Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Adica muci, tuse, pauza, iar muci, tuse, iar pauza si tot asa.
Eu ii suflu mucii bine, spray nazal, apa de mare, daca productia de muci e prea mare colargol.
In rest vazand si facand.
La tuse cel mai bine si mai bine ne-a mers cu siropul de ridiche neagra. Luat o ridiche neagra, spalata, uscata, facut un crater in ea, pus zahar, zeama care se aduna acolo, data de mai multe ori pe zi.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Selene, tu povesteai ca aveti mucegai in baie?
Daca da, scapa de el! E foarte important!

Grija mare la igiena corpului si starea alimentelor pe care le comsumati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La 6-7 ani va fi mult, mult, mult mai bine
E bine daca Daria mananca fructe, sub orice forma si are o alimentatie echilibrata.
As insista sa scapati de stafilococ.
De la ce face infectiile urinare ?!

Muci-tuse-muci-tuse cam asa a fost si la noi primii 3 ani de gradi.
Eu nu cred, din pacate, in bilute-si-trilute pt imunitate, dar puteti incerca, la recomandarea pediatrului

(Aia cu alaptatul nu credeti ca e tardiv acum cand copila are 4 ani ? Eventual sa se culpabilizeze cineva absolut aiurea ... )



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Black, 100% de acord cu tine. Tot am citit pe aici teama de muci verzi :). Ei, pe mine ma seaca aia incolori, care curg si nu se mai termina.
Mi se pare aiurea sa sari cu antibiotic la muci. Apa de mare la greu, ceva picaturi gen pivalone (asta sau Nasonex merg la noi) si gata. Eu nici nu as sari cu picaturile alea, dar stiu ca la noi daca are muci mai mult de o sapt apare otita ...


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Black
te prind aici cu o intrebare: paracetamolul banal, supozitor pt copii, are si ala contraindicatii ? Vb de uzura o data la 3-4 luni, 2-3 zile, nu altfel



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Intrebari:

Ce e ACC?
Aparatul de aerosoli e ala cu masca? E totuna cu nebulizatorul?

A, si Fluimucil a luat.

alyx, multumesc. Da, stafilococul ala tampit il are de mult, cum spuneam, insa unele medicamente care ar fi mers impotriva lui nu mergeau sub 2 ani. Atunci i-au aparut ei niste furuncule pe piele, din pacate, prea mici pentru a se putea recolta probe din capul acestora. Le-am tratat cu Advantan (sper sa nu zic prostii) si inca o crema, prescrise de dermatolog.

La sfatul unei d-re care lucreaza intr-un plafar, i-am cumparat ulei de peste Omega 3 cu lamaie. Mi-a spus respectiva d-ra ca ajuta atat pentru imunitate, cat si pentru "calmarea" mucoasei stomacale afectate de antibiotice.

Intr-un rand, i-am facut si badijonaje cu albastru de metil.

Daca se poate, nu i-as mai da nimic, as merge pe naturiste, cum a spus si ina, catina, miere, citrice, de-astea.

De mancat, mananca bine (mai putin cantitativ cand e bolnava), are 17,5 kg acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Selene, tu povesteai ca aveti mucegai in baie?
Daca da, scapa de el! E foarte important!

Grija mare la igiena corpului si starea alimentelor pe care le comsumati.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


I-am dat in cap in repetate randuri, ladyJ, inclusiv cu faimosul Savo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Black, 100% de acord cu tine. Tot am citit pe aici teama de muci verzi :). Ei, pe mine ma seaca aia incolori, care curg si nu se mai termina.
Mi se pare aiurea sa sari cu antibiotic la muci. Apa de mare la greu, ceva picaturi gen pivalone (asta sau Nasonex merg la noi) si gata. Eu nici nu as sari cu picaturile alea, dar stiu ca la noi daca are muci mai mult de o sapt apare otita ...


Vicky, Printzesone and BB (22+)





eu am incercat sa ma lupt elegant cu mucii verzi pana a facut otita naspa rau si a trebuit sa dau antibiotic (la recomandare medic orl)

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Carmen, cunosc asta. Mucii duc la otita, sau nu, cum iti e norocu. DAr eu nu as da antibiotic pentru muci numai pentru ca e posibil sa faca otita. Imi zic de fiecare data, poate scapam :).
Asta inconditiile in care Maya face 3-4 otite pe an. De fapt in afara de otite, si o pneumonie nu a facut altceva.
Mucii sunt dusmanii mei cei mai rai :).


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Referitor la mucii verzi: citind pe topicul despre stafilococ, am vazut un mesaj de-al softurelei, in care exact asta spunea: muci verzi, grosi, scarbosi, sufocare nocturna din cauza lor = stafilococ. Si noi avem stafilococul confirmat de exudate, cum am spus.

Nici mie nu mi s-a parut ca mucii astia sunt asociati unei raceli, pentru ca nu a facut febra, nu avea haraiala in piept, doar tusea cand si cand si muci, muci, muci.

Asa e si in momentul asta, tuseste cand si cand (mai tare noaptea) si ii curg muci aposi, care nu o lasa sa se odihneasca. Febra nu are.

Mergi la inceput