Strugurasii de sept-oct 2011 canta colinde !**4**

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Klau: Si Dani ne ignora cel mai adesea. Cand are chef ne baga in seama, cand nu, parca nu am exista, orice i-am zice. Uneori il intreb unde e un abtibild (Dani, unde e tigrul care face grrr, grrr?) Si se duce zambind si mi-l arata. Alteori il intreb acelasi lucru si parca nu m-aude. Cel mai adesea face ce vrea el, nu ce ii cer eu. Si cand il strig rar se uita la mine. Dar cand vrea in brate... ohoho, vine cu bratele intinse cu capul ridicat, ochi in ochii mei. Daca nu il iau imediat, se agata de piciorul meu, plange, etc.
Eu nu-mi fac probleme. Da semne de inteligenta berechet. Cred ca are personalitate si ca e nevoie de rabdare. Si cred ca la al tau e la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LALI, MIHAELA
Legat de cresa...la noi il primeste de la 2 ani cu conditia sa nu aiba pampers. Eu nu prea vad sa il dezvat usor. Sau poate il subestimez...dar cand il vad asa de agitat si nerabdator..
Si asa,ca sa fiu masochista azi l-am lasat fara suzeta. Din 5in5 min am mustrari de constiinta. Pana acum am rezistat. Sper sa si adoarma la pranz. Daca nu trebuie sa cedez...dar numai la somnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Klau , eu la Paul am avut 4 suzete, doua primite cadou si doua cumparate. De la inceput am spus ca nu ii cumpar alta, si ca atunci cans se strica/le pierd pe toate,gata. Si pe ultima a uitat-o la nasa lui de Craciun,deci cand avea un an si doua luni . Acolo a stat pana dupa revelion, nu am luat-o. A plans primele nopti dupa ea,o cauta prin pat, si eu ii spuneam ca gata, s-au pierdut toate,acum facem nani fara suzeta, si pana la urma nu a mai plans. Ii dadeam ceva de tinut in brate,si de atunci doarme cu ursuleti/pui/masini ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali, Klau, Camady .. multumim..

Da rosu in gat , acum venim de la dr..

L:ali.. a aavut doua centre de raceala, fie de la prietenul ei, care ne-a insotit in ajund de an nou, care nu respira pe nas, si muci garla, desi dr lui zicea ca mucii sunt de la dinti eu , sau MF al meu nu crede in asa ceva.. cred in febra si muci rezonabili, insa nu muci curgatori 1 saptamana siroaie... sau de la sot care e si el racit..
Ma gandeam la imunostimulator natural.. are cineva cunostinte in dmeniul asta?

Bravo LALI pt TEO.. oau cate cuvinte spune... chiar e ceva.. insa si pt ca mai are un frate, tu te ocupi de ei, si e mereu in colectivitate.. noi mai mult in 3 sau 4... insa cred cu tarie, ca al doilea copil e mai precoce, din cauza contactului permanent cu inca un copil..

Noi nu vorbim, dar si mie mi-o lauda lumea ca ee ff desteapta, in comparatie cu altii copii de varsta ei/..eu nu stiu daca e sau nu asa, insa in comparatie cu prietenul ei e mai avansata destul de mult .. Mai nou cum incepe muzica ridica toata casa in picioare, si e la faza dus de mana si explicat ce si cum.. daca am bluza cu fermoar.. cu o manuta ia fermoarul , cu una ma ia de mana si imi pune fermoarul in mana.. :)
Cred ca suntem noi prea modeste de ne e jena parca sa-i laudam... :))


Sa va zic ca si fizic are numai haine 92? sau chiar 98?(mai mari dar bune?)

KLAU.. eu stiu ca , abia dupa 2 ani, copii incep sa interactioneze impreuna.. unii sunt fascinati de copii, altii nu.. pur si simplu unii sociabili altii nu.. EU ma ingrijorez, (oarecum) ca Elena sare pe copii.. si multi se sperie.. desi ea sare sa-i iubeasca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

SEI pentru Elena

Pana la urma cand sa adormim fara suzi am avut musafiri. Asa ca dupa o ora de joaca a trebuit sa ii dau suzeta. A adormit in 2 minute si i-am luat-o. Acum umblu cu 2 suzete in buzunar ca aveam si rezerva

Eu am primit cadou de la nasi de Craciun un aparat tassimo. Vrea cineva o cafea, o cioco calda???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

La Multi Ani si un An Nou Fericit alaturi de cei dragi.


Anca, FELICITARI pentru pasa


Sei, imi pare rau pentru Ela ca este bolnavioara sa treaca.
In legatura cu intarcatul si eu tot din aceasta cauza am intarcat-o pe Anastasia.Sugea aproape non-stop si nu manca.Nu ca acum, s-ar omora.....A avut o perioada cand a mancat dupa ce am intarcat-o si acum am luat-o de la capat.

Lali, imi face o deosebita placere sa te citesc

Mihaela i, sa-ti spun ca a mea nu mananca deloc carne?!!!!! Nici blenduita nu pot sa-i dau ca si asa o simte si refuza sa manance...Si nici lapte nu vrea sa bea deloc.Am mai pacalit-o cu gris dar acum il scuipa si pe asta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Racheel: Si daca nu mananca bine din cauza ca are anemie? Eu i-as face hemograma. Risti sa te invarti intr-un cerc vicios din care sa iesi tare greu. Ca anemia duce la lipsa poftei de mancare care duce la o agravare a anemiei si tot asa. Plange un pic si-i trece. Nu e ca si cum ar marca-o pe viata in mod negativ. Mai rau ne afecteaza pe noi sa-i vedem suparati ca ei uita relativ repede. Si sunt usor de distras cu joaca/jucarii.
Eu am avut anemie si mi-a facut mama des analize cand eram mica. Rezultatul a fost ca nu ma impresioneaza deloc sa vad sange. Taiam si puiul inca de cand eram mica (bine, nu un an sau 2, dar poate de la 7), la luat sange ma uitam cu interes, fara frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Camady, la cat de greu a vorbit Paul iti dai seama ca ma minunez toata vazand ce clar si repede spune Teodora o gramada de cuvinte.
Seidana,nu ma ocup mami de ei , nu in mod special sa spuna cuvinte sau sa potriveasca forme, ci doar le acord atentie,le raspund la cereri si la intrebari. Teodora de vre-o luna ma intreaba despre orice vede in fata " ce e !!!" ,foarte incruntata si parand ca e foarte interesata.

Klau, desi una dintre reguli este sa nu poarte scutec, majoritatea creselor trec peste asta, daca nu este nevoie sa schimbe scutecul de 5-6 ori pe zi. Am vazut ca la grupele celor de doi ani sunt multi pe care ii schimba daca fac treaba mare,daca nu ,doar la pranz ,inainte de somn.Si este gradinita , nu cresa,asa ca la cresa zic eu ca sigur cade regula asta.

Bai ce ma amuza articolul din stanga "Cum sa lasi o femeie insarcinata?" ... Ce raspuns va vine in minte la intrebarea asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Rachel si mie imi place sa te citesc .

Restul fetelor, chiar nu dati nici un semn de viata ? Sunt persoane care nu au mai scris nimic de luni intregi .

Alayna,cum a fost in Romania ?

Cat au stat treji ai vostri in noaptea dintre ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

pupici pentru toata lumea!
eu sunt acasa, deci in imposibilitate fizica de a ma apropia de laptop!
nu v-am uitat, am multe de spus , sper sa intru diseara cu un mesaj mai lung!

Mergi la inceput