Delasare feminina(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Corina Dani, ai scris asa: "....daca e cu "carcalaci", cu antibiotice; daca e hormonal, cu anticonceptionale (in cazul femeilor; eu am luat diane 35);" - ce inseamna carcalacii aia?
Cosuri mai imi apar si mie din cand in cand, mai ales in perioada de dinainte menstrei, dar trec repede.
Cu anticonceptionalele nu prea sunt nici eu de acord, sunt bombe hormonale pana la urma...

Vis a vis de ceea ce ziceti cu imbracatul cand stai acasa in CIC vs atunci cand mergi la serv - pai pe undeva e normal, ca petrecand toata ziua cu copilul, mers in parc, la plimbare, sa te imbraci mai sport, in ceva blugi si un tricou/hanorac ceva. Doar n-o sa te duci in deux-pieces si pantofi cu toc.
Recunosc, cand ai copii mici, ingrijirea personala cam cade pe locul 2-3, nu mai ai timp, o faci cam pe apucate, asa... Eu am copiii si la diferenta mica de varsta, 1 an si 4 luni; eram cu ambele fete acasa (cand eram in CIC, am avut CIC-urile unul dupa altul), de multe ori nu apucam sa mananc dimineata, ma apuca ora 11, cand ieseam prin parc si eu nu apucasem sa bag nimic in gura, caci mereu eram prinsa cu ele: alaptat, pampers, olita, mic dejun pt cealalta, imbracat 2 copii, stat+pazit copii prin casa, putina ordine etc...
Mi-a fost destul de greu cu ele mici

Ref. ce zicea Eleni, cu sotul fresh de reclame si sotia obosita dupa nastere, in primele luni ale copilului... e oarecum normal, pt o femeie care are grija exclusiv de copil (adica fara ajutoare extra) sa mai fie si obosita. Mai ales daca bebe se scoala din ora in ora, ii e foame, sau plange din alte motive. Pe urma daca nici ziua nu-ti recuperezi somnul....
NU stiu de ce se are pretentia de la femei sa fie "Superman" (sau Wonderwoman, cum vreti), dupa nastere daca se poate sa fie speedy-gonzales, aranjata si dichisita, gospodaria f bine pusa la punct, copilul sa nu planga etc... Iar sotii, sa puna mana sa ajute! Ca am boala si pe mentalitatea romaneasca: casa, gospodaria, menajul, copiii sunt exclusiv in grija sotiei/mamei, ea trebuie sa le faca pe toate! SI pe urma e comentata ca e obosita, are cearcane etc....


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Corina Dani, ai scris asa: "....daca e cu "carcalaci", cu antibiotice; daca e hormonal, cu anticonceptionale (in cazul femeilor; eu am luat diane 35);" - ce inseamna carcalacii aia?


Infectie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Eu anticonceptionale nu mai iau in viata mea. Ma simt foarte bine fara ele. Ok, mi-au aparut cosuri, dar sunt niste probleme mult mai mici fata de ce pateam cu respectivele anticonceptionale. Si sincer ideea in sine de pilula anticonceptionala a ajuns sa imi repugne. Traiasca latexul, if you know what I mean.

Multumesc ca mi-ati deslusit reteta.
Da, s-a uitat la mine, a zis "aha...aha...aha....mda" si jap reteta.
A intrebat ce produse de machiaj folosesc, a sfatuit sa optez pt dermato-cosmetice fara sa indice o firma anume, a enumerat vreo 3. Nu le tin minte pe toate haha. Bioderma, La Roche-Posay ....si inca vreo 2.
Si mi-a zis pe scurt "get used to it" Ca asta e, se mai intampla, lalala, sa incerc cu astea si sa revin peste vreo 5 saptamani. A intrebat si de anticonceptionale, am zis ca am folosit, ca nu mai folosesc si ca DA, inainte de sarcina nu aveam asa multe chestii.


Acu sa fiu sincera nu e un mega caz de acnee, am 2 focare, de o parte si de alta a barbiei (jos). In zonele astea apar intre 4 si 5 cosuri mititele pe care le tot chinui cand amce chinui. Evolueaza din puncte negre (doamne ce detalii am ajuns sa dau).
Punctele alea negre nu reusesc sa le scot pe toate pt ca sunt (si acum Holograf!) "undevaaaaaaaaaaaaa....depaaarteeeeee" deci serios nu ies, am incercat in toate felurile, cu abur, cu alea cu alea, mai raresc din ele dar toate nu le pot scoate. Nici nu sunt vizibile de fapt, da le stiu eu ca sunt ACOLO, sub piele. Si din cand in cand, unul se mai facea cos "clasic", adica vizibil , pe piele, rosu.

Doar ca de cateva luni am minim 5 ! dispare unu apare altul etc.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


N-am citit din urma, asa ca scuze daca s-a mai spus.
Regim alimentar. Fara grasimi, multe verdeturi, fara fast-food etc. Ca tot e post.
Machiaj cat mai putin, stat la soare cat mai mult.
Probabil ai ten gras (?). Partea buna este ca n-ai sa faci riduri prea curand.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Corina Dani, ai scris asa: "....daca e cu "carcalaci", cu antibiotice; daca e hormonal, cu anticonceptionale (in cazul femeilor; eu am luat diane 35);" - ce inseamna carcalacii aia?


