Mananca mult prea putin

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si al meu copil ( baiat) mananca putin si i plac cateva doar feluri de mancare . El nici macar nu vrea sa guste, sa incerce ,chiar daca ii miroase frumos, arata bine mancarea. Are cateva chestii care le mananca cu placere, este un stres pentru mine ce sa i mai gatesc sa manance si el. Nu mananca nici o leguma cruda , dintre fructe doar portocale ,mandarine si feliute de mere mai rar, bineinteles fortat de mine. Noroc cu supele creme, ca pe astea le mananca bine ,iar eu sunt multumita ca acolo ii amestec ce legume vreau eu si ii adaug si diverse "suplimente", ca sa ii asigur cat de cat un oarecare echilibru (seminte de in, de susan, nuci,migdale,date la rasnita ) Ii fac din cand in cand cate o cura de vitamine, in rest miere,catina,si diverse sucuri blenduite si bine strecurate . Dar el e asa de cand il stiu si e sanatos, activ, asa ca probabil asa e el. Nici eu nu mancam mai deloc cand era mica si nici acum nu mananc mult. I-am facut de curand analize de control si i-au iesit foarte bine.
Mi-as dori sa manance mai mult si mai ales variat, dar am incercat absolut toate metodele, nu stiu ce as putea sa mai fac sa il determin sa manance legume crude, salate, sa-l vad odata ca musca cu pofta dintr-un fruct. Daca aveti vreo solutie sunt dispusa sa si platesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Copiii sunt diferiti si si noi, asa ca eu ma repet, dar bucurati-va ca sunt sanatosi si mananca fix cat au nevoie , ar fi fost mult mai greu sa ii tineti la regim

Mickyyy, nu-i mai face cartofi pai.
Eu am zis ca n-am ulei pentru mancare nesanatoasa si gata Doar pireu fac sau natur cu patrunjel. Acum de sarbatori i-am facut damblaua, aseara a zis ca gata, nu mai vrea, vrea mancare normala (dar fi`mea e atipica, nu o dau exemplu, ea la 8 ani juma` are 144 cm si 33 kg si mananca degustand mancarea cu toate papilele gustative, vai de noi daca i se schimba metabolismul ).



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Mickyyy, nu-i mai face cartofi pai.


In general eu fac (sau mai bine zis faceam) cartofi pai o data pe luna, daca nu si mai rar. Daca voiam cartofi, nature sau piure, in niciun caz pai.
Avem in schimb in provincie o verisoara de-o seama cu fata mea care doar cu asta se hraneste, si cum cea mare a petrecut vacanta acolo, la intoarcere ne-am trezit ca ne cere din ce in ce mai des cartofi prajiti. In prima faza am zis ca o fi un moft, si i-am facut o perioada, pana m-am prins eu ca cere aproape zilnic, si altceva nu prea mai vrea. De atunci i-am cam eliminat din meniu, iar acum incerc sa-i scot de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

De pofta trebuiesc facute si cele nesanatoase. Sa nu ajunga la frustrare. E parerea mea, nu dati cu rosii



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pai fix de pofta ii faceam si eu inainte. Barbata-meu a avut in trecut ceva probleme cu stomacul, asa ca mai de voie mai de nevoie am eliminat aproape in totalitate prajelile din meniu, si implicit si cartofii prajiti. Si pentru ca noi ceilalti n-avem probleme de genul, ocazional mai bag cate-o prajeala de-aia cu ceapa la greu, ca la mama acasa, mai ales tocana de cartofi cu afumatura care-i preferata mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Mickyyy iti spun din experienta proprie ca nici eu nu prea ma omoram cu mancatul. Pe langa ca stateam foarte mult la masa, ai mei terminau si felul doi si eu abia ciorba sau supa, nici nu mancam mult. Tin minte ca odata am stat f mult afara si nu am mancat mai nimic toata ziua. Mama m-a indopat seara cu de toate si unde crezi ca au ajuns? Am vomat tot dupa putin timp pt ca stomacul meu nu a suportat. Tin minte ca aveam cu 10 kg mai putin ca sora mea care era cu aproape doi ani mai mica ca mine. Asa am fost eu mai slaba din fire. Poate asa este si fata ta. Daca ai stii cate vitamine au bagat ai mei in mine sa ma mai ingras si eu...si degeaba. Nu cred ca ar strica sa-i faci niste analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Asta cu analizele ma framanta si pe mine, are sau nu sens sa ii fac?
Am depasit perioada cand erau mici si ma panicam la orice, ma gandesc ca si eu cand am fost mica eram slabanoaga, ba mai mult, aveam un metabolism de invidiat, bagam in mine orice, la orice ora din zi sau noapte, si nu se punea nimic . Insa de mostenit cred ca m-a mostenit doar mijlocia, ea e slaaaaba rau de tot, insa de mancat mananca bine.
Ele mai au 2 verisoare cam de aceeasi varsta, ambele cu o greutate "semnificativa" pe langa ele, cand suntem acasa nu mi se par slabe, dar cand le vad in preajma verisoarelor ma ingrozesc, par de-a dreptul schiloade.

Soacra-mea insista ca ar fi bine sa le fac analize, barbata-meu la fel, da' sincer nu stiu daca sa le chinui sau nu cu asta. N-au probleme de sanatate niciun fel, greutatea e in parametrii normali varstei, chiar daca spre limita de jos la cele mari si spre cea de sus la cea mica. Pe de alta parte, daca au totusi probleme?
Sa le fac analize doar ca sa-mi iasa mie gargaunii din cap? In afara de cea mare, la care i-am facut analize odata acum vreo 5-6 ani, in rest la celelalte nici macar o injectie nu le-am facut (cu exceptia vaccinurilor obligatorii). Ultima vizita la medic a fost inainte de inceperea scolii, cand aveam nevoie de avize, si daca tot am mers cu ele, le-a si facut un control de rutina (dar fara analize de sange) si a spus ca-i totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daca e ok, sanatoasa, activa (face un sport) atunci eu zic ca e ok, dar, daca tot te intrebi si vrei confirmare, o analiza de rutina de sange/urina/scaun le poti bifa, alea nu au ce strica





Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany
De pofta trebuiesc facute si cele nesanatoase. Sa nu ajunga la frustrare.

Asa este. Fetita mea are multe restriciti alimentare(motive medicale sau nu) si de aici rezulta multe neplaceri. Este ft. greu cand vede copii din jurul ei mancand ce nu are voie. Ca sa mai depresurizam supapa o las uneori sa manance cate o prostioara chiar daca stie ca e plina de chimicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

[
Avem in schimb in provincie o verisoara de-o seama cu fata mea care doar cu asta se hraneste, si cum cea mare a petrecut vacanta acolo, la intoarcere ne-am trezit ca ne cere din ce in ce mai des cartofi prajiti. In prima faza am zis ca o fi un moft, si i-am facut o perioada, pana m-am prins eu ca cere aproape zilnic, si altceva nu prea mai vrea. De atunci i-am cam eliminat din meniu, iar acum incerc sa-i scot de tot.


Pai uite unde era problema, verisoara cum necum a reusit sa ii bage in cap diverse chestii, daca tot spui ca mai gusta, incerca inainte....daca ai auzi ce discuta fetele de varsta ei la o sueta ...Doamne ca te iei cu mana de cap!
Ia incearca sa o descosi putin.

Mergi la inceput