MONTIGNAC (181)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Somleac, sa-nteleg ca ai deja 5 copilasi? Wow, sa-ti traiasca!

Bancul:
La Maria vine parintele din sat. Maria e vaduva, saraca si are multi copii de hranit. Maria incepe:
M: - Parinte, am visat aseara c-ai venit la mine, asa, pe seara..
P: - Frumos vis, Marie
M: - Ai adus o gaina si-o sticla de vin, parinte
P: - Frumos vis, Marie
M: - Eu am facut o friptura buna si-am mancat amandoi gaina si tare buna a fost.
P: - Frumos vis, Marie
M: - Si am baut sticla de vin amandoi parinte si-ai innoptat la mine si toata noaptea ne-am iubit.
P: - Frumos vis, Marie
M: - Parinte, si dimineata, inainte sa pleci mi-ai lasat asa un teanc de bani pe masa
P: - Visuri de noapte, Marie

S-aveti vise frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

LA MULTI ANI, CARMEN!!! SA FII FERICITA SI SENINA!

Somleac, am si eu un banc "asortat":

"La farmacie:
- Puteti sa-mi dati un test de sarcina?
- De care?
- Negativ, daca se poate..."


Eu sunt happy! Dimineata cantarul meu arata 62.2 kg si cum aveam si pijamaua pe mine, cred ca erau de fapt cam 62 kile. Incerc sa nu ma entuziasmez prea tare, caci inainte de Craciun la fel a aratat, din pacate doar pt 1 zi...Acum am un feeling ca e pe bune.
M-am uitat si in agenda in care imi trec masuratorile (cand imi aduc aminte) si am vazut ca din august (atunci am inceput sa ma masor) pana pe 14.01, am scazut 11 cm in talie si 8 la coapse si 8 kg pe cantar (care arata 63 kg atunci). Yupiii!!! Imi pare rau ca nu am inceput masuratorile din iunie, de cand am inceput dieta.

Meniul meu de azi:
MD: ricotta amestecata cu ulei de masline si cu fulgi de drojdie. miaaammm! + 1 "boaba" de omega 6, una de omega 3, una de otet de mere si una de ceai verde.
Pranz: supa de legume (din care am scos morcovul si cartoful), mancarica de mazare, un ceai negru cu lapte monti + 1 omega 6, 1 omega 3, 1 otet de mere
Seara: ce a mai ramas din amestecul ala de ricotta, 3 patratele de cioco amaruie cu bucatele de coji de portocala prin ea (de la LIDL, e delicioasa!!!!) + omega 6, omega 3 si un magneziu forte, ca am tot avut carcei in ultimile zile.
Incerc sa ma tin de boabele astea, sper sa nu uit, ca data trecuta le-am cam luat din 2 in 2.
Nu stiu daca are sau nu legatura pe bune cu slabitul, insa am observat ca in cazul meu, amestecul de omega 6 si omega 3 chiar functioneaza. Am gasit teoria asta si la Dr. Oz, acum nu stiu cat de veridica este, insa rau nu au cum sa-mi faca, macar ma ajuta pe alte planuri, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Buna dimineata fetele,

Lorelei acesta a fost tortul http://www.cofetariaalice.ro/produse/tort-jeni/ dar sa stii ca ieri eu m-am abtinut si nu am mai mancat!( mai ramasese cam 3 felii si colegele au zis sa-l imparta... eu nu am mai vrut- de dieta)

Musai trebuie sa ajung la LIDL...

Meniul de azi:
MD: cafea cu lapte, branza de vaci cu smantana
G: mar
P: salata: verde+morcov+varza rosie( mix cumparat)+ sunca pui+2 oua fierte, asezonate cu feliute de cascaval( 2-3 max).
C:ciorba de pui cu legume

Fetelor putem manca cascaval?? eu am gasit unul de la Delaco de familie( bun, nesarat) si ma gandeam sa mai mananc la gustari cate o feliuta... sau cum mananc azi la salata
Si am mai gasit un lapte bun la Mega Interagro de 1.5%... il pot pune in cafea??

Pup gasca...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

va puppp montigirls vad ca sunteti tare cumintele si conforme

cge draga mea La multi ani !!!!!!!!!! multa sanatate si mult noroc te puppp ... azi e ziua ta da ???? asa am inteles io

Carmen felicitari draga mea ... vezi ca incepe sa se miste cantarul ??? superrr , superrr ... pana la 1 februarie sigur va fi si mai mult
Si io-s bucuroasa ca incepe sa scad din surplusul acumulat de sarbatori ... astea sunt kilograme puse rapid pentru mancat haotic si se dau rapid jos ... de la 65 in jos va fi mai greu ca alea-s lipite bineeee de tot
Sa stii ca si eu sunt fan Lidl ... s-a deschis unul chiar langa mine si m-am bucurat fff tare .... unu, doi sunt la Lidl, n-am mai fost la alt magazin de multisor ...
Siii imi place de doua ori mai mult pentru ca am si lucrat la proiectul magazinului de langa mine, pur si simplu asa s-a nimerit a fost tare haioasa faza cand am aflat unde se afla localizat magazinul la al carui proiect lucram
Cascaval nuuuuu ..... e foarteee caloric , eu il evit cat pot de mult ... acuma ocazional o felie poti sa mananci dar sa nu faci din asta o obisnuinta
Lapte 1.5% folosesc si eu ... fff rar iau 0.1% .... sunt sigura ca pe asta din urma doar il atinge laptele .... prefer putin mai gras dar totusi mai lapte

ariel felicitari draga mea .... ai vazut ca se misca acul cantarului si la tine
care-i faza cu omega si cu dr. Oz ???? hmmmm

puisorule daaaa, sunt scumpe in magazin hribiile .... ciuperci d'alea murate iau din toate combinatiile si toate mi-au placut , parca totusi cel cu hribi mici maro imi place mai mult

somleac ce faci ??? ce-ai patit ??? tocmai m-am minunat de tine cat ai fost de cuminte de sarbatori ca te-ai mentinut si-acuma-ti faci de cap ???? nuuuuu, nu se poate ..... hai revino-ti te rog eu frumos ... cand mai vii la Timisoara ???? sa ne spui si noua poate bem o cafea impreuna si cu ninha

ninha cum esti azi ???? cum te simti ?????

Lorelei asa-i sa stii ... se largeste stomacul imediat cum ii dam papa mai mult ... si mie mi-a trebuit o saptamana sa imi revin la portii mai normale, si eu am exagerat de sarbatori .... s-a vazut si pe cantar nu ???
Offf si tu esti cu perioada mai aglomerata si stresanta ??? asa e la inceput de an peste tot ... si eu sunt tare agitata si simt asta ... cand sunt stresata si obosita mi-e mai foame
Apropo de sport ... eu am slabit ffff bine cand am facut miscare ... acuma fara miscare imediat simt cum sunt mai lente arderile .... am inceput sa merg pe jos in ultima vreme ... de la lucru pana acasa fac 1 ora si ma simt minunat

In we am facut si eu linte cu ghiveci ... tareee buna a fost .... eu sunt fan linte rosie
Uite ca mi-ati dat idei de papica ... quinoa cu ciuperci , tebe sa fie buna combinatia nu ???

meniul meu de ieri :
md. tarate de ovaz cu seminte de in si kefir
g. putina ricotta
pr. pipote si inimi fierte cu branza telemea
ci. peste crap la cuptor pe sare cu kefir

va pupppp .... mvaiii cat am scris .... m-am intins ca o placinta azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Vai, ce bleaga sunt! am scris un mesaj si am apasat din greseala pe nu stiu ce tasta si s-a dus, fir-ar!

Na, voiam sa zi:
Good morning
sunt un pic cam suparata ca iar trebuie sa stau in concediu medical, fiindca Mateias a facut bronsiolita. Fir-ar sa fie, cand una ,cand alta, nu se mai termina!

De mancat... mh-mh
MD: o felie de vitastar cu crema de branza facuta in casa (branza de burduf + branza dulce de la un nenea cioban)
G: un pumn de arahide crude
P: sote de ciuperci pleurotus si masline verzi + varza de bruxelles
G: 3 fursecuri
C: o para si o portocala

Sport nu am mai facut zilele astea, dar de azi ma apuc din nou de exercitiile lui Brindusik. iar o sa am febra musculara

va tot aud de quinoa (cica 2013 e anul quinoa), si as vrea sa stiu daca voi folositi din-aia expandata si usoara, sau aveti boabe natur, cum ar veni?

Mai Andanii, cum vine aia carne fiarta cu branza telemea? nu pot sa-mi imaginez ce gust are combinatia asta

Carmen , eu am tot auzit si citit ca nu e sanatos cascavalul, una ptr ca are f multa grasime, si apoi ptr ca e foarte procesat. stiu ca parca era mai acceptat cascavalul gouda, dar nu mai stiu de ce (batranetea!)

Ariel, imi place de tine, ca esti cuminte foc! te-ai uitat pe ingrediente la ciocolata neagra de la lidl?vezi ca daca zaharul e primul ingredient, nu e ok. eu n-am gasit pana acum la lidl dulciuri care sa-mi placa, ptr ca totul mi se pare extrem de dulce.

Lorelei, ciupercile alea se cheama hribi la noi. eu am cumparat din magazin, uscati, dar n-aveau niciun gust, poate nu stiu eu cum sa-i folosesc.

somleac, fii cuminte! (uite cine vorbeste, numai gura e de mine) Sa-ti traiasca copilasii!!! (nici nu vreau sa ma gandesc cat de greu poate fi cu 5, eu nu-mi vad capul cu 2)

Vreau sa ma cantaresc si eu o data pe luna, ca vad ca am facut o obsesie cu cantarul, ma cantaresc zilnic, si daca nu arata cum vreau eu, cad in depresie, sunt nervoasa, tip la barbatu-meu, ii reped si pe copii, , nu-i a buna...


Va si
Sa aveti o zi superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Hello! Si eu pe aici, incerc sa mananc cat mai conform.

Si eu sunt fan linte, saptamanal mananc, dar mai mult de aia verde, o fac gen mancarica.
Quinoa mananc si expandat si fiert, foarte gustoasa sub orice forma. Nu stiu procesul de expandare cat de sanatos este, dar na...nu abuzez.

Azi am mancat un smoothie verde, cu spirulina si chorella (ma vitaminizez la maxim, sa-mi refac imunitatea), jumatate de baton de cereale home-made, brocoli la aburi cu mujdei de usturoi si cascaval ras. Pentru deseara cred ca fac clatite monti, nu am mai facut de mult si lui fiu-meu ii plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Tocmai am citit pe un alt forum ca o mamica de 34 de ani care lua REDUCTIL (o pastila de slabit) a facut infarct si a murit!
Ce nu inteleg eu este cum obtin autorizatie de punere pe piata astfel de "medicamente"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna!

Am avut un meeting lung de tot si nici n-am apucat sa mananc la pranz, asa ca-mi cam ghioraie matele...

Meniul de aseara:
O salata mare de cruditati diferite cu sos frantusesc. Mai tarziu piure de mar fiert (il ador!)

Azi:
Mai aveam un rest de linte dimineata si ca sa nu-l arunc, l-am mancat
Gustare: alune crude si fructe goji uscate.
Gustare: o felie de wasa, ca-mi ghioraie stomacul.
Cina: facem fondu si o sa fie cu paine

Ninha, e ingrozitor ce povestesti, asta e. Dumnezeu s-o ierte.
Probabil c-a avut si alte probleme de a murit...

Child, cunosc pe cineva care ia vitamine regulat. Cand nu ia o luna, organismul arata clar (oboseala maxima, samd). Doctorul i-a spus ca daca ia vitamine artificial, organismul nu-si mai ia din hrana ce are nevoie, ci asteapta sa i le livrezi tu artificial. Spirulina e ok, dar ai grija cu vitaminele, mai bine mananci mai multa salata si fructe

Andanii, eu mai fac o combinatie bestiala, si anume quinoa o pregatesc ca pe risotto. e fantastic! singurul lucru care e interzis (nu ma intrebati de ce!)e vinul. Daca pui vin se amaraste quinoua de n-o poti manca.