Infectie


am preluat expresia dintr-un mesaj anterior. e vorba despre diversi germeni.

nu mai stiu unde am citit, ca aparitia repetata a cosurilor urate si incapatanate, in zona barbiei/maxilarului/sub linia maxilarului este asociata de obicei cu chisturi ovariene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Pai hai ca trec si pe la un ginecolog, ca si-asa a trecut ceva vreme.
Am sa incerc brevoxyl sau mibazon. parca nu as lua antibiotice pe cale orala sincer. adica daca nu iau eu la mega guturaiuri, sa iau de la un cos?

multumesc tuturor!

cu dieta, eu zic ca mananc sanatos dar tot mai scap in grasimi.
nu am ten gras, e mixt. e gras in barbie, frunte, etc, zona T si destul de normal, ba chiar uneori cu zone uscate in rest.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Zineryt, un antibiotic (eritromicina, cu efect īmpotriva bacteriei Propionibacterium acnes) + zinc. Mie nu mi-a folosit, bacteria capata f repede rezistenta si... ai ajuns de unde ai plecat.

Posibil la tine sa functioneze, cine stie
La mine s-a rezolvat cu Brevoxyl (are avantajul ca bacteria nu devine rezistenta la ea).

Sper sa treaca


Mie mi-a folosit Zineryt-ul. Chiar vroiam sa imi mai cumpar ca am ramas in pana.
Notez insa si medicamentul tau, sa fie.

Oricum eu zic ca o parte din problemele astea se rezolva cu o curatire temeinica a tenului.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

N-am citit din urma, asa ca scuze daca s-a mai spus.
Regim alimentar. Fara grasimi, multe verdeturi, fara fast-food etc. Ca tot e post.
Machiaj cat mai putin, stat la soare cat mai mult.
Probabil ai ten gras (?). Partea buna este ca n-ai sa faci riduri prea curand.


Nu ajuta cu nimic masurile astea daca pielea are o infectie. Mai ales statul la soare?

Despre Mibazon, tot de pe siteul pasagera.ro:
"Mibazonul contine trei antibiotice care se recomanda si in tratarea acneei, dar in acest caz concentratiile sunt foarte mari: 2.5% tetraciclina, 1.2% eritromicina si 1.2% neomicina. in general, concentratiile pe care le gasim in produsele destinate tratarii afectiunilor cutanate sensibile la antibiotice sunt intre 1% si 1.5%, foarte putine produse contin antibiotice in concentratii mai mari (ex: Benzamycin). in afara de cele trei antibiotice acest medicament contine prednisolon care este un glucocorticoid, insa concentratia lui este mica (0.06%).

Excipientii medicamentului sunt emolienti si agenti de ingrosare.

Mibazon contine antibiotice, inainte de incepe un tratament cu antibiotice este nevoie sa faceti o vizita la medicul dermatolog. Acest medicament este pentru uz veterinar si nu cred ca exista medici in Romānia care sa il prescrie, dar nu cunosc parerea medicilor dermatologi despre el.

Nu as aplica niciodata Mibazon pe ten, nici in cel mai extrem caz de acnee, mai ales pentru ca o analiza bacteriologica a pustulelor poate spune cu exactitate la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile care se dezvolta in exces pe piele. Personal nu am vazut cazuri de acnee care sa aiba intr-adevar nevoie de trei antibiotice cu concentratii mari pentru a fi tratata, dar am vazut cazuri grave de furunculoza pe corp care au folosit ca tratament Mibazon."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Buna seara!nu am mai scris si citit de o caruta de ani pe forum, si iata ca de 2 seri citesc pe la femina aici si nu am putut sa ma abtin sa nu intervin, poate sint de folos si eu.

eu am ajuns la dermatolog in urma cu o luna, pentru ca aveam niste cosuri de mai bine de un an, care imi apareau in zona frute/margine par, perciuni, apareau peste noapte si erau extrem de colectoare de mizerie, si dupa ce le rezolvam lasau urme rosii mult timp. am luat de la mine putere de vreo 2-3 ori doxaciclina 5 zile, imi treceau si apareau iar..asa ca m-am dus la dr in mom in care mi-au aparut pe fata 2 de toata frumusetea, pina atunci doar pe frunte. la dermatolog (privat) consultatie, povestit tot, tot, de m-a trimis si la endocrinolog unde am facut si alte investigatii, si bineinteles cultura lama laborator, cu antibiograma,altfel e greu de pus diagnostic. rezultatul a fost stafilicoc alb hemolitic cu usoare urme demodex (asta e un del de parazit care se gaseste f des pe piele). tratament: 45 zile UNIDOX (Care este doxaciclina), o crema skinoren si un preparat gen mixtura preparat dupa reteta in farmacie. ulterior mi-au iesit si analizele endocrinologice, unde un hormon anume DHEAS, care e produs de suprarenale si are leg cu hormonii androgini, fiind marit, cauza predispozitia mea catre aceste neplaceri, pe linga caderea parului. pentru acest hormon iau 3 luni Diane, care in primul rind are rol antiandrogen, dupa care refac analizele si laborator, sa vedem ce si cum. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Rall, de cate ori pe zi te dai cu brevoxyl si cand aplici crema hidratanta inainte sau dupa si la ce interval distanta? Mersi!

PS am remarcat emoticoanele astea noi pentru pus in dreptul mesajelor si-mi plac tare!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

rall sigur ca ajuta, chiar si sa se vindece infectia pielii, daca este una. In general la varste adulte acneea inseamna un dezechilibru hormonal si un stil de viata sanatos, fara grasimi, ajuta mult. Soarele usuca evetualele cosuri/rani si acneea se vindeca mai repede. Un machiaj mai putin inseamna in ten mai putin incarcat. Cand aveam cosuri de-astea recalcitrante le tratam cu aspirina pisata aplicata la locul resp. Binenteles, pe un ten curatat bine la abur. Eu zic ca o cosmeticiana buna e mult mai in tema.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput