Delasare feminina(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am avut acum 2 ani acnee cortizonica (horror) si desi am luat pastile, mi-a trecut cand am trecut la 2 sapta,ani de Oshawa si apoi fara carne si alte procesari.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu am fost la un dermatolog fff bun si mi-a zis ca am o acnee usoara, dar ca la varsta mea venerabila de 37 de ani acneea, fie ea si usoara, nu se mai trateaza cu creme, stil de viata si soare. Ca singurul tratament cu adevarat sigur (rata de succes 100%, rata de reaparitie dupa tratament 15%) este cu Isotretinoin (Roaccutane si similare).

Asa ca acum stau si ma gandesc f serios daca ma apuc de tratament sau nu. Mi-a dat timitere la analize, trebuie sa ma duc cu un test de sarcina facut in dimineata aia (are efect teratogen asupra unui eventual fat). Tratamentul ar dura 4 luni, cu evaluare si ajustare de doza lunara si analize lunare.

Sotul meu a facut acum multi ani tratamentul, insa el nu l-a facut pana la capat. Totusi, l-a ajutat f mult si asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Unicorn42 spune:

Am facut eu tratament cu Sotret (erau niste pastilute, cu isotretinoin sau asa ceva, e posibil sa spun prostii) in adolescenta pentru o acnee din aia cum nu doriti nici celor mai inversunati dusmani.

Dupa ce am inceput pe la 10-11 ani, eram abonata permanent la dermatolog. Initial, la orice medic ajungeam pentru orice laringita or whatever, plecam de acolo si cu reteta de antibiotic pentru cosuri.. dupa care am facut tratament cu laser (apa de ploaie), ceva vaccin impotriva a ceva stafilococ (sau asa ceva, nu mai stiu detalii, doar ca stiu ca era cu doza progresiva, eram permanent la spital la dermatologie, ca acolo mi-l faceau asistentele cum trebuia). Evident, intre timp am testat toate cremele si lotiunile, de la Zynerit (foarte bun primul tub, cand l-am inceput pe al doilea, deja capatasem imunitate), Mibazon (nimic special), Brevoxyl (la asta am facut o alergie urata) si apoi tot neamul de dermatocosmetice, de la un moment dat imi cumparam revista ELLE si radeam ca deja incercasem toate noutatile lor de pe acolo. Pana la urma, singurele chestii care nu mi-au facut rau (ceea ce nu inseamna ca mi-au facut neaparat bine) au fost produsele Sebamed si Ivatherm.

Dupa care, in disperare de cauza, dermatoloaga mea mi-a dat Sotret. Cu doua teste de sarcina inainte, cu semnatura de la mama ca e de acord (eram minora), cu lista de efecte adverse recitata de cateva ori, cu analize de sange si controale in fiecare luna. A fost superb. Am scapat miraculos de toate cele de pe fata. Dupa care am ajuns la finalul tratamentului si.. in cateva luni, au reaparut. Nu cu aceeasi intensitate ca inainte, dar oricum.. au reaparut.

Dupa asta mi s-a facut lehamite.

Ce-a mai functionat foarte bine a fost crema Retin-A, dar e la fel de agresiva ca si Sotretul, in sensul ca n-ai ce cauta pe afara fara crema cu SPF 50+. Dar si aia s-a oprit la un moment dat din functionat..

Acum e cumva mai bine, mi s-a mai schimbat tipul de piele (a ramas grasa pe nas si barbie, in rest pe obraji e chiar uscata), imi mai apar cativa monstruleti inainte de menstruatie pentru care folosesc cu succes vechiul Cutaden.

Ultima data cand am fost la dermato, voiam sa imi fac injectii cu Jalu-pro, mainly pentru cicatricile care mi-au ramas dupa atatia ani de acnee severa. Mi-a spus doctorita ca nu da rezultate chiar atat de spectaculoase, si mi-a propus in schimb peeling chimic. Insa peelingul chimic nu se face pe acnee activa, si atata timp cat mie poate sa imi apara ORICAND un cos.. mai astept, se pare.

Ce am observat insa, fara drept de apel, ca pana si acneea super severa este FOARTE influentata de mediu. Am fost la un moment dat in facultate o luna in Franta rurala, am lucrat pe un asa-zis "santier de tineret", ceva munca fizica, stat afara aproape in permanenta, cu mancare gatita de noi, un mediu foarte putin poluat - in doua saptamani, nu mai aveam nici urma de cos. Imediat ce m-am intors in Bucuresti, s-au intors prompt toate cele.

Acum contemplez mutatul in Franta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

exista si acnee produsa de excesul de clor (din apa de la robinet si numai, apare si la cei care lucreaza in mediu toxic si sunt expusi la clor). fie ca este bauta sau folosita pentru spalat/gatit, excesul de clor din apa da niste forme destul de naspa de acnee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Foarte interesanta chestiunea asta cu clorul, CorinaDani, multumesc! De vreo 2 ani ne-am mutat in provincie si am inceput sa bem cu totii apa de la chiuveta, pt ca e f buna la gust. Insa poate ca tot are clor, iar eu nu-l tolerez. Hm... Ia sa nu mai beau o vreme sa vedem ce se intampla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cand eram la facultate in bucuresti, la mine era exact invers : am scapat de problemele majore cu tenul pe perioada in care am locuit la caminele din politehnica si consumam apa de la robinet. cum ma intorceam acasa la ploiesti si stateam mai multe zile, imi ieseau monstruletii pe fata. cu toate ca apa din ploiesti mi se parea mult mai gustoasa si mai curata decat cea din bucuresti, se pare ca avea/are prea mult clor, totusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Noi in Bucuresti beam apa de la Cumpana, doar gateam cu apa de la robinet, care si ea insa venea din put printr-o instalatie de filtrare, dedurizare etc f performanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Recunosc, cand ai copii mici, ingrijirea personala cam cade pe locul 2-3, nu mai ai timp, o faci cam pe apucate, asa... Eu am copiii si la diferenta mica de varsta, 1 an si 4 luni; eram cu ambele fete acasa (cand eram in CIC, am avut CIC-urile unul dupa altul), de multe ori nu apucam sa mananc dimineata, ma apuca ora 11, cand ieseam prin parc si eu nu apucasem sa bag nimic in gura, caci mereu eram prinsa cu ele: alaptat, pampers, olita, mic dejun pt cealalta, imbracat 2 copii, stat+pazit copii prin casa, putina ordine etc...
Mi-a fost destul de greu cu ele mici

Ref. ce zicea Eleni, cu sotul fresh de reclame si sotia obosita dupa nastere, in primele luni ale copilului... e oarecum normal, pt o femeie care are grija exclusiv de copil (adica fara ajutoare extra) sa mai fie si obosita. Mai ales daca bebe se scoala din ora in ora, ii e foame, sau plange din alte motive. Pe urma daca nici ziua nu-ti recuperezi somnul....
NU stiu de ce se are pretentia de la femei sa fie "Superman" (sau Wonderwoman, cum vreti), dupa nastere daca se poate sa fie speedy-gonzales, aranjata si dichisita, gospodaria f bine pusa la punct, copilul sa nu planga etc... Iar sotii, sa puna mana sa ajute! Ca am boala si pe mentalitatea romaneasca: casa, gospodaria, menajul, copiii sunt exclusiv in grija sotiei/mamei, ea trebuie sa le faca pe toate! SI pe urma e comentata ca e obosita, are cearcane etc....




Monica, exact asta spun si eu doar ca sub alta forma... ok, nu neglija copiii, cu asta sunt de acord, dar nu iesi cum apuci din casa, ca petreci ultimele 5 minute frecand un vas sau facand ordine. Lasa-le asa, si te ajuta si domnul... sau nu, si atunci nu le faci, aia e... eu sunt o egoista, adica sunt pe principiul "Daca eu sunt fericita, eman fericire si ii fericesc si pe ceilalti"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Rall, de cate ori pe zi te dai cu brevoxyl si cand aplici crema hidratanta inainte sau dupa si la ce interval distanta? Mersi!


Nu mai folosesc acum. Am facut un tratament de 1-2 luni anul trecut si mi-au trecut 90% (mai apare din cand in cand o bubita). Dupa demachiere ma spalam pe fata cu apa si un gel de curatare (nu prea conteaza de care), apoi Brevoxyl. Cam la 30 minute crema hidratanta. Am si eu probleme hormonale (sunt cumva la limita de PCOS) insa se pare ca problema principala era cea bacteriana


-->> Donatii pentru Craciun: Cumpara rame de ochelari ieftine <<-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

rall sigur ca ajuta, chiar si sa se vindece infectia pielii, daca este una.


Dana, nu vad cum mancatul a mai putine grasimi ar ajuta la omorarea unei bacterii din piele. Mananc dietetic / sanatos de prin liceu dar acneea n-a avut nicio problema cu asta

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Soarele usuca evetualele cosuri/rani si acneea se vindeca mai repede. Un machiaj mai putin inseamna in ten mai putin incarcat.


Soarele ajuta, sezonier. Fie prin actiunea directa de uscare a piele, fie prin bronz care mai ascunde din probleme. Insa sa capeti riduri de la soare pt. un efect de 1-2 luni de acnee mai putina nu mi se pare o solutie

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Cand aveam cosuri de-astea recalcitrante le tratam cu aspirina pisata aplicata la locul resp. Binenteles, pe un ten curatat bine la abur.


Cica nici aburul nu mai e bun, duce la scaderea elasticitatii pielii. Aspirina pisata are intr-adevar efect bun insa tot pe termen scurt.


Acum, fiecare cu experienta lui si cu forma lui de acnee.. Ceea ce a fost ok la mine e f posibil sa nu se potriveasca la altii. Am disecat atat problema pt ca nu mi se pare ok tratamentul agresiv dat Inei, fara analize facute. Dezinterest total din partea dermatologului respectiv...

Mergi la inceput