Carmen, arata bestial tortul, mi-ai dat o idee buna sa fac si eu . Bravo ca te-ai abtinut sa nu mai mananci o bucata, esti tare!

Ariel, felicitari cu cantarul . Incetul cu incetul ne revenim la normal. Detaliaza te rog cu Omega- de unde le iei, in ce forma, samd.

O seara frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ninha, vad ca Reductilul a fost retras din farmacii. Eu stiu ca se dadea numai pe baza de reteta si de indicatie de la medic, dupa analize in prealabil. Substanta activa a lui este sibutramina, care este de fapt o amfetamina. Si ALLI este aceeasi branza, cu alta denumire. Am inteles ca si pastilele "naturiste" chinezesti: "Capsula de slabit", "Super Slim" ar contine sibutramina. Eu am luat in urma cu ani Super Slim, dar l-am oprit dupa vreo 2 saptamani ca ma simteam ingrozitor. Am crezut ca fac atac cerebral atunci, brrrrrr.
Oricum, NICIODATA nu voi mai incerca sa slabesc cu pastile. Cel mult voi folosi adjuvante inofensive, gen omega 3, 6, 9 sau spirulina, care pe langa slabit au o sumedenie de avantaje.

asa, m-am uitat pe ambalajul ciocolatei de la LIDL. Cea neagra are 74% cacao, deci cred ca este ok...are si zahar pe acolo, insa cred ca in cantitate redusa. La cea cu portocale, am vazut ca este cu 70% cacao. Nu cred sa fie anti-monti, caci eu mananc numai cioco d-asta de cand am inceput regimul, din iunie, zilnic! incerc sa ma limitez la 4 patratele pe zi, insa au fost zile in care am mancat si mai mult. Mie nu m-a perturbat slabirea, acum nu stiu cum e in cazul altora. Eu sunt cioco-dependenta, ador ciocolata, o iubesc cu fiecare por al fiintei mele , chiar m-am apucat la un moment dat de modelat in cioco. Cred ca asta e si motivul initial pt care am ales dieta lui Monti, ca am citit cuvantul ciocolata acolo

andanii, caut mai pe seara linkul la articolul pe care-l citisem despre omegii astia. Tin minte ca Dr. Oz zicea acolo ca pentru slabire este necesar un raport de 3:1 (omega 6: omega 3). Eu iau in raportul 3:2 pt ca pe cutia de omega 3 scrie ca se iau 2 capsule pe zi :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

loreli, iau omegii astia sub forma de capsule, urasc sa le simt gustul altfel. Iau Omega-3 (ulei pur de peste) de la lYSY, sunt 120 capsule in cutie, se iau 2/zi. Am gasit mereu oferte cand am participat la Baby Expo (sunt si ei expozanti acolo) si am luat 5 cutii cu 100 Ron.
Omega 6 e ulei de sofranel, il gasesti sub multe forme pe piata, eu il iau de la SOS SILUETA, se numeste CLA (http://www.sos-silueta.ro/cla.html) . Acum am cutia de 90 de capsule, iau 3/zi, nu mai stiu exact cat am dat pe el, ca l-am luat de la plafar (50-60 lei). Stiu ca se gasea si mai ieftin, pe net.
Din aceeasi familie este Clarinol, de la Walmark, dar tin minte ca am facut o comparatie de pret si era mai scump.
Omega 6, zic cercetatorii, ca ar ajuta la slabit, prin arderea grasimii si folosirea ei in procesul metabolic, fara a fi afectata masa musculara.

In articolul lui Oz, citisem ca efectul este potentat daca se respecta raportul ala de 3:1 cu omega 3.

Nu stiu daca este efect placebo, daca eu de fapt slabesc de la dieta sau ma si ajuta suplimentele astea, insa de 2 ori am avut "intepeniri" de slabit, 1 data cand am inceput regimul, de nu am dat 1 gram jos timp de 2 luni si cum am inceput cu CLA, cum a inceput slabirea in ritm destul de rapid si a 2 a oara acum. O fi coincidenta sau nu, asta nu stiu, insa eu ma decis sa-l iau macar pt celelalte beneficii.

Mergi la inceput