt combinate: 1-2 zile pe sapt. la birou si in rest de acasa.

Si se pune mancarea in mijoteuse ptr masa de seara, masina la spalat /uscat etc.

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai

Audit financiar, contabilitate si de genul eu nu am vazut sa se poata lucra de acasa aici in absolut nici un anunt de job din cite am citit; cred ca se poate in ro, adica stiu sigur ca se poate in ro ca doar destui fac contabilitatea acasa, dar aici toate erau la office si majoritatea full time.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Eu am lucrat de acasa o perioada de timp. Lucrez in IT.
Ai putea lucra de acasa daca ai fi:
- programator
- web designer, graphic designer
- operator date
- traducator
- blogger profesionist. Stiu vreo 2 povesti de succes, dar au bloguri pe o tema bine definita (unul culinar, unul tehnic), in nici un caz "draga jurnalule, azi m-am trezit si eram cam trista"
- administrator portal
- remote IT service
- telemarketing, telesales dar iti trebuie liniste.

cam asta imi vine mie in minte.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

Sa ma apuc sa fac un curs de graphic designer sau web designer ce sanse am sa imi gasesc servici mai ales sa lucrez de acasa?( daca nu am experienta si piata a plina de indieni si chinezi it-isti?)pt programator se cere diploma de studii superioare de obicei aici si experienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
Audit financiar, contabilitate si de genul eu nu am vazut sa se poata lucra de acasa aici in absolut nici un anunt de job din cite am citit; cred ca se poate in ro, adica stiu sigur ca se poate in ro ca doar destui fac contabilitatea acasa, dar aici toate erau la office si majoritatea full time.


msl,se lucreaza foarte mult de acasa si in USA in domeniile astea.

Ai cont pe Linkedin? Daca ai, du-te si cauta grupuri ca American Institute of Professional Bookkeepers or Bookkeepers Club si orice alt grup care contine cuvantul bookkeeper in el. O sa fii surprinsa cati oameni lucreaza de acasa si o sa vezi cum se poate lucra de acasa.

Se poate lucra de acasa ca si consultant pentru Quickbooks si chiar ca si tax preparer.

Pentru toate insa iti trebuie un pic de scoala facuta aici, niste certificari si experienta. Toate astea se fac in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Eu am lucrat de acasa o perioada de timp. Lucrez in IT.
Ai putea lucra de acasa daca ai fi:
- programator
- web designer, graphic designer
- operator date
- traducator
- blogger profesionist. Stiu vreo 2 povesti de succes, dar au bloguri pe o tema bine definita (unul culinar, unul tehnic), in nici un caz "draga jurnalule, azi m-am trezit si eram cam trista"
- administrator portal
- remote IT service
- telemarketing, telesales dar iti trebuie liniste.

cam asta imi vine mie in minte.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

Sa ma apuc sa fac un curs de graphic designer sau web designer ce sanse am sa imi gasesc servici mai ales sa lucrez de acasa?( daca nu am experienta si piata a plina de indieni si chinezi it-isti?)pt programator se cere diploma de studii superioare de obicei aici si experienta



Pot sa-ti confirm, nu stiu nici un job din IT in care sa nu se ceara bachelor degree sau experienta indeajuns sa echivaleze asta. Pe de alta parte un technician (tech support) nu are nevoie de diploma trebuie doar niste cursuri, din pacate nici pay-ul nu e asa de bun.
Partea proasta cu cursurile de aici din US, e ca te costa de-ti iese pe nas. Sunt o investitie serioasa, un curs de baze de date era la vre-o 3000$. Ori pentru IT iti trebuie mai mult de un curs. De aia abunda piata de indieni, chinezi si romani . Noi invatam pe furate si avem diplome deja asa ca e mai usor.


Mergi la inceput